Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver

Hardver Hardverske teme, sve osim pitanja, problema i oglasa.
Podforumi: Stolna, Prijenosna računala, Periferija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2018., 14:31   #2021
Na serverima je Intel nahebo ko žuti mačak=pada profit kao kamen sa 10 000 metara.

AMD Ryzen/Epyc zbog razlika u arhitekturi je znatno manje podložan ovim sigurnosnijim sklamerijama.

Dugogodišni Intel megalomanski horuk pristup košta če ih bjesne love.Ali to je sve očekivano, i dolazi na naplatu sve se kad tad dobro naplati. To nisu rupe od jučer+klasična Intel politika i eto debakla.Kao što rekoh več puno puta, Intel če za par godina doživit sudbinu domačeg Agrokora to sigurno.






Razni ARM procesori su isto ugroženi, ali ne i danas iznimno popularni i često korišteni "in-order execution 64bit Cortex A53".S obzirom da Qualcomm i Mediatek imaju raznih starih/novih mobitel/Tablet SoC-eva u kojima kuca samo taj navedeni ARM proc, eto na njima nema problema moš mirno spavat.Več vidim kaj se događa, forumaši brzo idu u provjeru hm kakav to SoC kuca u mojem mobu ili tabletu itd.

https://developer.arm.com/support/security-update

https://www.youtube.com/watch?v=2TzHiGqesQY

https://en.wikipedia.org/wiki/MediaT...one_processors

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ystems-on-chip

Ista priča ide i za stari "in-order execution 32bit ARM Cortex A7". Danas se taj ARM proc ugrađuje samo u najefitnije ARM SoC-eve, koji se naguraju u vrlo jeftine mobitele i tablete itd.



Jabučarski SoC je isto ranjiv, pa i to treba nekak sa iglom zakrpat.

https://support.apple.com/en-us/HT208394


Quote:
Pablo kaže: Pogledaj post
Ma svejedno ih nabijem na kurac.

Bug u arhitekturi koju lijeno podvaljuju vec godinama.

Ali bit ce impacta i na gaming, pogotovo MMO.
Desktop Gejming je onako okvirno nebitan, jer tu se i ne očekuje ništa bitno negativno.Hebeš gejming ako imaš 100fps-na 1440 rezoluciji, pa neš valjda krepat ako te sigurnosna zakrpa spusti na katastrofalnih 80fps-a.

Za Intel su serveri najugroženiji, a upravo na Intel serverskim procovima bit če največi pad performansi.Pošto je u serverima velika lova, dalje je sve okvirno jasno AMD Epyc i bez tog vrlo atraktivan, sad postaje još i traženiji. Odličan primjer je uloženo-dobiveno car na kvadrat ponuda single socket AMD Epyc 7401P.

https://www.bug.hr/forum/topic/ostal...=asc&view=flat

https://www.servethehome.com/amd-epy...thing-special/

Zadnje uređivanje tirox : 05.01.2018. at 15:19.
tirox is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 16:16   #2022
ti nisi nikad čuo za slovo "ć" ?
Fl@Tron is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 18:32   #2023
Kolega Rambox, reci ti meni koliko će taj pad performansi utjecati na moju kantu za trolanje, gledanje golih teta i igranje PES-a?
(Windows update mi je ionako isključen ali ga upalim svakih 6 mjeseci nakon što se informiram da nisu opet nešto zajebali)
__________________
Politically Incorrect - And Always Right
Hugh Mungus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 19:11   #2024


Prema svemu sudeći ništa (neki testovi su već vani). Koliko će popušit na serverskom tržištu je pak drugo pitanje.

Nego gledao sam malo hw youtubere, na par mjesta je iskočilo da "grafičke ponovno poskupljuju". Ne znam koliko je istinito, jel opet neki novi mining val (vjerojatno neka nova kriptovaluta fino ide), no brine me što je to spomenuto na više mjesta. Tako da ako netko misli zgrabiti rx 580 8gb po ovim cijenama od 2500kn nek to odmah napravi, isto bi mogle otići gore i gtx 1070, 1070Ti, 1080. Tako da be aware. Ako vidimo neki skok cijena znate što je.
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 19:48   #2025
Nije ovaj put do mininga (mada moze i to naletjeti) nego cijena RAMa, no nebi trebali biti veliko poskupljenje
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 20:24   #2026
zato ne kupujem novi komp jos, naprosto ne dam 100 eura za 8gb rama
Fl@Tron is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 20:42   #2027
Fl@Tron trebao si uzeti kad i ja. Nije da nisam najavljivao. Onaj keks od 8gb 3000mhz što je bilo 550kn dugo je isto bio dobra prilika tada. A pogotovo za sadašnje prilike
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 13:50   #2028
Asus ROG Strix GL702ZC (Ryzen 7 1700, Radeon RX 580) Laptop Review
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 14:07   #2029
Koja slučajnost, upravo mi je netko bio poslao ovaj link za isti laptop od Jayz2cents
https://www.youtube.com/watch?v=ZWHjm1J5ufg&t=0s

Čudan laptop, svaka čast za Ryzen 1700. Zvjerka za productivity, ali RX580 nema ni najmanjeg smisla. Ljudi izgleda imaju problema s hlađenjem iako je RX580 u njemu limitirana na 68W i 1077 MHz, ne može se undervoltati za više klokove.

