Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2009., 20:55   #1
Ruski pisci

Prije dosta vremena sam citala Kabanicu od Gogolja i zaista mi se svidjela.
Nakon toga sam pokusavala na nagovor svog ujaka citati i Dostojevskog.
Moj ujak je veliki fan ruske knjizevnosti jednom prilikom mi je rekao da ako nisam procitala Idiota, Kockara ili Zločin i Kazna kao da nisam nista u zivotu niti citala.
E sad je tu problem, ja sam naime puno puta pokusala citat tog Dostojevskog ali nikad nisam dosla dalje od 100-200 str. jednostavno mi ne ide, dosadno, sporo ....
Da li je netko jos imao takav osjecaj ili je problem u meni, da li da i dalje pokusavam (svakih 2-3 god. ponovo pokusam citat al nis.) ili da jednostavnom odustanem?
rosalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 21:12   #2
ja slučajno isto obožavam ruske pisce, ali neću osporavat nečiji dobar ukus ako ih ne voli/ne čita. prezirem taj elitizam.
recimo, ja tolstoja ne volim. dostojevski mi je prekrasan, Junak našeg doba od ljermontova najdraža knjiga ikad, a bulgakov me osvaja Majstorom i Margaritom.

ukusi su različiti, ako ne možeš čitati dostojevskog, ne možeš i šta sad. ja bih ti rekla da pokušaš, čisto zato što su i meni dosta predlagali, i da ih nisam poslušala, propustila bih neke od najboljih knjiga koje sam pročitala. ali ako ne ide, nemoj se opterećivat- knjige bi ti trebale služiti da u njima uživaš, a ne da ih čitaš pod prisilom (osim ako su ti za lektiru ).
Camera_Obscura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 18:59   #3
dostojevski je ok, al je meni Tolstoj zamoran do bolaaaa....
Gogolj je odličan...
a tek Jesenjin
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 00:17   #4
Kurkov i Pelevin od novijih...to dođeš do stote stranice pa tek onda nemoš stat
canex is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 09:34   #5
Quote:
rosalina kaže: Pogledaj post
Prije dosta vremena sam citala Kabanicu od Gogolja i zaista mi se svidjela.
Nakon toga sam pokusavala na nagovor svog ujaka citati i Dostojevskog.
Moj ujak je veliki fan ruske knjizevnosti jednom prilikom mi je rekao da ako nisam procitala Idiota, Kockara ili Zločin i Kazna kao da nisam nista u zivotu niti citala.
E sad je tu problem, ja sam naime puno puta pokusala citat tog Dostojevskog ali nikad nisam dosla dalje od 100-200 str. jednostavno mi ne ide, dosadno, sporo ....
Da li je netko jos imao takav osjecaj ili je problem u meni, da li da i dalje pokusavam (svakih 2-3 god. ponovo pokusam citat al nis.) ili da jednostavnom odustanem?
I meni ne ide glatko ali ne predajem se. Čitam Zločin i kazna već mjesec dana, otprilike svaki 5. dan, i dogurala sam do 250. strane. Kad me neka knjiga vuče, pročitam je za 3 dana, ova mi nije loša, ali nakon 20 strana mi je dosta za taj dan... Kupila sam u zadnje vrijeme 20-ak novih knjiga koje me mame s police, ali obećala sam Dostojevskom da ću ga pročitati do kraja.
Inače ne volim sladunjave ljubavne romane kao ni chik-lit i slično, tako da nije problem u nedostatku toga, jednostavno me ne vuče po još...
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 01:09   #6
Ja imam neku averziju prema ruskim piscima.

Majkemi, to je nešto čudno i neobjašnjivo. U potpunosti neracionalno.

Evo, npr. prošli tjedan sam čitao "Zlatno tele" - i odustao.

"Majstor i Margarita", jedna neupitno sjajna knjiga, a opet mi je trebalo puno više vremena nego što mi inače treba da pročitam sjajnu knjigu

Sva sreća, votka mi ide sasvim dobro
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 01:21   #7
Quote:
bktr kaže: Pogledaj post
... pročitam je za 3 dana...
Dostojevski nije za čitanje cijele knjige u tri dana, čini mi se.
Nije da se ne može, poneki dijelovi zaista mogu "ponijeti"..
.. posebno pod temperaturom..

ali Dostojevski je uglavnom za čitanje po stranicu dnevno ili slično..
Da se prespava i proživi svaka stranica.

Ponešto sam čitala više puta, s razmacima od po nekoliko godina,
jer su nova iskustva i novi pogledi učinili knjigu novom - za čitanje.
mali oblak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 09:19   #8
Quote:
mali oblak kaže: Pogledaj post

ali Dostojevski je uglavnom za čitanje po stranicu dnevno ili slično..

