Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2010., 14:42   #101
Quote:
C71 kaže: Pogledaj post
samo polako, dok sutra neurokirurg ne kaže da je sve u redu ja se ne veselim.
I sta je rekao neurokirurg? Drzim fige .

Ja obavila MR glave danas, nije bilo strasno, dobila slusalice i strunjacu pod noge. Zvukovi su dosta glasni ali za pretrpiti. Jedino sto je super sto aparat izgleda Kao CT, kratak i dosta sirok. Ne uvuku te duboko, imas dosta zraka i nemas osjecaj da si u cijevi. I da, bila sam 35 min i kad su me izvadili pitala sam jel vec gotovo ... Netko je spomenuo da nije smio gutati slinu, meni nisu nista rekli.....
timi178 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 14:57   #102
Quote:
timi178 kaže: Pogledaj post
I sta je rekao neurokirurg? Drzim fige .

Ja obavila MR glave danas, nije bilo strasno, dobila slusalice i strunjacu pod noge. Zvukovi su dosta glasni ali za pretrpiti. Jedino sto je super sto aparat izgleda Kao CT, kratak i dosta sirok. Ne uvuku te duboko, imas dosta zraka i nemas osjecaj da si u cijevi. I da, bila sam 35 min i kad su me izvadili pitala sam jel vec gotovo ... Netko je spomenuo da nije smio gutati slinu, meni nisu nista rekli.....
neurokirurg će svoje reći sutra.

meni nitko nikada nije rekao da ne smijem gutati slinu. ja je ustvari ni ne gutam dok aparat snima, progutam je dok namještaju drugu poziciju.

aparat izgleda kao ct?
bez veze.
trebaš doživjeti osjećaj kao da se nalaziš u lijesu.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 15:31   #103
Quote:
C71 kaže: Pogledaj post
neurokirurg će svoje reći sutra.

meni nitko nikada nije rekao da ne smijem gutati slinu. ja je ustvari ni ne gutam dok aparat snima, progutam je dok namještaju drugu poziciju.

aparat izgleda kao ct?
bez veze.
trebaš doživjeti osjećaj kao da se nalaziš u lijesu.
Super usporedba!

Ja si ipak više volim zamišljati da ležim u turbo solariju!
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 00:22   #104
ja radila u traumi i u vojnoj bolnici u ponedjeljak. u traumi sam nalaze dobila slijedeći dan, u vojnoj bolnici su nalazi za 7 dana.
u oba sam bila kao u lijesu ali u traumi me nisu zabili skroz do stropa i manje grije, trese i buči nego ovaj u vojnoj ( a kao novi je ).
moji MRA traje 1h i 15min, u vojnoj 1:30h tak da blago vama.
C71 sretno kod neurokirurga :fige

ja idem tek za 7 dana i mislim da ću iskočiti iz kože od napetosti
slronhill is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 11:14   #105
koliko često se smije raditi MR? JE LI STETAN?
peta25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 11:40   #106
Mene neurologinja uputila na MR, EEG, color dopler vratnih zila i jos neki pregled zaboravila sam kako se zove zbog migrene a pošto se meni nije nista svidjela ta zena mislim da me je na ovo sve uputila onako radi reda i da me cak nije ni ozbiljno shvatila tako da ne znam sta da radim i mislim da su svi neurolozi slicni.....
Inace MR klinika SUnce-Agram oko 200 eura u BiH.
__________________
A woman is like a tea bag - you can't tell how strong she is until you put her in hot water.
ButterflyStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 12:14   #107
Quote:
peta25 kaže: Pogledaj post
koliko često se smije raditi MR? JE LI STETAN?

Smiješ koliko hoćeš, odnosno koliko često liječnik preporuči.

MR nema veze sa ionizirajućim zračenjem kakvo se koristi kod CT-a ili klasičnih rengenskih snikama.
Jedino što kod MR-a može potencijalno biti štetno je kontrastno sredstvo ako imaš lošu funkciju bubrega (ali ti ga u principu onda neće ni davati).


Quote:
ButterflyStar kaže: Pogledaj post
Mene neurologinja uputila na MR, EEG, color dopler vratnih zila i jos neki pregled zaboravila sam kako se zove zbog migrene a pošto se meni nije nista svidjela ta zena mislim da me je na ovo sve uputila onako radi reda i da me cak nije ni ozbiljno shvatila tako da ne znam sta da radim i mislim da su svi neurolozi slicni.....
Inace MR klinika SUnce-Agram oko 200 eura u BiH.

