Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2014., 21:14   #4081
Radi se o punkciji kvrzice na nozi

Punktat - potkozna tvorba
Punktirana je sitna potkozna tvorba na lijevoj potkoljenici. U razmazima punktata uz obilno periferne krvi nadeni su elementi masne i vezivne strome, po koja pojedinacna ovalna mezenhimalna stanica te nesto sekreta.

Zakljucak: Mezenhimalna lezija

Je li se tu radi o sarkomu?
Vida36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 14:55   #4082
Quote:
prvisusjed kaže: Pogledaj post
Može li mi netko kompetentan odgovoriti koje je pravo značenje ovih brojki
za tumorske biljege?
http://prntscr.com/4a38ua
Unaprijed zahvalan
Pročitajte prvi post !

Quote:
tipica kaže: Pogledaj post
U zadnje vrijeme mi se povremeno (nakon tezeg fizickog napora) pojavi tamna mokraca. Napravila sam pretrage urina i krvi koje su u redu (cak je i urinokultura sterilna). Krvna slika o.k., ALT, AST, bilirubin, urea... sve u granicama. No u nalazu mokrace imam pozitivan urobilinogen (treba biti negativan) i 5-15 eritrocita (a normalono je 0-2). Eritrociti su takodjer obiljezeni sa dva ++.

Napominjem da me ponekad u krizima presjece, te da sam nedavno pila antibiotike (ne znam da li to moze imati neke veze). Takodjer izlozena sam trenutno i vecem fizickom naporu.

Zna netko zasto je samo ovo poviseno, a sve drugo o.k.?
Trebalo bii uzeti takvu tamnu mokraću na analizu.
Dobro bi bilo napraviti UZ abdomena. Te napraviti lab obradu hepatogram,CRP,LDH,CK,bil uk i dir,GUK,urati ,urea,kreatinin
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 15:31   #4083
Quote:
Vida36 kaže: Pogledaj post
Radi se o punkciji kvrzice na nozi

Punktat - potkozna tvorba
Punktirana je sitna potkozna tvorba na lijevoj potkoljenici. U razmazima punktata uz obilno periferne krvi nadeni su elementi masne i vezivne strome, po koja pojedinacna ovalna mezenhimalna stanica te nesto sekreta.

Zakljucak: Mezenhimalna lezija

Je li se tu radi o sarkomu?
Poštovana,

ja bih neslužbeno komentirao nalaz ovako: citolog koji je analizirao punktat nije se eksplicitno izjasnio o prirodi same lezije, a vjerojatno zato jer nije imao dovoljno elemenata s obzirom da je citologija za postavljanje nekih dijagnoza ograničena. Sam pojam "mezenhimalna lezija", poštujući patološku nomenklaturu, može značiti i dobroćudnu i zloćudnu promjenu, iako se kolokvijalno taj naziv često rabi kao sinonim za zloćudnu promjenu, tj. za sarkom. Međutim, mezenhimalni tumor je tumor vezivnog tkiva i on može biti građen od različitih vrsta stanica te nije nužno zloćudnog karaktera, tj. sarkom, a o čemu više možete saznati ako isti pojam upišete u tražilicu Google.

Moje je neslužbeno mišljenje da bi mogla biti predložena biopsija, tj. eskcizija tvorbe u cijelosti i patohistološka analiza radi utvrđivanja prave prirode navedene tvorbe. Naglašavam da je to samo neslužbeno mišljenje jer navedeno područje nije uže područje moga rada.

Lijep pozdrav.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 15:39   #4084
Quote:
tipica kaže: Pogledaj post
Zna netko zasto je samo ovo poviseno, a sve drugo o.k.?
Složio bih se s kolegom što se tiče preporučenih pretraga, s time da bih ja u slučaju ponovljenog nalaza krvi u urinu napravio još i urin citološki 3x, a radi utvrđivanja podrijetla eritrocita - jesu li iz gornjeg ili donjeg dijela urotrakta.

Pojava tamnije mokraće pri naporu može biti povezana s više različitih faktora. Poznata je pojava tzv. hematurije u naporu, gdje se iz još nedovoljno poznatih razloga nakon većih napora može pojaviti krv u mokraći, a koja se spontano izgubi nakon 24 do 48 sati. Ako je tomu tako, tada je preporuka da se prije aktivnosti mjehur ne isprazni u potpunosti i da se uzima veća količina tekućine.

