Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2009., 23:33   #841
Quote:
Kaba se sastoji od jedne ili vise prostorija?
sto ce ti to da nesh poslovni prostor uzimat?
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 23:33   #842
Quote:
harec kaže: Pogledaj post
eh pa znas da nijesam hrvat ni bosanac....etc, znas da sam stranac al ok ajmo ponovo:
Kaba se sastoji od jedne ili vise prostorija?
jel sada pravilno?
Selam
Jest sad je pravilno, a odgovor si dobio al da ponovimo, JEDNE.

nego, ne zamjeram ja tebi što si pogriješio jedno slovo već sam htio istaknuti šta se dogodi kada se samo jedno slovo pogriješi, kako se značenje promijeni. Zato je naš Kur'an sačuvan izvorno i bez mijenjanja.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 23:50   #843
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
samo jedno pitanje:
sta mislis koliko ima kombinacija od 5 razlicitih brojeva koji se medjusobno sabiru u 19?
Jednostavno, to je besmisleno pitanje! U tom smislu, kako si nabrojao primjere u nastavku - ti uspoređuješ slova iz smislenih riječi i rečenica, sa nizovima brojeva i kažeš da to nije nešto. No, brojevi nisu slova! Na primjer, ne postoje rečenice sastavljene od brojeva. Ali postoje rečenice sastavljene od slova. A rečenica nosi neku poruku, sa određenim smislom.

Kada zbrajaš slova u Kur'anskome tekstu, tu se ne radi o skupu bersmisleno nabacanih slova, riječi i rečenica - koje služe samo zato da bi matematika bila zadovoljena, kao što si ti primjerima iskarikirao, nego te riječi tvore smislene rečenice (sa određenom moralnom i duhovnom porukom!), a te rečenice tvore tematske cjeline. Pročitaj recimo kako teče poglavlje "Marija".. ona ima svoju ritmiku, smisao.. Osim toga, naveo sam samo jedan primjer iz devetnaestog poglavlja (Marija) jer mi je bilo upečatljivo. A što je sa ovim primjerima:
  • Kur'an ima 114 poglavlja (djeljivo sa 19).
  • Riječ "Allah" koja označava Stvoritelja, nalazi se u Kur'anu na 2.698 mjesta (djeljivo sa 19)
  • Formula "Bismila" ima 19 slova i u Kur'anu se nalazi 114 puta (djeljivo sa 19).

Kur'an je čudo kako god okreneš, pa i na ovaj način. Selam
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 23:56   #844
PIPBoy 2000,
još jedna informacija za tebe u vezi troslovlja "Elif-Lam-Mim", za koje si pitao. Nekoliko poglavlja započinje tim troznakom. E sad, ukupan zbroj ta tri znaka, u svim poglavljima koja započinju tim troslovljem, djeljiv je sa 19... ima još mnogo ovakvih primjera.

Inače, ta brojka se samo jedamput spominje u časnom Kur'anu, i to poglavlju "Pokriveni" – ("Al-Muddattir", redni broj poglavlja je 74). To poglavlje je drugo objavljeno časnom Ahmedu. Prije njega samo je objavljeno 5 ajeta poglavlja "Ugrušak" ("Al-Alaq", redni br. 96).Što se tiče filma "Message" raduje me što ćeš ga pogledati. Možda nas sve ovdje obraduješ za ramazan.. ovaj koji uskoro predstoji, ili neki naredni.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 00:35   #845
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
PIPBoy 2000,
još jedna informacija za tebe u vezi troslovlja "Elif-Lam-Mim", za koje si pitao. Nekoliko poglavlja započinje tim troznakom. E sad, ukupan zbroj ta tri znaka, u svim poglavljima koja započinju tim troslovljem, djeljiv je sa 19... ima još mnogo ovakvih primjera.

