Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2016., 19:29   #21
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Zadnja neto placa prije emigracije (2014)

7069 + 320 prijevoz
Staz: 6 godina
Podrucje rada: Znanost
Sprema: doktorat
radno vrijeme: 40h
ovo je kraj svijeta i zdrave pameti.

kakva je ovo država...?


frajer ima jebeni doktorat i radi kao neki znanstvenik, ima manju plaću od bezbrojnog hrvatskog nepismenog šljama. I niti duplo veću plaću od NKV ljudi koji rade bez ikakve jebene edukacije. kraj svijeta



btw...ja imam bitno veću plaću, a imam VŠS od formalne spreme, te pišanje krvi na 5 florova kao neformalno pokazivanje znalačkih, šugavih IT muda..
područje rada: friking IT
staž: 6 godina
radno vrijeme: 40h


edit: pizdim jer smatram da bi ljudi s doktoratom, intelektualni ljudi koji cijeli život akumuliraju znanje i skillove i rade u znanosti, trebali imati minimum minimuma 10k.
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 24.09.2016., 19:56   #22
Trebali bi imat 20k min a ne da te place imaju gradonacelnici znj gradova i opcina i seljacine od saborskih zastupnika.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Old 24.09.2016., 19:59   #23
Brogan,neki i imaju. Prijatelj mi je docent na faxu,državnom. Dakle doktorat,plus nakrvio se da dođe od asistenta do docenta. Uz to i članci i autorstvo zbirke i knjige. Neto mu je oko 12k. Ali i radi,ima cca 200+ studenata po grupama,predaje grupu predmeta. Pa još kad uzmeš i predavanja i vježbe i konzultacije i na to mentorstvo diplomandima,ode vremena. A čovjek je picajzla pa se oko svega maksimalno trudi.

Neznam čemu ova stranica ipo rasprave,ljepo sam još i prije nego je čajna obrazložila napisao da je vjerovatno prijava na minimalac i ostalo kroz dobit. Niti jedan privatnik koji ima malu firmu nije lud prijaviti se na neku veću plaću. Više se isplati isplaćivati si dobit i umjesto u mirovinsko,pretvorit lovu u devize i buksat na račun. No tema nisu prihodi nego plaća. Ja nisam računao sebi dnevnice,jer službeno ne idu u plaću,a nekad ih se fino zna nabrati kad ima terena.
Grimko is online now  
Old 24.09.2016., 20:08   #24
VSS, magistar ekonomije
manje od godinu dana staža
3.000 neto
drumforce is offline  
Old 24.09.2016., 20:09   #25
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post


edit: pizdim jer smatram da bi ljudi s doktoratom, intelektualni ljudi koji cijeli život akumuliraju znanje i skillove i rade u znanosti, trebali imati minimum minimuma 10k.
medicina, znanost i jos neke nise funkcioniraju slicno poslovanju mafijaskog biznisa.
sto pod time mislim:
naime, islo se proucavati poslovni model "prosjecne" mafijaske organizacije i ustanovilo se da one ovise o stalnom pritoku jeftinih "radnika" koji za sicu obavljaju najteze i najprljavije poslove. zasto oni na to pristaju-vec kad su se odlucili pristupiti kriminalu onda se nadaju da ce oni jednog dana biti na vrhu i mlatiti veliku lovu.
slicno ti je sa medicinom u hrvata (vecina se nada da ce biti nekakav sef odjela ili cega vec i moc strpati solidnu kolicinu para i beneficija i cega sve ne u džep), znanstvenici također, jednoga dana kad doguras do profesora ti si bog kojem u nasem sustavu vise nitko nece i ne moze detronizirati, osim 15, 16 k kn place jos dobivas ako zelis od projekata suradnje sa gospodarstvom koliko si sposoban namlatiti (konkretno tehnicke znanosti), da ne govorim koje sve kontakte ostvarujes i ako si ambiciozan i kapitaliziras ih-otvoris svoju firmu i tu je love vise nego pameti (tu pak zaposlis perspektivne studente za minimalac ->to sam cuo da je slucaj sa nekim pojedincima sa fer-a itd.)
neki puta su "jeftini" radnici mladi doktorandi, neki puta propaliteti, ideja je ista
ima onih koji idu na doktorat jer ne znaju sto bi sa sobom-to je npr. bilo sa par slucajeva diplomiranih studenata sa filozofskog fakulteta. mislis da nekome treba dati 10 k placu jer ima doktorat na temelju proucavanja fonema iz narjecja iz Mrduse Donje?

