Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2009., 23:25   #1
Psihoza- dijagnosticirana djetetu od 8 godina

pozdrav....

po prvi put se javljam na ovom forumu i nazalost ne sa lijepom temom u pitanju je bolest psihoza....

imam rodjaka koji ima psihicki bolesno dijete kojem je 8 godina i doktori u Sarajevu su mu ustanovili da boluje od psihoze...

prvi simptomi su mu se pojavili kad je bio vec manje djete jer se samo ljuljao i nije bas bio drustven sa drugom djecom...

nakon par godina tj. prije godinu mu se stanje pogorsalo kao prvo ucitelji su ga ispisali iz skole jer su zakljucili da nije psihicki zdrav...

sada nakon pretraga svih ustanovljeno je da ima psihozu...
dijete vise skoro ni skim ne komunicira osim nesto malo s roditeljima i uopce ne govori razgovjetno kao sto je prije sto je jos gore nanosi sebi ozljede, šamara se i čupa kosu...

pije neke lijekove za smirenje od kojih mu samo dijelimicno bude bolje ali nimalo ne ide napred sa zdravstvenim stanjem... daju mu neke kapi i Apaurine za smirenje pa ako ima tko kakvo strucno misljenje o ovome zelio bih da mi odgovori....

propisan mu je tretman da ide i na lijecenje u Zagrebu ali zbog teske financiske situacije tesko da ce moci doci do Zagrebackih klinika...

uz sve to i otac mu je tesko bolestan ima neku vrstu fobije boji se otvorenog prostora i ne izlazi vani po suncanom vremenu...

tako da ako ima ko kakvo bas strucno misljenje da mi bar malo pomogne da razjasnim o cemu se radi i da to prenesem roditeljima tog djeteta....
vitez82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 23:42   #2
dok ti se ne javi netko stručan, iskoristi tražilicu, bilo je nekoliko tema ovdje o psihozi

klikni na Pretraži ovaj forum, pa na naprednu tražilicu, i ukucaj psihoza
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 01:01   #3
evo stručnog mišljenja iako nijesam stručnjakinja, naime maleni je preosjetljiv i nije dobio ljubavi ni od matere ni od čače, pa se zavuka u sebe, gadan je to osjećaj, ka da nikog nemaš na cilom svitu, nije on ni malo kriv, oni su krivi, a nije ni bolestan, da ima obitelj kak spada procva bi on ka ružica, jer ružice bez sunca venu u sebi
Lotos is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 01:26   #4
Quote:
Lotos kaže: Pogledaj post
evo stručnog mišljenja iako nijesam stručnjakinja, naime maleni je preosjetljiv i nije dobio ljubavi ni od matere ni od čače, pa se zavuka u sebe, gadan je to osjećaj, ka da nikog nemaš na cilom svitu, nije on ni malo kriv, oni su krivi, a nije ni bolestan, da ima obitelj kak spada procva bi on ka ružica, jer ružice bez sunca venu u sebi
zar ne mislis da je to malo preostro? mogla bih reci vise toga al samo cu ti reci da nemas ni priblizno dovoljno informacija da to ustvrdis....

@zacetnik topica: a mozda da probas pronaci psihijatra u obliznjem gradu, ili da pokusas prikupiti novac za njih?(konkretno recimo da vam neki bar ustupi prostor, a zamolis mladi bend da svira-cijena ulaznice ne mora biti previsoka jer je za takve stvari odaziv obicno dobar...barem sto se tice iskustva iz mog mjesta)
~romina~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 01:39   #5
nije preoštro, mislim da sam pogodila u meritum problema, za duševne bolesti su najodgovorniji neadekvatni roditelji, potom daljnja okolina, a ne kemija, kemija je tek posljedica, djeca koja su ljubljena ne razvijaju takve stvari, i obratno, dakako, ovisi u kojoj mjeri se može sam iskoprcat, svaka čast ima i takvih
Lotos is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 01:51   #6
Quote:
Lotos kaže: Pogledaj post
nije preoštro, mislim da sam pogodila u meritum problema, za duševne bolesti su najodgovorniji neadekvatni roditelji, potom daljnja okolina, a ne kemija, kemija je tek posljedica, djeca koja su ljubljena ne razvijaju takve stvari, i obratno, dakako, ovisi u kojoj mjeri se može sam iskoprcat, svaka čast ima i takvih
joj daj lotos, nemoj pricat gluposti. ne razumijem da mozes biti tako samouvjerena u to sto pricas. ti si kao pametnija od psihijatara i doktora koji su postavili dijagnozu? a da ne pricam o genetskom naslijedju i ostalo. slazem se da dio problema, odnosno jedan od razloga moze bit u okolini i ovo sto ti navodis, ali nije jedino i ne mozes tako inzistirati na tome.
samonesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 02:15   #7
a dobro, ali ja pričala sa dr. psihijatom (susedom) i rekao mi je da duševne bolesti od toga nastaju, da je mama kriva i prije rođenja (plod doživljava traume i prije rođenja) i poslije, a i tata ak je agresivan itd
Lotos is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 02:18   #8
prvi put čujem da se djetetu od 8 god. dijagnosticira psihoza... nemam pojma, nisam stručna, ali stvarno to nisam čula. znam da se može dijagnosticirati da je dijete retardirano ili tako nešto, ali psihoza?

