Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2008., 15:16   #1
Kako ocistiti bakar?

Pozdrav, imam jedno prakticno pitanje.

Imam stari bakreni vrc, dosta je oksidirao (tamne mrlje, ponegdje prelaze u zelene), a iznutra je uhvatilo dosta kamenca (jer je stajala voda u njemu).

Neki su mi rekli da se tako zapusten bakreni lonac moze lako ocistiti limunovim sokom, ili pastom za zube... ali vjerujte ne ide. Limun uopce ne djeluje, a pasta za zube samo malo posvjetli i prosiri one svjetlije dijelove, dok jace mrlje uopce ne moze ukloniti.

Stoga me zanima ima li kakvo sredstvo (prirodno ili kemijsko) ili postupak da se lonac sjaji kao nov? Unaprijed hvala majstorima!
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 16:01   #2
imaš po dućanima sredstvo za čišćenje bakra, ali ni ono ne čisti baš one zelene mrlje
pogledaj ovdje, tu imaš recepture
http://antikviteti.net/cms/modules/a....php?cat_id=10
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 17:00   #3
ma solna kiselina je zakon, ima da očisti i kamenac i sve okside, za 5 minuta sve blista. Obavezno dobro isperi vodom
uplakani is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2008., 18:54   #4
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam jedno prakticno pitanje.

Imam stari bakreni vrc, dosta je oksidirao (tamne mrlje, ponegdje prelaze u zelene), a iznutra je uhvatilo dosta kamenca (jer je stajala voda u njemu).

Neki su mi rekli da se tako zapusten bakreni lonac moze lako ocistiti limunovim sokom, ili pastom za zube... ali vjerujte ne ide. Limun uopce ne djeluje, a pasta za zube samo malo posvjetli i prosiri one svjetlije dijelove, dok jace mrlje uopce ne moze ukloniti.

Stoga me zanima ima li kakvo sredstvo (prirodno ili kemijsko) ili postupak da se lonac sjaji kao nov? Unaprijed hvala majstorima!
Krpicom za ciscenje bakrenih cijevi, ali onda bi mogli ostat tragovi, crtice tanke
fico.325 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2008., 01:10   #5
Quote:
uplakani kaže: Pogledaj post
ma solna kiselina je zakon, ima da očisti i kamenac i sve okside, za 5 minuta sve blista. Obavezno dobro isperi vodom
Upravo tako. Poslije Purol pasta i glancaj...
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2008., 16:10   #6
Probao sam sve one prirodnjacke nacine. Sol i limun, limun i soda-bikarbona... Dalo je neke vrlo ogranicene rezultate, ali mi se cini da nece biti druge do solne kiseline. Hvala svima na savjetima!
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 23:44   #7
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Probao sam sve one prirodnjacke nacine. Sol i limun, limun i soda-bikarbona... Dalo je neke vrlo ogranicene rezultate, ali mi se cini da nece biti druge do solne kiseline. Hvala svima na savjetima!
Samo oprezno
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 09:05   #8
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Probao sam sve one prirodnjacke nacine. Sol i limun, limun i soda-bikarbona... Dalo je neke vrlo ogranicene rezultate, ali mi se cini da nece biti druge do solne kiseline. Hvala svima na savjetima!
Mnogi ankvititeti su uništeni na taj način
Naročito rimski brončani novac
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 09:39   #9
Quote:
go2sleep kaže: Pogledaj post
Mnogi ankvititeti su uništeni na taj način
Naročito rimski brončani novac

ma ček malo , hoćeš reći da nisu smjeli očistiti onaj brončani kip koji su nedavno našli u lošinjskom akvatoriju?? Trebali su ga ostaviti onako obraslog školjkama i inim životinjkama??
uplakani is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 18:20   #10
Quote:
uplakani kaže: Pogledaj post
ma ček malo , hoćeš reći da nisu smjeli očistiti onaj brončani kip koji su nedavno našli u lošinjskom akvatoriju?? Trebali su ga ostaviti onako obraslog školjkama i inim životinjkama??
Pa nisu Apoksiomena kupali solnom kiselinom
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 18:24   #11
Quote:
moses kaže: Pogledaj post
Pa nisu Apoksiomena kupali solnom kiselinom
Uništa , hmmm nije suština u tome čime su ga kupali nego je suština u tome zašto je čišćenje jednih predmeta dozovljeno a drugih nije ??Ovom su čak i zašvajsali glavu na ramena To ti nama objasni kao vrstan poznavalac starina
uplakani is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 00:04   #12
Nitko nije rekao da nije dozvoljeno čišćenje, dapače. Ali nije etički ukloniti patinu predmeta, osobito ako ona ima određenu zaštitnu ulogu. Zelena patina na bakru je zdrava patina i štiti bakar od daljnjih oštećenja pa se čak i umjetno nanosi po potrebi.
Zbog toga su npr prečišćeni novčići bezvrijedni i često upropašteni u kolekcionarskom smislu.
I Apoksiomen je očišćen od nečisti ali je na metalu ostavljen sloj patine.

