Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2014., 15:18   #4581
A postoji datum do kojeg zakon tolerira kašnjenje? Misliš na ono 15.ti u mjesecu ili nešto drugo?
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...

Zadnje uređivanje Victora : 19.07.2014. at 15:30.
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 22:45   #4582
Piše do 15.-og, ali zapravo u praksi, ukoliko je u toku mjeseca, ne računaju to ko kašnjenje.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2014., 14:03   #4583
Potpisan u firmi novi "Kolektivni ugovor" od 01.07.2014.god., a poslodavac donio i "Pravilnik o placama i nagradjivanju". "Ugovori o radu" jos se pripremaju i ovih dana bi trebali doci na potpis radnicima.

U kolektivnom stoji:
"Osnovna plaća i nagrada za učinkovitost definirane su važećim Pravilnikom o plaćama i nagrađivanju koji je sastavni dio ovog Kolektivnog ugovora, odnosno Ugovorom o radu.

U pravilniku o placama stoji:
"Osnovna plaća radnika definirana je Ugovorom o radu u mjesečnom bruto iznosu, neovisno o mjesečnom fondu sati, a temelj za početni izračun osnovne plaće predstavlja godišnji prosjek bruto isplaćene plaće u 2013. godini."

Pitanja:
- u cemu je fora da se sad u "Ugovor o radu" unasa iznos bruto place (do sad smo imali neto placu), jel to plus za poslodavca a minus za radnika ili ...
- cuje se da poslodavac u "Ugovore o radu" unasa za 10 do 15% manji bruto iznos od one navedene u "Pravilniku o placama i nagradjivanju" (prosjecne bruto isplaćene plaće u 2013. godini), na pitanje sindikata odgovor je mala kozmeticka prilagodba od cca 100-200 kn, a ustvari se radi o cca 500-600 kn.
- ako radnik ne zeli potpisati takav novcano umanjeni "Ugovor o radu" sta ce se dogoditi.

Iz novog "Kolektivnog ugovora" i "Pravilnika o placama i nagradjivanju" nigdje se nevidi takva mogucnost takozvane "kozmeticke prilagodbe".
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2014., 23:08   #4584
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
- u cemu je fora da se sad u "Ugovor o radu" unasa iznos bruto place (do sad smo imali neto placu), jel to plus za poslodavca a minus za radnika ili ...
A kakav plus?
Plaće se obračunavaju u brutto iznosu i to je europska praksa, zapravo smo vjerovatno među zadnjima koji svoju plaću dogovaraju u netto iznosu.
Davanja na plaću su propisana zakonom i ne mijenjaju se ni za lipu, bez obzira da li je u ugovoru brutto ili nettu.

Quote:
- cuje se da poslodavac u "Ugovore o radu" unasa za 10 do 15% manji bruto iznos od one navedene u "Pravilniku o placama i nagradjivanju" (prosjecne bruto isplaćene plaće u 2013. godini), na pitanje sindikata odgovor je mala kozmeticka prilagodba od cca 100-200 kn, a ustvari se radi o cca 500-600 kn.
Šta se ima "čut" - pogledaj na platnim listama kolika ti je sada brutto plaća i pogledaj koliku ti nude u novom ugovoru, pa ćeš vidjeti ima li razlike

Quote:
- ako radnik ne zeli potpisati takav novcano umanjeni "Ugovor o radu" sta ce se dogoditi.
Dobit ćeš rok od minimum 8 dana da ga potpišeš. Ukoliko ga ne potpišeš, dobit ćeš otkaz. Nakon toga imaš pravo prigovora, a ako ti poslodavac ne uvaži prigovor, trebaš pokrenuti sudski postupak.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 09:47   #4585
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post

