Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li TE na Peruči
Da 20 41.67%
Ne 28 58.33%
Glasovatelji: 48. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2017., 23:48   #81
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Čuj ovog bisera, graditi elektranu u slavoniji a dalmacija treba struju brzo su se zaboravile devedesete i redukcije struje..
nedate u Dubrovniku radi čega ono nekog raka ili šta več, nedate u Pločama radi šišmiša ili nećeg trečeg, nedate na cetini radi ptica...
Kažem ja precvikajte žice i vratite se u 15 stolječe turisti bu oduševljeni....
Dalmacija ima 12 hidroelektrana koje proizvode i više no dovoljno, kad proizvode. Ljeti kad je suša i kad 3 mjeseca ne padne ni kap vode, kako će pomoći 13. hidroelektrana? Će se voda stvoriti nekom magijom? Plus, u vrijeme redukcija više od pola tih hidroelektrana je bilo pod srpskom okupacijom. A danas izvozimo srbima.
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 08:09   #82
Dalmaciji ne treba ništa. Na 400 kV sabirnicama u Konjskom se toliko često javlja napon od 450 kV da ga se bez problema može zvati nazivnim naponom.
__________________
Pojest',popit' crew
ajme33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 09:29   #83
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Čemu uopće argumentirati ovo ili ono, ako lokalci, bez obzira na argumente, ne žele fucking elektranu? Ili ponudi više para ili nađi drugu lokaciju. Ljudi koji žive na nekom području imaju prioritet u odlučivanju, posebno kada su uz to i vlasnici zemljišta. I ako ne žele da se nešto gradi, ne žele, i nema im nitko pravo nasilno nametati nešto. Jedni bi da se otrovna i radioaktivna šljaka baca , drugi bi nuklearni otpad, treći bi zatvor, četvrti bi elektranu, peti bi na svaku čuku vjetroelektrane, šesti bi spalionicu. Ono wtf? Ljude koji tamo žive bi valjda trebalo ko tuljane, čekićem u potiljak da ne prave probleme.
Nije potrebno provodi tako drastične mjere. Energetski objekti su nešto gdje 10 godina prije ili kasnije ne igra neku ulogu. Samo neka ostane HDZ na vlasti i u skorije vrijeme imaš praznu zemlju bez ljudi. Ti krajevi su bili skoro prazni za vrijeme Turaka, istu štetu napravit će i HDZ. Onda možeš graditi što ti srce hoće.
__________________
"Imamo Hrvatsku", povikaše lopovi, osnuju Domovina d.o.o. i rasprodaše zemlju nizašto.
Valium nation is my inspiration.
Tko je jamio, jamio, na Golom Otoku par godina onda čamio.
Uskok Marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 11:01   #84
Quote:
ajme33 kaže: Pogledaj post
Dalmaciji ne treba ništa. Na 400 kV sabirnicama u Konjskom se toliko često javlja napon od 450 kV da ga se bez problema može zvati nazivnim naponom.
Kad se prikopča svih planiranih 1200MW vjetroelektrana i počnu njihati mrežu neće biti dovoljne ni 2 reverzibilne da požderu viškove i jedna plinska da popuni rupe bez vjetra i vode. Pitanje je i koliko će plinofikacija/solarizacija doprinjeti smanjivanju potrošnji struje za grijanje i toplu vodu. Još ako izgrade bioenergane da spale alepske borove u njima?
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 14:45   #85
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ne dovoljno je da precvikaju elektro vodove koji idu prema njihovom kraju i kažu nama to ne treba. time sve riješavaju
Baš to. Neka svaki takav lokalni stav "ne želimo elektranu" bude jednoznačan stavu "ne želimo struju".
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 15:25   #86
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Baš to. Neka svaki takav lokalni stav "ne želimo elektranu" bude jednoznačan stavu "ne želimo struju".
Mislim da je to pretjerano. Umjesto iskljucivanjem te stvari se mogu regulirati cijenom.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 11.09.2017. at 15:49.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 15:56   #87
BTW, u Njemačkoj je jedan od centralnih topica izborne kampanje danas budučnost njihove ( strašno jake) automobilske industrije u eri poslije diesel- motora. Čak Kina otvara tih dana isto pitanje, ali uz diesel motore polaku otpisuju i bencinske.

