Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2022., 12:59   #1
J.D.O.O. uz već stalni posao

Planiram otvaranje j.d.o.o uz već stalni posao..

Vidim po internetu ima podijeljenih mišljenja..

Dakle ako imam posao znam da ne trebam doprinose plaćati (i da ne prelazi taj bruto onaj minimalni za direktore da ne plaćam razliku na kraju godine).

Zanima me sljedeće, kako ja mogu organizirati posao ako sam osnivač i zastupam tvrtku (vlasnik). Ne mogu se prijaviti kao direktor? Mogu jedino na dodatne sate?

Mogu li sebi isplaćivati neto plaću mjesečno ako već ne trebam doprinose? Ili jednostavno moram u nekoliko navrata isplatiti dobit (uz sva ona davanja koja idu uz isplatu dobiti) ?

Računao sam da osim svog posla stavim sebi neto na razini 4ipol do 5 tisuća kuna mjesečno iz svoje firme da si isplaćujem..


Planirao sam prvotno ići u paušalni obrt, ali porezna je navalila s ovim kaznama za paušaliste kojima jedan klijent prevladava.....
Koronavirus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2022., 18:09   #2
J.D.O.O. uz već stalni posao

Edit
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2022., 19:00   #3
Quote:
Koronavirus kaže: Pogledaj post
Planiram otvaranje j.d.o.o uz već stalni posao..

Vidim po internetu ima podijeljenih mišljenja..

Dakle ako imam posao znam da ne trebam doprinose plaćati (i da ne prelazi taj bruto onaj minimalni za direktore da ne plaćam razliku na kraju godine).
Da ne prelazi? Da ne plaćaš razliku?
Nisam siguran razumijem li ja napisano pogrešno ili si ti razumio pogrešno o čemu se radi.

Za direktore je propisana minimalna plaća za koju se moraju obračunati doprinosi i platiti ih.

Ako već imaš posao na kojem je tvoja plaća jednaka ili veća od min. direktorske, onda se već plaćaju potrebni direktorski doprinosi i na kraju godine nema razlike za platiti.

Ako ti je plaća manja od direktorske, tada moraš platiti razliku.

Quote:
Zanima me sljedeće, kako ja mogu organizirati posao ako sam osnivač i zastupam tvrtku (vlasnik). Ne mogu se prijaviti kao direktor? Mogu jedino na dodatne sate? .
Kad otvoriš firmu ti ćeš biti osnivač, član društva, tj. vlasnik. Valjda ćeš sebe postaviti za direktora da zastupaš društvo.
Da bi sebe i zaposlio kao direktora, trenutni poslodavac ti mora dati suglasnost za dodatni posao. Do 180 sati godišnje, odnosno 15 sati mjesečno.

Quote:
Mogu li sebi isplaćivati neto plaću mjesečno ako već ne trebam doprinose?
Plaću si možeš isplaćivati ako si se zaposlio u svojoj firmi. Ali nisi oslobođen doprinosa. Na plaću koju si isplaćuješ iz svoje firme moraš platiti sve potrebne doprinose, poreze i prireze.

Recimo ako ti je prva plaća manja od direktorske, možda je dobro da se prijaviš na razliku.

Quote:
Ili jednostavno moram u nekoliko navrata isplatiti dobit (uz sva ona davanja koja idu uz isplatu dobiti) ?
Što ti više odgovara. Može i oboje istovremeno ako nađeš računicu. Npr. prva ti je plaća manja pa da riješiš doprinose i pokupiš neoporezive stvari koje ne dobivaš kod prvog poslodavca (regres, bonus, dar u naravi, dar djeci, treći stup, prehrana...)

Quote:
Računao sam da osim svog posla stavim sebi neto na razini 4ipol do 5 tisuća kuna mjesečno iz svoje firme da si isplaćujem..


Planirao sam prvotno ići u paušalni obrt, ali porezna je navalila s ovim kaznama za paušaliste kojima jedan klijent prevladava.....
To moraš sam odlučiti, što i kako.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2022., 20:28   #4
Karikiram

Ako mi je plaća na stalnom poslu 5000, i sada uz kada otvorim doo i dobijem suglasnost na tih 15 sati mjesečno, mogu li sebi isplatiti neto tipa 4000 i dakle i na tih 4000neto obračunati i platiti doprinose? To znači da porezna to tretira kao drugi dohodak i na to obračunava poreze i sve?

