Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2018., 04:16   #10621
Realna roba? Dali ima neka koja nije realna? Za mene i roba i usluga vrijede ako mi trebaju i tu ne pravim nikakve razlike.

Platiti ću ekspertizu nekog savjetnika kakvu robu da kupim isto kao što sam spreman platiti tu robu, jasno ako procjenim. da mi je to od koristi. To će isto učiniti i svatko drugi a svi mi skupa smo tržište i momentalno tržišna cijena je mjerilo koliko neka roba ili usluga vrijede.

Dakle, praviti razliku u procjeni između zlata i bitcoina na temelju toga što je zlato osim novca i roba a bitcoin nije nema logike. Niti zlato niti bitcoin nisu državne valute ali se lako mogu u njih po potrebi promjeniti. To što nisu ne znače da nisu novac.

Evo sa bitcoinom možeš kupovati nekretnine:
http://bitcoin-realestate.com/property/3123-2/
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.

Zadnje uređivanje glosa : 15.01.2018. at 04:29.
glosa is offline  
Old 15.01.2018., 06:00   #10622
balon u kriptu ce naravno jednom puknut. kao sto je puknuo onaj u zlatu.
baloni to rade - pucaju.

izac na vrijeme i terat sljedeci balon.
forumhrusername is offline  
Old 15.01.2018., 08:01   #10623
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Realna roba? Dali ima neka koja nije realna? Za mene i roba i usluga vrijede ako mi trebaju i tu ne pravim nikakve razlike.

Platiti ću ekspertizu nekog savjetnika kakvu robu da kupim isto kao što sam spreman platiti tu robu, jasno ako procjenim. da mi je to od koristi. To će isto učiniti i svatko drugi a svi mi skupa smo tržište i momentalno tržišna cijena je mjerilo koliko neka roba ili usluga vrijede.

Dakle, praviti razliku u procjeni između zlata i bitcoina na temelju toga što je zlato osim novca i roba a bitcoin nije nema logike. Niti zlato niti bitcoin nisu državne valute ali se lako mogu u njih po potrebi promjeniti. To što nisu ne znače da nisu novac.

Evo sa bitcoinom možeš kupovati nekretnine:
http://bitcoin-realestate.com/property/3123-2/
Svaka roba pa i usluga ima svog kupca.Lagano pripazit na omjere robe usluge baš da bi se moglo... jel.Ništa protiv toga,sretno s tim.
Pogotovo bitcoinaši.Ima nekih dodirnih točaka...
Da,ko tu pametno potegne mogao bi jako lijepo proći i što se mene tiče bravo.
Međutim lagano pitanje usput jer po meni mogli bi nastradat.Zašto se uvode futuresi na Btc?Recimo da cijena Btc ode jako visoko."Neke ljude" bi jako moglo zasvrbiti da odu izshortavat.Recimo sa 90000 Usd na 70000 usd,pa nova akumulacija,pa opet dolje,pa onda čovjek pomisli da je dip,a "banak" krene dalje u short.
4,a neki kažu 6 godina cyclical beara na monetarnim metalima uči svoje...
Srebro je fizička roba,monetaran i industrijski metal,najbolji elektrovodič na planeti i trebat će ga sve više.A prodavača više nema.

Zadnje uređivanje mizuzul : 15.01.2018. at 08:15.
mizuzul is offline  
Old 15.01.2018., 12:50   #10624
Quote:
forumhrusername kaže: Pogledaj post
balon u kriptu ce naravno jednom puknut. kao sto je puknuo onaj u zlatu.
baloni to rade - pucaju.

izac na vrijeme i terat sljedeci balon.
Svaki balon prije ili kasnije pukne. Problem je procijeniti na KOJOJ razini je nešto balon, a na kojoj se još uvijek isplati držati.

Ja sam za US dionice mislio da su balon još prije tri godine, a vidi ih danas??? Znači poprilično sam fulao ( ne znači da neću biti u pravu, ali u investiranju je tajming sve )

Ista stvar je s BTCom, pitanje je da li je BTC balon na mcapu 250 mrld usd ili će to biti tek na 2.500 mrld usd???

