Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2018., 18:07   #201
Pozdrav svima
Imam pitanje ako je netko imao slucaj... Kod supruga je sumnja na herpes zoster naime nisu se jos razvili mjehuri... Bio je bolestan sa povisenom temperaturom i sad se pojavio svrbez, peckanje niz zivac na lijevoj strani leda pa do trbuha... Ono sta mene zanima je ako je stvarno herpes da li je vec zarazeno dijete od nepune godine dana koji nije imao vodene kozice i da li ce se kod njega javit kozice ili ovaj oblik herpesa... Malo sam u strahu dok se ne naprave nalazi
Hvala na odgovoru

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
tina1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 14:46   #202
Kozice su nesto sto covjek prvo dobije, a h. Zoster je reaktivacija virusa vodenih kozica. Znaci djeca ako se razbole nakon kontakta s bilo kojim od ova dva a nisu imala kozice, mozda dobiju kozice, ali zoster ne. Ako jesu imala kozice, onda nista..
Marla darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 15:01   #203
Quote:
tina1984 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima
Imam pitanje ako je netko imao slucaj... Kod supruga je sumnja na herpes zoster naime nisu se jos razvili mjehuri... Bio je bolestan sa povisenom temperaturom i sad se pojavio svrbez, peckanje niz zivac na lijevoj strani leda pa do trbuha... Ono sta mene zanima je ako je stvarno herpes da li je vec zarazeno dijete od nepune godine dana koji nije imao vodene kozice i da li ce se kod njega javit kozice ili ovaj oblik herpesa... Malo sam u strahu dok se ne naprave nalazi
Hvala na odgovoru

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
Moguć je oblik herpes zostera u kojem nema kožnih promjena ili se one jave nakon pojave opisanih bolnih senzacija.

Kod zostera su u principu zarazne samo kožne promjene i to ako se dodiruju. Opisano je nekoliko slučajeva gdje je osoba imala kožne promjene ali su se drugi zarazili preko zraka s obzirom na to da nisu bili u direktnom kontaktu s osobom sa zosterom. Također je utvrđeno da i u slini osoba sa zosterom postoji virus pa se špekulira može li se i na taj način prenijeti...

U svakom slučaju, s obzirom da osoba nema promjena na koži, vjerojatnost zaraze je vrlo malena, gotovo nikakva, ako se uopće radi o zosteru, tako da nije za očekivati da se dijete moglo zaraziti premda bi za to dijete bilo dobro da se zarazi i dobije vodene kozice sada, a ne za, na primjer, 17 godina. Dijete u dobi od godinu dana ili nešto manje savim dobro može podnijeti infekciju ovim virusom.

A način na koji se zaraza ovim virusom manifestira, ovisi o tome radi li se o prvom ili sljedećem susretu s virusom. Prva infekcija se manifestira kao vodene kozice, a svaka sljedeća kao herpes zoster.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 18:35   #204
ja sam danas shvatila (očito sam malo sporija u glavi zadnjih godina) da imam herpex zoster. i to ponavljajući.

javlja se unazad 4-5 godina povremeno u dnu leđa iliti navrh guzice. mislila sam ok, herpes. ni prva ni zadnja. imam bioherpin mast kojom natrackam kad osjetim svrbež tj. da izbija. i još koji dan poslije, kad se sjetim. (sad znam da ta mast nije za moj tip herpesa )

svbi, malo i boli ali ništa nepodnošljivo. zato valjda i nisam razbijala glavu oko njega. dok mi nije izbio nedavno i taman kad je skoro prošao evo novoga na istom mjestu. pa sunce ti tvoje, idem ja guglati. i voila! vidici su mi se proširili. zoster! još jučer nisam ni znala da ih ima raznih.

dakle imunitet mi je u banani. evidentno. budem otišla doktorici svakako, sad mi je jasno i zašto povremeno imam lagano povišenu temperaturu bez nekog očitog razloga. tj nadam se da je od njega.

u međuvremenu gledam kupiti neki kompleks vitamina za dizanje imuniteta, pa ako imate preporuku pucajte! b komplex, b komplex + c komplex, nešto treće...
ovo mi je zapalo za oko: Solgar, B-Complex with Vitamin C Stress Formula
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 23:00   #205
Kod Vas je najprije potrebno razlučiti radi li se ovdje uistinu o zosteru ili o infekciji herpes simpleksom koje ponekad može biti jako teško razlučiti samo pregledom.