A tu očito ide diskusija u smjeru, da nema energetske budućnosti Hrvatske bez novih termoelektrana na fosilna goriva, na ugljen i na plin.

U kojem stoljeću bi vi živjeli? U 19. stoljeću? Napredak znaći ono, da se svugdje jako dimi iz industrijskih dimnjaka i da se teško diše, da ima puno bronhitisa, astme i karcinoma pljuča, jelda?
kranjski janez is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 16:15   #88
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Dalmacija ima 12 hidroelektrana koje proizvode i više no dovoljno, kad proizvode. Ljeti kad je suša i kad 3 mjeseca ne padne ni kap vode, kako će pomoći 13. hidroelektrana? Će se voda stvoriti nekom magijom? Plus, u vrijeme redukcija više od pola tih hidroelektrana je bilo pod srpskom okupacijom. A danas izvozimo srbima.
Pa zato se planira termoelektrana koja može uskoćiti kad nema vode ili nekaj drugo...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 16:16   #89
Quote:
ajme33 kaže: Pogledaj post
Dalmaciji ne treba ništa. Na 400 kV sabirnicama u Konjskom se toliko često javlja napon od 450 kV da ga se bez problema može zvati nazivnim naponom.
Pa upravo zato treba elektrana da se nemora pumpati napon da bi na kraju dobio zadovoljavajućih 230V
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 16:18   #90
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
BTW, u Njemačkoj je jedan od centralnih topica izborne kampanje danas budučnost njihove ( strašno jake) automobilske industrije u eri poslije diesel- motora. Čak Kina otvara tih dana isto pitanje, ali uz diesel motore polaku otpisuju i bencinske.

A tu očito ide diskusija u smjeru, da nema energetske budućnosti Hrvatske bez novih termoelektrana na fosilna goriva, na ugljen i na plin.

U kojem stoljeću bi vi živjeli? U 19. stoljeću? Napredak znaći ono, da se svugdje jako dimi iz industrijskih dimnjaka i da se teško diše, da ima puno bronhitisa, astme i karcinoma pljuča, jelda?
Alternativa je kaj, skupljanje govana i mini elektrane na metan iz vlastitih govana...
Ono potrošnja struje sve veča a vi bi struju dobivali po duhu svetome...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 16:29   #91
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Alternativa je kaj, skupljanje govana i mini elektrane na metan iz vlastitih govana...
Pa i takve stvari među ostalom. Biomasa. Hidrotermalna energija. Racionalizacija potrošnje: termična izolacija stavbenog fonda, veća energetska učinkovitost industrije. Modernizacija starijih hidroelektrana i neka nova. Uvoz već duže vrijeme jeftine struje. Ako nema druge, nova nuklearka.
kranjski janez is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 16:31   #92
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Pa i takve stvari među ostalom. Biomasa. Hidrotermalna energija. Racionalizacija potrošnje: termična izolacija stavbenog fonda, veća energetska učinkovitost industrije. Modernizacija starijih hidroelektrana i neka nova. Uvoz već duže vrijeme jeftine struje. Ako nema druge, nova nuklearka.
Dakle po duhu svetome....
Tako sam i mislio...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 16:45   #93
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ono potrošnja struje sve veča a vi bi struju dobivali po duhu svetome...
Quote:
Vršno opterećenje hrvatskog elektroenergetskog sustava u 2016. godini zabilježeno je 12. srpnja i iznosilo je 2.869 MW dok je minimalno opterećenje zabilježeno 22. svibnja i iznosilo je 1.022 MW.
Priključna snaga svih elektrana na teritoriju Republike Hrvatske na kraju 2016. godine iznosila je 4.794 MW te je u odnosu na 2015. godini porasla za 228 MW, nastavljajući trend stalnog rasta, prvenstveno zbog priključenja novih postrojenja koja se grade uz potporu sustava poticanja proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora i kogeneracije.