To je prilično velika razlika.

Osim toga kad bi ih išao prodavati BTC sasvim sigurno ne bih kupovao dionice ili obveznice već baš metalurgiju. Koja je jedan od rijetkih asseta koji nije balon.

Jer za 1 BTC dobiti 10 unci zlata mi se čini hebeno povoljna prilika. :klap:
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 15.01.2018., 15:56   #10625
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
najbolji elektrovodič na planeti
samo po sebi, to mu nažalost ne pomaže. kablovi od srebra su ezoterija, uglavnom se koriste za preseravanja u audiu.
srletina is offline  
Old 15.01.2018., 22:47   #10626
Quote:
srletina kaže: Pogledaj post
samo po sebi, to mu nažalost ne pomaže. kablovi od srebra su ezoterija, uglavnom se koriste za preseravanja u audiu.
Samo ti izbaci srebro iz upotrebe.
Radi se o visokovrijednom metalu na više polja.
mizuzul is offline  
Old 15.01.2018., 23:05   #10627
Zlato i bitcoin imaju monetarnu vrijednost i iako nisu valute oboje su novac s kojim se može trgovati pomoću digitalnih transakcija. Zlato ima tu prednost da u slučaju potpunog kolapsa komunikacije iz bilo kojeg razloga ono neće nestat ali ti ne vrijedi puno ako ga nemaš kod kuće nego je smješteno u trezorima neke ustanove.

U takvom slučaju, niti zlato niti bitcoin ne vrijede puno, svakako mnogo manje manje nego puška sa dovoljno municije. Nadam se ipak da do toga neće doći jer moje zlato sjedi daleko izvan moje kuće .
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Old 16.01.2018., 00:10   #10628
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Zlato i bitcoin imaju monetarnu vrijednost i iako nisu valute oboje su novac s kojim se može trgovati pomoću digitalnih transakcija. Zlato ima tu prednost da u slučaju potpunog kolapsa komunikacije iz bilo kojeg razloga ono neće nestat ali ti ne vrijedi puno ako ga nemaš kod kuće nego je smješteno u trezorima neke ustanove.

U takvom slučaju, niti zlato niti bitcoin ne vrijede puno, svakako mnogo manje manje nego puška sa dovoljno municije. Nadam se ipak da do toga neće doći jer moje zlato sjedi daleko izvan moje kuće .
U Sjedinjenim Američkim državama?Primakni se
Nego da ti odgovorim.Ti hoćeš živjet.Sve pet,dapače.Mislim da većina nije pretjerano ni promislila o monetarnim metalima.Pa ipak...Analizirao sam tu jako duboko usađenu premisu i moram reć,da postoji određen krug ljudi koji misli da je praktično zlato i srebro jednako kolaps,da je zabluda da će se "plaćati zlatnim i srebrnim novčićima u dućanu".Nema veze,ako ćemo objektivno sa efektivnom stvarnošću.Stvar je istovremeno bitno rafiniranija,ali i na neki način jednostavnija.Pomozite sami sebi dok je vrijeme.Unca srebra je cca 100 kuna.
Obično su ti monetarni reseti,a u ovom slučaju je to devalvacija dolara "pripremljeni"više od dva dana ranije.Imate posla s bankarom gospodo.To je pravi maher i sigurno može izraditi kombinaciju.Sjetite se samo vijesti o 0(nula) prodanih srebrnih američkih orlova.Ako je bankar iza svega,a rekli smo davno da je novac moć može se počet zaključivat da su zlato i srebro kao višetisućuljetni medij štednje poprilično sigurni u banci.
Bitcoin?Treba se to malo i ustabilit,proć neko vrijeme.Što se mene tiče samo naprijed,mislim da će se jako lijepo proć,a i rekao sam nek se traži ta dobitna kombinacija lektronika fizičko.Spominjao se recimo i Hashgraph.Meni zanimljivo.
Kako god da bilo,na programu slijedi...

