Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2007., 04:53   #1
Kad je vrijeme da dijete ide u svoju sobu?

Kada ste počeli dijete stavljati spavati u njegovu sobu?
Da li ste ga odmah ostavili samoga? Kako je išlo?

Do kada dijete spava u kinderbetu? Da li to ovisi i dobi ili veličini dijeteta?
Molim Vaša iskustva. Thx
kocul is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 06:08   #2
...

moja helena ima 11 mjeseci i u svojoj je sobi od 6 mjeseca, a u krevetic smo je odmah stavljali, nikad nije bila s nama, jer nam je patronazna rekla da se djeca naviknu na miris roditelja i da je bolje da krevetic drzimo malo dalje od naseg da ne bi bilo problema. Ja stvarno nisam imala nikakvih problema s njom kad sam je prenila u njenu sobu, nemam je obicaj ni uspavljivat, stavim je u vrecu ima malu macu plisanu i ona se jos malo igra sama, cujem je, al brzo zaspe. Al nemoj odustajat, pa nek i place lakse ce vam svima biti poslije, nadam se da sam pomogla. Izdrzite bar sedam dana jos su oni mali lakse se naviknu nego mi
 
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 08:57   #3
Quote:
bigmama28 kaže: Pogledaj post
nikad nije bila s nama, jer nam je patronazna rekla da se djeca naviknu na miris roditelja i da je bolje da krevetic drzimo malo dalje od naseg da ne bi bilo problema. ...
...Al nemoj odustajat, pa nek i place lakse ce vam svima biti poslije, nadam se da sam pomogla. Izdrzite bar sedam dana jos su oni mali lakse se naviknu nego mi
ovo je okrutno, hladno i NI U LUDILU ovu metodu ne bih iskušavala na svom djetetu

pazi bisera "da se djeca naviknu na miris roditelja"
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 16:19   #4
slazem se da ima sto ljudi sto cudi, a mislis da je manje okrutno s 2 godine, kad dijete i ima vece strahove rec:Ok, ti sad ides u svoju sobu i sve je super...
Mislis da dijete tad razumi i da mu je lakse nego sa 6 mjeseci..
mislim da svoje dijete ne volim nista manje nego ti svoje i da svako ima svoj nacin odgoja djeteta, jednostavno ga je neke stvari lakse naucit dok je maleno jer ce tako biti lakse njemu/njoj poslije.
 
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 17:02   #5
bigmama, ne podcjenjuj strahove 6-mjesečnjaka.
Mislim da ću dijete pustiti da samo odluči kad će se osamostaliti, do tada će spavati s nama.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 11:57   #6
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
bigmama, ne podcjenjuj strahove 6-mjesečnjaka.
Mislim da ću dijete pustiti da samo odluči kad će se osamostaliti, do tada će spavati s nama.
Pa jako se slažem s time da su djeca puno samostalnija u dolučivanju nego što svi mislimo.
Čista je istina da su to osobe koje treba poštivat od rodjenja.
Mezomorph is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 18:39   #7
Quote:
bigmama28 kaže: Pogledaj post
slazem se da ima sto ljudi sto cudi, a mislis da je manje okrutno s 2 godine, kad dijete i ima vece strahove rec:Ok, ti sad ides u svoju sobu i sve je super...
Mislis da dijete tad razumi i da mu je lakse nego sa 6 mjeseci..
mislim da svoje dijete ne volim nista manje nego ti svoje i da svako ima svoj nacin odgoja djeteta, jednostavno ga je neke stvari lakse naucit dok je maleno jer ce tako biti lakse njemu/njoj poslije.