Nadalje, moguće je da je mokraća tamnija zbog tzv. marš hemoglobinurije, a to je jedna vrsta hemolize, tj. pojava da se pri naporima u kojima je osobito uključen rad nogu (npr. trčanje) ili ruku (npr. bubnjari) dio krvnih stanica raspada a da se raspadni produkt (hemoglobin) izlučuje u urinu. I pojava urobilinogena u urinu uz uredan bilirubin u serumu išla bi u prilog pojavi hemolize. Kod tzv. marš hemoglobinurije se mogu susresti i tegobe koje opisujete, a vezano uz nelagodu u leđima.

Naposljetku, pojava tamne mokraće nakon napora, ako je praćena bolima u mišićima, može biti i posljedica mioglobinurije, a to je produkt oštećenja mišića, koji se onda izlučuje mokraćom.

Moguće je također da je nešto sasvim četvrto u igri te je svakako potrebno napraviti obradu kako je kolega i predložio (a po meni uz dodatak urin citološki 3x) te, ovisno o nalazima, uputiti Vas ili nefrologu ili urologu.

Lijep pozdrav.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 16:17   #4085
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

ja bih neslužbeno komentirao nalaz ovako: citolog koji je analizirao punktat nije se eksplicitno izjasnio o prirodi same lezije, a vjerojatno zato jer nije imao dovoljno elemenata s obzirom da je citologija za postavljanje nekih dijagnoza ograničena. Sam pojam "mezenhimalna lezija", poštujući patološku nomenklaturu, može značiti i dobroćudnu i zloćudnu promjenu, iako se kolokvijalno taj naziv često rabi kao sinonim za zloćudnu promjenu, tj. za sarkom. Međutim, mezenhimalni tumor je tumor vezivnog tkiva i on može biti građen od različitih vrsta stanica te nije nužno zloćudnog karaktera, tj. sarkom, a o čemu više možete saznati ako isti pojam upišete u tražilicu Google.

Moje je neslužbeno mišljenje da bi mogla biti predložena biopsija, tj. eskcizija tvorbe u cijelosti i patohistološka analiza radi utvrđivanja prave prirode navedene tvorbe. Naglašavam da je to samo neslužbeno mišljenje jer navedeno područje nije uže područje moga rada.

Lijep pozdrav.
Hvala puno na odgovoru. Nastojim sto manje googlati jer sam i bez toga poprilicno sokirana i preplasena :-D Kod kirurga koji me slao na punkciju sam narucena tek u 10.mj. Da se probam naruciti za ranije? Iako, tu kvrzicu imam vec dosta dugo pa pretpostavljam da je mozda i sada vec prekasno :-(
Vida36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 17:10   #4086
imam povišen prolaktin kortizol i acth

dr me poslala raditi bromergon test, prekonoćne blokadu sa 2mg deksametazona i MR sele i parasele...na mojih 10 ponavljanja pitanja o čemu se radi/ na što sumnja itd nije gotovo ni a rekla...
ako ništa, može mi netko reći kako izgledaju te pretrage itd itd
hvala
juniorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 23:10   #4087
Može li mi netko kompetentan odgovoriti koje je pravo značenje ovih brojki
za tumorske biljege?

http://prntscr.com/4a38ua

Radi se o osobi preko 80 godina...i lakše je nabrojati što nema od boleština, ali zasada nije otkriven nikakv karcinom, tumor ili slično.
Nema dijabetes.
__________________
više od brata poštujem susjeda