Ovaj laptop je trebao doći u opciji s GTX1050, GTX1050Ti i GTX1060, s Ryzenom bi bio zvijer za productivity i sasvim adekvatan za 1080p gaming.
RX580 na 1077MHz vjerojatno nije puno jača od GTX1050Ti na full clocku. GTX1060 je na isto Watta vjerojatno jača.

Prevelik kompromis svega, jedino se dobije Freesync.
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 14:13   #2030
Najjači productivity laptop ikad, ipak ima 8c16t, jedino što je baterija u takvom workloadu baš banana. Al dobro da ima i takva opcija. Netko možda često mjenja lokacije, a nije bitno da se rendering radi on the fly (u busu, vlaku, avionu itd.)

Što se tiče gpu mislim da nije uopće neki bitan faktor, kad je undervoltan polaris je poprilično efikasan
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 14:18   #2031
Quote:
The New Guy kaže: Pogledaj post
Što se tiče gpu mislim da nije uopće neki bitan faktor, kad je undervoltan polaris je poprilično efikasan
Koliko sam shvatio, BIOS grafe je zaključan i u Radeon Wattmanu se ne može namještati voltage itd.

Kao rendering PC ovo je bez premca najjača stvar na tržištu.
No nema baš ništa što RX580 može, a GTX1050Ti ili GTX 1060 nebi mogle. Osim Freesynca koji vjerojatno nije presudan pošto je odlučujući faktor za kupnju ovog laptopa CPU.
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 14:27   #2032
Quote:
The New Guy kaže: Pogledaj post
Fl@Tron trebao si uzeti kad i ja. Nije da nisam najavljivao. Onaj keks od 8gb 3000mhz što je bilo 550kn dugo je isto bio dobra prilika tada. A pogotovo za sadašnje prilike
e tad nisam imo para sad imam
Fl@Tron is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 14:53   #2033
Quote:
Fl@Tron kaže: Pogledaj post
e tad nisam imo para sad imam
E jbga. Treba vrebati polovne rame

Quote:
juretherebel kaže: Pogledaj post
Koliko sam shvatio, BIOS grafe je zaključan i u Radeon Wattmanu se ne može namještati voltage itd.

Kao rendering PC ovo je bez premca najjača stvar na tržištu.
No nema baš ništa što RX580 može, a GTX1050Ti ili GTX 1060 nebi mogle. Osim Freesynca koji vjerojatno nije presudan pošto je odlučujući faktor za kupnju ovog laptopa CPU.
Ne znam za wattman, ali uvijek se moglo undervoltat (msi afterburner itd.). Eventualno treba enejblat voltage control

A čak i kad se nebi moglo, ovi "OEM" mogu raditi što god žele, to su custom buildovi

Kažem, ne vjerujem da tu undervoltana RX 580 iole igra neku ulogu Polaris Efficiency - Truth or Myth?. Freesync je jako bitna priča u nadolazećim high end laptopima, neće svi ovo koristit za rendering. Vidim da imaju modeli i sa 120hz refresh rateov, to sigurno nije zbog sony vegasa
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 15:14   #2034
Quote:
The New Guy kaže: Pogledaj post
E jbga. Treba vrebati polovne rame

ili cekat da se spusti cijena malo
Fl@Tron is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 15:16   #2035
Quote:
The New Guy kaže: Pogledaj post
E jbga. Treba vrebati polovne rame



Ne znam za wattman, ali uvijek se moglo undervoltat (msi afterburner itd.). Eventualno treba enejblat voltage control

A čak i kad se nebi moglo, ovi "OEM" mogu raditi što god žele, to su custom buildovi

Kažem, ne vjerujem da tu undervoltana RX 580 iole igra neku ulogu Polaris Efficiency - Truth or Myth?. Freesync je jako bitna priča u nadolazećim high end laptopima, neće svi ovo koristit za rendering. Vidim da imaju modeli i sa 120hz refresh rateov, to sigurno nije zbog sony vegasa
svidio mi se jayz2centsov review, za productivity je dobar laptop, 8c16t + 580tka, ima dovoljno GPU acceleration za rendanje, a za 1080p ekran koji ima 75 Hz je i vise nego dovoljan za maxanje vecine igara.
Fl@Tron is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 16:11   #2036
Quote:
The New Guy kaže: Pogledaj post
Ne znam za wattman, ali uvijek se moglo undervoltat (msi afterburner itd.). Eventualno treba enejblat voltage control

A čak i kad se nebi moglo, ovi "OEM" mogu raditi što god žele, to su custom buildovi

Kažem, ne vjerujem da tu undervoltana RX 580 iole igra neku ulogu Polaris Efficiency - Truth or Myth?. Freesync je jako bitna priča u nadolazećim high end laptopima, neće svi ovo koristit za rendering. Vidim da imaju modeli i sa 120hz refresh rateov, to sigurno nije zbog sony vegasa

Referiram se što sam pročitao od ljudi u komentarima i reviewima.
Nije problem ako se može slobodno undervoltati i igrati s postavkama. No vidio sam da ljudi tvrde da je BIOS lockan i da se uspjelo undervoltati jedino na Linuxu.
1077MHz clock govori da je kartica debelo ograničena i bez mijenjanja postavki je underutilized.