Ukoliko je uistinu riječ o zosteru, kod inače zdravih ljudi, a koji su mlađi od 60 godina, nije uobičajeno da se javlja zoster, a pogotovo nije uobičajeno da se javljaju recidivi zostera, i to u pravilu upućuje na poremećaj imunosti - obično je riječ o poremećaju stanične imunosti te je potrebna temeljita obrada da se utvrdi o čemu je zaista riječ.

S druge strane, za recidive herpesa simpleksa nije neuobičajeno da se pojavljuju u osoba koje su inače zdrave.

Dok ne utvrdite o čemu se točno radi, moja je preporuka izbjegavati bilo kakve preparate koji bi mogli imati potencijalni učinak na imunološki sustav iako je, da budemo posve iskreni, među bezreceptnim preparatima upitno ima li uopće takvog.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 23:09   #206
Tnx, svakako se budem javila LOMu za dijagnozu, no stvarno mislim da vitamini ne mogu škoditi.
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2018., 12:03   #207
vidim da se neki ovdje dobro razumiju, pa me zanima jel moguce da potpuno zdrava osoba dobije zoster ili je to znak necega ozbiljnijega ?
par dana je bridilo na podrucju lopatice i blizu pazuha, pa se pojavio osip, mjehurici itd, ne boli, malo pecka, dobila sam herplexin kremu i blete koje ne pijem jer mi se ne siri i opcenito nije strasno kad vidim druge slucajeve. uzimam magnezij direkt s b complexom i c vitaminom. magnezij zato jer mi oko cesto titra, pa da vidim da nije zbog toga. el gato felix ?
nemamideju is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2019., 13:04   #208
Imam 24 godine. Evo da napišem svoje iskustvo jer možda će nekome pomoći.
13.1.2019. imam osip koji se pojavio večer prije, ispod desne dojke pa do sredine leđa, osip je uskopojasni s desne strane trupa.
Prije osipa osjećao sam laganu bol 4 dana. Osip me jako uplašio pa sam otišao na hitnu u Heinzlovoj jer je bila nedjelja. Odmah su rekli da je herpes zoster u pitanju i uputili me na zaraznu Fran Mihaljević koja radi 0-24h svaki dan (da sam ovo znao, išao bih odmah tamo). Tamo su mi u dežurnoj ambulanti vadili krv te mi propisali terapiju uz objašnjenje o bolesti.
Propisana mi je terapija 5 puta po 800mg dnevno tablete s aciklovirom u trajanju od 7 dana. Ja sam dobio Heprlexim tablete s djelatnom tvari aciklovir 400g pa sam pio dvije tablete 5 puta dnevno u razmaku od 4h dok sam budan i tako 7 dana. Također mi je propisan ibuprofen u granulama za ublažavanje bolova.
Tablete sam počeo piti u roku 24h od pojave osipa i bol se smanjila kroz 3 dana.
Bol je skroz nestala za 15 dana od pojave osipa, nisam morao ibuprofen više uzimati, tad su i krste koje su se razvile nakon mjehura skroz nestale i nemam više nikakvih bolova ni tragova bolesti. Ni u jednom trenu me osip nije svrbio, što me iznenadilo.
Laplacian is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2019., 05:29   #209
Nema nikog više s herpesom??

Prvo, sori kaj ću sad samo kopirati svoj post s druge teme - u biti je za ovu, ali sam morala radi druge dijagnoze.