Kod većine migrena ne može se naći određeni uzrok zašto se pojavljuju, ali da bi neurolog bio siguran da se radi o "običnoj" migreni, a ne o simptomatskoj migrenoznoj glavobolji (koje su uzrokovane nekim poremećajem, npr. slabijim dotokom krvi u mozak zbog začepljenih vratnih arterija) šalje te na pretrage koje si navela upravo da isključi da u podlozi migrene nije neka bolest.
Obavi pretrage koje su zatražene, a za to vrijeme se pridržavaj uputa neurologa i uzimaj datu terapiju.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 12:28   #108
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Smiješ koliko hoćeš, odnosno koliko često liječnik preporuči.

MR nema veze sa ionizirajućim zračenjem kakvo se koristi kod CT-a ili klasičnih rengenskih snikama.
Jedino što kod MR-a može potencijalno biti štetno je kontrastno sredstvo ako imaš lošu funkciju bubrega (ali ti ga u principu onda neće ni davati).





Kod većine migrena ne može se naći određeni uzrok zašto se pojavljuju, ali da bi neurolog bio siguran da se radi o "običnoj" migreni, a ne o simptomatskoj migrenoznoj glavobolji (koje su uzrokovane nekim poremećajem, npr. slabijim dotokom krvi u mozak zbog začepljenih vratnih arterija) šalje te na pretrage koje si navela upravo da isključi da u podlozi migrene nije neka bolest.
Obavi pretrage koje su zatražene, a za to vrijeme se pridržavaj uputa neurologa i uzimaj datu terapiju.
Hvala puno. Nisam ovako razmisljala Otici cu na sve preglede
__________________
A woman is like a tea bag - you can't tell how strong she is until you put her in hot water.
ButterflyStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 16:16   #109
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Jedino što kod MR-a može potencijalno biti štetno je kontrastno sredstvo ako imaš lošu funkciju bubrega (ali ti ga u principu onda neće ni davati)
što uopće je to kontrastno sredstvo po kemijskom sastavu?
ja moram na mr svakih 6 mjeseci, pa da znam sa čime me fiksaju.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 16:54   #110
Quote:
C71 kaže: Pogledaj post
što uopće je to kontrastno sredstvo po kemijskom sastavu?
ja moram na mr svakih 6 mjeseci, pa da znam sa čime me fiksaju.
Kod MR se ne daje uvijek kontrastno sredstvo, ali ako moraš svakih 6 mjeseci pretpostavljam da je u pitanju bio tumor mozga ili tako nešto, vjerojatno ćeš dosta puta dobiti kontrast.

Kao kontrastno sredstvo se koristi gadolinij koji je toksičan, ali je u vezan u jako velike molekule od kojih se ne može odvojiti pa se vrlo brzo nakon primjene izluči mokraćom u nepromijenjenom obliku.
Opasan može biti jedino kod ljudi s jako lošom funkcijom bubrega kod kojih mogu nastati promjene na koži i zglobovima, ali je to jako rijetko (nije se za to ni znalo do 1997.g).
Ako nisi na dijalizi ili bubrežni bolesnik potpuno je bezopasno, odnosno bar se za sada nisu primjetile nikakve nuspojave
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2010., 20:19   #111
MR i MRA mozga

Može li mi netko reći u čemu je razlika?

Naime, imam pismenu preporuku neurologa da obavim - citirano: "kontrolnu MR angiografiju". Danas sam pitala svog liječnika opće prakse hoće li mi moći napisati uputnicu za Medikol jer sam se tamo već naručila preko HZZO-a i on mi je pogledavši nalaz neurologa rekao da misli da ja zapravo moram učiniti onu angiografiju koja se radi kroz preponu i uštrcava kroz venu kontrast u mozak. A to sam već radila pred malo više od godinu dana i na nalazu mi piše da mi je učinjena "cerebralna panangiografija". I to je onaj užasan postupak kroz preponu (jedno pola sata mi nisu mogli pogoditi žilu) i vrućina u mozgu i gledanje vlastitog mozga na monitoru te nakon toga ležanje nepomično 24 sata sa vrećom pijeska (valjda pijeska da se ne bi stvorio hematom i ukupno provedenih 7 dana u bolnici jer je stalno bilo nekih hitnih slučajeva i nisam nikako mogla doći na red za taj postupak.

Tako da sam sada totalno zbunjena jer sam bila uvjerena da ću ići na magnetsku rezonancu, dakle u "bubanj", sa slušalicama na ušima i kako to već slijedi i nakon što me "poslikaju" otići doma.

I rekao mi je da probam dobiti neurologa i da ga pitam kakvu angiografiju trebam napraviti. A lijepo piše "MR angiografiju". Toliko me je zbunio da sam zaboravila da trebam i recepte i onda još jedan novi biser HZZO-a da liječnik opće prakse može samo jednom dnevno otvoriti karton svog pacijenta po ovom novom programu koji su im stavili. Dakle moj karton je danas jednom otvoren i do sutra mu je blokiran pristup..to kaj sam ja zaboravila da trebam još i recepte tko mi je kriv
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2010., 21:45   #112
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći u čemu je razlika?