"Osveta Sitih"
mizuzul is offline  
Old 16.01.2018., 09:52   #10629
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Samo ti izbaci srebro iz upotrebe.
Radi se o visokovrijednom metalu na više polja.
e moj mizuzul.
nemoj štediti i uključivati motore samo za velikane poput gore navedenih, pokušaj i ostalo čitati sa razumijevanjem.

Srebro košta 6x više od bakra, a ima 6% veću vodljivost. Dakle moraš koristiti 6% više bakra nego srebra da bi dobio vodič jednakog otpora.

Pa se taj visokovrijedni metal zbog svoje visoke cijene nikad nije koristio za vodiče. Dakle sam je sebe izbacio iz upotrebe.
srletina is offline  
Old 16.01.2018., 10:25   #10630
Quote:
srletina kaže: Pogledaj post
e moj mizuzul.
nemoj štediti i uključivati motore samo za velikane poput gore navedenih, pokušaj i ostalo čitati sa razumijevanjem.

Srebro košta 6x više od bakra, a ima 6% veću vodljivost. Dakle moraš koristiti 6% više bakra nego srebra da bi dobio vodič jednakog otpora.

Pa se taj visokovrijedni metal zbog svoje visoke cijene nikad nije koristio za vodiče. Dakle sam je sebe izbacio iz upotrebe.
Možda da malo proučiš što govori "plavokošuljaš" Keith Neumeyer...


https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j...XYFTgEPF4f-PKj
mizuzul is offline  
Old 16.01.2018., 12:22   #10631
upotrebljivost ovisi (i) o cijeni.

srebrni vodiči su ezoterija. to je logično, jer je vodljivost srebra svega 5.6% veća od vodljivosti bakra.
srebrne baterije su također postale ezoterija. nekad su bile rasprostranjenije, razvoj drugih tehnologija ih je izgurao. a nude 30-50% veće performanse.
srebrni halogenidi su bili bezuvjetni u fotomaterijalu. opet, druga tehnologija ih je izgurala - doduše na drugi način (CCD).
itd.

ništa nije nezamijenjivo.
nitko nije nezamijenjiv.

ako postoji prepreka korištenja nečega, naći će se zamjena. čak i po cijenu kvalitete.
a cijena je prepreka.
srletina is offline  
Old 16.01.2018., 17:29   #10632
Quote:
srletina kaže: Pogledaj post
upotrebljivost ovisi (i) o cijeni.

srebrni vodiči su ezoterija. to je logično, jer je vodljivost srebra svega 5.6% veća od vodljivosti bakra.
srebrne baterije su također postale ezoterija. nekad su bile rasprostranjenije, razvoj drugih tehnologija ih je izgurao. a nude 30-50% veće performanse.
srebrni halogenidi su bili bezuvjetni u fotomaterijalu. opet, druga tehnologija ih je izgurala - doduše na drugi način (CCD).
itd.

ništa nije nezamijenjivo.
nitko nije nezamijenjiv.

ako postoji prepreka korištenja nečega, naći će se zamjena. čak i po cijenu kvalitete.
a cijena je prepreka.
Jim Rickards,a koji smatra da u zlatu treba imati 10%,dotiče pitanje industrijske primjene i daje naznake kako bi se trebala kretati cijena srebra:

https://www.silverdoctors.com/silver...or-golds-ride/

I da...čim veći broj čim kvalitetnijih zamjena će biti sve potrebnije.
mizuzul is offline  
Old 16.01.2018., 18:13   #10633
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Dakle se krumpiri gule tanko jel.Metoda koja inače jako dobro dođe u umu,ovdje je totalan promašaj.Ti moraš imati krumpire u smočnici da bi ih gulio.
Kad je u pitanju zlato i srebro samo fizikalija bratec,nikakva kartusina ne dolazi u obzir.
madison is offline  
Old 16.01.2018., 18:24   #10634
Quote:
madison kaže: Pogledaj post
Kad je u pitanju zlato i srebro samo fizikalija bratec,nikakva kartusina ne dolazi u obzir.
Da, to je dobar koncept ali sve manje relevantan u današnje vrijeme.

