Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2014., 15:59   #361
Filmski leksikon

http://film.lzmk.hr/

Filmski leksikon vješto je napisan pojmovnik i osobnik svijeta filma. Nastao je u duhu Filmske enciklopedije, u odnosu na koju je obogaćen obradom pojedinačnih filmskih djela.

Filmovima je posvećeno gotovo 1000 članaka - sastoje se od naziva filma na hrvatskom i izvorniku, tehničkih podataka, imena redatelja, scenarista, snimatelja, skladatelja i glavnih glumaca, potom kratkog opisa fabule te interpretacije popraćene recepcijom i dodijeljenim nagradama. Uz igrane filmove obrađeni su i pojedini antologijski dokumentarni i animirani filmovi.

Biografski članci obrađuju redatelje i glumce te najistaknutije snimatelje, scenariste, scenografe, kostimografe, skladatelje i producente. Posebna je skupina članaka posvećena definicijama filmoloških pojmova i profesija, žanrova, stilskih formacija i smjerova. Napose je i komplementarno zastupljena kultura hrvatskog filma.

Sadržava: 2134 članka, 618 ilustracija. Urednici: Bruno Kragić, Nikica Gilić. Godina izdanja: 2003. Dopušteno je korištenje ili citiranje pojedinih članaka u dijelovima ili u cjelini uz naznaku izvora. Ostala autorska prava zadržava Leksikografski zavod Miroslav Krleža.


Ne znam je li itko spomenuo ovo kroz temu, ali mislim da je jako korisno.
the Guardian is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 03:03   #362
Quote:
mariaanamaria kaže: Pogledaj post
Linkovi više ne rade
Da li se mogu ponoviti ikako?
Pametni znaju čemu služi Wayback Machine:

Stalna svojstva filma: Kadar i okvir (Osnove teorije filma, Ante Peterlić): http://web.archive.org/web/201010110...ante-peterlic/

Stanja kamere (Osnove teorije filma, Ante Peterlić): http://web.archive.org/web/201009151...-ante-peterlic

Položaji kamere: plan i kutovi snimanja (Osnove teorije filma, Ante Peterlic): http://web.archive.org/web/201002270...-ante-peterlic

Kompozicija kadra, format, mizanscena / Scenografija, kostimi i maska (Osnove teorije filma, Ante Peterlic): http://web.archive.org/web/201003252...ante-peterlic/

Pokret unutar kadra i preobrazbe pokreta (Osnove teorije filma, Ante Peterlic): http://web.archive.org/web/201003252...ante-peterlic/

Crno-bijeli film, film u boji, osvjetljenje (Osnove teorije filma, Ante Peterlic): http://web.archive.org/web/201007151...ante-peterlic/

Objektivi (Osnove teorije filma, Ante Peterlic): http://web.archive.org/web/201002090...-ante-peterlic

Kompletna knjiga ti je na Scribdu: http://www.scribd.com/doc/37313029/A...-TEORIJE-FILMA
La Familia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 21:05   #363
Neznam di drugdje postaviti pitanje a ovo je kako zagrada kaze edukativna tema, mozda i ima odgovor negdje

Ugl

Pri nabavljanju filma ( dvd, blu ray) izvana akai nternacionalnih siteova, ebay kako znati koja verzija sadrzi hrvatske titlove, jesmo mi region B aka svi region B filmovi sadrze ujedno i cro titlove ili ima to neke ljeve veze
Krscho is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 21:37   #364
Filmaši, kako su napravili ovo? Da čovjek bude zbluran, a ostali objekti u istoj ravnini su jasni.
Jel u pitanju nešto bolno trivijalno or... is it MAGIC?

Pokušala sam izguglati, ali potpuno neuspješno... Molim pomoć


Out of Focus ("Deconstructing Harry" - Woody Allen)
__________________
Q: [to Chakotay] Facial art. Ooh, how very wilderness of you.
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 23:18   #365
Quote:
crvenooka kaže: Pogledaj post
...Jel u pitanju nešto bolno trivijalno or... is it MAGIC?
Magic. Točnije, firma Industrial Light & Magic (ILM).

Ali takv efekt se može napraviti i na bolno (doslovno) plus trivijalan način - na "običnom" kompjuteru i "običnim" programima za video editiranje...
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 14:50   #366
Quote:
adelon kaže: Pogledaj post
Magic.


Quote:
Ali takv efekt se može napraviti i na bolno (doslovno) plus trivijalan način - na "običnom" kompjuteru i "običnim" programima za video editiranje...
Ne znam zašto sam zabrijala da mora biti neka veća znanost iza toga... hvala na odg
__________________
Q: [to Chakotay] Facial art. Ooh, how very wilderness of you.
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 13:25   #367
Quote:
crvenooka kaže: Pogledaj post
... hvala na odg
Heh... u stvari je ono zaista bio samo "odg"...