Točno tak! Samo je problem što ima toooliko novih knjiga koje želim pročitati, a premalo vremena (posao, djeca...)...
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 13:01   #9
Dostojevski, Bulgakov, Nabokov..Na Kabanicu sam inace cmoljila, al ono..bas. sto se ne desava cesto hahaha.
11.-ta Muza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 16:10   #10
Obožavam ruske pisce. po meni je Dostojevski najveći svih vremena, a slijede ga Tolstoj, Puškin, Turgenjev i ostala ekipa.
Mopsi 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 15:58   #11
Opasno je čitati ruske pisce, može da se zarazi pravoslavljem!
schmokljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 16:23   #12
Quote:
schmokljan kaže: Pogledaj post
Opasno je čitati ruske pisce, može da se zarazi pravoslavljem!
Zašto? Pa kaj ima loše u pravoslavnoj vjeri?
Zaboravila sam napisat svog omiljenog pjesnika Sergeja Jesenjina.
Mopsi 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 19:06   #13
Meni ruski pisci idu na žifce
Čitala Tolstoja i Dostojevskog (Tolstojevski ) i sve mi je to nekako kao stilizirana sapunica.
Turgenjev dosadan.
Jesenjin patetičan.
Jedino su mi Puškin i Bulgakov zanimljivi, iako nisam još čitala ništa od Pelevina i Majakovskog, tako da još ima nade da zavolim rusku književnost.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 19:14   #14
Florine, ako su ti ruski realisti bezveze, preporucam i "Moskvu - Petuski" Venedikta Jerofejeva, to je suvremenije i dosta zabavno djelo, a pripovjedac je pijanac koji se vozi vlakom od Moskve do Petuskija.
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 19:26   #15
Quote:
Sudden Sid kaže: Pogledaj post
Florine, ako su ti ruski realisti bezveze, preporucam i "Moskvu - Petuski" Venedikta Jerofejeva, to je suvremenije i dosta zabavno djelo, a pripovjedac je pijanac koji se vozi vlakom od Moskve do Petuskija.
O hvala, potražit ću. Zvuči zanimljivo, roman ceste mi je vrlo draga forma
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 09:48   #16
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Meni ruski pisci idu na žifce
Čitala Tolstoja i Dostojevskog (Tolstojevski ) i sve mi je to nekako kao stilizirana sapunica.
Turgenjev dosadan.
Jesenjin patetičan.
Jedino su mi Puškin i Bulgakov zanimljivi, iako nisam još čitala ništa od Pelevina i Majakovskog, tako da još ima nade da zavolim rusku književnost.
Moram priznat da se slazem sa vecinom posta (izbacio bi ovo za Turgenjeva )+ dodao bi da volim Gogolja (iako on tehnicki gledano nije Rus )+ Pelevin mi je ostao u sjecanju kao razocarenje
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 10:57   #17
Dostojevski i Tolstoj su, dakle, stilizirana sapunica?
Isuse i Kriste šta se ovdje sve može pročitati!
schmokljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 12:22   #18
zločin i kazna od dostojevskog mi je prekrasna knjiga, braću karamazove sam čitala nekih godinu dana, valjda zato što knjigu imam doma, roman nije završen pa nisam na čistu kako je to sve s mitjom završilo, iako sam kraj knjige, dakle kad se njemu počelo suditi, pročitala u jednom dahu.
ana karenjina mi je isto bila super knjiga, no rat i mir, koji takođe imam doma, još nisam uzela u ruke jer ima 6 tomova pa me nekako strah da bih to čitala 6 godina.
gogoljeve mrtve duše mi je jedna od najboljih knjiga koje sam u životu pročitala...
o novijim ruskim piscima nažalost nemam pojma, iako sam pročitala onaj humoristični krimić, zove se azazel il tako nešto...
lika daroš is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 12:33   #19
Quote:
schmokljan kaže: Pogledaj post
Dostojevski i Tolstoj su, dakle, stilizirana sapunica?
Isuse i Kriste šta se ovdje sve može pročitati!
OK to su Florinine rijeci, al sam u biti htio reci da su mi Dostojevski i Tolstoj nekako "precjenjeni" i da ih se cesto stavlja u prvi plan, ispred recimo Gogolja, Turgenjeva, Puskina - koji su me pridobili svojom genijalnoscu pisane rijeci sto za ovu dvojicu bas i ne mogu to reci. Ukus
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 13:08   #20
Quote:
schmokljan kaže: Pogledaj post
Dostojevski i Tolstoj su, dakle, stilizirana sapunica?

paaa.. da! i ne vidim ništa skandalozno u toj izjavi. i ja sam dugo mislila kako su oni vrh vrhova (tako to bijaše prezentirano u školi), no onda sam otkrila neke druge stvari i mogu reći samo to da su dobri, ali ništa vanredno ili nadprosječno, a da su sapunica.. uglavnom jesu, dobra, visoko estetizirana i stilizirana sapunica.

Quote:
Isuse i Kriste šta se ovdje sve može pročitati!
Uf grozno, zamisli, netko se usuđuje kritizirati i reći da mu se Tolstojevski ne sviđa. To je pravi skandal
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:38.