za bilo kakve psihičke probleme, poremećaje, bolesti već u toj dobi, sigurno se može smatrati da dobrim dijelom utječu roditelji, no za ovo - pod uvjetom da dijete nije bilo zlostavljano, da su roditelji psihički zdravi - malo mi je čudno da je sigurno da već s 8 godina boluje od psihoze... no, autorica kaže da mu otac ima "nekih psihičkih poteškoća". može još malo podataka?

inače, fobija od koje otac pati, se ne smatra teškom bolešću kako je to okarakterizirala autorica, nego poremećajem koji se prilično uspješno može liječiti psihoterapijom.
__________________
Stop and smell the roses
Jenna X is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 07:58   #9
Quote:
Jenna X kaže: Pogledaj post
za bilo kakve psihičke probleme, poremećaje, bolesti već u toj dobi, sigurno se može smatrati da dobrim dijelom utječu roditelji, no za ovo - pod uvjetom da dijete nije bilo zlostavljano, da su roditelji psihički zdravi - malo mi je čudno da je sigurno da već s 8 godina boluje od psihoze... no, autorica kaže da mu otac ima "nekih psihičkih poteškoća". može još malo podataka?
ne znam, ja bih bas rekla suprotno, odnosno da se kod dijagnosticiranja u toj dobi vise radi o genetskoj predispozicij, nego li o utjecaju roditelja. ali ne znam stvarno. najvjerojatnije je i jedno i drugo.
samonesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 08:40   #10
Quote:
Lotos kaže: Pogledaj post
nije preoštro, mislim da sam pogodila u meritum problema, za duševne bolesti su najodgovorniji neadekvatni roditelji, potom daljnja okolina, a ne kemija, kemija je tek posljedica, djeca koja su ljubljena ne razvijaju takve stvari, i obratno, dakako, ovisi u kojoj mjeri se može sam iskoprcat, svaka čast ima i takvih
Sve više vjerujem u ovo gore..

koliko god primitivno i površno izgledalo..mislim da je na kraju svega ipak - roditeljsko okruženje bez ljubavi..
__________________
mene ako se sete na dan bezbednosti sete, ako se ne sete nikom ništa.
Planinarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 09:35   #11
Quote:
Lotos kaže: Pogledaj post
nije preoštro, mislim da sam pogodila u meritum problema, za duševne bolesti su najodgovorniji neadekvatni roditelji, potom daljnja okolina, a ne kemija, kemija je tek posljedica, djeca koja su ljubljena ne razvijaju takve stvari, i obratno, dakako, ovisi u kojoj mjeri se može sam iskoprcat, svaka čast ima i takvih
Debelo si u pravu,u svemu, to sam i ja prvo pomislila al nisam imala hrabrosti napisati, posto se radi o djetetu .
emofree KJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 12:04   #12
Quote:
Lotos kaže: Pogledaj post
evo stručnog mišljenja iako nijesam stručnjakinja, naime maleni je preosjetljiv i nije dobio ljubavi ni od matere ni od čače, pa se zavuka u sebe, gadan je to osjećaj, ka da nikog nemaš na cilom svitu, nije on ni malo kriv, oni su krivi, a nije ni bolestan, da ima obitelj kak spada procva bi on ka ružica, jer ružice bez sunca venu u sebi
Slažem se s ovim no ne misliš li da bi doktor kod kojeg su išli ustanovio da je riječ o nedostatku ljubavi? Mislim, teško da će nekome samo tako nalijepiti dijagnozu pogotovo kad je riječ o djetetu a da mu je prilično očigledna stvar promakla. Istina je da roditelji puno utječu na razvoj djeteta i svjesno i nesvjesno, ali isto tako nije slučaj da su svi oboljeli od ovakvih i sličnih bolesti odrastali u nezdravoj okolini s ocem zlostavljačem i majkom koja se ne brine o njima.
Nismo ovdje da jadnom djetetu dajemo dijagnoze nego da eventualno pomognemo vlastitim iskustvom i sl.
@ autorica, mislim da nije loše potražiti drugo mišljenje, zbog toga se ne mora dolaziti u Zagreb.
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 12:37   #13
Quote:
samonesto kaže: Pogledaj post
ne znam, ja bih bas rekla suprotno, odnosno da se kod dijagnosticiranja u toj dobi vise radi o genetskoj predispozicij, nego li o utjecaju roditelja. ali ne znam stvarno. najvjerojatnije je i jedno i drugo.
mislim (ponajviše na osnovu onog što sam o takvim stvarima pročitala) da bi se pustilo da protekne još nešto vremena u kojem bi se dijete promatralo i pratilo njegov psihički i duševni razvoj, da bi se tek u nešto kasnijoj dobi išlo s konkretnom dijagnozom. pogotovo s tako teškom, psihoza. ne znam da bi ijedan psihijatar to kategorički dijagnosticirao djetetu od 8 godina.