Naime, imam pismenu preporuku neurologa da obavim - citirano: "kontrolnu MR angiografiju". Danas sam pitala svog liječnika opće prakse hoće li mi moći napisati uputnicu za Medikol jer sam se tamo već naručila preko HZZO-a i on mi je pogledavši nalaz neurologa rekao da misli da ja zapravo moram učiniti onu angiografiju koja se radi kroz preponu i uštrcava kroz venu kontrast u mozak. A to sam već radila pred malo više od godinu dana i na nalazu mi piše da mi je učinjena "cerebralna panangiografija". I to je onaj užasan postupak kroz preponu (jedno pola sata mi nisu mogli pogoditi žilu) i vrućina u mozgu i gledanje vlastitog mozga na monitoru te nakon toga ležanje nepomično 24 sata sa vrećom pijeska (valjda pijeska da se ne bi stvorio hematom i ukupno provedenih 7 dana u bolnici jer je stalno bilo nekih hitnih slučajeva i nisam nikako mogla doći na red za taj postupak.

Tako da sam sada totalno zbunjena jer sam bila uvjerena da ću ići na magnetsku rezonancu, dakle u "bubanj", sa slušalicama na ušima i kako to već slijedi i nakon što me "poslikaju" otići doma.

I rekao mi je da probam dobiti neurologa i da ga pitam kakvu angiografiju trebam napraviti. A lijepo piše "MR angiografiju". Toliko me je zbunio da sam zaboravila da trebam i recepte i onda još jedan novi biser HZZO-a da liječnik opće prakse može samo jednom dnevno otvoriti karton svog pacijenta po ovom novom programu koji su im stavili. Dakle moj karton je danas jednom otvoren i do sutra mu je blokiran pristup..to kaj sam ja zaboravila da trebam još i recepte tko mi je kriv

Imaš pravo, radi se o različitim pretragama.
U biti se arterije mozga mogu pregledati na tri načina.

Prvi je ono što si već obavila - to je DSA (digitalna substrakcijska angiografija), koja se izvodi davanjem kontrastnog sredstva kroz arteriju u preponi (ili ev. ruci ako se u prepona ne uspije ). Budući da se arterija ne vidi i duboko je ponekad ju je nezgodno nabost.

Drugo je CT angiografija, gdje se kroz venu u ruci daje isti kontrast kao kod DSA, ali se "bojanje" krvnih žila promatra na CT-u.

Treće je MR angiografija gdje se krvne žile pregledavaju pomoću MR, dakle nema zračenja. Kontrst najčešće nije potreban, nekada se daje, ali kroz venu u ruci (najobičniji postupak, kao kad se vadi krv) i ima manje nuspojava nego kontrast za DSA ili CT angiografiju (nema te vrućine npr.)

Znači, uputnica treba biti za MR angiografiju.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2010., 21:59   #113
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Imaš pravo, radi se o različitim pretragama.
U biti se arterije mozga mogu pregledati na tri načina.

Prvi je ono što si već obavila - to je DSA (digitalna substrakcijska angiografija), koja se izvodi davanjem kontrastnog sredstva kroz arteriju u preponi (ili ev. ruci ako se u prepona ne uspije ). Budući da se arterija ne vidi i duboko je ponekad ju je nezgodno nabost.

Drugo je CT angiografija, gdje se kroz venu u ruci daje isti kontrast kao kod DSA, ali se "bojanje" krvnih žila promatra na CT-u.

Treće je MR angiografija gdje se krvne žile pregledavaju pomoću MR, dakle nema zračenja. Kontrst najčešće nije potreban, nekada se daje, ali kroz venu u ruci (najobičniji postupak, kao kad se vadi krv) i ima manje nuspojava nego kontrast za DSA ili CT angiografiju (nema te vrućine npr.)

Znači, uputnica treba biti za MR angiografiju.

I dakle idem u "bubanj"?

Ma te

Vjerujem da ti je to struka kad si mi tako detaljno i stručno odgovorila pa ako te još mogu pitati da li se u istom postupku može obaviti i snimanje mozga i snimanje vratne kralježnice? Već mjesecima idem na terapije zbog bolova u vratu i fizijatar mi je rekao da vjerojatno može i da to ne bi bilo loše usput napraviti kad već snimam glavu. Ako je moguće, da li bi onda to moglo na istu uputnicu ili je to zasebno snimanje (naručena sam inače samo za snimanje mozga)?

Hvala puno!
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2010., 22:27   #114
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
I dakle idem u "bubanj"?