Zadnje uređivanje prvisusjed : 10.08.2014. at 23:15.
prvisusjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 23:51   #4088
Ispricavam se ako postavljam pitanje na krivom mjestu, ali zanima jel mogu obaviti odredjivanje krvne grupe i rh faktora negdje drugdje osim u Petrovoj u Zagrebu. Moram obaviti predoperacijske pretrage, neke moram u domu zdravlja, neke u bolnici, pa da izbjegnem hodanje (kraljeznica u pitanju) i bockanje vise puta.
zvonx78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 15:04   #4089
Molim nekog tko zna sta znaci nalaz za mog sina:
-generalizirano je povišeno izlučivanje aminokiselina u urinu. Hvala.
litka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 11:11   #4090
Quote:
Vida36 kaže: Pogledaj post
Hvala puno na odgovoru. Nastojim sto manje googlati jer sam i bez toga poprilicno sokirana i preplasena :-D Kod kirurga koji me slao na punkciju sam narucena tek u 10.mj. Da se probam naruciti za ranije? Iako, tu kvrzicu imam vec dosta dugo pa pretpostavljam da je mozda i sada vec prekasno :-(
Ako imate tu promjenu duže vrijeme i ona se nije bitno promijenila, malo je vjerojatno da se radi o sarkomu jer su sarkomi u pravilu agresivni tumori koji jako brzo rastu i šire se. U tom slučaju je puno vjerojatnije da se radi o posve dobroćudnoj promjeni, izgrađenoj od vezivnog tkiva. S obzirom na anamnezu, činjenicu da ni kirurgu pri pregledu promjena nije izgledala zabrinjavajuće (jer ste naručeni tek u listopadu i jer bi inače odmah preporučio izrezivanje tvorbe, a ne bi tražio punkciju), kao i na činjenicu da se citolog u nalazu nije izjasnio da je riječ o zloćudnoj tvorbi, nego samo o tvorbi izgrađenoj od vezivnih stanica, rekao bih da je najvjerojatnije u ovom slučaju riječ o posve dobroćudnoj i bezazlenoj tvorbi.

Ipak, radi Vašeg mira i radi toga što opreza nikad dosta, savjetujem Vam da s nalazima zakažete raniji termin kod kirurga. Nije nužno da to bude baš taj kirurg. Bilo koji opći kirurg je kompetentan donijeti odluku što i kako dalje pa se naručite tamo gdje možete dobiti raniji termin.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 17:22   #4091
Molio bih da mi netko protumači rezultate spermiograma:

http://i.imgur.com/6iFFm5S.jpg
http://i.imgur.com/wqWRJv7.jpg

Hvala!
Asterix1111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 17:15   #4092
Quote:
juniorka kaže: Pogledaj post
imam povišen prolaktin kortizol i acth

dr me poslala raditi bromergon test, prekonoćne blokadu sa 2mg deksametazona i MR sele i parasele...na mojih 10 ponavljanja pitanja o čemu se radi/ na što sumnja itd nije gotovo ni a rekla...
ako ništa, može mi netko reći kako izgledaju te pretrage itd itd
hvala
Zbog toga što su povišeni hormoni koje luči hipofiza liječnica je posumnjala na poremećaj na razini hipofize pa Vas je poslala na daljnju obradu.

O tome kako se izvodi bromergonski test već se ranije pisalo na temi o hipofizi, pročitajte pozorno ove postove.

Prekonoćna deksametazonska blokada izvodi se na način da osoba navečer (npr. u 23 h) popije tablete deksametazona te se ujutro (obično oko 8 h) uzima krv i određuje vrijednost kortizola.

Quote:
zvonx78 kaže: Pogledaj post
Ispricavam se ako postavljam pitanje na krivom mjestu, ali zanima jel mogu obaviti odredjivanje krvne grupe i rh faktora negdje drugdje osim u Petrovoj u Zagrebu. Moram obaviti predoperacijske pretrage, neke moram u domu zdravlja, neke u bolnici, pa da izbjegnem hodanje (kraljeznica u pitanju) i bockanje vise puta.
Mislim da možete - KB Dubrava ima Zavod za transfuzijsku medicinu, a također ima i KB Merkur te KBC Sestre milosrdnice.

Quote:
litka kaže: Pogledaj post
Molim nekog tko zna sta znaci nalaz za mog sina:
-generalizirano je povišeno izlučivanje aminokiselina u urinu. Hvala.
Trebalo bi znati koliko dijete ima godina i zašto je navedena pretraga učinjena.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 18:19   #4093
Death-of-Art, Vaš upis je premješten na temu RTG srca i pluća.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 01:35   #4094
Pozdrav!

Imam 21 godinu. Prije cca. 3-4 tjedna sam imala temperaturu 38,7°, povećane submandibularne limfne čvorove i afte (po prvi put u životu!). To je sve trajalo otprilike nekih 10 dana, a u međuvremenu sam vadila krv (hematologija, biokemija i imunoenzimski test na Epstein-Barr virus zbog sumnje na mononukleozu) i također su mi napravili analizu urina. Nisam pila nikakve antibiotike niti išta u to vrijeme, samo sam uzimala antipiretike, naravno.