ja mislim da svaki covijek ima pravo zarađivati milijune, pod uvijetom da mu je netko voljan ih iz svog džepa dati. obrazovanost je pozeljna i vrlo pozitivna znacajka pojedinca, isto tako bi bilo sramotno da takav pojedinac krepava od gladi jer danasnji svijet bez obzira na neke zatucane pojave je toliko razvijen upravo zahvaljujuci znanosti no budimo realni; obrazovanost sama po sebi ne znaci visoku placu, niti treba znaciti. tek kad iz znanja proizlazi novostvorena vrijednost koju je netko voljan platiti onda ono moze biti sinonim za veliku placu
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Old 24.09.2016., 21:04   #26
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post

Kako vam nije čudno da VSS strojarstva nakon 20 godina isksutva ima 5k kuna, VSS magistar ekonomije 3k kn?
Meni je to izuzetno žalosno recimo i s nevjericom čitam.
jer ekipa koja tebi dolazi na rastezanje vjerojatno vise vjeruje u "kupi prodaj" ekonomiju nego u stvaranje i proizvodnju novih proizvoda. a "kupi prodaj" model najbolje funkcionira uz patnike za 3 k kn jer ih ionako ima puno pa zasto im ne spustiti cijenu do minimalca kad ionako nemaju izbora
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Old 24.09.2016., 21:35   #27
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Brogan,neki i imaju. Prijatelj mi je docent na faxu,državnom. Dakle doktorat,plus nakrvio se da dođe od asistenta do docenta. Uz to i članci i autorstvo zbirke i knjige. Neto mu je oko 12k. Ali i radi,ima cca 200+ studenata po grupama,predaje grupu predmeta. Pa još kad uzmeš i predavanja i vježbe i konzultacije i na to mentorstvo diplomandima,ode vremena. A čovjek je picajzla pa se oko svega maksimalno trudi.
Plaća docenta na državnom faksu je definirana pravilnikom o koeficijentima plaća državnih i javnih službi. Njegova osnovna plaća je cca 8500 KN bez prijevoza i poreznih olakšica) Dakle ako zaista ima 12000 onda ostatak zaradi kroz projekte, stimulacije i slično. Čisto za informaciju. 12000 KN osnovne plaće otprilike ima redovni profesor na faksu.
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Old 25.09.2016., 01:26   #28
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
ovo je kraj svijeta i zdrave pameti.

kakva je ovo država...?


frajer ima jebeni doktorat i radi kao neki znanstvenik, ima manju plaću od bezbrojnog hrvatskog nepismenog šljama. I niti duplo veću plaću od NKV ljudi koji rade bez ikakve jebene edukacije. kraj svijeta



btw...ja imam bitno veću plaću, a imam VŠS od formalne spreme, te pišanje krvi na 5 florova kao neformalno pokazivanje znalačkih, šugavih IT muda..
područje rada: friking IT
staž: 6 godina
radno vrijeme: 40h


edit: pizdim jer smatram da bi ljudi s doktoratom, intelektualni ljudi koji cijeli život akumuliraju znanje i skillove i rade u znanosti, trebali imati minimum minimuma 10k.
Iako, nije plaća toliko problem kad bi učmalost sistema bila manja... Postdoc je u Europi uglavnom plaćen 2k€ (+/- 500 €). Više je problem neimanja perspektive jer se mora čekat da prirodna selekcija odradi svoje... Meni se nije čekalo još 5 godina na ugovoru na određeno, da bi vidio dal mogu postati docent...

Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Brogan,neki i imaju. Prijatelj mi je docent na faxu,državnom. Dakle doktorat,plus nakrvio se da dođe od asistenta do docenta. Uz to i članci i autorstvo zbirke i knjige. Neto mu je oko 12k. Ali i radi,ima cca 200+ studenata po grupama,predaje grupu predmeta. Pa još kad uzmeš i predavanja i vježbe i konzultacije i na to mentorstvo diplomandima,ode vremena. A čovjek je picajzla pa se oko svega maksimalno trudi.

Neznam čemu ova stranica ipo rasprave,ljepo sam još i prije nego je čajna obrazložila napisao da je vjerovatno prijava na minimalac i ostalo kroz dobit. Niti jedan privatnik koji ima malu firmu nije lud prijaviti se na neku veću plaću. Više se isplati isplaćivati si dobit i umjesto u mirovinsko,pretvorit lovu u devize i buksat na račun. No tema nisu prihodi nego plaća. Ja nisam računao sebi dnevnice,jer službeno ne idu u plaću,a nekad ih se fino zna nabrati kad ima terena.
koeficijent docenta je negdje oko 2 što ispadne ovih dolje spomenutih 8500 kn. Znanstveni projekti ne omogućavaju isplatu dodataka... Znam da su ekonomija i pravo imali isplatu dodataka na plaće (jer su prilično zarađivali na studentima), ali koliko znam prije 2008/09.