Je li bolja opcija da ne isplaćujem neto nego da isplatim dobit tipa 2x godišnje?

I dodatno na ovo napisano, dakle ne trebam platiti razliku nikakvu ako isplaćujem manju neto u svom doo od one koju imam kod poslodavca?
Koronavirus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2022., 23:15   #5
Možeš, ali to nije drugi dohodak nego običan dohodak. Ukupni trošak poreza će ti biti veći jer nemaš 4000 kn osobnog odbitka na raspolaganju pa ti čitava plaća upada u porezne škare. Tako da nemoj si isplaćivati toliku plaću nego se prijavi na manji iznos, a dobit si isplaćuj.

Definitivno ti to nije bolja opcija nego da si isplaćuješ plaću. Trošak poreza kad si isplaćuješ dobit je 20% (bez prireza i s prometom manjim od 7,5 milijuna), a na plaću moraš platiti 50% državi na manje iznose.

Ne trebaš platiti razliku ako ti je bruto plaća kod poslodavca veća ili jednaka 6.200 kn ili ako su bruto plaće zbrojene kod poslodavca i tebe u firmi jednake 6.200 kn ili više.
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2022., 11:28   #6
da sumiramo:

1) mogu raditi kod poslodavca i otvoriti tvrtku te si kao osnivač-direktor isplaćivati neto (koji je naravno manji od trenutnog). Moram li biti prijavljen (makar na tih par sati) ili mogu i bez toga isplatiti, bez tih par sati? Za tih par sati prijave isto plaćam doprinose?

2. U slučaju da zastupam tvrtku bez prijave tih par sati (uz spomenutu suglasnost), kakve onda imam mogućnosti s isplatom?



3) Pitanje u vezi isplate dobiti ako imam doo i radim na drugom mjest. Ulazi li ona u ikakvu kalkulaciju po pitanju plaćanja bilo kakvih "razlika" ? Čisto pitam da izbjegnem dopis iz porezne za plaćanjem sličnih davanja
Koronavirus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2022., 12:50   #7
Quote:
Koronavirus kaže: Pogledaj post
Karikiram

Ako mi je plaća na stalnom poslu 5000, i sada uz kada otvorim doo i dobijem suglasnost na tih 15 sati mjesečno, mogu li sebi isplatiti neto tipa 4000 i dakle i na tih 4000neto obračunati i platiti doprinose? To znači da porezna to tretira kao drugi dohodak i na to obračunava poreze i sve?

Je li bolja opcija da ne isplaćujem neto nego da isplatim dobit tipa 2x godišnje?

I dodatno na ovo napisano, dakle ne trebam platiti razliku nikakvu ako isplaćujem manju neto u svom doo od one koju imam kod poslodavca?

U svojoj firmi možeš si isplatiti koliku hoćeš plaću. Porezna obje plaće tretirao isto. Ukupna obaveza za doprinose, poreze i prireze je ista bile to dvije plaće od 5 i 4 tisuće kuna ili jedna od devet.

Na kakvu razliku misliš? Ako su plaće ispravno obračunate, ako su plaćena sva davanja, ako je ukupna plaća jednaka ili veća od direktorske, nema razlike za platiti. Plaća u tvojoj firmi može biti i veća od one kod poslodavca.

Quote:
Koronavirus kaže: Pogledaj post
da sumiramo:



1) mogu raditi kod poslodavca i otvoriti tvrtku te si kao osnivač-direktor isplaćivati neto (koji je naravno manji od trenutnog). Moram li biti prijavljen (makar na tih par sati) ili mogu i bez toga isplatiti, bez tih par sati? Za tih par sati prijave isto plaćam doprinose?



2. U slučaju da zastupam tvrtku bez prijave tih par sati (uz spomenutu suglasnost), kakve onda imam mogućnosti s isplatom?