E sada, svi nalazi su uredni što se tiče hematologije i biokemije, a ispostavilo se da sam mononukleozu već preboljela, a da nisam ni znala (IgG protutijela pozitivna, IgM negativna). Dakle, sve ok.

Nalazi urina su također uredni, sve osim UROBILINOGENA:

moj rezultat: 50 μmol/L (ref. interval <17)

U žurbi sam zaboravila pitati doktoricu za njeno mišljenje o tome E sada, znam da urobilinogena ne bi smjelo biti u mokraći, te da ako je pozitivan, to može biti znak bolesti jetre.
Međutim, nalazi biokemije jetrenih enzima iz seruma su mi uredni:

AST: 19 U/L (ref. interval 8-30)
ALT: 16 U/L (ref. interval 10-36)
GGT: 17 U/L (ref interval 9-35)

Pa me zanima koji bi mogao biti razlog toliko povišenom urobilinogenu u urinu

Unaprijed hvala!
Fragolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 22:26   #4095
Pozdrav!

Imam 21 godinu, bolujem od Ulceroznog kolitisa već 5 godina. Zadnjih 7-8 mjeseci sam u remisiji, stanje mi se normaliziralo. Prije otprilike tjedan dana išao sam rutinski na vađenje krvi, nalazi su bili uredu. Sad kad čitam ovaj nalaz, vidim neke čudne brojke i malo sam zabrinut, iako su mi rekli da razloga nema, nisam baš siguran u to. Zamolio bi nekoga ako mi može objasniti ove brojke (navodim samo ono povišeno ostalo je normalno):

Laboratorijska hematologija

(vK) Hemoglobin 136 (138-175)
(vK) Hematokrit 0.398 (0.415-0.530)
(vK) DKS
Eozinofili 7.2 (0-7)
Segmentirani 37.2 (44-72)
Monociti 12.6 (2-12)

Analiza mokraće (sve navedeno)

Urin
Izgled bistar
Boja svjetlo žuta
Reakcija pH 5 (4.5-7.5)
Spec. tež. 1.030 (1.010-1.030)
Glukoza normalna
Urobilinogen normalan

Sediment

Leukocita 1-3
Ploč. epitel 1
Sluzi 2
Bakterija 2

Zanima me ovaj zadnji dio, ako imam normalne tvrde stolice i dobar izlged urina, msilim da ne bi trebalo biti sluzi ili bakterija? Nadam se da sam ovo dobro napisao.

Hvala!
Arum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 15:29   #4096
U ranim tridesetim sam tetraplegičar sam
početkom sedmog mjeseca dobio sam bakteriju pseudomonas aeruginosa imao sam povišene temperature, od ostalih simptoma preznojavanje , opća slabost, groznice. posljednih desetak godina uglavnom imam e. colli koju koliko toliko kontroliram iako imam učestale uroinfekcije. zbog pseudomonas sam dobio ciprinol pa novocef dok nije došao nalaz tad sam hospitaliziran na odjelu za urologiju i dobivao sam garamicin nakon nalaza urinokulture pseudomonas je nestala ali dobio sam enterokok dobio sam vankomicin ali zbog alergije promjenjen je u zyvoksid 600 2 puta dnevno pio sam ih 10 dana ali bez nekog rezultata nakon urinokulture u urinu sam imao ponovno pseudomonas i e. colli 14.8. počeo sam piti ciprinol i pijem ga do danas ukupno 13 dana a i dalje ću do ponedjeljka. u petak 22. napravio sam urinokulturu ali u nalazu nema nekih promjena sve je isto i dalje imam pseudomonas i e. colli s time da se pseudomonas u odnosu na prošli nalaz povećao s 10na4 na 10na5. ne znam ima li smisla piti ciprinol i dalje jer prema nalazu ne djeluje. zanima me da li se meni može ordinirati neki jaki rezervni antibiotik koji bih dobivao i.v. kako bi se to očistilo? moram naglasiti da se ja u odnosu na 7.mj. i početak 8. bolje osjećam i nemam povišenu temperaturu iako i dalje se ne osjećam dobro imam povremene groznice, učestalo preznojavanje, opća slabost, nesanica zbog svega to utječe na kvalitetu mog života.
prvi je od 8.8 donji od 22.8
*Adriatic* is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 22:38   #4097
dobila sam nalaz urina ,posto mi dr na godisnjem moze mi tko reci sta bi tocno bilo to?poviseni su mi leukociti
fizikalno-kemijski pregled mokrace
leukociti 75