My point: 65W Ryzen 7 je u biti genijalan procesor za laptop. 65W nije ništa posebno za ohladiti u gamerskom laptopu, a performanse su miljama ispred bilo čega što Intel ima za ponuditi (za rendering jel).

No RX580 je upitan izbor, a lockana na te postavke koje su stavili (68W i 1077MHz) pogotovo.
Uz to, laptop se u principu gleda na stock postavkama i treba biti optimiziran na istima.

Ryzen daje mogućnost da takav laptop bude zvjerka za rendering, možda čak PC za streamanje. Do sada praktično ne postoji laptop koji može istovremeno vritit igre i streamati na 1080p.

Nadam se da ćemo prije ili kasnije vidjeti neku kombinaciju sa Ryzenom i Geforce grafikom. Od Sagera možda?
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 16:15   #2037
Bit će vjerojatno. Ovo je očito full AMD build gdje se išlo i na taj freesync i veći refresh rate. Kasnije će biti vjerojatno i dosta raven ridge APU laptopa. Underclockana rx 580 je vjerojatno i dalje jača od gtx 1050Ti sa istim potrošnjom. Zapravo i piše da je 30% jača i samo mrvicu slabija od gtx 1060 6gb. Glupo mi je samo što su stavili 4gb verziju

Inače ako nisam do sada propustio nisam vidio najavu da će intel stavljati više od 4c8t u laptope, a mogli bi, samo naravno neke sa manjim clockom i voltažom
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 16:27   #2038
Ma za 1080p je 4GB ok.
Nisam nasao direktnu usproedbu performansi sa Geforce laptopima.

i7 8700 je 65W CPU, bit ce prije ili kasnije gamerskih laptopa s tim procesorom.

Raven Ridge 7 dode vrlo slican kao i7 8550U, RR 5 slican kao i5 8250U (procesorski) samo sto su RR nesto jeftiniji.
Higher-TDP varijante bi mogle biti jace.
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 16:32   #2039
Pa imaš usporedbe u tom linku što sam stavio
To ti je najjači site za laptope. A ima i gro drugih recenzija istog laptopa, samo nisu taj pro level kao notebookcheck

Što se tiče potrošnje, jbga taj R7 ipak dosta više troši od ostalih laptop cpu-a koji su uglavnom 15w i 30w (iako je doduše tdp zona marketinga), a još nema zamjenjive gpu (ryzen nema integiranu koja bi išla za manji workload) i otud kraća baterija.

Quote:
Battery Life

You should not expect a long battery life from the GL702ZC. The combination of desktop CPU and lack of a graphics switch lets the battery runtimes go through the floor. Even at minimum load and minimum display brightness, the 17-inch laptop has to be recharged after 1.75 hours. Other gaming laptops can only laugh at this. Even the performance bolides Schenker XMG U727 and Aorus X7 v7 last above 3.5 hours in idle mode.
Quote:
Update 10/18/17: A statement from Asus: "We fine-tuned the BIOS, fan profiles and worked closely with AMD to optimize performance and power consumption of the GL702ZC. While surface and component temperatures increased slightly, we were able to reduce the fan noise by 5-10 dbA under heavy game load (witcher 3) while at the same time increasing game performance by around 5-10 % (3dmark 2011)."
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 16:45   #2040
Quote:
The New Guy kaže: Pogledaj post
Pa imaš usporedbe u tom linku što sam stavio
To ti je najjači site za laptope. A ima i gro drugih recenzija istog laptopa, samo nisu taj pro level kao notebookcheck

Što se tiče potrošnje, jbga taj R7 ipak dosta više troši od ostalih laptop cpu-a koji su uglavnom 15w i 30w (iako je doduše tdp zona marketinga), a još nema zamjenjive gpu (ryzen nema integiranu koja bi išla za manji workload) i otud kraća baterija.
Aha, nisam vidio gaming benchmarke na prvu, samo Firestrike itd.
Da, tu je negdje, malo slabija od GTX1060, nekih 30% jaca od 1050Ti.
No za manju cijenu se dobije GTX1060 laptop sa tipa 7700HQ CPUom, a za slicnu ima i sa G-Syncom pa bih volio vidjeti kombinaciju Ryen+ Geforce.

Laptop procesori su uglavnom 40-45W (H i HQ varijante) koji inace idu u gaming laptope. Laptopi sa i7 6700/7700 nemaju probleme s hladenjem, no ionako je recimo 7700HQ dovoljan za gaming.
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:59.