Moj stariji je spavao s nama (u kinderbetu do našeg kreveta, ali bi se obavezno uvukao kod nas) do treće godine, a onda je sam zahtjevao da spava sam jer da nije više mali.
Zanimljivo je istraživanje da je najveći postotak iznenadne smrti u krevetu upravo kod djece u nazovimo ih tako razvijenim zemljama gdje se ona odvajaju od roditelja dok u zemljama u kojima se to ne radi i gdje djeca spavaju s roditeljima uopće neznaju za postojanje tog sindroma.
Sada se opet preporuča da djeca spavaju sa roditeljima i da ih se ne odvaja. Sama si rekla da djete plače sedam dana, a onda se navikne. Naravno da se navikne kad vidi da mu nema koristi plakati, ali daleko od toga da je to za njega dobro. U biti tako se odgajaju hladni ljudi.
Ja sam pristalica bliskog kontakta s roditeljima i naš bebo je prvih šest mjeseci tako reći stalno bio na meni. Ne kraj mene već baš na meni i mada nije neki doživljaj za kičmu ne bi mjenjala ni jedan moment. Sada ima skoro 16 mjeseci i vrlo je samostalan. Stariji je već tinejđer , isto spavo s nama, isto sam ga nosala prvih 6 mjeseci, vrlo je samostalan i siguran u sebe.
Nikad ne bi rekla da ti voliš svoje dijete manje, vjerujem da si sve radila u najboljoj namjeri, ali smatram da se dijete u tako nježnoj dobi ne smije odvajati.Postoji razlog zbog čega je priroda dala da bebo razpoznaje miris roditelja ,a u prirodu se ne valja dirati.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 06:55   #8
Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je istraživanje da je najveći postotak iznenadne smrti u krevetu upravo kod djece u nazovimo ih tako razvijenim zemljama gdje se ona odvajaju od roditelja dok u zemljama u kojima se to ne radi i gdje djeca spavaju s roditeljima uopće neznaju za postojanje tog sindroma.
.
Istrazivanja o kojim sam ja citala kazu upravo suprotno od ovog sto tvrdis. Neka cak povezuju iznenadnu smrt sa starim madracima,sa ljudima losijeg imovinskog stanja koji bebe drze na prljavim kaucima tijekom dana,no tocan razlog se ne zna i moze se samo nagadjati. U svakom slucaju istrazivanja kazu da je iznenadna smrt cesca kod bebe koje spavaju s roditeljima.
Moja curica spava sama od prve godine. Sada joj je dvadeset mjeseci i prije nekoliko dana sam joj kupila normalan krevet jer je iz krevetica pocela izlaziti preko ograde,sto je jako opasno.Pedijatrica mi je rekla da kada primjetim prve naznake mogucnosti da iskoci iz krevetica nabavim normalan.Tako sam i napravila. Kupila sam samo dasku(Ikea)na koju ide madrac tako da nije opasno ukoliko padne na pod.
__________________
"What's the use of watching?A watched pot never boils".
Elizabeth Gaskell
Telma is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 23:12   #9
Quote:
bigmama28 kaže: Pogledaj post
....jer ce tako biti lakse njemu/njoj poslije.
Po čemu zaključuješ da će djetetu zbog razdvajanja od roditelja u vrlo ranoj dobi biti lakše poslije?

Današnja istraživanja i literatura tvrde upravo suprotno, a ti se držiš savjeta patronažne?!

Ljudi (majke) su tisućljećima bili u neprestanom bliskom kontaktu sa djecom, a onda je zapadna civilizacija počela izmišljati nekakve metode "odgoja" i discipline bebača, koje se eto ipak nisu pokazale baš idealnima.
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 10:13   #10
Quote:
Tinkili kaže: Pogledaj post
Quote:
Quote:
bigmama28 kaže:
nikad nije bila s nama, jer nam je patronazna rekla da se djeca naviknu na miris roditelja i da je bolje da krevetic drzimo malo dalje od naseg da ne bi bilo problema. ...
...Al nemoj odustajat, pa nek i place lakse ce vam svima biti poslije, nadam se da sam pomogla. Izdrzite bar sedam dana jos su oni mali lakse se naviknu nego mi
ovo je okrutno, hladno i NI U LUDILU ovu metodu ne bih iskušavala na svom djetetu

