Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2008., 03:05   #61
Quote:
nicole76 kaže: Pogledaj post
Samo što mi još teoretski pokušavamo ustanovit kad je ovulacija
teoretski, 12 do 16 dana prije prvog dana sljedećeg ciklusa.

u praksi otkriješ kad je točno tvoja i pratiš iz mjeseca u mjesec. jer je pouzdanije od običnog brojanja po kalendaru.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2008., 04:01   #62
e, ovako... prvo želim napomenuti da određivanje plodnih dana ima smisla samo kod onih žena koje imaju redovite cikluse...

a računanje ide ovako:
ako žena ima ciklus koji traje 30 dana (a 1. dan ciklusa je 1. dan menstruacije), ovulacija će se dogoditi 16. dana ciklusa (30-14)... to je uvijek tako, jer je dio ciklusa koji može varirati onaj prije ovulacije (zato se može zatrudniti i ako se vodi ljubav za vrijeme menstruacije )...
spermiji mogu u ženskom spolnom sustavu preživjeti obično oko 2 dana, a max. 5 dana, (pa se tih 5 dana oduzme od 16).
jajna stanica nakon ovulacije se može oploditi tijekom slijedeća 24 sata, a max. 2 dana (pa se ta 2 dana zbroje sa 16)
znači ta žena sa ciklusom od 30 dana ima plodne dane od 11. do 18 dana ciklusa (s tim da sam uzela max. broj dana za preživljenje spermija i jajne stanice, za svaku sigurnost... )
Cutthroat Bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2008., 18:49   #63
Quote:
gazela kaže: Pogledaj post
ma nisam pitala jer se planiram uzdat u tu metodu,vec tek toliko da znam..nikad se ne zna.jer je decko vise puta svrsio u mene jer smo pretpostavljali da bi mogli bit neplodni vjerovatno smo znaci imali srece
i da se nadovezem..menga mi kasni 15 dana
gazela is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2008., 19:46   #64
Quote:
gazela kaže: Pogledaj post


i da se nadovezem..menga mi kasni 15 dana
lijepo sutra po Intim plus i pišaj...
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 10:07   #65
Kako izračunati plodne dane

ovako. Više manje u sve sam upućena što se tiče plodnih dana. Od predviđene sljedeće menstruacije oduzima se 14 dana i okolnih 3-5 dana je plodnih,zar ne?... No ono što je mene sad zbunilo jest jedan podatak o određivanju duljine menstrualnih ciklusa..Recite mi, to se računa tako da se uzme u obzir završetak menge pa do početka prve menge,zar ne? ili sam u krivu.Ma netko me je skroz zbunio. A važno mi je pri određivanju plodnih dana,zato molim vas cure pomozite mi,ajde da jedna drugu konačno podupremo


cujesTi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 10:31   #66
Nebi isla samo na 'matematiku' oko svega toga jer je opce poznato da neke zene( ne tako mali postotak) ovulira vise nego jednom mjesecno, te cak i neke viroze i slicno mogu poremetit dolazak ovulacije i slicno. Najsigurnije je doslovno mjerit temperaturu ili koristit kitove koje kroz testiranje mokrace pokazu tocno kad je sta.
Druga vazna cinjenica je da zivot sperme je ovisan od muskarca do muskarca, medicinski je dokazano (koliko sokirajuce nekima zvucalo, mozda opet nadjem linkove) da kod nekih muskaraca sperma moze prezivjet do 7 dana nakon odnosa. Nije cest slucaj ali ih ima, tako da ako planiras koristit plodne/ ne plodne dane kao kontracepciju ja se nebi oslanjala cisto na same brojeve.
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 10:51   #67
ovo sa mjerenjem temperature,kako to ide? dok traje ovulacija temperatura je niža od obične?
cujesTi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 10:59   #68
Mozda ti neka cura ovdje nadje dobar link posto ja bas ne svrljam hrvatskim stranicama pa nadjes tocan info.
Naznam dali ti ide engleski ali pogledaj. Prvi link koji sam nasla, nisam bas trazila puno ali mislim da je u njemu osnova svega.
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 11:05   #69
evo da ne otvaram novu temu, znam sve o računanju plodnih dana, ali mene zanima koji su sve proizvodi dostupni na tržištu za jednostavno provjeravanje dal ti je plodni dan ili ne i koja je cjena tih proizvoda i za koliko je puta to pakiranje te kako se koriste

jer mi koji imamo policistične jajnike nismo te sreće da možemo tek tako pogoditi dane kad nam ciklusi variraju