Pa, ovak:
pred 2 i pol tjedna dobijem temp 38.3 i groznicu i bolove kao kod gripe... kako imam sistemski lupus, a imala sam i upale stitnjace, prvo se na to pomisli...
No, dok cekam termin za vadenje krvi, vukla sam se po stanu i krevetu.

Dakle...
Mislim da imam herpes zoster.
Kladila bih se.

Kad ti je decko u inozemstvu zbog posla par mjeseci, solo si doma, i ne vjezbas jogu pred špiglom, da si vidiš stražnju donju stranu

No, svrbilo me nešto..s vremebom zadnjih par dana sve jače...i noćas kao ludo...počeškam se, i skužim da je nešto osipasto i češkanjem sam nešto oderala i vlaži.

I tako, popipam...i odem do špigla vježbati rotaciju i jogu...
I vidim nešto crveno, oderano ( a jbg češkala sam se...), malo kvrgavo, onak kao kad oderete opekotinu...

I, sjetim se mame, njenog RA, i istih simptoma: kao gripa ali bez šmrkavosti...visoka temp, bolovi u zglobovima i mišićima...isto je trebalo dobrih 10 dana da se skuži...prvi put.

Uglavnom, 99% sam ziher da je herpes zoster.

Kaj je najbolje, na istom mjestu gdje se i mami javljao.

Sad više nemam temp već 6 dana, ali me i dalje ponekad lovi blaga groznica...a kako me sve boljelo...tj.južno od struka... LS dio i zglobovi južno...pila sam Brufene...

Dakle, sjetila sam se da je mami bilo potpuno isto...

A ona je imala RA, a ja imam SLE...

Fotkala sam
Da pokazem reumatologici kad se napokon dovucem do nje.
A za LOMa...nisam najziher da bi mislio da je zoster...mamu su prvi put bas izmaltretirali...a ovo moje je potpuno isto.

Dakle, meni je to komadić vel. 5x2 cm, ili cak manji...
A svi imaju veeeelika područja zahvaćena osipom...no, moja mama nije imala...a sad ni ja.
I na skoro istom mjestu je...
Kako da objasnim lokaciju...jedno 2 cm ispod kraja kičme, na jednoj strani

Vasa iskustva?
Inace, kao klinjo sam preboljela vodene kozice, sa 21 god rubeolu. A na serologiji su mi antitijela - ?IgG? Ona koja pokazuju proslu infekciju, kad sam radila radi lupusa, bila jako visoka...oko 200.
Trenutno nisam na terapiji za lupus ( imala sam komplikacije, vezane za nuspojave, pa su me na jedan period skinuli sa svega ).
__________________
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2019., 19:38   #210
Heeeej, ima koga?
Da li je netko pio aciklovir?
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2019., 23:23   #211
Quote:
sophie7 kaže: Pogledaj post
Nema nikog više s herpesom??

Prvo, sori kaj ću sad samo kopirati svoj post s druge teme - u biti je za ovu, ali sam morala radi druge dijagnoze.

Pa, ovak:
pred 2 i pol tjedna dobijem temp 38.3 i groznicu i bolove kao kod gripe... kako imam sistemski lupus, a imala sam i upale stitnjace, prvo se na to pomisli...
No, dok cekam termin za vadenje krvi, vukla sam se po stanu i krevetu.

Dakle...
Mislim da imam herpes zoster.
Kladila bih se.

Kad ti je decko u inozemstvu zbog posla par mjeseci, solo si doma, i ne vjezbas jogu pred špiglom, da si vidiš stražnju donju stranu

No, svrbilo me nešto..s vremebom zadnjih par dana sve jače...i noćas kao ludo...počeškam se, i skužim da je nešto osipasto i češkanjem sam nešto oderala i vlaži.

I tako, popipam...i odem do špigla vježbati rotaciju i jogu...
I vidim nešto crveno, oderano ( a jbg češkala sam se...), malo kvrgavo, onak kao kad oderete opekotinu...

