Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2011., 16:45   #21
Quote:
Sigurna kaže: Pogledaj post
Savjeti?
Zaboravi. Jednostavno nema dokaza, doli tvoja riječ protiv njihove. Nažalost.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 13:55   #22
...dobila danas odbijenicu: niste primljeni, jer je primljen drugi kandidat. Ma da?


Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 21:22   #23
Pozdrav
Evo ja sam trenutno nezaposlen ali snalazim se doma nešto radim i tako, ali zašto se javljam, evo prića je ovakva:
Sjedim ja sa kolegom na kavi, on radi u jednoj firmi u skladištu, pitam ja njega kako na poslu? on meni "nepitaj najradija bih dao otkaz", ja "zašto"
on "ma katastofa radimo svaki dan od 06:00 do 20:00 umoran sam nemam privatan život plaća nam kasni a ono sta dobijemo nije dostojno čovjeka"
Ja "pa koliko dobijete"
On "2300 kn"
Ja "pa kak, to radiš 14 sati i tako mala plaća jel nema prekovremenih"
On "ma kavi prekovremeni nemamo ni plaćen gablec nego od te mizarne plaće si kupujemo parizer i kruh i to jedemo"
ja "pa šta ne prijavite inspekciji, to nije uredu"
on "ma bila je inspekcija pola sata i otišla prije mjesec dana i ništa se nije dogodilo, tako da nemam volje za život kad vidim kako nas izrabljuju a mi nemožemo ništa napravit, osim dat otkaz i izgubit sva primanja"

I tako mi je on prićao kako mu je loše, i nitko se ne usudi ništa poduzet jer se svi boje da bi ostali bez posla dok im se šef bogati gradi farme i kupuje skupocjene konje, pa me zanima dali se može tu šta napravit ili jednostavno moramo radit takoreč kao robovi dok nam šefovi grade vile na moru, feštaju i kupaju sa, a mi se kupamo u vlastitom znoju za 2300 kn 14h na dan....??
mrgyalen is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 22:41   #24
Inspekcija rada je korumpirana definitivno, jer ja sam jednog svog poslodavca prijavila i nije se ama baš ništa dogodilo. Rekli su mi kolege da je to viša uzaludna, jer da čak i ako dođe inspekcija poslodavac ima veze i vezice pa će sve završiti nekome u ladici tj u smeću...
Čitala sam ovu temu jer opet imam problema, nadala sam se nekom konkretnom rješenju ovdje, ali koliko vidim i dalje nas ima puno koji smo nabasali ili (poput mene) uvijek nabasamo na govno od poslodavca.
emma11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 22:45   #25
Quote:
mrgyalen kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Evo ja sam trenutno nezaposlen ali snalazim se doma nešto radim i tako, ali zašto se javljam, evo prića je ovakva:
Sjedim ja sa kolegom na kavi, on radi u jednoj firmi u skladištu, pitam ja njega kako na poslu? on meni "nepitaj najradija bih dao otkaz", ja "zašto"
on "ma katastofa radimo svaki dan od 06:00 do 20:00 umoran sam nemam privatan život plaća nam kasni a ono sta dobijemo nije dostojno čovjeka"
Ja "pa koliko dobijete"
On "2300 kn"
Ja "pa kak, to radiš 14 sati i tako mala plaća jel nema prekovremenih"
On "ma kavi prekovremeni nemamo ni plaćen gablec nego od te mizarne plaće si kupujemo parizer i kruh i to jedemo"
ja "pa šta ne prijavite inspekciji, to nije uredu"
on "ma bila je inspekcija pola sata i otišla prije mjesec dana i ništa se nije dogodilo, tako da nemam volje za život kad vidim kako nas izrabljuju a mi nemožemo ništa napravit, osim dat otkaz i izgubit sva primanja"

