Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2004., 11:48   #21
janjetina s rastikom

Trazio sam na googlu recept za to jelo ali nisam nasao. (A nema ga ni u Bosanskom kuharu).
Vidim, ovdje se vec vise puta spominjala. Posebno me zanima sama RASTIKA. Koliko je bitno da je s juga a ne kontinentalna - mislim na duzinu kuhanja i okus? I na kom je placu ima u Zagrebu?
Baltazar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2004., 20:33   #22
Mene bi zanimao izgled one originalne Havane jer je nikad nisam vidjela, a jela sam je kad je jedna kolegica napravila. Dakle, kako ide originalna?
__________________
Cvijetak
Cvijetak is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2004., 11:16   #23
Koliko se sjecam, havana je izvana premazana s bijelom kremom (tuceno slatko vrhnje, ali ne previse), preko toga se sa svih strana gusto pospe prahom koji najvise podsjeca na oblatne mljevene na masinici za orahe, na rub se stave kupice od tucenog vrhnja (onako radijalno) i u njih po jedna visnja iz kompota. Dakle, zuto-oker ispod cega izviruje bijelo, plus slag na svaku krisku i u njemu visnja.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2004., 18:38   #24
Moram vas razocarati, ali sve ono po cemu je bosanska kuhinja poznata (bamia, baklave, bureci, pite, cevapi...) dolazi s Bliskog istoka (arapska kuhinja preuzeta od Osmanlija i rasirena po zemljama koje su ovi osvojili).

I da, njam je .
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2004., 18:45   #25
Quote:
rambi kaže:
Moram vas razocarati, ali sve ono po cemu je bosanska kuhinja poznata (bamia, baklave, bureci, pite, cevapi...) dolazi s Bliskog istoka (arapska kuhinja preuzeta od Osmanlija i rasirena po zemljama koje su ovi osvojili).

I da, njam je .
a zasto mislish da si nas razocarala ?

pa mi svi znamo da je to Osmanlijska kuhinja

Sarajevo je i izgradjeno za Osmanlijskog carstva i prvo u Europi imalo vodovod i kanalizaciju

ja znam gdje sam se rodila, a znash li ti?
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2004., 18:51   #26
Znam. U Hrvatskoj.

I nisam nista lose mislila, samo sam se malo pravila pametna (a i volim papati sve nabrojano ).
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2004., 18:59   #27
Kako obožavam bosansku kuhinju tražila sam recepte po mreži i našla vrlo dobru stranicu.

http://www.saray.net/omirec/default.asp
__________________
Fukam, gospon magister, fukam!
medeja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2004., 19:09   #28
Site za kuharske pocetnike kao sto sam ja http://www.arabicslice.com/main.html.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2004., 20:18   #29
Quote:
rambi kaže:
Moram vas razocarati, ali sve ono po cemu je bosanska kuhinja poznata (bamia, baklave, bureci, pite, cevapi...) dolazi s Bliskog istoka (arapska kuhinja preuzeta od Osmanlija i rasirena po zemljama koje su ovi osvojili).

I da, njam je .
Haha, i mene je to iznenadilo... sve evropske kuhinje su odlicne, ali malo istocnjackog stiha: dinstani luk, cesnjak, saftasto... to je sjecanje na kuhinju iz djetinjstva...

Hocu reci, mamina kuhinja stvarno je neka mjesavina mediteranske, srednjoevropske i istocnjacke. To otkrih tek u inozemstvu.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 07:31   #30
Raštika??

Moram vas razočarati, ali raštika je - crnogorsko jelo...barem će svaki Crnogorac to reći i ustvrditi kako je jedina prava raštika tamo negdje na crnogorskim planinama...

Ali da vas utješim, i ujedno i razjarim i Bosance i Crnogorce, ja vam taj KUPUs hehehe, sada ćete me poželejti ubiti '- dakle taj kupus ja ne jedem...