pazi bisera "da se djeca naviknu na miris roditelja"
i meni je ovo prestrašno, pogotovo- pa nek plače al dobro, svako odgaja svoje dijete kako misli da je najbolje.
NAše ljudovište ima sad 4 godine i 4 mjeseca. Spava s nama. DO nekih 3 godine i nešto spavao je u kindaču odmah do našeg kreveta (od prvog dana mu je više odgovaralo nego da je s nama u postelji) a onda je kindač postao mali i makar gospodin ima svoju sobu sa predivnim krevetom- on se ubacio između mame i tate.
U petak je prvi puta odspavao u svojoj sobi do 1 iza ponoći a onda se vratio da se malo mazimo.
Ja nikad ne bi dijete tjerala od sebe. Nikad. Baš sam ga gledala, kako je velik, samostalan u puno stvari a ko da smo jučer doniujeli iz bolnice tu malu štrucu veselja.
Tako brzo rastu, tako na s kratko trebaju i žele uz sebe. Tako ih malo imamo, vrijeme leti i trenuci nestaju- ove trenutke želim dugo. I kad mi doleti koljeno u nos usred noći, kad traži rukicom dal sam tu, kad ujutro otvorim oči i prvo što vidim je kako me njegove oke gledaju a na licu mu osmjeh dok mi se približava da me poljubi- ja sam najsretnija na svijetu.

I ne vidim problem jer se navikao na miris roditelja Samostalan je, inteligentan, siguran u sebe, napredan, zaigran, sretan, mali šarmer koga svi u vrtiću vole- i sigurna sam da je barem dijelom zato jer poštujem njegove potrebe i želje. A nema prirodnije potrebe nego da dijete bude s roditeljima.

Ja mislim da je pravo vrijeme onda kad dijete odluči, kad želi, kad ne plače i ne vrišti jer ga "stavimo spavati". To mi je uvijek bilo tako neprirodno kad neko kaže- idem ga staviti u njegovu sobu, staviti spavati. Pa nije dijete stvar.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 10:48   #11
Quote:
bigmama28 kaže: Pogledaj post
moja helena ima 11 mjeseci i u svojoj je sobi od 6 mjeseca, a u krevetic smo je odmah stavljali, nikad nije bila s nama, jer nam je patronazna rekla da se djeca naviknu na miris roditelja i da je bolje da krevetic drzimo malo dalje od naseg da ne bi bilo problema. Ja stvarno nisam imala nikakvih problema s njom kad sam je prenila u njenu sobu, nemam je obicaj ni uspavljivat, stavim je u vrecu ima malu macu plisanu i ona se jos malo igra sama, cujem je, al brzo zaspe. Al nemoj odustajat, pa nek i place lakse ce vam svima biti poslije, nadam se da sam pomogla. Izdrzite bar sedam dana jos su oni mali lakse se naviknu nego mi

Svaka čast tvojoj patronažnoj......
Ovo je meni prestrašno.
Moja cura spava u kevetiću pored nas i svaku noć dođe sama između nas. Ima 26 mj., i tako će biti dok sama ne odluči u svoju sobu.
 