Ma te

Vjerujem da ti je to struka kad si mi tako detaljno i stručno odgovorila pa ako te još mogu pitati da li se u istom postupku može obaviti i snimanje mozga i snimanje vratne kralježnice? Već mjesecima idem na terapije zbog bolova u vratu i fizijatar mi je rekao da vjerojatno može i da to ne bi bilo loše usput napraviti kad već snimam glavu. Ako je moguće, da li bi onda to moglo na istu uputnicu ili je to zasebno snimanje (naručena sam inače samo za snimanje mozga)?

Hvala puno!
To su dvije odvojene pretrage koje se naravno mogu obaviti u istom aktu,ali te naručuju kao dva pacijenta, odnosno zauzimaš dva termina. Znači.to moraš unaprijed dogovoriti kod naručivanja.

Može li na jednu uputnicu ne znam ,jer to ovisi o ustanovi u kojoj obavljaš pretragu kako obračunavaju.

Najbolje nazovi Medikol, ako već misliš tamo ići,reci im da trebaš oboje pa će ti oni reći mogu li ti obje pretrage napraviti odjednom.

I svakako ponesi stare nalaze (i snimke DSA ako imaš), te obavezno nalaz neurologa i fizijatra.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2010., 23:12   #115
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
To su dvije odvojene pretrage koje se naravno mogu obaviti u istom aktu,ali te naručuju kao dva pacijenta, odnosno zauzimaš dva termina. Znači.to moraš unaprijed dogovoriti kod naručivanja.

Može li na jednu uputnicu ne znam ,jer to ovisi o ustanovi u kojoj obavljaš pretragu kako obračunavaju.

Najbolje nazovi Medikol, ako već misliš tamo ići,reci im da trebaš oboje pa će ti oni reći mogu li ti obje pretrage napraviti odjednom.

I svakako ponesi stare nalaze (i snimke DSA ako imaš), te obavezno nalaz neurologa i fizijatra.
Puno ti hvala na savjetima! Imam sve snimke od dvije magnetske, jedne odmah nakon operacije, druge nakon 4 mj .od operacije i DSA snimke. Nazvat ću u Medikol i pitati kakva je procedura i da li se još mogu naručiti i za snimanje vrata. No, ajde pomogla mi je terapija ultrazvukom i laserom tako da možda s tim i bude sve ok i neće niti biti potrebe.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2010., 23:52   #116
Na uputnici ti mora pisati da se traži snimanje glave i vratne kralježnice, ako ne piše znači da ti treba još jedna uputnica
ema007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 00:31   #117
Quote:
ema007 kaže: Pogledaj post
Na uputnici ti mora pisati da se traži snimanje glave i vratne kralježnice, ako ne piše znači da ti treba još jedna uputnica
Nije mi problem dobiti uputnicu, nego nisam znala da li mogu MR mozga i vratne kralježnice obaviti u paketu. Mislila sam ako me stave u "bubanj" i sve istovremeno snimaju da će to moći biti u sklopu jedne snimke i da s time ne bih oduzimala nekome iza sebe termin. Nazvat ću Medikol pa pitati, najbolje. Najviše sam bila zaplašena s time što mi je doktor rekao da će mi raditi angiografiju kroz preponu..a to ne bih voljela opet proživjeti ako ne moram
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 11:05   #118
Ne možeš draga, to su dvije pretrage koje zahtijevaju duže vremena i automatski nekome tko je naručen iza tebe oduzimaš termin, nazovi medikol i reci da imaš još jednu pretragu
ema007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 11:00   #119
Ekipa help!
Jutros sam bila na bezuspješnom pokušaju mr glave.
Inaće sam malo klaustrofobična, ali uspjela sam se smirit i sve je bilo okej, dok nije počelo neko zbilja jako strujanje, a ja sam se u taj trenutak sjetila da imam dva metalna umetka u zubima i da sam to zaboravila reći kad su me pitali.
Tada me obuzela panika i jednostavno me prevladala, stisla sam pumpicu i izvukli su me van. Doslovno sam od panike već hiperventirala.

Dogovorili su mi ponovni pokušaj u ponedjlljak , sa time šta moram čvaknit normabel prije.

E sad, rekli su mi da provjerim šta mi je točno u zubima, naime ja imam dvije porculanske krune. Zvala sam sad bivšu doktoricu iz Splita i rekla mi je da to je zaista metalni štift.

Šta sad pobogu?

Tako sam ljuta na sebe šta nisam izdržala ovo danas, ljudi ja vam nemogu opisati...
__________________
Život je čudno neko stanje...što ga više imaš, imaš ga sve manje.
Hannuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 16:50   #120
Hanuma nije to ništa čudno, klaustrofobiju mogu razumjeti samo oni koji je imaju.

Nazovi radiologiju i pitaj dal smiješ u magnet a idući puta kad budeš išla popij tabletu za smirenje ili dvije i neka netko bude s tobom u prostoriji i drži te za nogu, meni je to jako pomoglo
ema007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:10.