Tko li to jede... To se kuha tri dana sa nekim suhim kostima...ne, ne volim ja to...
Dobar tek vama...
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 12:10   #31
ma nije rastika bosansko jelo, to je tipicno hercegovacko jelo
ja je ne volim.. potsjeca me na rat... hercegovci to nesta s krompirom kuhaju, probala sam i nije mi se dopalo.. nisam ni trazila recept

u crnoj gori i srbiji rastiku zovu vecinom rastan prosle gore sam se u herceg novom zeznula i narucila rastan s ribom kontala to je bilesi nesta mediteransko sto mi nemamo
kasnije sam se sama sebi smijala
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 13:49   #32
jel moze ko dat koji recept za koji kolac koji se tipicno jede u bosni? osim baklave
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 14:11   #33
Quote:
njasa kaže:
jel moze ko dat koji recept za koji kolac koji se tipicno jede u bosni? osim baklave
ja znam jedan kojeg su me naucile cure koje su kod bake bile podstanarke

Bozji kolac

umjesati
4 zutanjka, 4 velike zlice secera, 4 velike zlice brasna, pola praska za pecivo i snijeg od 4 bjelanjka
staviti u tepsiju i u pecnicu na 180 da se pece

onda umutiti istu smjesu u koju ste dodali i 3 zlice kakaa i to preliti preko vech napola pecenog prvog dijela

ukuhati 4 dcl vode s 4 velike zlice secera i malo cimeta i preliti po vrelom (pecenom) kolacu, kada se ohladi stvaiti slag na vrh

tek
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 14:44   #34
a heureka u ovu tvoju kljukusu/poljevusu ne ide vrhnje...negdje sam naisla recept s vrhnjem.

i jel to kvrgusa il je to opet nesto drugo?
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 15:24   #35
ma ono, mozes staviti i vrhnje.. mi kuci ga ne stavljamo.. ma znas vec kako to ide, ne prave ni sve zene iz zagorja orahnjacu na isti nacin ono sa piletinom jeste kvrgusa

tipicni bosanski kolac a da nije baklava.. tufahije su , meni licno, the best.. ja sam poodavno.. nekad u oktobru stavila temu periodicna bosanska jela il tako nesta, i mislim da sam tamo stavila recept tufahija.. i jos je neko stavljao isto recepte tufahija.. oona i fleming mislim, a mozda i grijesim... tamo imas opet koliko se ja sjecam i recept za gurabije, bosanski suhi kolac..
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 15:28   #36
evo teme

https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=25549
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2004., 16:38   #37
Ej, a jesu Turbani isto bosanski kolac? Meni je to super.....
iggix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 09:19   #38
Meni su tulumbe dobre, tufahije ne bas, kadaif jednom probala necu vise. Hurmasice mogu proci ali zbilja moraju biti dobre i sa orasima bocnutim u dno.

Od svega toga bih jedino tulumbe pozelila napraviti, ne volim tako jake kolace. Pojedes i legnes ostatak dana. Dobro, tufahije nisu teske ali ostalo...
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 09:50   #39
Ahem....


a Bosanska kalja? E toooo je jelo.

Meso - janjetina ili ovčetina - zdinstaš i dodaš krumpira i na krupno narezani kupus + lovor, papar i sol. Dinst, dinst i gotovo. Zapravo, više se kuha nego što se dinsta.

Meni je to super.....
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 10:21   #40
Quote:
daz kaže:
Ahem....


a Bosanska kalja? E toooo je jelo.

Meso - janjetina ili ovčetina - zdinstaš i dodaš krumpira i na krupno narezani kupus + lovor, papar i sol. Dinst, dinst i gotovo. Zapravo, više se kuha nego što se dinsta.

Meni je to super.....

Nikako se nisam mogla sjetiti rijeci "kalja" . A to smo prije jeli cesto zimi. Ja obozavam to....Moji su stavljali i druge vrste mesa, i to susheno meso poput rebaraca i sl. Samo, meni nikad nije bilo ukusno ako se prekuha - kupus bi se znao raspadati.

nitko ne odgovara na moje pitanje......
Turbani su slicni hurmashicama, samo u jedan dio tijesta ide kakao, pa se onda rade mali crno - bijeli turbani. I polijeva se slatkom vodom.

jednostavan recept, a ja sam luda za tim kolacima.
iggix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:01.