Inače, ta brojka se samo jedamput spominje u časnom Kur'anu, i to poglavlju "Pokriveni" – ("Al-Muddattir", redni broj poglavlja je 74). To poglavlje je drugo objavljeno časnom Ahmedu. Prije njega samo je objavljeno 5 ajeta poglavlja "Ugrušak" ("Al-Alaq", redni br. 96).Što se tiče filma "Message" raduje me što ćeš ga pogledati. Možda nas sve ovdje obraduješ za ramazan.. ovaj koji uskoro predstoji, ili neki naredni.
Zvuči vrlo zanimljivo, no ne ništa čovjeku nemoguće. Nego, ne znam kako bi vas to mogao obradovati? Mene osobno zanimaju sve religije i njihovi fenomeni, kao i ateizam. Trenutno je to islam, jer sam uvidio da o njemu znam vrlo malo, a čak nisam pročitao niti Kuran u potpunosti. Mislim da je stvar opće kulture pročitati što se više može. Što se pak bogova tiče sviđa mi se što je Nietzscheov Zaratustra rekao: Ich würde nur an einen Gott glauben, der zu tanzen verstünde. Nisam vidio da to čini i abrahamski bog(ovi), no njegovi sljedbenici rade maštovite filmove i zato ih volim pogledati, kao i svaki drugi fantastični film.
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 00:38   #846
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
I još nešto ajetil kjursija je presnažna i nju uči samo jednom jer ona ima posebna uputstva za učenje koja baš i nisu za svakoga, odnosno, bez vodiča ili učitelja nije je preporučeno učiti, osim svega nekoliko puta. Uostalom ti nisi ni u stanju da je učiš svakodnevno po 50 puta, ne bi to izdržao.
De to malo pojasni, molim te, nikad vido ikakav tekst ili komentar o ovome...
Poncho is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 00:57   #847
Quote:
Poncho kaže: Pogledaj post
De to malo pojasni, molim te, nikad vido ikakav tekst ili komentar o ovome...
Pa eto, sad si vidjela. Nema toga na netu, barem ne neki link koji bi potvrdio.

Al eto, probaj sama, ako uspiješ 40 dana svaki dan proučiti 50 ( neću te opterećivati sa 170 ) ajetil kjursija, zatraži od mene šta želiš.

Odnosno, vidjet ćeš koju snagu posjeduje ajetil kjursija i postat ćeš svjesna svojih slabosti da je nosiš. Ovo moraš iskusiti jer ne da se opisati.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 01:40   #848
Quote:
Garak kaže: Pogledaj post
Selam.

Nedavno sam čitajući jednu knjigu pronašao dove za razne prilike koje su mi probudile zanimanje te sam pronašao i jedan tekst u kojem se objašnjava velika moć ajetul kursije. ( http://www.turntoislam.com/forum/showthread.php?t=27005) Međutim, imam nekoliko nejasnoća pa bi mi jako značilo kada biste odgovorili

Zanima me da li mogu dovu proučiti samo je čitajući sa papira ili monitora bez da je učim napamet?

Da li se dova uči doslovno onako kako piše na arapskom ili trebam naučiti poseban izgovor?

I da li se može proučiti u svakoj prilici bez uzimanja abdesta s tim da se podrazumijeva da sam čist i namirisan i lijepo odjeven?

Eto toliko, nadam se na da vam nije zahmet da mi odgovorite
Malo sam kritikovan da sam zakomplicirao pa evo ponovo.

Možeš sa papira ili sa monitora.

Možeš doslovno.

Može u svakoj prilici.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 04:31   #849
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Zvuči vrlo zanimljivo, no ne ništa čovjeku nemoguće.
Ok, probaj napraviti nešto slično. A prije toga vidi što piše u Kur'anu , da kada bi se svi ljudi ujedinili u namjeri da sačine jedan takav Kur'an (17:88), pa čak i samo jedno poglavlje kao što su njegova poglavlja (2:23), oni to ne bi mogli učiniti, pa makar jedni drugima pomagali. Ovaj je poziv otvoren 14. stoljeća. Znači, nisam ti ja to predložio da uradiš.

Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Nego, ne znam kako bi vas to mogao obradovati?
Onako kako ti želiš.
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Što se pak bogova tiče sviđa mi se što je Nietzscheov Zaratustra rekao: Ich würde nur an einen Gott glauben, der zu tanzen verstünde. Nisam vidio da to čini i abrahamski bog(ovi)
Prevedi.

Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
no njegovi sljedbenici rade maštovite filmove i zato ih volim pogledati, kao i svaki drugi fantastični film.
Ako misliš na stil filmova kakvi su radjeni o Isusu, ovdje nema fantazija. Svi prikazani događaji se baziraju na dokumentima. A više ćemo o tome kada odgledaš. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 11:04   #850
@ Derviš - hvala najljepša na odgovoru koji si se potrudio dati i nejasnoćama koje si mi otklonio
Garak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 15:11   #851
Dobar dan, postoje li i u Islamu sveci? Ako da, koji su najpoznatiji?
Zahvaljujem
zbrajalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 17:49   #852
Quote:
zbrajalica kaže: Pogledaj post
Dobar dan, postoje li i u Islamu sveci? Ako da, koji su najpoznatiji?
Zahvaljujem
Ne.
Poncho is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 18:14   #853
Quote:
zbrajalica kaže: Pogledaj post
Dobar dan, postoje li i u Islamu sveci? Ako da, koji su najpoznatiji?
Zahvaljujem
U islamu sveci se zovu evlije. najpoznatije evlije su: sejjid Abdulkadie el-Dzejlani, sejjid Ahmed el-Bedevi, mevlana Dzelaluddin Rumi, sejhu-l-ekber Ibn Arebi. Inace, imas na hiljade tih evlija tako da se ne mogu nabrojati.
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 19:09   #854
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
U islamu sveci se zovu evlije. najpoznatije evlije su: sejjid Abdulkadie el-Dzejlani, sejjid Ahmed el-Bedevi, mevlana Dzelaluddin Rumi, sejhu-l-ekber Ibn Arebi. Inace, imas na hiljade tih evlija tako da se ne mogu nabrojati.
OK hvala
zbrajalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 22:10   #855
Evlije nisu sveci... Evlije su osobe koje su vrsile svoje islamske obaveze, ucinile puno za islamski ummet ali nisu sveci niti se to moze usporedjivati. Nijedna osoba ne trazi uputu, pomoc, preobracenje, ozdravljenje niti ista slicno od evlija vec se samo postuje njihovo djelovanje i rad kao osobama iz islamske povijesti.
islamic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 22:26   #856
Quote:
islamic kaže: Pogledaj post
Evlije nisu sveci... Evlije su osobe koje su vrsile svoje islamske obaveze, ucinile puno za islamski ummet ali nisu sveci niti se to moze usporedjivati. Nijedna osoba ne trazi uputu, pomoc, preobracenje, ozdravljenje niti ista slicno od evlija vec se samo postuje njihovo djelovanje i rad kao osobama iz islamske povijesti.
E imal danas evlija?
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 22:29   #857
Quote:
islamic kaže: Pogledaj post
Evlije nisu sveci... Evlije su osobe koje su vrsile svoje islamske obaveze, ucinile puno za islamski ummet ali nisu sveci niti se to moze usporedjivati. Nijedna osoba ne trazi uputu, pomoc, preobracenje, ozdravljenje niti ista slicno od evlija vec se samo postuje njihovo djelovanje i rad kao osobama iz islamske povijesti.
Poslanik je naucio slijepca slijedecoj dovi koju su ashabi kasni je poslije preseljenja Poslanika ucili i po toj vasoj logici svi ashabi koji su ovo ucili su musrici:
Allahumme inni es´eluke ve etevedzdzehu ilejke bi Nebijjike Nebijji-r-rahmeh
Ja Muhammed inni kad tevedzdzhtu bike ila Rabbi fi emri haza li tukda
(Allahu obracam ti se i usmjeravam putem Tvoga Vjerovjesnika Vjerovjesnika milosti. O Muhammede usmjerio sam se tobom svome Gospodaru u ovoj stvari da je rijesi.)