čula sam za neke trakice, ali nemam pojma o čemu je riječ
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2008., 11:27   #70
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
evo da ne otvaram novu temu, znam sve o računanju plodnih dana, ali mene zanima koji su sve proizvodi dostupni na tržištu za jednostavno provjeravanje dal ti je plodni dan ili ne i koja je cjena tih proizvoda i za koliko je puta to pakiranje te kako se koriste

jer mi koji imamo policistične jajnike nismo te sreće da možemo tek tako pogoditi dane kad nam ciklusi variraju

čula sam za neke trakice, ali nemam pojma o čemu je riječ
Ja sam jednom davno (prije par godina) koristila Personu, tu je bilo kod nas za kupit, neznam dali postoji ekvivalentni hrvatski proizvod.
U biti u pocetku moras svako jutro sa prvom mokracom to radit, stapic/trakica ocita hormone koje i automatski upise u Personu.
S vremenom se skupi dovoljno infa u Personu i samo 8 puta mjesecno moras mokracu provjeravat.
Meni se to jako svidjelo jer smo to prvo koristili kao kontracepciju i kasnije za trudnocu, zatrudnjela sam tocno po tome.

Persona
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.

Zadnje uređivanje Het : 23.07.2008. at 07:38.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 15:46   #71
Dani se računaju ovako: prvi dan menge do idućeg prvog dana menge, u idealnom slučaju menga traje 28 dana, što je često rijetkost kod žena pa je teško odrediti taj dan ovulacije. Naime 14 dana nakon ovulacije pojavi se menga, a ciklus može trajati kod nekih žena mnogo dulje i do 2-3 mjeseca i sl. Tada to postaje vrlo složen posao. Da bi bila što sigurnija moraš pratiti i svoju sluz koja je povezana sa plodnim i neplodnim danima, no ako koristite kondome ili kremice tada ti sluz baš ne pomaže jer je uništena. Uz Bilingsovu metodu je jako dobro koristiti i metodu sa mjerenjem temperature, prije ustajanja, no moraš imati jako precizan toplomjer (jer se radi o razlici od 0,5 stupnja na dan ovulacije) baš specifićan za to, no ja ga u Hr. nisam uspjela naći. Moraš biti jako oprezna i sistematična ako određuješ te dane . Ja sam imala idealan ciklus od 27 ili 28 dana i sve je bilo super dok nisam morala trošiti neke antibiotike zbog mokračnog kanala, tada se sve poremetilo, pa su mi plodni dani tj. ovulacija padali na 6 ili 7 dan nakon početka menge i tako sam zatrudnila 3 mjeseca nakon tih antibiotika. No sada imam malo prelijepo djetešce koje volim najviše na svijetu. No razumijem da vjerojatno još ne želiš bebicu, pa se jako dobro raspitaj, mislim da ti postoje ti seminari o Bilingsovoj metodi no možda u sklopu Crkve. Moraš biti svjesna da ni ta kao ni jedna druga metoda nisu 100% sigurne, mogučnost da zatrudniš uvijek postoji, zato budi spremna možda prihvatiti i trudnoću jednog dana. Nadam se da te nisam odgovorila od ove metode, no takva je realnost. Postoji previše vanjskih utjecaja koje ponekad ne možemo predvidjeti. Sretno
bozica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 15:48   #72
plodni dani su uglavnom od prvog dana ciklusa........ 10-15 dan
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2008., 15:01   #73
Meni nije išla matematika pa se nisam nikada upuštala u takva računanja. Sigurno ima nekoliko vrsta proizvoda za kupiti kojima računaš plodne i neplodne dane. Pred dvije-tri godine sam bila kupila onaj "maybe-baybe" mikroskopčić koji radi na principu uzorka sline, jutarnje naravno dok još nisi ništa stavila u usta, ni oprala zube... i mjeri koncentraciju soli u slini. Fora. Mislim nikad se nisam samo u to bazirala, ali onima koji imaju problema sa ciklusima ili jajnicima možda bude od pomoći
__________________
Džozi
džozi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 15:42   #74
ja nikako da skužim to računanje u potpunosti. možda zato što nemam savršen ciklus od 28 nego 30-31 dan. i zbunjuje me što negdje piše da do ovulacije dolazi 14 dana prije iduće menstruacije, a negdje da dolazi 14. dan od početka menstruacije.
to bi bila ista stvar kod žena kojima je ciklus 28 dana.
ali kako da ja to računam?
mengu sam dobila 14og i računam da će idući mjesec isto doći 14.og. ako računam da ovulacija dolazi 14 dana nakon menge tada bi ovulacija bila 28og, tj. jučer. ako računam da ovulacija dolazi 14 dana prije iduće menge tada će mi ovulacija biti prvog.
i zato molim neku dobru žensku dušicu da mi to točno objasni. hvala unaprijed