Omjer između instalirane snage elektrana na teritoriju Republike Hrvatske i vršnog opterećenja hrvatskog elektroenergetskog sustava
u 2016. godini iznosio je 1,67
što je relativno dobar pokazatelj mogućnosti domaće proizvodnje da "pokrije" opterećenje.

https://www.hera.hr/hr/docs/HERA_izvjesce_2016.pdf
Ukupna potrošnja električne energije hrvatskog elektroenergetskog sustava u 2016. godini iznosila je 17,7 TWh, što je skromno povećanje od 0,2% u odnosu na 2015. godinu.


Quote:
U 2010. godini potrošnja električne energije iznosila je 17,9 TWh. Nakon toga dolazi do pada potrošnje kao posljedice smanjenja gospodarskih aktivnosti, te je u 2012. godini ukupna potrošnja iznosila 17,5 TWh.
Maksimalno opterćenje elektroenergetskog sustava od 3.193 MW
zabilježeno je u veljači 2012. godine, a ljetni vrh opterećenja iznosio
je u srpnju 2.778 MW. Minimalno opterećenje iznosilo je 1.132 MW
u svibnju 2012. godine.

https://www.hera.hr/hr/docs/HERA_izvjesce_2012.pdf
S obzirom na egzodus i odumiranje potrošača, pitanje je koliko će preostali Hrvati struje moći kupiti. Zasad potrošnja stagnira.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 17:08   #94
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Ukupna potrošnja električne energije hrvatskog elektroenergetskog sustava u 2016. godini iznosila je 17,7 TWh, što je skromno povećanje od 0,2% u odnosu na 2015. godinu.




S obzirom na egzodus i odumiranje potrošača, pitanje je koliko će preostali Hrvati struje moći kupiti. Zasad potrošnja stagnira.
Dakle mi uvozimo 60% struje iz hira
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 20:16   #95
Tu je preskupa proizvodnja ,
a jeftinu izvozimo u Ljubljanu.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 20:35   #96
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
BTW, u Njemačkoj je jedan od centralnih topica izborne kampanje danas budučnost njihove ( strašno jake) automobilske industrije u eri poslije diesel- motora. Čak Kina otvara tih dana isto pitanje, ali uz diesel motore polaku otpisuju i bencinske.
Sto pokazuje da se temom smatraju pozvanima baviti i tehnicki nepismeni ljudi.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 01:55   #97
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Alternativa je kaj, skupljanje govana i mini elektrane na metan iz vlastitih govana...
Ono potrošnja struje sve veča a vi bi struju dobivali po duhu svetome...
Ne koka, alternativa je jedna nuklearka npr. na dunavu i riješen problem za Hr sljedećih 100 godina. Zašto ne zastupaš nuklearku? Ja sam za - to je iza hidroelektrana najčišći izvor energije, a kad je izvedeš kao mi Krško onda je i super sigurna. Jedna Francuska ima 50 nuklearki i nikom ništa, a nama se ovdje prodavaju prljave i štetne tehnologije, guraju se čak i vjtroelektrane koje kad su brojne potpuno nagrđuju okoliš. osim toga koliko čujem tehnologija hidroelektrana je danas takva da se može pojedine hidroelektrane nadogradit i izvlačit veća količina struje. A hidroelektrana koju spominješ u DBK je brilijatna ideja iz labaratorija gluposti - elektrana u krškom terenu na izrazito tresnom području i to na izvoru pitke vode s koje se opskrbljuje cijeli grad i okolica da bi kao rezultat imao 70 megavata je stvarno genijalna ideja. jedna nuklearka izbaci energije koliko takvih 10 elektrana plus još 10 vjetroelektrana i solarnih elektrana.