A opis posla je potpuno normalan za skoro sve asistente/više asistente/docente

Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Plaća docenta na državnom faksu je definirana pravilnikom o koeficijentima plaća državnih i javnih službi. Njegova osnovna plaća je cca 8500 KN bez prijevoza i poreznih olakšica) Dakle ako zaista ima 12000 onda ostatak zaradi kroz projekte, stimulacije i slično. Čisto za informaciju. 12000 KN osnovne plaće otprilike ima redovni profesor na faksu.
Sve točno, mislim da još postoji ona uredba o 0,5% na staž - tako da najveće (oko 14-15) imaju redovni u trajnom zvanju tik pred penziju...
z_k is offline  
Old 25.09.2016., 10:12   #29
Ja samo prenosim ono što mi je rekao čovjek. Nešto je rekao da dio plaće je od sveučilišta,dio od EFZG,ali nismo išli u detalje. Pričali smo općenito o plaćama,znači kolko sjedne neto,ali bez dnevnica,putnih troškova i sličnih naknada koje su varijabilni faktori. Koliko je tu osnovna,koliko dodatci,to stvarno neznam. Npr,poznanik ima uz neto plaću i dodatak koji se isplaćuje na nju i koji dobiva stalno,dodatak je definiran u ugovoru. Nekako je logično da kad govori o plaći,da će reći iznos sa tim dodatkom.
Grimko is online now  
Old 25.09.2016., 10:32   #30
Sss ekonomska, privatna firma sa 15-tak zaposlenih, 8-16 bez prekovremenih (osim u ljetu i 12 mj sto je dodatno dobro placeno)
5000 kn neto + bozicnica + dar za djecu

Fenomenalna radna atmosfera

20 god radnog staza ukupno, u ovoj firmi 10 god
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Old 25.09.2016., 12:51   #31
Prije prelaska u slobodne vode:

Zadnji posao: Vozač
Firma: Zagrebgradnja
Plaća: 4500-7000 kn, zavisno od broja sati.
Prijavljeno je oko bilo 5000, sve ostalo je išlo kao terenska nadoknada.

Broj sedmičnih sati: 60-80
Uvjeti u firmi: Veoma dobri
Ekipa: Uglavnom odlična

Prije Zagrebgradnje sam proveo nekih 9 godina na građevini, većinom kod manjih obrtnika.
Tamo se plaća kretala od 3500-7000 kn (ako je dobiješ), opet zavisno od broja sati (ako te ne zakine).
Broj sati u jednom mjesecu: 160-375
Uvjeti su uglavnom bili strava i užas, a ekipa od odlične pa do Vrapča.

Između toga je bilo još puno raznih poslova, ali uglavnom nisu vrijedni spomena.

Metal is offline  
Old 26.09.2016., 11:24   #32
Kod svih vas vidim da ste zapravo razmišljanjem još u prošlom sistemu. Teški socijalizam u glavi.
Svi vi pričate o tome kolika vam je plaća sada a nitko ne priča o tome kakva je dinamika rasta plaće i kakva je perspektiva.
Mene npr. nikad nije bilo briga kolika mi je trenutna plaća. Ono što je mene zanimalo je gdje radim, kako brzo plaća raste i kako to postići.
Moja prva plaća nakon diplome je bila mizernih 3500 kn za inženjerski posao ali to meni nije bilo bitno. Bitno mi je bilo gdje radim i što tamo mogu naučiti. Pažljivim biranjem poslova (promjenio sam ih nekoliko) i skupljanjem znanja na kokretnim poslovima došao sam do toga mi je prosječni rast plaće godišnje oko 100 eura. Jebe se meni za staž a jebe se i poslodavcima za vas staž, to što gledate staž nije bitno. Bitno je ono što znate raditi i koliko to što znate može donijeti poslova i profita. Ja sad imam plaću u rangu mojih kolega koji su 15 godina stariji i isto toliko staža u struci više.
Nikad ni nije zanimalo zapošljavanje u nekoj državnoj instituciji ili još gore, na fakultetu gdje bi istrunuo dok si rekao keks. Te institucije su smrt za intelekt jer gaje vrijednosti prošlog sistema gdje si imao predviđen profesionalni put kojim moraš ići i gdje ovi niži (osvjedočio sam se nebrojeno puta kod mojih kolega koji rade na faksu) moraju doslovce čekati da ovaj iznad njih umre. Fala lijepo, to nije pravac kojim želim ići.
I zato ne razmišljajte da li vam je plaća mala ili velika nego razmišljajte o tome što u trenutnoj firmi možete naučiti u sljedećih godinu dana. Ako je to ništa ili malo - vozi dalje! Pa makar i u nesigurniju firmu i na manju plaću! Ono što poslodavci plaćaju je vaše znanje i sposobnost da napravite nešto konkretno, po mogućnosti samostalno i bez puno mudrovanja. A biti sposoban napraviti nešto konkretno i samostalno nećete lupajući štambilje u nekom državnom uredu ili nekom bivšem socijalističkom mastodontu. Meni su puno puta govorili da što sam lud kad odbijam poslove (a odbio sam neke) u velikim starim bivšim socijalističkim firmama i odlazio u manje privatne za koje nitko nikad nije čuo. Hebiga, bez rizika nema napretka.
I zato zajebite vaše diplomice sa faksa. Ako u roku 5 godina niste nešto kokretno radili i naučili - piši kući propalo, đabe ste studirali i možete do kraja života tu pisati žalopojke kako vam je mala plaća.
Kerefek76 is offline  
Old 26.09.2016., 12:04   #33
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Kod svih vas vidim da ste zapravo razmišljanjem još u prošlom sistemu. Teški socijalizam u glavi.

