Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 10.10.2008., 00:04   #10
Državljanstva, vize, dozvole - Q&A

Namjeravam se na proljeće zaputiti na put do sjevera Europe i nazad. Za put bi mi bilo potrebno negdje između 4 i 5 mjeseci. Od tog vremena bih mjesec i pol do dva mjeseca putovao po Švedskoj.

Problem je što je sve sjeverno od Hrvatske šengenski teritorij.

Prema informacijama koje sam uspio iskopati, netko tko nije državljanin države članice Šengena ima pravo boraviti na šengenskom području do 3 mjeseca. Znači ne u nekoj pojedinoj državi, već na cijelom teritoriju Šengena--što je praktični cijela Europa sjeverno ili zapadno od Hrvatske. To nije moguće produljiti, to jest nije moguće dobiti dozvolu (vizu) za zadržavanje dulje od 3 mj za cijeli Šengen.

Sad... Osobi koja drži nacionalnu vizu za neku državu članicu Šengena se boravak u toj državi ne ubraja u ona 3 mjeseca u čitavom Šengenu. Što znači da mogu obaviti svoj put pod uvjetom da se dokopam vize za Švedsku--ne računajući Švedsku, ostatak puta stane u ispod 3 mjeseca. Ali! Nije moguće dobiti običnu (a obična znači tromjesečna) vizu za Švedsku, niti bilo koju drugu šengensku državu; takve se vize ne izdaju za pojedine države (što bi meni trebalo) nego za cijeli Šengen. Ta viza hrvatskom državljaninu nije potrebna. S druge strane, dugotrajnu vizu, za preko 3 mjeseca, nije moguće dobiti za Šengen (što bi meni trebalo), nego samo za pojedine države.

Što sve zajedno znači da mogu otići na svoj put jedino ako dobijem *dugotrajnu* vizu za Švedsku.

Prvo pitanje jest jesam li ovo sve točno pohvatao, je li to uistinu toliko retardirano osmišljeno da je za običan boravak od 4 ili 5 mjeseci potrebno takvo kemijanje?

Drugo pitanje traži nekog tko zna stvar-dvije o mentalnom sklopu odgovornih za dodjele viza... Ako uručim zahtjev za tu nesretnu vizu i unutra objasnim točno što namjeravam, da mi viza uopće nije potrebna za samu Švedsku, nego zbog šengenskih propisa, kakve su mi šanse da je dobijem? Bi li bilo pametnije tražiti pismo poziva od nekoga iz Švedske, pa glumiti da mislim svo vrijeme provesti tamo?
Mirogojski is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:28.