3) Pitanje u vezi isplate dobiti ako imam doo i radim na drugom mjest. Ulazi li ona u ikakvu kalkulaciju po pitanju plaćanja bilo kakvih "razlika" ? Čisto pitam da izbjegnem dopis iz porezne za plaćanjem sličnih davanja

Da bi si isplaćivao plaću moraš biti prijavljen. Nema prijave, nema plaće. Da, plaćaš doprinose.

Suglasnost ti treba za zaposlenje, prijavu.
Zna li tvoj trenutni poslodavac za tvoje planove? Dopušta li takve stvari? Bratov partner je morao sa sebe maknuti suvlasništvo u firmi jer firma u koju je išao raditi nije to dopuštala. Nije bio dodatno zaposlen u firmi, samo je bio suvlasnik.

Ako na kraju godine firma ima dobit, plaća se porez na dobit. Kada tu dobit želiš isplatiti sebi kao vlasniku, plaća se porez i prirez na isplatu dobiti/dividende.

Odvojeno je od obračuna i plaćanja davanja na plaću.

Ova plaća koju gore spominješ, pet tisuća, to je neto ili bruto? Direktorska za obračun obaveznih davanja je bruto 6200, točnije 6199,05.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2022., 12:54   #8
Evo pa se malo igraj izračunima

https://www.isplate.info/kalkulator-place-2022.aspx

https://www.obracun-placa.com/index....k-od-kapitala/
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2022., 22:20   #9
aha, hvala ti na pojašnjenju.

ovo što sam naveo primjere plaća to sam mislio pod neto cifre...


ja sam čitajući članke na netu prvotno bio shvatio da mogu raditi u firmi 1 i osnovati svoju firmu (firmu 2) te se prijaviti na tih dodatnih 8 sati (uz suglasnost) i da za isplatu dohotka za tih 8 sati ne plaćam doprinose...

ali dobro, sada mi je jasnije puno
Koronavirus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2022., 14:17   #10
Još jedno pitanjce.

Je li bolje ići na opciju otvaranja firme npr. u Estoniji ako sam zaposlen negdje u HR već ?
Koronavirus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2022., 00:32   #11
Pozdrav svima. Molim pomoć prije nego se definitivno odlučim na taj korak.

Zaposlen sam za stalno u Firmi 1 d.o.o., kao direktor i osoba za zastupanje. Nisam vlasnik te firme.

Planiram otvoriti Firmu 2 d.o.o., koja bi se bavila istom djelatnošću kao Firma 1. Ostao bih zaposlen u Firmi 1 na istoj poziciji. Plaća mi je veća od minimalne direktorske. Drugi kolege direktori mi mogu dati pisanu i usmenu suglasnost da otvorim Firmu 2, tj. neće sigurno pokrenuti tužbu zbog zakonske zabrane natjecanja.

S Firmom 2 bih obavljao poslove za koju Firma 1 nije zainteresirana jer je prevelika. Firma 2 bi mi služila samo za isplatu dobiti na kraju svake kalendarske godine.
Ne namjeravam nikoga zapošljavati u Firmu 2.

Kako legalno to riješiti?
Da si ja, kao direktor Firme 1, napišem pismenu suglasnost da ja, kao direktor Firme 2, mogu tamo raditi do 180 sati godišnje i da ja kao fizička osoba sklopim Ugovor o radu s Firmom 2?
Mogu li u tom slučaju normalno fakturirati svoje usluge kupcima, potpisati se kao osoba koja je izdala račun?

Hvala unaprijed na odgovoru.
GFZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2022., 16:49   #12
Quote:
GFZ kaže: Pogledaj post
Kako legalno to riješiti?
Da si ja, kao direktor Firme 1, napišem pismenu suglasnost da ja, kao direktor Firme 2, mogu tamo raditi do 180 sati godišnje i da ja kao fizička osoba sklopim Ugovor o radu s Firmom 2?
Mogu li u tom slučaju normalno fakturirati svoje usluge kupcima, potpisati se kao osoba koja je izdala račun?

Hvala unaprijed na odgovoru.
Možeš i još bolje za tebe ako se prijaviš na tih 180 sati dodatno jer onda poreznoj neće biti sumnjivo kako se posao obavlja i kako firma zarađuje.
Miljko123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2023., 01:53   #13
Quote:
Miljko123 kaže: Pogledaj post
Možeš i još bolje za tebe ako se prijaviš na tih 180 sati dodatno jer onda poreznoj neće biti sumnjivo kako se posao obavlja i kako firma zarađuje.
Quote:
GFZ kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Molim pomoć prije nego se definitivno odlučim na taj korak.