Ako u roku 5 godina niste nešto kokretno radili i naučili - piši kući propalo, đabe ste studirali i možete do kraja života tu pisati žalopojke kako vam je mala plaća.
To je to. Ja sam u firmu u kojoj radim doša 2008. Tri godine je bilo super, a onda nakon pada el colonela u libiji sranje slijedeće 3 godine. Kao inženjer totalno izgubljeno vrijeme za mene. Mislio sam otić ali se zakotrlja novi projekt pa sam ostao. Sad je taj projekt gotov, novih stvari nema na vidiku i tražim novi posal. Tako to mora ić, pogotovo kod nas inženjera. Doći će mlađi i pregazit će me dok kažem keks.
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 26.09.2016., 12:13   #34
Ovi sa 3000kn malo se upisuju...ocito oni rade....A ne vise po forumu...nemaju oni vrimena pisati gluposti...
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Old 26.09.2016., 15:52   #35
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
Ovi sa 3000kn malo se upisuju...ocito oni rade....A ne vise po forumu...nemaju oni vrimena pisati gluposti...
A oni su relevantni za što točno? Za rad, kvalitetu, perspektivu?
rocker1987 is online now  
Old 27.09.2016., 01:52   #36
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Kod svih vas vidim da ste zapravo razmišljanjem još u prošlom sistemu. Teški socijalizam u glavi.
Svi vi pričate o tome kolika vam je plaća sada a nitko ne priča o tome kakva je dinamika rasta plaće i kakva je perspektiva.
Ovo što pišeš je apsolutno točno.
Međutim, zaboravio si reći da osim rijetkih iznimki, napredovanje u znanju i plaći van Zagreba je praktički nemoguće. Jako brzo se dosegne plafon novog znanja i još prije plafon plaće. Govorim općenito o tehničkim strukama.
Razlog je jednostavan- zemlja koja ima mizernu industriju ni ne treba puno stručnjaka niti ih ima tko platit.

Onda ostaje mogućnost ili nakon faksa ostati u Zg, ili nakon 3-4 god staža u nekoj zabiti i realno slabe perspektive za ikakvo napredovanje spakirat torbu pa na Zapad.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Old 27.09.2016., 02:23   #37
Ajmo manje filozofirati. Tema je vrlo konkretna, brojčana, a za rasprave o poslovima i karijerama imate jedan cijeli podforum.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Old 27.09.2016., 06:44   #38
SSS, poslovođa u proizvodnji namještaja,
d.o.o. do 50 zaposlenih
12 god. radnog staža.
5800 kn netto + službeno vozilo,
35-40 radnih sati tjedno
volum is offline  
Old 27.09.2016., 14:47   #39
SSS ekonomija
knjigovođa, privatna firma - knjigovodstveni servis u okolici Zagreba
ukupan staž 15 g od toga 9 g u knjigovodstvu
neto plaća 4.800,00 kn plus božićnica, poklon za djecu i regres
radno vrijeme 08-16h ponedjeljak-petak, nema prekovremenih
tamagoci is offline  
Old 27.09.2016., 15:01   #40
SSS zarađuje više nego VSS

Ali većina ih se zaposlila u neko ranije, sretnije doba.
Danas nitko ne zapošljava nekog sa srednjom ekonomskom, bez magisterija te ne žele ni pogledati...
drumforce is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:11.