I, sjetim se mame, njenog RA, i istih simptoma: kao gripa ali bez šmrkavosti...visoka temp, bolovi u zglobovima i mišićima...isto je trebalo dobrih 10 dana da se skuži...prvi put.

Uglavnom, 99% sam ziher da je herpes zoster.

Kaj je najbolje, na istom mjestu gdje se i mami javljao.

Sad više nemam temp već 6 dana, ali me i dalje ponekad lovi blaga groznica...a kako me sve boljelo...tj.južno od struka... LS dio i zglobovi južno...pila sam Brufene...

Dakle, sjetila sam se da je mami bilo potpuno isto...

A ona je imala RA, a ja imam SLE...

Fotkala sam
Da pokazem reumatologici kad se napokon dovucem do nje.
A za LOMa...nisam najziher da bi mislio da je zoster...mamu su prvi put bas izmaltretirali...a ovo moje je potpuno isto.

Dakle, meni je to komadić vel. 5x2 cm, ili cak manji...
A svi imaju veeeelika područja zahvaćena osipom...no, moja mama nije imala...a sad ni ja.
I na skoro istom mjestu je...
Kako da objasnim lokaciju...jedno 2 cm ispod kraja kičme, na jednoj strani

Vasa iskustva?
Inace, kao klinjo sam preboljela vodene kozice, sa 21 god rubeolu. A na serologiji su mi antitijela - ?IgG? Ona koja pokazuju proslu infekciju, kad sam radila radi lupusa, bila jako visoka...oko 200.
Trenutno nisam na terapiji za lupus ( imala sam komplikacije, vezane za nuspojave, pa su me na jedan period skinuli sa svega ).
__________________
Ukoliko je HZ u pitanju, utoliko treba odmah ići kod doktora jer odgoda liječenja može prouzročiti postherpetičnu neuralgiju, odnosno bolove koji traju mjesecima pa i godinama. Ja sam odmah reagirao i nemam nikakve ožiljke ni posljedice.
Laplacian is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2019., 14:51   #212
Quote:
Laplacian kaže: Pogledaj post
Ukoliko je HZ u pitanju, utoliko treba odmah ići kod doktora jer odgoda liječenja može prouzročiti postherpetičnu neuralgiju, odnosno bolove koji traju mjesecima pa i godinama. Ja sam odmah reagirao i nemam nikakve ožiljke ni posljedice.
Je, bio je.
Dobila sam iste sekunde cim sam mu rekla od LOMa terapiju: Herplexim ( aciklovir ) i kremu i tablete.
Sad znam da si cim me pocne sve boljeti i zakurim odmah moram u spiglu pogledati pozadinu ( ak nema nikog u blizini ), a tek onda, ak nema niceg sumnjivog, skup s LOMom na istrazivanje jel opet upala stitnjace ili aktivacija lupusa.