Pitanja:
- u cemu je fora da se sad u "Ugovor o radu" unasa iznos bruto place (do sad smo imali neto placu), jel to plus za poslodavca a minus za radnika ili ...
se dogoditi.
To je uglavnom povoljnije za radnika. Zašto?
Ako se plaća ugovori u neto iznosu onda se ona u tom iznosu isplaćuje bez obzira na eventualne promjene.
Npr. ako je plaća ugovorena u neto iznosu, onda ostaje ista i onda ako se radniku poveća osobni odbitak (zbog nekog novog uzdržavanog člana), plaća bi ostala ista i onda ako bi država npr odlučila ukinuti prirez (o čemu se nešto šuška u zadnje vrijeme, al sve neslužbeno), ostala bi ista i kod promjene poreznih razreda ......
Uglavnom, ugovaranje plaće u brutu povoljnije je za radnika i to je razlog zašto su se neki poslodavci dugo tome opirali.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 09:55   #4586
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Šta se ima "čut" - pogledaj na platnim listama kolika ti je sada brutto plaća i pogledaj koliku ti nude u novom ugovoru, pa ćeš vidjeti ima li razlike
Cuje se zato jer se "ugovori o radu" jos pisu, jos nisu dosli na potpise kod radnika.
Pojedini direktori pojedinih odjela u firmi su dobili popise svojih radnika sa tim umanjenjem i to su im pokazali, od tu je i procurilo da se samnjuje bruto placa u novim ugovorima.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 10:42   #4587
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Cuje se zato jer se "ugovori o radu" jos pisu, jos nisu dosli na potpise kod radnika.
Pojedini direktori pojedinih odjela u firmi su dobili popise svojih radnika sa tim umanjenjem i to su im pokazali, od tu je i procurilo da se samnjuje bruto placa u novim ugovorima.
Onda nema smisla da se zamaraš i razbijaš glavu, dok ne dobiješ svoj ugovor.
Kad ti ga poslodavac ponudi, mora ti ostaviti minimum 8 dana da odlučiš, pa ćeš vidjeti - možda stvarno bude koja kuna razlike.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 11:47   #4588
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Dobit ćeš rok od minimum 8 dana da ga potpišeš. Ukoliko ga ne potpišeš, dobit ćeš otkaz. Nakon toga imaš pravo prigovora, a ako ti poslodavac ne uvaži prigovor, trebaš pokrenuti sudski postupak.
A kod ovog tipa otkaz,
- jel to momentalni otkaz ili
- otkaz sa pravom na otkazni rok
- kakva su prava na burzi - ima li se pravo na naknadu
- jel se ima prava za otpremninom.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 23:27   #4589
S obzirom da će ti poslodavac uz ponudu novog ugovora vjerovatno i otkazati stari, imaš pravo i na otkazni rok i otpremninu i sve ostalo što je propisano zakonom.
Ajde provjeri, koliko možeš, što točno nude - novi ugovor ili samo izmjenu.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 15:52   #4590
Radi se o novim ugovorima o radu a prema nesluzbenim informacijama iz firme ako se ne potpise ide sve po "Zakonu o radu", znaci ako se ne potpise slijedi "Otkaz ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora" sa otkaznim rokom i iza toga otpremnina po zakonu (ono 6 bruto placa). Jedino ako poslodavac sto ne izmulja.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 15:15   #4591
A ondsa je sve ok...
Mislim, vjerujem da tebi baš i nije ok, ali na kraju i poslodavac mora imati neka prava - samo je važno da istovremeno poštuje i obaveze, a sam kažeš da očito bude.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 16:56   #4592
Ma da je on (poslodavac) postivao ono sto mjesecima prije donosenja novog kolektivnog ugovora obecava "a to je da niko od radnika nece na placi nista izgubiti", a onda nakon potpisivanja kolektivnog ugovora preokret, kod pisanja novih ugovora o radu te iste place bez pardona smanjuje, nekima do cak 20%.
U petak su ih poceli djeliti radnicima u jednom pogonu, po onom sto se culo dio radnika je iste odmah poderao, cuti cemo sutra sta ce biti dalje.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 22:55   #4593
A najvjerovatnije će dobiti otkaze
Pretpostavljam da idu na vijantu da će ga tužiti.

Gle, to što je on "obećavao" da neće dirati plaće, a onda ponudio ugovore sa manjim plaćama nije protuzakonito, pogotovo zato što je napravio novi kolektivni u kojem si je, pretpostavljam, ostavio prostor za to.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 11:45   #4594
Question Eh, muke !

pozvana sam na razgorvor za posao ; na natječaj sam se javila još početkom 7-og mjeseca ... u međuvremenu se firma (ta dotična) pojavila na onoj tzv. listi srama poslodavaca koji ne isplaćuju plaće : konkretno, 3 mjeseca 6 radnika nije dobilo plaću

šta sad ?
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 11:22   #4595
Prema objavi u medijima po novom ZOR-u u otkazni rok racuna se i bolovanje. Tumaceci si clanak 121 tocke 3 i 4 po meni bolovanje ne ulazi u otkazni rok ali prema tocki 4, otkaz nastupa 6 mjeseci od urucenja odluke o otkazu ugovora o radu.
Po meni npr. ako imas otkazni rok 4 mjeseca , do ukupnih 6 maksimalnih mjeseci znaci da 2 mjeseca mozes biti na bolovanju.
Molim vase misljenje.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 13:47   #4596
Piatnje vezano uz novi zakon o radu.

Ovakva je situacija:

Osoba radi kod poslodavca na određeno poslijednje dvije godine (sad će za koji tjedan biti ''obljetnica'') i dobivala je ugovor cca. svaka 3 mjeseca. Da li prema novom zakonu ta osoba može sada odmah dobiti novi ugovor na određeno (opet)?

Inače je praksa da se nakon dvije godine ljudima više ne produži ugovor (kako ih ne bi morali primiti za stalno), pošalju ih dva mjeseca na burzu i onda opet zaposle na određeno.

Dakle, nije stvar u tome da se pokušava postići ugovor za stalno nego se ne želi raditi ta pauza od 2 mjeseca.