fluorescentna protocna citometrija urina
leukociti 5


ostalo cini mi se ok
izgled bistar
boja svjetlo zuta
sluz nesto
bakterija nesto
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 10:19   #4098
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

ovo su sve uredni nalazi. Napravljen je test na protutijela koja mogu prijeći posteljicu i uništiti eritrocite djeteta i taj test je u Vas negativan, a tako i treba biti. Testirani ste i na hepatitis B i nalaz je uredan. Za krvnu grupu i Rh faktor ste i sami zaključili.



Do sada ste već morali dobiti rezultate. Ako su negativni, prekinut će se bolovanje i moći ćete raditi. Ako je, međutim, jedan od uzoraka pozitivan, odnosno dva uzastopna uzorka nisu negativna, morat ćete ponoviti pretragu i nećete se moći vratiti na posao sve dok uzorci ne budu negativni.



Osnovna ideja ove pretrage počiva, naime, na činjenici da se u oboljelih od određenih bolesti određeni HLA antigeni nalaze češće nego u skupini zdravih osoba. Dakle, prisutnost određenih antigena povezana je s nešto većim rizikom obolijevanja od određene bolesti. To nipošto ne znači da će osoba koja ima taj HLA antigen oboljeti! Isto tako osoba može oboljeti i da nema taj antigen!

U oči upada HLA-B27 koji može značiti povećan rizik za obolijevanje od reaktivnog artritisa (oko 40 puta veći rizik od osobe koja nema taj HLA), uveitisa (upale srednje očne ovojnice) - oko 10 puta veći rizik, ankilozantnog spondilitisa (čak oko 80 puta veći rizik) itd.
Glupo pitanje...ali zbilja nisam siguran ovdje

Jel HLA-B 27 ND znači da imam sigurno HLA-B 27 ili da nije definirano (ND) tj. nije sigurno da imam ili ga uopće nemam?

Pitam jer su mi 3 doktora krivo interpretirali nalaz...hvala
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 17:28   #4099
pozdrav,imam jedno pitanje bila sam na redovitoj uzv kontroli abdomena zbog hemangioma na jetri nalaz je ok,veličine je iste i to je ok,ali prvi put mi je napisano da je slezena uvećana (dr.kaže da je moguće konstitucijski što je i napisao jer ja sam velika žena).
Ja vjerujem da je tako,pitao me ja za krvnu sliku i ja sam rekla da je ok,ali nisam spomenula anemiju (nenamjerno).
moj nalaz od vađenja krvi također danas
željezo 4 vr. 8-12
mcv 76,40 vr.83-97,20
mch 23,20 vr.27.40-33,90
mchc 303 vr.320-355

zanima me da li je i to moguć razlog za povećanje slezene inače ja sam anemična već godinama i da li konstitucija može utjecati na veličinu npr.slezene
inače veličina slezene 148x52 mm
hvala

Zadnje uređivanje goga1809 : 28.08.2014. at 17:53.
goga1809 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 20:02   #4100
Quote:
Fragolina kaže: Pogledaj post
Pa me zanima koji bi mogao biti razlog toliko povišenom urobilinogenu u urinu

Unaprijed hvala!
Poštovana,

ponovite nalaz urina i ako sve bude u redu, nema razloga za brigu. Test na urobilinogen može biti lažno pozitivan, može biti greška pri očitanju (jer se očitava boja trakice) itd.

Lijep pozdrav.
Quote:
Arum kaže: Pogledaj post
Zanima me ovaj zadnji dio, ako imam normalne tvrde stolice i dobar izlged urina, msilim da ne bi trebalo biti sluzi ili bakterija? Nadam se da sam ovo dobro napisao.

Hvala!
Imate li kakvih smetnji s mokrenjem? Jeste učinili toaletu spolovila prije davanja urina? Jeste li dali tzv. srednji mlaz urina?
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:52.