( a taman bi mi jos trebala postherpeticna...dovoljna mi je bila 2x interkostalna neuralgija - nakon jedne gripe, i nakon gripe s upalom pluca i uzasnim kasljem, i neuralgija trigeminusa, s alergijom na Tegretol...uzas od boli dok ne popusti nakon 2 tj drugog antiepileptika ...jedino Tegretol odmah prekine bol )
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2020., 19:07   #213
Oživimo temu!
Da li netko od vas kod izbijanja zostera ima i mučninu?
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2020., 19:26   #214
Quote:
sophie7 kaže: Pogledaj post
Oživimo temu!
Da li netko od vas kod izbijanja zostera ima i mučninu?
evo ja od četvrtka imam herpes zoster na vratu, ovo mi je već treći put u godinu dana i stalno na istom mjestu, mažem se samo, ne pijem tablete, danas mi se malko počeo širiti jer još izbija i danas mi je malo mučno
neprikosnovena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2020., 20:16   #215
I meni 3. put u 11 mjeseci.
Sad isto samo mazem Herpleximom, ovaj put mi nije izbila temperatura; meni je mucno prvih par dana ... u biti kako je na dnu leda nisam ga skuzila da je opet, nisam se vrtila pred spiglom i gledala si pozadinu ; a nisam dobila temperaturu i groznicu kao prije.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2020., 08:04   #216
Ekipa koliko traje izbijanje novih? Naime u srijedu navecer skuzim da se hz pojavio (26.02), na desnom bedru, krenem sa aciklovirom nije bilo novih do jutros (29.02), lijeva dojka iznad i ispod potez od desnog bedra do desnog kuka kao i blizu desnog pazuha dakle nema dje ga nema. 😱🙈😅, ne boli bas toliko, ali sam umorna i ko da sam odradila neki gadan trening imam ko upalu misica, nemam temp. Neuralgiju vec osjecam, prsti desne ruke su lagano u banani... Ova prva ekipa sa desnog bedra se ne siri malo su potamnili, takodjer se mazem tom herplex masti..
sober11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2020., 13:14   #217
sober11,
meni se čini da bi trebala do doktora; pretpostavljam da će ti dati tablete, da samo krema nije dosta.
Moje iskustvo - ali meni herpes izbije na malom podrucju - je da ako dovoljno rano pocnes mazati, to kad smedi znaci da se stanje poboljsava. Ali i dalje ne treba prstuma s kojima mazes kremu pipkati po sebi, po nosu, ocima itd., dobro oprati ruke poslije nanosenja kreme, to svi znamo, ali da ponovimo gradivo
S tim da se meni pojavljuje mrvicu iznad pozadine , na ledima, pa neki put ne skuzim jer se ne vrtim non stop pred spiglom; a onda kad skuzim, to je vec tren kad je dobro izbio. No cini mi se da izbija nekih 5 dana, bar meni...kad sei razmislim kak sam se sad osjecala... pa, mozda sam i dobrih 10 dana prije neg sam ga skuzila mala filing kao da cu dobiti virozu ... A kako imam lupus, sve simptome tipa bolovi kao kad izbija gripa, groznica i sl., ja vjecito pripisem lupusu ili ponovnoj upali stitnjace, umjesto da se vrtim pred spiglom.
Upravo sam na bolovanju jer mi je herpes opet izbio. Od sad se svaki drugi dan vrtim pred spiglom i proucavam si straznji dio.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2020., 18:29   #218
Sophie7 imam i ja SLE i od sride kad sam skuzila HZ pijem aciklovir zato me i cudi sto jos izbija... Kazu dr da se javim samo ako budem imala temp.
sober11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2020., 18:40   #219
meni moj na vratu prolazi, trajalo nekih 9 dana, od jučer je ok, samo što mi je krema opet izazvala alergiju, valjda neki pomoćni sastojak mi izaziva, pa mi je sve crveno gdje mi je krema dodirivala dio kože koji je zdrav, stavljala sam sterilnu gazu, ali ne mogu po cijele dane biti zamotana jer mi je na nezgodnom mjestu, sad mi je onako ružno koža namreškana, moram mazati bepantenolom da dobije vlagu, jer ova za zoster krema jako isušuje....meni je izbio najprije naravno gdje i uvijek izbije, u milimetar isto mjesto, a onda nakon 4-5 dana je još oko toga mjesta malo izbilo

Zadnje uređivanje neprikosnovena : 29.02.2020. at 18:42. Reason: dodatak
neprikosnovena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2020., 20:57   #220
Quote:
sober11 kaže: Pogledaj post
Sophie7 imam i ja SLE i od sride kad sam skuzila HZ pijem aciklovir zato me i cudi sto jos izbija... Kazu dr da se javim samo ako budem imala temp.
Bas cu pitati frendicu kako je njoj bilo... ona je imala kao ti, bas na velikoj povrsini, i slicnom mjestu.
Meni je na mjestu di ekipa ima tramp stamp uz rub tangi ( da ih nosim )
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:12.