Hvala
__________________
''I have not failed. I've just found 10,000 ways that won't work.'' Thomas Edison
TSkye is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 13:44   #4597
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
A najvjerovatnije će dobiti otkaze
Pretpostavljam da idu na vijantu da će ga tužiti.

Gle, to što je on "obećavao" da neće dirati plaće, a onda ponudio ugovore sa manjim plaćama nije protuzakonito, pogotovo zato što je napravio novi kolektivni u kojem si je, pretpostavljam, ostavio prostor za to.
Saga se nastavila, na kraju samo nekoliko radnika nije potpisalo nove ugovore, ostaje im stari ugovor ali su dobili otkaz sa ponudom izmjenjenog ugovora (punudili isti ugovor) a ako ne prihvate , 4 mjeseca otkazni rok i otpremnina po clanku 126. ZOR-a.
Sad dolazi slag, kako im je po starom ugovoru placa bila veca od ponudjenih novih ugovora poslodavac im je jednostavno smjestio kajlu i ukinuo stimulaciju koji su imali po starim ugovorima a to je od 15 do 30 % manje na placi, automatski im je smanjio i tromjesecni prosjek za otpremninu.

Pouka, nemozes se sa rogastim bosti.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 10:12   #4598
Quote:
TSkye kaže: Pogledaj post
Piatnje vezano uz novi zakon o radu.

Ovakva je situacija:

Osoba radi kod poslodavca na određeno poslijednje dvije godine (sad će za koji tjedan biti ''obljetnica'') i dobivala je ugovor cca. svaka 3 mjeseca. Da li prema novom zakonu ta osoba može sada odmah dobiti novi ugovor na određeno (opet)


Inače je praksa da se nakon dvije godine ljudima više ne produži ugovor (kako ih ne bi morali primiti za stalno), pošalju ih dva mjeseca na burzu i onda opet zaposle na određeno.

Dakle, nije stvar u tome da se pokušava postići ugovor za stalno nego se ne želi raditi ta pauza od 2 mjeseca.

Hvala
iako novi zakon nisam ni pogledala ( godišnji ) sumnjam da se dosadašnji ugovori "brišu" . prilično sam sigurna da da se sve zbraja u rok od 3 god, koliko uzastopni ugovori na određeno mogu trajati.
upada mi u oko ova razlika 2 god/3 god ( u zakonu je 3) - po tom se radniku može napraviti uzastopni ugovor jer još nije dosegao 3 god.
ali, od lipnja prošle godine ( do kolovoza ove) je na snazi izmjena zakona o radu koja striktno propisuje da svaki uzastopan ugovor o radu na određeno vrijeme mora imati
Quote:
.... objektivan razlog koji u tom ugovoru ili u pisanoj potvrdi iz članka 12. stavka 3. ovoga Zakona mora biti naveden.
. ako tako nije napravljeno u ugovorima od 06/2013 pa naovamo...ta osoba je već po zakonu u radnom odnosu na neodređeno vrijeme.
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 20:11   #4599
Jao, ispričavam se. Zabrljala sam kod pisanja.

Tri godine su u pitanju. Osoba tri godine radi i nakon tri bi se trebalo zaposliti na stalno.
Sad je pitanje može li opet dobiti na određeno.
__________________
''I have not failed. I've just found 10,000 ways that won't work.'' Thomas Edison
TSkye is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 23:24   #4600
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Prema objavi u medijima po novom ZOR-u u otkazni rok racuna se i bolovanje. Tumaceci si clanak 121 tocke 3 i 4 po meni bolovanje ne ulazi u otkazni rok ali prema tocki 4, otkaz nastupa 6 mjeseci od urucenja odluke o otkazu ugovora o radu.
Po meni npr. ako imas otkazni rok 4 mjeseca , do ukupnih 6 maksimalnih mjeseci znaci da 2 mjeseca mozes biti na bolovanju.
Molim vase misljenje.
4 mjeseca je očito poslodavčeva "velikodušnost", jer ne znam kolko ko od vas ima staža, ali ne vjerujem da ima pravo na 4 mjeseca, ali u principu ste na istom - dao je duži otkazni rok, ali će dati manju otpremninu i to je to

Ali ta stimmulacija se isto može potraživati u sudskom sporu ukoliko je stimulacija u ugovoru, a poslodavac nema nikakvih opravdana razloga zašto j je ukinuo.

Quote:
TSkye kaže: Pogledaj post
Jao, ispričavam se. Zabrljala sam kod pisanja.

Tri godine su u pitanju. Osoba tri godine radi i nakon tri bi se trebalo zaposliti na stalno.
Sad je pitanje može li opet dobiti na određeno.
Ne može dobiti više na određeno.
Nije se po novom ZOR-u ništa spektakulatrno mjenjalo (bar ja nisam vidjela u ovom prvom čitanju) i za taj dio sa ugovorima na određeno u principu ostaju ista pravila "igre" za sve one zatečene s takvim ugovorima kod nekog poslodavca.
Naime, mjenja se samo rok trajanja takvih ugovora samo kada se prvi puta skapa s nekim poslodavcem.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:06.