Recimo da dođe do katastrofe i nestašice novca zbog bilo kojeg razloga (bank run) kako ćeš mjenjati zlato i srebro koje fizički posjeduješ za potrebnu robu?

Pričao mi je jedan čića u selu ispod Velebita da su u interregnumu nakon propasti NDH i uspostave Jugoslavije mijenjali "zlato za zlato", to jest zlatni nakit za kukuruz.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Old 16.01.2018., 18:47   #10635
Quote:
madison kaže: Pogledaj post
Kad je u pitanju zlato i srebro samo fizikalija bratec,nikakva kartusina ne dolazi u obzir.
Upravo kartušina dolazi u obzir.
mizuzul is offline  
Old 16.01.2018., 19:04   #10636
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Upravo kartušina dolazi u obzir.
Hoćeš reći da ćeš za zlato moći dobiti protuvrijednost u gotovini koja je mnogo veća nego cijena zlata?

S obzirom da uvijek ima gotovine u opticaju to je zaista moguće.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Old 16.01.2018., 19:47   #10637
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da ćeš za zlato moći dobiti protuvrijednost u gotovini koja je mnogo veća nego cijena zlata?

S obzirom da uvijek ima gotovine u opticaju to je zaista moguće.
Kvantitativna popuštanja,a koja "potiču gospodarstvo" čuda čine.
mizuzul is offline  
Old 17.01.2018., 01:10   #10638
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Kvantitativna popuštanja,a koja "potiču gospodarstvo" čuda čine.
Da to je QE na slobodnotržišnoj razini. Već se vidim na Dolcu više kod štanda među kumicama a manje u birtiji Sunce .
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Old 17.01.2018., 07:35   #10639
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Svaki balon prije ili kasnije pukne. Problem je procijeniti na KOJOJ razini je nešto balon, a na kojoj se još uvijek isplati držati.

Ja sam za US dionice mislio da su balon još prije tri godine, a vidi ih danas??? Znači poprilično sam fulao ( ne znači da neću biti u pravu, ali u investiranju je tajming sve )

Ista stvar je s BTCom, pitanje je da li je BTC balon na mcapu 250 mrld usd ili će to biti tek na 2.500 mrld usd???

To je prilično velika razlika.

Osim toga kad bi ih išao prodavati BTC sasvim sigurno ne bih kupovao dionice ili obveznice već baš metalurgiju. Koja je jedan od rijetkih asseta koji nije balon.

Jer za 1 BTC dobiti 10 unci zlata mi se čini hebeno povoljna prilika. :klap:
BTC je sad u identicnoj situaciji kao i zlato prije par godina.
jedina razlika je da ce se u crypto svijetu stvari puno brze razvijati.

sto se tice timinga, apsolutno se slazem i to sam ovdje napisao tisucu puta.
mene osobno ne zanima sto jest a sto nije novac/asset po kojoj definiciji. dok god postoji market i prilika da se zaradi na razlici.

u tom svjetlu, apropos timinga...tko je bio u zlazu zadnjih par godina imao je izuzetno visok opportunity cost jer je u medjuvremenu mogao akumulirat more dodatne kupovne i kupit jos zlata, ako u njega vjeruje, voli ga, whatever.

tako da, timing zaista jest sve.
forumhrusername is offline  
Old 17.01.2018., 16:44   #10640
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Da, to je dobar koncept ali sve manje relevantan u današnje vrijeme.

Recimo da dođe do katastrofe i nestašice novca zbog bilo kojeg razloga (bank run) kako ćeš mjenjati zlato i srebro koje fizički posjeduješ za potrebnu robu?

Pričao mi je jedan čića u selu ispod Velebita da su u interregnumu nakon propasti NDH i uspostave Jugoslavije mijenjali "zlato za zlato", to jest zlatni nakit za kukuruz.
Sam sebi si dao odgovor,ako dodje do krize zlato ces moci zamjeniti za kukuruz,kobasicu ili bilo sto drugo s kartusinom se mozes samo ogrijati i eventualno obrisati znas vec sto,zato fizikalija u sitno.
madison is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:27.