I tako mi je on prićao kako mu je loše, i nitko se ne usudi ništa poduzet jer se svi boje da bi ostali bez posla dok im se šef bogati gradi farme i kupuje skupocjene konje, pa me zanima dali se može tu šta napravit ili jednostavno moramo radit takoreč kao robovi dok nam šefovi grade vile na moru, feštaju i kupaju sa, a mi se kupamo u vlastitom znoju za 2300 kn 14h na dan....??
Kao što sam već napisala imam samo s takvim govnima posla, još mi se nije dogodilo da nabasam na poslodavca koji mi sve plati ili koji me prijavi na vrijeme ili koji me prijavi na punu plaću ili koji mi plati prekovremene itd.
Predložila bih prijatelju - daj otkaz, prijavi reda radi (u nekoj nadi da će možda jednog dana naša država i pravno profunkcionirati) i traži drugi posao, pa za tako male novce se ne isplati ni doći na posao, samo odlazak košta a gdje je još obući se primjereno i pojesti nešto...
emma11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 15:03   #26
moram nekog da pitam za svoju situaciju....nađem posao u sedmom mjesecu i ide odmah prijava i plaća je 2500 kuna(nema nista više ni prijevoza ni ničega)i aj...a radno vrijeme je od 9-17 i svaka subota.....kad se to sve zbrojilo ispada da imam prekovremene ali kaže šef da to nije istina...i sad ne znam kome da se obratim...znam da ispadam glupa jer me iskorištava i kažu svi da je tako svugdje...ali zanimaju me zakoni...kako..šta...pa ako neko nešto zna..unaprijed hvala
anita37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 08:50   #27
Kako ti je navedeno radno vrijeme na ugovoru? Koliko sati tjedno, 40 ili 48? Piše li išta za subotu? Piše li ti da je preraspodijeljeno radno vrijeme?
Ako ti je navedeno 40, tada ova subota jest prekovremeno, osim ako ti nije preraspodijeljeno. Prema Zakonu o radu, radnik je dužan na zahtjev poslodavca raditi prekovremeno do 8 sati tjedno, ali za to mora postojati pismena odlula i sl.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 09:14   #28
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Kako ti je navedeno radno vrijeme na ugovoru? Koliko sati tjedno, 40 ili 48? Piše li išta za subotu? Piše li ti da je preraspodijeljeno radno vrijeme?
Ako ti je navedeno 40, tada ova subota jest prekovremeno, osim ako ti nije preraspodijeljeno. Prema Zakonu o radu, radnik je dužan na zahtjev poslodavca raditi prekovremeno do 8 sati tjedno, ali za to mora postojati pismena odlula i sl.
Da ali to je isto plaćeno. Barem bi trebalo biti..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 23:42   #29
radila sam u d.o.o.,na ugovore koji su se redovito produživali,ostala trudna ,rodila.ugovori se i dalje produživali,i sad kad je godina dana skoro prošla morali predat za produženje radi njege djeteta ,i sad nastaju problemi.uzimanjem potvrde iz firme o zaposlenju u svrhu njege,oni automatski šalju obavijest o neproduživanju ugovora.dobili smo njegu,koju sam automatski koristila do dana kad je ugovor završio.godišnji mi ostao za 2010 ,radila do polovine travnja i bila do listopada na komplikacijama u trudnoći.godišnji tak izgubila...a sad vidim da je u oglasima tražio nove radnike.dali smije tako?dali je to za inspekciju rada?ako ntko ima iskustva ili zna molila bi pomoć.hvala
baltazarica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 20:55   #30
Molim neki pametan pravni savjet,naime radi se o ovom,nakon cca 15 godina koje sam radio na svom radnom mjestu u firmi dolazi lik kojeg su namjestili od gore,iz vrha da dođe na moje radno mjeste,meni nude ugovor da potpišen za radno mjesto koje sam imao prije tih 15-tak godina naravno na teže radno mjesto i sa manjom grupom plače a obečali mi usmeno da mi plaću neće dirati,što u tom ugovoru ne stoji,zanima me dali svaka firma ima neki svoj ugovor o radu ili je to na nivou Hrvatske i ako mi može netko odgovorit šta da radim,inače imam cca 50 godina i 25 godina staža u toj firmi,ako netko bude ljubazan da mi da neki pametan savjet bio bi mu zahvalan,dali da ja taj ugovor potpišem ili imam kakva druga prava da mi se obzirom na staž na tom radnom mjestu plača ne dira.I ako netko zna kome da se obratim,HVALA
__________________
SUZUKI je SUZUKI sve ostalo su motori
mileny is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 08:07   #31
Quote:
mileny kaže: Pogledaj post
Molim neki pametan pravni savjet,naime radi se o ovom,nakon cca 15 godina koje sam radio na svom radnom mjestu u firmi dolazi lik kojeg su namjestili od gore,iz vrha da dođe na moje radno mjeste,meni nude ugovor da potpišen za radno mjesto koje sam imao prije tih 15-tak godina naravno na teže radno mjesto i sa manjom grupom plače a obečali mi usmeno da mi plaću neće dirati,što u tom ugovoru ne stoji,zanima me dali svaka firma ima neki svoj ugovor o radu ili je to na nivou Hrvatske i ako mi može netko odgovorit šta da radim,inače imam cca 50 godina i 25 godina staža u toj firmi,ako netko bude ljubazan da mi da neki pametan savjet bio bi mu zahvalan,dali da ja taj ugovor potpišem ili imam kakva druga prava da mi se obzirom na staž na tom radnom mjestu plača ne dira.I ako netko zna kome da se obratim,HVALA
Poslodavac Vas ne bi smio prebaciti na lošije plaćeno radno mjesto bez opravdanog razloga (npr. smanjila Vam se radna učinkovitost, Vaše radno mjesto se ukida isl). Prema Vašem postu vidim da to ovdje nije slučaj. Bilo bi dobro da tražite pismeno obrazloženje vezano uz Vaš premještaj. S obzirom na to da svi znamo kako u praksi neki poslodavci zaobilaze pravila i ne drže se zakona, sami morate procjeniti kakav je Vaš poslodavac i isplati li Vam se "bosti s rogatim". Možete zatražiti da Vam u novom Ugovoru zagarantiraju dosadašnju plaću (usmeni dogovor je poslije teško dokazati, jer ako potpišete Ugovor smatra se da ste prihvatili ugovorene uvjete). U slučaju da odbijete potpisati, poslodavac Vam može uručiti otkaz s izmjenom Ugovora o radu (ako ne potpišete slijedi otkaz). Međutim takav otkaz mora biti opravdan, odnosno nesmije Vam dati otkaz samo zato što ste odbili potpisati nepovoljniji Ugovor o radu.
puščica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 01:19   #32
Radio sam mjesec dana u jednoj privatnoj firmi prema ugovoru na određeno, ugovor mi je istekao prije 3 mjeseca a plaću još nisam dobio, tj. dobio sam par stotina kuna s opravdanjima da "naprosto nemaju novca", "loše je stanje u državi", "čekaju da im stignu uplate" i sl.. Dosad sam čekao s tim jer sam vjerovao da ću dobiti makar u ratama od po par stotina kuna kako su rekli da će mi isplatit jer da drukčije ne mogu, ali ovo više nema smisla.
Zanima me, ako ih prijavim, imam li izgleda da u skorije vrijeme dobijem svoj novac? Dobio sam obračun plaće.
akvarijpocetnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 14:30   #33
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post
Da ali to je isto plaćeno. Barem bi trebalo biti..
Kako misliš isto? Po iznosu? Ne, satnica bi ti trebala biti 50 % veća od osnovne, ali naravno da se to krši. Što se tiče tih 8 sati, to si dužna odradtti, ali naravno da možeš i više, s tim da paziš da ne prekoračiš zakonski maksimum.