Ili je bio musrik ashab koji je u vrijeme Omera otisao na Poslanikov mezar i povikao: O Allahov Poslanica spasavaj nas dok nismo propali! Tu je noc taj ashab sanjao Poslanika koji mu je rekao: Idi Omeru i poselami ga od mene te mu reci neka uci dovu za kisu. Kada je ovaj ispricao i prenio Omeru poruku, Omer se obradovao a zatim je otisao u mesdzid i popeo se na minberu pa je potom pozvao Abbasa da se popne s njim i onda je dovio za kisu koristeci Abbasa za tevessul posto je bio od Poslanikove porodice.
(Ibn Tejmije presjeca ovu predaju i navodi samo drugi dio koji govori o dovi Omera koristeci tevessul Abbasom te iz tog izvlaci dokaz kako je tevessul dozvoljen samo zivim osobama a ne mrtvim, pritom odbacujuci prci dio predaje koji jasno govori kako je ashab molio Poslanika a ne Allaha te Poslanikovu naredbu u snu sto sve Ibn Tejmije odbaciva. Inace to nije prvi put da Ibn Tejmije izvrce predaje i vadi propise koje nije prije njega izjavio niko ziv. Za detalje pogledati knjigu Ahtau Ibni Tejmijje od dr. Mahmuda es-Sejjida Subejhija a ta knjiga se moze skinuti u pdf formatu na www.msobieh.com).
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 22:36   #858
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Jest sad je pravilno, a odgovor si dobio al da ponovimo, JEDNE.

nego, ne zamjeram ja tebi što si pogriješio jedno slovo već sam htio istaknuti šta se dogodi kada se samo jedno slovo pogriješi, kako se značenje promijeni. Zato je naš Kur'an sačuvan izvorno i bez mijenjanja.


Evo ovo me uvijek natjera da se javim, znači po ovom upisu Kuran nitko neće moći shvatiti osim onih koji savršeno poznaju arapski jezik i uz to moraju biti strahoviti tumači jer i ako znaš arapski jezik nije sigurno da si dobro protumačio dok ti ne potrvrdi nekakav već dokazani autoritet.

S obzirom da je Islam religija koju želim upoznati (čista radoznalost) znao sam postaviti pitanja ovdje , a odgovori su često bili od više ljudi koji su bili proturiječni upravo zbog tog tumačenja Kurana koje Derviš u gornjem upisu naznačava kao "izvoran i bez mjenjanja" s čim vjerovatno želi reći da je nepogrešiv.

Zato moje pitanje glasi: ako vi dobivate od vaših hodža odgovor na nešto što vas zanima vezano uz islam i taj hodža vama da odgovor dali je on točan ako taj hodža ne zna arapski, a ako zna dali ga neki drugi hodža s većim "stažom" može osporiti bez obzira što i jedan i drugi znaju arapski.
Asgard is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 23:09   #859
Asad, nemojte mijesati zasluge osobe koja moze uciti dovu, od koje se prima dova, koja ima odredjeni "kredit" kod Gospodara s nekakvim svetackim svojstvima. To su evlije, ljudi koji su ispunjavali svoje duznosti ali nitko se njima nece obracati trazeci ono sto se trazi od Allaha... U islamu nema posrednika,Poslanik je rekao: Nema monastva u islamu...tj.posrednika...
islamic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 23:16   #860
Quote:
islamic kaže: Pogledaj post
Asad, nemojte mijesati zasluge osobe koja moze uciti dovu, od koje se prima dova, koja ima odredjeni "kredit" kod Gospodara s nekakvim svetackim svojstvima. To su evlije, ljudi koji su ispunjavali svoje duznosti ali nitko se njima nece obracati trazeci ono sto se trazi od Allaha... U islamu nema posrednika,Poslanik je rekao: Nema monastva u islamu...tj.posrednika...
Ako nema posrednika zašto je Muhamedu pristupio melek, a ne sam Allah?
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:51.