Zadnje uređivanje summer_white : 29.07.2008. at 16:38.
summer_white is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 17:34   #75
http://web.mef.hr/if/alati/racunala/.../k_koncep.html
__________________
Ja nisam umisljena, niposto. Ja sam samo na svoj nacin komplikovana, bozanstvena, na svoj nacin jedinstvena!!
lexilium is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 23:52   #76
znam za to, tako si ih i računam,ali htjela bih točno znati i sama...
summer_white is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2008., 10:33   #77
Quote:
cujesTi kaže: Pogledaj post
ovako. Više manje u sve sam upućena što se tiče plodnih dana. Od predviđene sljedeće menstruacije oduzima se 14 dana i okolnih 3-5 dana je plodnih,zar ne?... No ono što je mene sad zbunilo jest jedan podatak o određivanju duljine menstrualnih ciklusa..Recite mi, to se računa tako da se uzme u obzir završetak menge pa do početka prve menge,zar ne? ili sam u krivu.Ma netko me je skroz zbunio. A važno mi je pri određivanju plodnih dana,zato molim vas cure pomozite mi,ajde da jedna drugu konačno podupremo


To izračunavanje plodnih dana nije pouzdano ako nemaš u dan redovite cikluse, a spremiji u tijelu mogu preživjeti i nekoliko dana. Ako hoćeš zatrudnjeti, seksaj se kad stigneš, ali ako to želiš koristiti kao sredstvo kontracepcije, ne preporučam ti. Drži se ti radije dobrih starih gumica.
Prokleta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2008., 10:25   #78
Quote:
summer_white kaže: Pogledaj post
ja nikako da skužim to računanje u potpunosti. možda zato što nemam savršen ciklus od 28 nego 30-31 dan. i zbunjuje me što negdje piše da do ovulacije dolazi 14 dana prije iduće menstruacije, a negdje da dolazi 14. dan od početka menstruacije.
to bi bila ista stvar kod žena kojima je ciklus 28 dana.
ali kako da ja to računam?
mengu sam dobila 14og i računam da će idući mjesec isto doći 14.og. ako računam da ovulacija dolazi 14 dana nakon menge tada bi ovulacija bila 28og, tj. jučer. ako računam da ovulacija dolazi 14 dana prije iduće menge tada će mi ovulacija biti prvog.
i zato molim neku dobru žensku dušicu da mi to točno objasni. hvala unaprijed
Točno je da se ovulacija dešava 14 dana prije očekivane menstruacije, ne znam odakle ti ovaj drugi podatak, ali je posve netočan.

Kao što si i sama rekla, kod žena koje imaju pravilan ciklus (28 dana računavši od 1. dana menstruacije do 1. dana sljedeće menstruacije) to je upravo srednji dan ciklusa.

Inače, ovulacija je izbacivanje jajašca iz jajnika u jajovod i to je vrijeme kada je žena plodna i kada nezaštićeni spolni odnos može dovesti do trudnoće. Jajna stanica živi samo 24 sata, ali treba uzeti u obzir duljinu života spermija (3-4 dana) što znači su plodni dani od cca 10. do cca 18. dana ciklusa (kod redovitog ciklusa od 28 dana).

Kod neredovite menstruacije odrediš dan ovulacije (14 dana prije očekivane sljedeće menstruacije) i tom datumu dodaš 4 dana prije i 4 poslije i to su tvoji plodni dani.

Treba napomenuti da je ta metoda dosta nepouzdana, pogotovo kod žena s nepravilnim ciklusima.
SuzyQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2008., 15:56   #79
Quote:
SuzyQ kaže: Pogledaj post
Točno je da se ovulacija dešava 14 dana prije očekivane menstruacije, ne znam odakle ti ovaj drugi podatak, ali je posve netočan.

Kao što si i sama rekla, kod žena koje imaju pravilan ciklus (28 dana računavši od 1. dana menstruacije do 1. dana sljedeće menstruacije) to je upravo srednji dan ciklusa.

Inače, ovulacija je izbacivanje jajašca iz jajnika u jajovod i to je vrijeme kada je žena plodna i kada nezaštićeni spolni odnos može dovesti do trudnoće. Jajna stanica živi samo 24 sata, ali treba uzeti u obzir duljinu života spermija (3-4 dana) što znači su plodni dani od cca 10. do cca 18. dana ciklusa (kod redovitog ciklusa od 28 dana).

Kod neredovite menstruacije odrediš dan ovulacije (14 dana prije očekivane sljedeće menstruacije) i tom datumu dodaš 4 dana prije i 4 poslije i to su tvoji plodni dani.