Kako su napravili?
Ili se na filmu Robina Williamsa izolira (mask, rotoscop, ...) i zamuti (blur)...



...ili pak se scene u kojima će Williams biti "van fokusa", snimi pomoću green screena (zeleno platno u pozadini).
Znači, posebno se snimi Williamsa, posebno grupu glumaca koji će biti ispred njega, i posebno grupu glumaca koji će biti iza Williamsa.
S tim se dobije tri videe, na kojima se onda obriše pozadinu (zelenu boju) i "posloži se ih jedan preko drugog".
Pošto je tako na srednjem videu samo Williams (i ništa drugog) može se "ga" obrađivati bez utjecaja na ostalo na sceni, kombiniranoj iz tih videa).

Ovdje je primjer s tri layera (tri videa) jedan preko drugog. Layer s osobom na desni je na vrhu, pod njim je layer s osobom na lijevoj strani (dobro, ista osoba, vjerojatno i isti video - ali nema to veze), a na dnu je layer s pozadinom.

(za ilustraciju, još dva videa s primjerima upotrebe green screena u filmovima: 1; 2)
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 21:58   #368
Quote:
adelon kaže: Pogledaj post
Heh... u stvari je ono zaista bio samo "odg"...


Quote:
Kako su napravili?
Ili se na filmu Robina Williamsa izolira (mask, rotoscop, ...) i zamuti (blur)...

Da, čini mi se da bi ovo moglo biti prije nego igranje sa green screenom. Pri kraju clipa je scena gdje Williams dođe doma i u fizičkoj je interakciji sa suprugom (ovo bome zvuči svakako ) i blur je savršeno izveden: njena osoba je potpuno jasna i tamo gdje se dotiču.
Sumnjam da bi se dalo tako prirodno izvest bez nekakvih CGI "ostataka".

Svejedno, moram priznati da su me linkovi koje si postavio pomalo šokirali - nisam bila svjesna što je sve izgrađeno softverima, a da ne postoji kao fizička činjenica.

Thanks na podrobnijem objašnjenju
__________________
Q: [to Chakotay] Facial art. Ooh, how very wilderness of you.
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 12:00   #369
možda jako glupo pitanje za iskusne filmaše, pa možda i uvreda, ali ja ne znam što je pa pitam.

što je točno 'fotografija' u filmu i čemu služi?

hvala
__________________
prestani lagat ovaj napaćeni narod...
krimtim33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 14:05   #370
najprostije rečeno, slika, odnosno kamera, odnosno sve ono što vidiš. direktor fotografije (cinematography by u američkom potpisivanju) ti je zapravo glavni kamerman.
Nadopuna prehrani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 17:04   #371
Pročitao sam svih 19 strana teme i kako vidim već par mjeseci nema postovaali nadam se da će se naći neko od kompetentnih filmskih znalaca(stekao sam dojam da ovdje ima takvih) odgovoriti na ovu molbu. Naime volio bih da napišete glavne filmske stilove/pokrete, hronolški
king crimson is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 08:39   #372
Jesmo gotovi sa slasherima?
EllissonWatson is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2016., 13:16   #373
Dijelim ovaj tekst (dosta sažet ali zato vrlo jasan i transparentan, minimalno modificiran s moje strane) jer mi ide na živce činjenica što mnogi barataju s ovim pojmovima a zanemaruju ove osnovne natuknice

Karakterizacija likova

Kod pisanja lektire/režiranja/gledanja filmova važna stavka je i karakterizacija likova. Književni/filmski likovi su obično ti koji određuju samu radnju i autori često kroz njih opisuju neki važan događaj u knjizi/filmu. Na početku valja ispisati/prikazati sve likove te odrediti glavne i sporedne likove. Glavni lik onaj je oko kojeg se vrti cijela radnja dok su sporedni likovi oni koji su u nekom odnosu s glavnim likom.

Karakterizacija ili analiza likova znači opisati fizički izgled likova, njihove misli, osjećaje i stavove… Kod karakterizacije likova dobro je navesti i citate kako bi potvrdili vjerodostojnost tvrdnje i dali lektiri/filmu još veći i bolji značaj.

Postoji više vrsta karakterizacije likova, a bitno je proći sve kako bi bili sigurni da smo obuhvatili sve fizičke, psihološke, moralne, socijalne i jezične karakteristike lika.