Quote:
akvarijpocetnik kaže: Pogledaj post
Zanima me, ako ih prijavim, imam li izgleda da u skorije vrijeme dobijem svoj novac? Dobio sam obračun plaće.
Obtrračun plaće je ovršna isprava, što znači da možeš na temelju nje ovršiti poslodavca, a on neke se s "lošim stanjem u državi" jebe o svom trošku. S druge strane, ako on stvarno nema lovie ili je već u blokadi, ti si samo stao na kraj reda za isplatu. Ipak, preporučam ti da to napraviš.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 23:05   #34
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Obtrračun plaće je ovršna isprava, što znači da možeš na temelju nje ovršiti poslodavca, a on neke se s "lošim stanjem u državi" jebe o svom trošku. S druge strane, ako on stvarno nema lovie ili je već u blokadi, ti si samo stao na kraj reda za isplatu. Ipak, preporučam ti da to napraviš.
Evo prijavio sam mailom, poslao sam slike obračuna plaće i odjave s mirovinskog.

Kakva su iskustva, koliko se čeka obično dok ne naprave nešto?
akvarijpocetnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 14:14   #35
Dobro je da si prijavio. Sve ti ovisi o inspekciji, koliko oni trenutno imaju posla, možda bude odmah, a možda ništa ne bude par mjeseci.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 21:35   #36
neisplata plaće

koji je rok za poduzeti nešto zbog neisplate plaće?U konkretnom slućaju prošle tri godine?Hvala
ppan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 15:55   #37
Pitanje