Zaposlen sam za stalno u Firmi 1 d.o.o., kao direktor i osoba za zastupanje. Nisam vlasnik te firme.

Planiram otvoriti Firmu 2 d.o.o., koja bi se bavila istom djelatnošću kao Firma 1. Ostao bih zaposlen u Firmi 1 na istoj poziciji. Plaća mi je veća od minimalne direktorske. Drugi kolege direktori mi mogu dati pisanu i usmenu suglasnost da otvorim Firmu 2, tj. neće sigurno pokrenuti tužbu zbog zakonske zabrane natjecanja.

S Firmom 2 bih obavljao poslove za koju Firma 1 nije zainteresirana jer je prevelika. Firma 2 bi mi služila samo za isplatu dobiti na kraju svake kalendarske godine.
Ne namjeravam nikoga zapošljavati u Firmu 2.

Kako legalno to riješiti?
Da si ja, kao direktor Firme 1, napišem pismenu suglasnost da ja, kao direktor Firme 2, mogu tamo raditi do 180 sati godišnje i da ja kao fizička osoba sklopim Ugovor o radu s Firmom 2?
Mogu li u tom slučaju normalno fakturirati svoje usluge kupcima, potpisati se kao osoba koja je izdala račun?

Hvala unaprijed na odgovoru.
Kako bi se gledalo na situaciju da se otvori Firma 2 doo samo s namjerom fakturiranja Firmi 1 doo u kojoj sam zaposlen ali nisam vlasnik (radi isplate bonusa)? Da li je ovo moguće legalno postaviti?
__________________
Live long'n'prosper!
papaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2023., 15:03   #14
Ovo je recept da te porezna stalno provjera i izlazes se velikom riziku.
OdmoranPonovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2023., 21:56   #15
Znam da je vec odgovoreno al tu se zapravo misljenja razlikuju , kod doo/jdoo gdje je isti osnivač i direktor, mora li netko biti zaposlen a da se obavlja neka djelatnost ?

Znam da je bila neka shema s tim da direktor volontira.

Direktoru se isplacuje kod drugog poslodavca placa veca od zakonske direktorske , nema problema s doprinosima.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2023., 14:30   #16
Ako imaš firmu koja se bavi postavljanjem parketa, vođenjem knjiga i tako dalje onda neko mora biti prijavljen u firmi jer se takva vrsta posla ne može obaviti sama od sebe. Ili moraš to pokrit studentskim ugovorom, ugovorom o djelu.

Ako imaš firmu npr. koja ima poslovni prostor koji daje u najam, onda ne treba bit niko zaposlen jer ne postoji potreba da neko obavi nešto kako bi firma ostvarila prihod.
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2023., 14:05   #17
Thx.
Mozda je malo blesavo pitanje , vidam platne liste svaki dan al ne vidam duple , tj konkretno moze info kak bi onda bilo da sam prijavljen na recimo 0.5h dnevno, pretpostavimo da se prijavim na plaću od 700€ brutto, i pretpostavimo da imam kod drugog poslodavca plaću od 2000€ brutto. ZG sve naravno.

Pretpostavimo opet da si ni ne zelim isplacivati netto placu, koje su moje obaveze u smislu doprinosa? Neki grubi izracun ne mora biti tocno, nego mi nije jasno jel se onda zbrajaju te place u brutto iznosima pa ova MOJA firma mora platiti razliku doprinosa svu, il kak to ide ?
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2023., 14:08   #18
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Thx.
Mozda je malo blesavo pitanje , vidam platne liste svaki dan al ne vidam duple , tj konkretno moze info kak bi onda bilo da sam prijavljen na recimo 0.5h dnevno, pretpostavimo da se prijavim na plaću od 700€ brutto, i pretpostavimo da imam kod drugog poslodavca plaću od 2000€ brutto. ZG sve naravno.