poznato je da se i odrasle ljude malo duže nastoji promatrati i dijagnoze im se često i mijenjaju, dok - kao - ne bude izgledno što je najsigurnije u pitanju.
__________________
Stop and smell the roses
Jenna X is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 13:03   #14
Već i vrapci na grani pjevaju, "prve tri su najvažnije", što znači da je dijete u svom razvoju tijekom prvih godina života potpuno ovisno o roditeljima i ako taj odnos nije adekvatan, razvijaju se razni psihički problemi koji se mogu manifestirati odmah ili kasnije.
Što se gentike tiče, ona je još debelo u povojima. Bio je nedavno u HR i jedan od vodećih stručnjaka po tom pitanju i sam je rekao: to što smo "otkirli gen" za neku bolest, znači samo to, da uz taj gen i još mnoge druge i još xy drugih vanjskih i unutarnjih okolnosti postoji predispozicija da se neka bolest možda pojavi.
Međutim, u široj, a nažalost i stručnijoj javnosti, odjednom se geni postali alibi za sve i to se tumači doslovce kao da je gen staklena kugla - a-ha, imaš taj gen i to znači da ćeš dobiti / si već dobio tu i tu bolest.
No nije to baš samo tako.
To ne znači da treba odmah napasti roditelje, jer većina njih radi najbolje što zna. Moja prijateljica ima problema s djetetom koje također pokazuje znakove asocijalnosti i neprilagođenosti, smetnje govora... a voljen je i oba roditelja su normalna, brižna i prisutna.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 21:52   #15
Quote:
Jenna X kaže: Pogledaj post
prvi put čujem da se djetetu od 8 god. dijagnosticira psihoza... nemam pojma, nisam stručna, ali stvarno to nisam čula. znam da se može dijagnosticirati da je dijete retardirano ili tako nešto, ali psihoza?
Meni je psihoza dijagnosticirana s 5 godina. Danas sam veseli shizofrenichar.
Giko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 21:54   #16
jel se zezaš? reci da se zezaš

kako može biti psihoza dijagnosticirana nekom od 5 god? objasni nam. što ti se događalo, kako si se ponašao, zašto su te starci odveli doktoru?
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 22:25   #17
Quote:
vilenica kaže: Pogledaj post
jel se zezaš? reci da se zezaš

kako može biti psihoza dijagnosticirana nekom od 5 god? objasni nam. što ti se događalo, kako si se ponašao, zašto su te starci odveli doktoru?
Nazalost se ne zezam. Imao sam poremecaje u ponasanju, hiperaktivnost, sumanuto ponasanje, odbijao sam kontakt s ljudima, mucio sam zivotinje, mislio sam da sam vesmasina () i tako dalje. Stavili su me na tioridazin i na neko vrijeme sam se smirio. Danas, preko 20 godina kasnije, uzimam antipsihotik - zalastu i sasvim ok mi ide.
Giko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 22:11   #18
Quote:
Lotos kaže: Pogledaj post
nije preoštro, mislim da sam pogodila u meritum problema, za duševne bolesti su najodgovorniji neadekvatni roditelji, potom daljnja okolina, a ne kemija, kemija je tek posljedica, djeca koja su ljubljena ne razvijaju takve stvari, i obratno, dakako, ovisi u kojoj mjeri se može sam iskoprcat, svaka čast ima i takvih
de ne trekeljaj i ne pričaj gluposti...iz vlastitog iskustva sve ovo pobijam što si napisala i ništa ti ne drži vodu..
@ začetnici posta hmm jako zafrknuta situacija najbolje ako ikako može da pođe u zg kvalitetnom psihijatru ako ikako može...ovdje ne možeš dobiti puno korisnih savjeta...
writesomething1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 22:20   #19
dobro- jel ima neko objašnjenje kako je moguće da djetetu od 8 god bude dijagnosticirana psihoza? što se moglo dogoditi s njim? koliko znam, samo shiozofrenija može biti nasljedna, psihoza ne.
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 16:15   #20
Quote:
vilenica kaže: Pogledaj post
dobro- jel ima neko objašnjenje kako je moguće da djetetu od 8 god bude dijagnosticirana psihoza? što se moglo dogoditi s njim? koliko znam, samo shiozofrenija može biti nasljedna, psihoza ne.
U psihoze spada manično depresivna psihoza, šizofrenija, paranoja. Najčešće se radi o pogrešnom radu nekih neuroprijenosnika. Genetika tu itekako ima prste, a dijete može biti odgajano s puno ljubavi i pažnje, i svejedno imati psihozu, nezavisno jedno od drugog.
Trebalo bi vidjeti da li je netko u obitelji već imao psihozu ili šizofreniju. Po opisu problema djetetova oca koji se boji izaći na otvoren prostor, vjerojatno se radi o socijalnoj fobiji ili nekoj drugoj fobiji, a strah od izlaska na sunce je zato što se tada simptomi pogoršavaju. Otac je vjerojatno neliječen, a i pitanje je što je s njegovom obitelji, jel li netko bolovao od sličnog.
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:55.