A ontopic, postoje kupovna sredstva za čišćenje bakra, srebra, mesinga (npr Čarlino srebro), ali daleko najbolje čišćenje+poliranje Purol pastom.
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 00:39   #13
Quote:
uplakani kaže: Pogledaj post
Uništa , hmmm nije suština u tome čime su ga kupali nego je suština u tome zašto je čišćenje jednih predmeta dozovljeno a drugih nije ??Ovom su čak i zašvajsali glavu na ramena To ti nama objasni kao vrstan poznavalac starina
ja sam stavio link na članak koji je pisao gospodin koji se školovao za restauriranje predmeta i to mu je posao i članak je stvarno izvrstan, nema se što puno dodati
Ja čistim godinama za svoju zbirku rimske brončane novčiće i još se nisam usudio to raditi kemijski, nego isključivo mehanički
A vidio sam puno rimskog novca kojeg su ubacili u razna kemijska sredstva i tako ga uništili za sva vremena i ne bi nijedan takav nikad stavio u svoju zbirku pa da je kako rijedak
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 16:34   #14
Ciscenje bakra

Zdravo svima.
Podelicu svoje skromno iskustvo u ciscenju bakra sa vama: na oko 2dl alkoholnog sirceta staviti jednu malu kasicicu kuhinjske soli i promesati. U taj rastvor potopiti bakarni predmet i ostaviti 24 - 48 sati. Nakon tog vremena isprati tekucom vodom. Rezulatat je fenomenalan! Nikakvo ribanje i trljanje nije potrebno! Ja sam na ovaj nacin ocistio neverovatno patiniran mali bakrac star preko 3 generacije. Patina je bila toliko slojevita i tvrda da mi nisu pomagala nikakva komercijalna sredstva za ciscenje bakra. Dakle, samo potopite, posle dan-dva isperite vodom i obrisite suvom krpom.
Pozdrav!
fejs is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 17:29   #15
Čime se najbolje očiste bakarne cevi za centralno grejanje.Oksidovale su.Da li je potrebna zaštitna boja pre bojenja u željenu boju,Koja je vrsta boje najbolja za tu svrhu.Da li sprej ili nanos četkom ili nekako drugačije.Šta je najjednostavnije.
matruška is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 00:03   #16
Imaš za kupiti one spužve za čišćenje bakra.

Nakon čišćenja cijevi nanesi u dva sloja temeljnu i nakon toga lak za radijatore.

Samo pri kupnji naglasi da je temeljna i lak za bakrene cijevi, znat će u dućanu.

Možeš koristiti i samo bezbojni lak za čamce (bez temeljne). onda će ti cijevi bizi boje - bakra

Nanosi se kistom
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 08:44   #17
te spužvice služe za čišćenje mjesta lemljenja

Zašto u dva sloja temaljna? Ne boja prekooceanski brod

Koji lak za čamce? Lak za bakrene ili drvene ? I kako sad ako je lak za drvene čamce nanijeti na bakar bez temeljne ??
uplakani is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 09:13   #18
da, služe za čišćenje mjesta lemljenja, ali meni su poslužile i za čiščenje kpl cijevi, i to dosta efikansno

prije nekoliko godina obojo cijevi u kotlovnici najobičnijem lakom za (plastične ) čamce i eno ih žive i zdrave, sjaje se ko.........

nanosi se direkt na cijevi bez temeljne; naravno lak je bezbojan pa će imati cijevi boje bakra

temeljna samo ako ih misli obojiti u neku drugu boju............
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 10:46   #19
ma ček majstore, ako su na istoj bazi lak za čamce i emajl lak, a lak za čemce nanosiš direkt na bakar bez ikakove podloge, zašto onda mora koristiti temeljnu (i to dva puta) prije nego nanese emajl lak u boji??? Kuiš nelogičnost ??

i nema potrebe da čisti cijevi od oksida ako će nanositi neku boju
uplakani is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 12:11   #20
postoji i boja bas za bakrene cijevi od centralnog grijanja za koju ne treba nikakav temelj nego se nanosi direktno. kosta viseod obicne, ali ne treba temeljna. Neznam kako se zove, ali bilo je vec pitanja i odgovora na tu temu, pa potrazi malo.
saandi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:00.