1. Fizička karakterizacija lika

Kod fizičke karakterizacije opisujemo/promatramo vanjski izgled likova. Opisujemo izgled tijela (boja kosa, očiju, građa tijela) te eventualno stil odijevanja ako ga je autor spomenuo. Zavisno od književnog djela, autor neće uvijek spomenuti vanjski opis ili fizičke karakteristike lika, ali ako je u knjizi/filmu spomenuto, valja i napisati/prikazati.

2. Psihološka karakterizacija

Opisujemo/promatramo unutarnji život osobe, njegove misli, osjećaje, svijest i podsvijest. Također usredotočimo se na ponašanje lika, na njegov odnos prema životu i prema drugim likovima iz knjige/filma te općenito na njegovo raspoloženje. Kod psihološke karakterizacije odgovorite na pitanja i kakav je životni stav lika, njegov svjetonazor te koji su njegovi sukobi i unutarnji problemi s kojima se bori.

3. Moralna ili etička karakterizacija

Ova karakterizacija lika govori nam o etičkim ili moralnim osobinama lika, kako se lik ponaša i odnosi prema drugima, što nam govori njegova savjest i kako se odnosi prema izvršavanju zadataka. Ovdje valja odgovoriti i je li lik pošten ili nepošten, laže li, je li čovječan, pravedan i hrabar.

4. Društvena ili socijalna karakterizacija

Kod društvene karakterizacije lika analiziramo ga s obzirom na društvo u kojem živi te sagledamo jesu li njegove osobine uvjetovane s obzirom na njegovo mjesto u društvu. Socijalne osobine na koje valja obratiti pažnju su njegov društveni status, imovinsko stanje, porijeklo, status obrazovanja, međusobni odnos lika i zajednice i kako sredina u kojoj živi utječe na njega i njegovo ponašanje. Pokušajte saznati i njegove stavove o životu i svijetu koji ga okružuje.

5. Jezična ili govorna karakterizacija

Iz govora lika saznajemo u kojem području lik živi, govori li lik zavičajnim dijalektom, koristi li žargone te ima li neki poseban stil kojim se izražava. Upoznajemo lik s obzirom na njegovo podrijetlo.

Dobra i cjelovita karakterizacija lika uključuje sve ove točke karakterizacije lika. U nekim književnim djelima/filmovima nećemo saznati sve točke pa je jedino tada dopušteno njihovo izostavljanje.

izvor LEKTIRE.HR .

Zadnje uređivanje Ajutokintumi : 28.08.2016. at 13:40.
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 10:25   #374
Karakterizacija likova je gradivo sedmog razreda, doslovno.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 16:41   #375
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
Karakterizacija likova je gradivo sedmog razreda, doslovno.
ondak izgleda da mnogi ovdje ne znaju implementirati svoje osnovnoškolsko znanje
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 20:02   #376
Šta je method acting? u kratkim crtama ako netko zna.

znam, može se guglati ali sve je to preopširno za moju potrebu. ako netko zna i može simplicirati ukratko
Tore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 15:28   #377
@Tore To će ti Ajutokintumi najbolje objasniti (pošto vidimo koji mu je avatar.) Ja bi rekao da je to glumačka tehnika gdje glumac potpuno uđe u lik i fizički i psihički i za to se posebno priprema prije snimanja.

Tipa recimo Robert De Niro je neko vrijeme vozio taxi kako bi se pripremio za ulogu, Christian Bale je drastično smršavio pa opet nabacio kilažu u vrlo kratkom vremenu za dvije različite uloge, Heath Ledger se zatvorio u hotelskoj sobi na više od mjesec dana i nije dopuštao nikom da mu smeta kako bi se pripremio za ulogu Jokera.
MatejR is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 16:32   #378
bože, ja naletio na neki strani članak, počeo čitat i nisam razumio ništa. neki Staniskavski method ovo ono i onda je sve otišlo u širinu, nije naveden nijedan primjer a ja sam bez slikovitog objašnjenja tukac.

zapravo je poprilično jednostavno. moja lijenost. pardon.
Tore is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 14:04   #379
super tema !
anaslove is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 19:16   #380
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
ondak izgleda da mnogi ovdje ne znaju implementirati svoje osnovnoškolsko znanje
Osim što kad pišeš scenarij i lektiru postoje temeljne razlike. U scenariju možeš napraviti natuknicu o nečijem duševnom stanju, ali opisuješ ono što vidiš. Redatelj je taj koji glumcu može dodatno pojasniti što točno želi od njega, kakvu emociju. To ne pišeš u scenariju. Opisi tipa; Pero je hodao cestom i razmišljao o tome i tome... ne postoje. Barem ne kod nas, koliko sam upućen.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:08.