Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old Jučer, 02:15   #1801
Quote:
DeeJay Dee kaže: Pogledaj post
Da, mi kristbaum skinuli tek danas jer nam je blagoslov bio tek jučer, pošto nas ni bilo prošli tjedan, a inače se i kod nas bor tradicionalno skidal na 3 kralja.
I to još u ono doba pred 30-40 godina, neovisno kad-ko-kaj slavi i nevezano uz zbivanja od '90-e naovamo.

Ugl, kak bi se narodski reklo - dragom Bogu svejedno , drž ga do kad te volja i bok, ionak je lepše z borićem i ukrasima, neg bez toga.
je nema prvila, kad tko stigne, moji su ove godine skinuli bor 7. jer ih nije bilo doma taj tjedan, kod rodbine se skidao ranije jer su u malom mjestu pa svečenik obavi blagoslov maltene u jednom danu.
S mamine pak strane su skidali nakon 3 kralja i to po 10 dana.
Ali da bi se o nekim običajima govorilo ne jer ovisi o osobi/obitelji/selu/mjestu čemu već sve ne
Old Jučer, 13:11   #1802
Jedan moj bivši prijatelj Stjepan zbog vlastite lijenosti prošle godine nije bacio bor prije 7.,drugi dan izrasla mu je bradurina i inzistirao je da se nikad nije zvao Stjepan već Stevan.
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 15:04   #1803
Meni baš lijepo izgleda grad sa tim ukrasima inače božićno razdoblje traje sve do početka 2. mjeseca tojest 40 dana od Božića,
ovo adventsko preseravanje je skroz poremetilo stare običaje i umjesto da ljudi slave rođenje Spasitelja oni onda prestaju sa svime, bacaju borove i spremaju ukrase
Old Jučer, 16:09   #1804
da, preuzeli smo reformistički/protestantski način slavlja božića..
advent se i kod nas oduvijek obilježavao, ali potpuno drugačije.. a na badnjak se počeo slaviti božić.
sad se božić slavi mjesec dana unaprijed.
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:16.