Osim toga što je s plominom C - nitko nema ništa protiv da ide na plin - zašto se forsirao ugljen i zašto se nije nastavilo s plinom kad je opcija s ugljenom odbijena??????
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 08:15   #98
Nije u pitanju treba li termo elektrana. Ona vjerojatno treba, ali ne na mjestu gdje zele graditi. Usred nicega. Tamo nema stanovnistva niti industrije. Ne znam sto investitori planiraju tamo graditi. Mozda neko buduce zapovjednistvo Dinarske divizije? Kao sto su vec neki napisali, termoelektranu treba graditi blizu potrosaca kako bi se smanjili gubitci prijenosa. Vrdovo sigurno nije lokacija za to. Logicno bi bilo tu elektranu izgraditi blizu Splita, jer se tamo nalazi najvise potrosaca u Dalmaciji, a imaju vode za hladjenje. Imali su i neku firmu koja treba topline (kastelanski staklenici) ako je nisu unistili do kraja.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 08:22   #99
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Ne koka, alternativa je jedna nuklearka npr. na dunavu i riješen problem za Hr sljedećih 100 godina. Zašto ne zastupaš nuklearku? Ja sam za - to je iza hidroelektrana najčišći izvor energije, a kad je izvedeš kao mi Krško onda je i super sigurna. Jedna Francuska ima 50 nuklearki i nikom ništa, a nama se ovdje prodavaju prljave i štetne tehnologije, guraju se čak i vjtroelektrane koje kad su brojne potpuno nagrđuju okoliš. osim toga koliko čujem tehnologija hidroelektrana je danas takva da se može pojedine hidroelektrane nadogradit i izvlačit veća količina struje. A hidroelektrana koju spominješ u DBK je brilijatna ideja iz labaratorija gluposti - elektrana u krškom terenu na izrazito tresnom području i to na izvoru pitke vode s koje se opskrbljuje cijeli grad i okolica da bi kao rezultat imao 70 megavata je stvarno genijalna ideja. jedna nuklearka izbaci energije koliko takvih 10 elektrana plus još 10 vjetroelektrana i solarnih elektrana.

Osim toga što je s plominom C - nitko nema ništa protiv da ide na plin - zašto se forsirao ugljen i zašto se nije nastavilo s plinom kad je opcija s ugljenom odbijena??????
Ti živiš u zemlji u kojoj, unatoč svemu, HDZ pobjeđuje na izborima po tko zna koji put. Kako očekuješ od takvog mentalnog sklopa da shvati da su nuklearne elektrane najmanje zlo?
Mr. NiceGuy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 08:37   #100
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Pa upravo zato treba elektrana da se nemora pumpati napon da bi na kraju dobio zadovoljavajućih 230V
Ne razumiješ što sam napisao.

Napon na 400 kV sabirnicama u Konjskom se ne pumpa, on je posljedica neravnoteže između proizvodnje i potrošnje električne energije, isto kao što je i promjena frekvencije (promjena frekvencije iznad dopuštenih razina u EES-u RH nije, srećom, primjećena). Kada je potrošnja EE veća od proizvodnje EE napon i frekvencija idu dolje, kada je proizvodnja EE veća od potrošnje EE i napon i frekvencija idu gore. To su osnove osnova dinamike i regulacije EES-a.

Dakle, ako se na Konjskom na 400 kV sabirnicama često javlja veći napon od 400 kV (a javlja se i iznosi su oko 450 kV) to znači da Dalmacija proizvodi više EE nego što se troši. Problem u tome jest taj da je 400 kV oprema dimenzionirana za 440 kV i naponi veći od toga predstavljaju strahovito naprezanje opreme i u PrP-u Split samo čekaju kada će im početi krepavati oprema, a to je onda problem ne samo za Dalmaciju već za cijelu Hrvatsku jer ispadom čvorišta poput Konjskog dolazi do blackouta.

Još jedna elektrana bi samo povećala nesrazmjer između proizvodnje i potrošnje EE i samo bi pogoršala stvar, a još uz sve to ide negativni prirodni prirast i migracije stanovništva zbog kojeg se potrošnja smanjuje.
__________________
Pojest',popit' crew

Zadnje uređivanje ajme33 : 12.09.2017. at 09:01.
ajme33 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:10.