Pretpostavimo opet da si ni ne zelim isplacivati netto placu, koje su moje obaveze u smislu doprinosa? Neki grubi izracun ne mora biti tocno, nego mi nije jasno jel se onda zbrajaju te place u brutto iznosima pa ova MOJA firma mora platiti razliku doprinosa svu, il kak to ide ?
Ukratko, obveze su ti gotovo nikakve ako si prijavljen kod drugog poslodavca. Naravno, ovisi i o djelatnosti kojom se misliš baviti jer kod nekih djealtnosti moraš imati osobu zaposlenu na puno radno vrijeme.

Sve izgleda idealno, ali u praksi ti često bude ovako:

Perica gleda, zašto ne bi otvorio firmu kad ne mora plaćati doprinose jer je zaposlen kod drugoga. Onda otvori firmu, a posao zapravo ne ide kako je zamislio ili uvidi da za to što radi nije potrebno imati firmu. Ali mora plaćati tu i tamo koju sitnicu, pa 150 EUR mjesečno knjigovođu pa GFI svake godine. Pa promijeni posao i 20 dana nije nigdje zaposlen pa onda mora platit doprinose za tih 20 dana...i onda mu sve dopizdi i hoće zatvoriti. Ali tu zatvaranje nije kao kod obrta nego se mora ići u likvidaciju, u najboljem slučaju po skraćenom postupku. Ali Perici se neda dati novac jer mu je prijatelj Ivica rekao sam da ne predaje GFI 3 godine i firma se briše. I onda Perica dobi kaznu kao odgovorna osoba, pa drugu....

Uglavnom, dobro razmisli da li ti je potrebno otvaranje firme. Lijepo je reći da imaš firmu, ali to često nosi sa sobom bespotrebne troškove. A pogotovo je tricky za ljude koji nisu baš na ti s knjigovodstvom i porezima.
__________________
Слава Україні
Istra-Whiskey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2023., 09:29   #19
Jasno mi je to, nisam ja bas takva osoba. Svjestan sam da postoje troskovi zatvaranja firme, i da to ne ide brzo. To kaj bih bio "direktor" mi apsolutno ne imponira, jaki direktor kapital u firmi 5-10k€ i 1zaposlen na 1h dnevno

Svjestan sam i da pada 100% doprinosa na mene ako bih prestao raditi kod sadasnjeg poslodavca, sto nije nemoguce.

Nije meni problem knjigovoda, čak ni ti doprinosi , pa za sebe bih plaćao, nego u toj "mojoj" djelatnosti kojom bih se bavio postoji odredeni minimalni uvjeti koje moram imati da bih uopce mogao raditi, gotovo ih je nemoguce(iz prakse drugih a i sam sam to uvidio) postici) pa vecina ide u najam , a to je onda dosta veliki trosak mjesecni i to me najvise koči zapravo.
To moje se nikako ne "natječe" sa mojim poslodavcem tako da sam tu 100% čist.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2023., 13:38   #20
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Thx.
Mozda je malo blesavo pitanje , vidam platne liste svaki dan al ne vidam duple , tj konkretno moze info kak bi onda bilo da sam prijavljen na recimo 0.5h dnevno, pretpostavimo da se prijavim na plaću od 700€ brutto, i pretpostavimo da imam kod drugog poslodavca plaću od 2000€ brutto. ZG sve naravno.

Pretpostavimo opet da si ni ne zelim isplacivati netto placu, koje su moje obaveze u smislu doprinosa? Neki grubi izracun ne mora biti tocno, nego mi nije jasno jel se onda zbrajaju te place u brutto iznosima pa ova MOJA firma mora platiti razliku doprinosa svu, il kak to ide ?
Kakvo zbrajanje? Ti si zakonski dužan bit prijavljen na 888,67€. Ako imaš veću plaću od toga u firmi di radiš puno radno vrijeme, zadovoljio si zakonski preduvjet. Nisi dužan ništa više platit ako ćeš samo potpisivat papire u firmi, ali ako ćeš kao što sam gore naveo postavljat pločice npr. e onda moraš imat prijavu u firmi i plaćat si doprinose. Plaća je opcionalna.

U ovom tvom primjeru dužan si na 700€ bruto 1 plaće uplatit 387,66€ doprinosa i poreza.
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:01.