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 16:45   #12
Quote:
bigmama28 kaže: Pogledaj post
moja helena ima 11 mjeseci i u svojoj je sobi od 6 mjeseca, a u krevetic smo je odmah stavljali, nikad nije bila s nama, jer nam je patronazna rekla da se djeca naviknu na miris roditelja i da je bolje da krevetic drzimo malo dalje od naseg da ne bi bilo problema. Ja stvarno nisam imala nikakvih problema s njom kad sam je prenila u njenu sobu, nemam je obicaj ni uspavljivat, stavim je u vrecu ima malu macu plisanu i ona se jos malo igra sama, cujem je, al brzo zaspe. Al nemoj odustajat, pa nek i place lakse ce vam svima biti poslije, nadam se da sam pomogla. Izdrzite bar sedam dana jos su oni mali lakse se naviknu nego mi
Ajme što te patronažne znaju srat!!! Kako sam popizdila sad kad sam ovo pročitala!!!
tina06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 07:10   #13
MI smo stariju stavili u njenu sobu(sama je otisla od nas) sa divje godine i dva mjeseca.Do tada je spavala u kindacu do naseg kreveta,pa onda u malom krevetu(isti madrac od kindaca) od godine i pol i na kraju kad smo se preselili u drugu kucu gdje nije bilo mjesta u spavacoj sobi za njen krevet, plus nas ogroman i plus kindac za malu bebu, uredili smo joj sobu odmah do nase i stavlili joj u nju bracni krevet i neko vrijeme smo odlazili spavat s njom(muz ili ja) i sad vise nece biti u nasem krevetu nego ako se probudi po noci zove nas k sebi. Mala je s nama u krevetu i nama tak pase. Ne bi mogla ni ja spavat u miru da mi nisu blizu.
Spavanje je jako zanimljiva tema na koju ima sto i jedno misljenje i svak ima teoriju ali naj bolje je slusat svoje instinkte i radit kak vama pase.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 08:13   #14
prva je bila sa nama u sobi do 6god (drugu sobu nismo ni imali), a drugo i treće isto-do dvije god sa nama u sobi (prvo kindać pa mali krevet),a nakon toga svak u svoju sobu bez ikakvih problema
paspa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 16:16   #15
Naš sin je do 2,5 god. bio s nama u sobi u kindaču, uz najbolju volju nismo ga mogli prije preseliti jer nismo imali kuda jedino na hodnik Ali, kad smo se preselili u našu kuću, odmah istu večer je išao spavati u svoju novu sobu, na svoj novi krevet, i nijednom se nije dizao i dolazio k nama, jedino je prvih tjedan dana imao jastuke pored kreveta, mislio je da je u kindaču, i stropoštao se par puta na te jastuke
__________________
Borna
Goga_fina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 21:57   #16
A gdje je djetetu mjesto nego sa mamom, pa 10 mjeseci je zivjelo u mami i slusalo mamino srce i bilo u maminom tijelu i sad kad se rodi ga odbijes od sebe i od jednom se nadje sam u nekakvoj hladnoj mracnoj velikoj sobi ili kinderbetu sa totalno nicim sto mu je poznato.Meni je to uzasno okrutno.I ja ne volim svoje tijelo i ljubav i toplinu zamjeniti nekakvom plisanom zivotinjom. E,da i citala sam kako su psihijatri dokazali da djeca koja se tako vezu za stvari kasnije u zivotu ne mogu se vezati za osobe i onda imaju problema sa ostvarivanjem veza. Eto mojih 5 cents,kak bi se tu reklo.
Modesti,nisam procitala tvoje prije nego sam napisala ovo i samo da kazem da se totalno slazem s tobom i mi tako radimo sa nasim curama.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 23:42   #17
Vjerujem da je big mama radila kako je mislila da je najbolje, dapače rano odvajanje se do nedavno savjetovalo kao jako dobro upravo od strane psihologa.Druga je stvar što sam ja npr tvrdoglavo stvorenje koje rađe sluša instinkt nego mudre glave.Mnogi i danas smatraju da je odvajanje pravilan izbor.Ja pak zastupam onaj iskonski odnos ,možda bi neko rekao da pretjerujem jer je bebo prvih mjesec dana spavao doslovce na meni , ali ja ne mislim tako.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 02:37   #18
S obzirom na mogućnosti prvo dijete je spavalo s nama u sobi jer drugačije nije ni moglo. No kad se rodila druga beba napravili smo VELIKU GREŠKU. Preselili smo u veći stan i malena je dobila svoju sobu. Imala je 2,5 godine, a dobivanje svoje sobe je doživjela kao da ju odbacujemo jer imamo novu bebu.
Imali smo velikih problema s njenim ponašanjem, a nismo odmah shvatili u čemu je stvar. Poslije, kada smo seku preselili k njoj sve je bilo OK. Treće dijete je bilo s nama u sobi oko tri godine, tj. dok god nije spavala čvsto cijelu noć.
Sada su već velike, a meni je simpa kada se subotom ujutro kad se mi dignemo sve tri zavuku u naš krevet i gledaju TV zajedno.
pupoljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 15:28   #19
Htjeli, ne htjeli morati ćemo u drugu sobu. Uskoro dolazi braco, mjesta za dva kinderbeta nema. U početku ću ja ići s njim u sobu, kasnije on sam. Biti će klimavo, baš zbog malog brace.

Nisam pristalica da dijete do 2-3 godine spava s nama. Jednostavno mora se osamostaliti. Niti da ga ja, ni mama uspavljujemo.Koliko to grubo izgledalo. Mislim da je to dio odrastanja, osamostaljivanja koje će mu kasnije u životu samo dobro doći.

Već smo jednom probali da ide spavati sam u kinderbet u našoj sobi. Navikao se bio relativno brzo. No supruga je počela raditi. Radi u drugom gradu, kasno dođe doma, pa joj je bilo žao. Malo je bila s njim. I tako smo se opet vratili na uspavljivanje
kocul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 15:38   #20
bravo,treba uspavljivati,bit će i preveć vremena da se čeliće...
paspa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:22.