Radim za veliku firmu na studentski ugovor na poslu za koje službeno ne postoji potreba za stalno zaposlenim, neslužbeno posla ima za troje, ja radim i po 250 sati mjesečno, nekad ne napišem sve sate jer su srali zbog previše sati, a s druge strane ako posao nije odrađen izložena sam nečemu što bi se komotno moglo opisat ko mobing. Rado bi dala otkaz ali si ne mogu priuštit da ne radim, bar dok ne nađem drugi posao, obećanja o ugovoru sam prestala doživljavat nakon što je dvije godine za redom netko bliži rodbinski dobio prioritet.
Na ugovoru koji ide u SC piše jedno, ono što ja radim je sasvim stoto i puno ozbiljnije i opsežnije.
Da li ih mogu prijaviti za ovo? Koja je procedura?
Trenutno mi je svejedno što će mi napraviti ako saznaju da sam ih prijavila s obzirom da sam radi stresa i odnosa od strane nadređenih otišla sa zdravljem mentalno i fizički.

Drugo - počeli su zaposlenima na određeno radit sranja.
kolegi je prije tjedan dana istekao ugovor na određeno, on i dalje dolazi na posao jer mu nitko od nadređenih ne želi reći: da dolazi/ne dolazi i hoće li mu produžiti ugovor ili ne. Koliko sam skužila po ostalima nije jedini koji je u ovoj situaciji.

Svi oko mene mi govore da ne prijavljujem jer ću naj**** no netko mora dić frku jer ako se digne prašina prestat će to radit (jako se pazi na image i kad se jednom složi frka oko nečeg tko to oko čega se digla frka ponovi leti)
__________________
Everyone's going to hurt you sooner or later. You just have to decide who's worth going through the pain.

Zadnje uređivanje sophiae : 28.05.2012. at 16:12.
sophiae is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 14:53   #38
Lijepa naša

Dođem sada u inspektorat rada, da se žalim na rezultat natječaja jedne gradske tvrtke, kod kojeg nisam pozvan niti na ikakvo testiranje niti na neki razgovor. Prvo što me žena pitala je jesam li branitelj. Kažem, pa nisam. Na to mi ona reče - onda vam nažalost ne možemo pomoći. Gledam i pitam, pa dobro onda što ja uopće mogu napraviti. Na to njezina kolegica kaže, da uzme podatke od mene, pa će otići u nadzor, da vidi o čemu se radi, ali ako nisam branitelj, onda tu nema kruha, jer se mogu žaliti samo branitelji, ako su im povrijeđena njihova prava. Pitam ja na to inspektoricu, pa dobro, dakle netko u gradskoj tvrtki može zaposliti po javnom natječaju koga god hoće. I ona mi na to kaže - upravo tako.

Samo mali disklejmer. Ne, nisam zelen, da susreo sam se milijun puta sa neefikasnošću inspektorata i da jasno mi je da oni ne mogu previše napraviti, jer su zakoni takvi kakvi jesu, ali iz dana u dan me fascinira glupost ove države, kao i činjenica kako se eklatantno krši Ustav, te pokazuje da su branitelji očito neka nadklasa, jer samo oni imaju pravo žalbe, a nas ostale, a tko vam je kriv.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 02:14   #39
Evo stigla mi je na kućnu adresu obavijest iz državnog inspektorata:

U vezi s predstavkom koju ste podnijeli ... izvješćujemo da je obavljen inspekcijski nadzor u kojem su utvrđene povrede propisa na koje ste ukazali u vašoj predstavci i da su tim povodom poduzete zakonom propisane mjere, naime podnijet je optužni prijedlog pri prekršajnom sudu u ... protiv poslodavca ...

Što sad mogu očekivati?
akvarijpocetnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 07:24   #40
Quote:
akvarijpocetnik kaže: Pogledaj post
Evo stigla mi je na kućnu adresu obavijest iz državnog inspektorata:

U vezi s predstavkom koju ste podnijeli ... izvješćujemo da je obavljen inspekcijski nadzor u kojem su utvrđene povrede propisa na koje ste ukazali u vašoj predstavci i da su tim povodom poduzete zakonom propisane mjere, naime podnijet je optužni prijedlog pri prekršajnom sudu u ... protiv poslodavca ...

Što sad mogu očekivati?
Ima li još netko tko se žalio inspekciji i tko je dobio ovakav (pozitivan) odgovor? Što sad dalje mogu očekivat, tj. koliko uopće traju te parnice u nekom prosjeku i hoće li me zvati na sud (koji inače nije u mjestu u kojem živim i gdje sam radio, nego u mjestu u kojem je tvrtka registrirana)? Kad se mogu nadati da ću dobit svoj zarađeni novac i hoću li dobivati kakve obavijesti od nekog o tijeku procesa?
akvarijpocetnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:28.