Treba napomenuti da je ta metoda dosta nepouzdana, pogotovo kod žena s nepravilnim ciklusima.
e hvala ti. to s ovulacijom me stvarno bunilo. inače, da do ovulacije dolazi 14 dana NAKON, rekla mi je frendica koja studira MEDICINU
znam da je nepouzdano zato pazim i u vrijeme neplodnih dana, a u vrijeme plodnih extra pazim - no sex at all
thanx još jednom. još 2 dana i spremna sam za sex
summer_white is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2008., 18:27   #80
Do ovulacije ne dolazi uvijek na fiksni dan u odnosu na prvi dan ciklusa (prvi dan ciklusa je dan kada je počela menstruacija). Faza do ovulacije se zove folikularna faza tj. to je faza u kojoj se izdvaja vodeći folikul koji će, kad jajna stanica sazrije, puknuti i ona će krenuti jajovodom prema maternici. Ovulacija može, ovisno o puno faktora, nastupiti i ranije i kasnije nego što je to za pojedinu djevojku/ženu uobičajeno, i ona će to primijetiti kao kraći ili duži ciklus od svog prosjeka, tj. ta folikulinska faza može po trajanju varirati od ciklusa do ciklusa

Jedino što je prilično fiksno u menstrualnom ciklusu kod pojedine od nas je trajanje luteinske (lutealne) faze, koja traje od ovulacije do početka sljedeće menstruacije. Najčešće traje 13 dana, ali može trajati i 11.

Trajanje pojedine faze u svakom ciklusu možeš ustanoviti jedino ako sa sigurnošću utvrdiš dan kad je nastupila ovulacija.

Mikroskop kojim se analizira slina kako bi se utvrdilo približavanje ili nastupanje ovulacije nije baš pouzdan instrumentić, a košta (Maybe Baby) i oko 400 kn. Velik broj žena ustanovi da im pokazuje plodne dane u nekoliko navrata tijekom jednog ciklusa, a ne samo onda kad doista ti dani jesu, pa se na njega većina baš i neće moći osloniti.

Bolja metoda je mjerenje bazalne temperature. Temperatura se mjeri svako jutro prije ustajanja i bilo kakve tjelesne aktivnosti, nakon što se spavalo najmanje 3 sata u komadu, i poželjno bi bilo uvijek u približno isto doba (što znači, i navinuti sat vikendom ). Na dan ovulacije temperatura će biti posljednji puta niska, a odmah dan nakon nje će skočiti, mislim da najmanje za 0,3°C i ostat će uglavnom povišena do neposredno pred menstruaciju, kad bi mogla naglo pasti. Ili, skoči li u doba očekivane menstruacije još više, to bi moglo značiti i trudnoću. Ovom metodom se može dobro pratiti je li uopće ovulacije bilo, međutim, ne pomaže puno ni kao kontracepcijska metoda ni za hvatanje ovulacije u svrhu zatrudnjivanja, jer se da je ovulacija bila saznaje tek naknadno. Ako želite zatrudniti, to je prekasno, jer razdoblje plodnosti traje samo nekih 12 sati.
Za pratiti bazalnu temperaturu bilo bi dobro imati poseban digitalni toplomjer s dvije decimale, ili barem obični digitalni, stavljat ga obavezno uvijek na isto mjesto u usta ispod jezika i obavezno voditi evidenciju, najbolje u obliku grafikona. Najlakše je to napraviti ovdje.

Za otkriti ovulaciju unaprijed, osim liječničkim pregledom (ultrazvukom), ono što možeš napraviti doma je koristiti posebne testove tj. LH-trake. Ima ih za kupiti u apotekama, ali su prilično skupi, a za svaki ciklus ih je potrebno nekoliko, jer, ako npr. ciklus prosječno traje 28 dana, bilo bi poželjno početi s testiranjem najkasnije 10. dana ciklusa, pa ako ovulacija doista bude 14. dan, potrošit će se najmanje četiri ta testa. Na njih bi se trebalo popiškiti barem jednom dnevno, ne prvi jutarnji urin nego par sati nakon buđenja, npr. oko podne, ako crtica tamni onda i još jednom popodne jer skok hormona koji se pokušava uhvatiti na trakici traje relativno kratko. Nakon što testna trakica bude tamnija od kontrolne, došlo je do skoka luteinizirajućeg hormona i može se očekivati ovulacija u sljedećih do dva dana. Uglavnom, ako se i njih želi koristiti kao pomoć za kontracepciju, nisam sigurna da bi se na to trebalo osloniti, jer one reagiraju na luteinizirajući hormon, a i on može varirati, tj. kod nekoga biti povišen pa pokazivati krivi rezultat.

Idealno bi bilo kombinirati i bazalnu temperaturu i LH-testove, voditi evidenciju, i nakon par odvrćenih ciklusa mogla bi imati bolju ideju kako tvoje tijelo najčešće (ali vodi računa: ne uvijek!) funkcionira.
chandra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:46.