Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2003., 02:01   #61
Nasla sam jedan zgodan link u vezi krvnih grupa, ali cisto sumnjam da ce biti zanimljiv sirem krugu ljudi:

http://www2.justnet.ne.jp/~shozo_owada/saitou-e.htm

BTW, zanimljivo je kako cimpanze i orangutani imaju vecinom A, a neke druge vrste majmuna B. Nula je rijetko medju majmunima, ali je ocito ima.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 02:09   #62
Ali zato vjerujem da ce ovo biti zanimljivo svima:
http://www.bh.rmit.edu.au/mls/subjec...s/disease1.htm

- group O individuals are proportionally more prone to bleeding than individuals of the other blood groups
- group A individuals have a higher incidence of thrombosis ( clot formation)
- Blood Group A people have the worst hangovers
- Blood group B people defecate more
- tumour cells in group O and group B individuals often express an A like antigen. The immune system of group A individuals would not be able to recognize the A like antigen as foreign and hence is less able to combat the tumourous cells. As group O and B individuals do have a naturally occurring anti-A they are more likely to destroy tumour cells
- group O have a greater risk of gastrointestinal ulcers
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 10:34   #63
Quote:
lahor kaže:
Nasla sam jedan zgodan link u vezi krvnih grupa, ali cisto sumnjam da ce biti zanimljiv sirem krugu ljudi:

http://www2.justnet.ne.jp/~shozo_owada/saitou-e.htm

BTW, zanimljivo je kako cimpanze i orangutani imaju vecinom A, a neke druge vrste majmuna B. Nula je rijetko medju majmunima, ali je ocito ima.
tnx, lahor

citiram:
There seems to be some interesing and new findings.

Allelic nucleotide differences for the human ABO genes correspond to several million years.
Comparing human and nonhuman primate ABO alleles, at least three independent appearances of B alleles from the ancestral A form.
Alleles O are identical to alleles A except for the single nucleotide deletion, which suggests appearances of O alleles from the ancestral A form.
These findings are completeley opposite to the established theories: Type O is the oldest, Type A is older, Type B is not older than 15,000-25,000 years and Type AB is far more recent.

eto, volim kad opravdano sumnjam
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 11:33   #64
Quote:
Princeza kaže:
Cekaj, miss Piggy, ti ozbiljno vjerujes da se ljudi upoznaju, zaljubljuju i zene prema krvnim grupama?!

Pazi razgovor:
On: Jesi li mozda za kavu ovih dana?
Ona: Jesam.
On: Super, bas ce mi biti drago izaci s tobom.
Ona: I meni s tobom. Reci, jesi li zainteresiran za duzu vezu ili samo za nesto neobavezno?
On: Zasto?
Ona: Zato jer ako nam rh faktori nisu uskladjeni, onda nema smisla ni da idemo na kavu.
Jooj, pa naravno da ne jer bih ja inače mogla cijeli život ostati sama!
Samo sam htjela reći da smo mi Rh negativni rijetki i kakva je slučajnost da su se moji roditelji i moja sestra s mužem bez obzira na to "pronašli"!
A znamo da postoje injekcije koje reakcije krvi rješavaju nakon poroda (piše u nekom od prethodnih postova)!
Sorry ako je to tako zvučalo kao što je Princeza navela!
 
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 12:15   #65
evolucijski dogadjaji se mogu razlicito interpretirati...

Quote:
Princeza kaže:
Aha, ptico, ulovila sam te! Jos jedna rasprava koju vrbujes za znanost!
da je bilo kompliciranije, odvukla bih ti lahor na znanost ovako je cura rijesila stvar u prvom potezu. (lahor previse si pametna, prebrzo rjesavas, pa nista od materijala za moje znanstvene teme )
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 14:14   #66
Quote:
Miss Piggy kaže:
Jooj, pa naravno da ne jer bih ja inače mogla cijeli život ostati sama!
Samo sam htjela reći da smo mi Rh negativni rijetki i kakva je slučajnost da su se moji roditelji i moja sestra s mužem bez obzira na to "pronašli"!
A znamo da postoje injekcije koje reakcije krvi rješavaju nakon poroda (piše u nekom od prethodnih postova)!
Sorry ako je to tako zvučalo kao što je Princeza navela!
Ma sve je ok, samo mi se cinilo kao dobar materijal za malo zezancije (jer je tema sama po sebi ozbiljna).
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 14:47   #67
Quote:
lahor kaže:
- group O have a greater risk of gastrointestinal ulcers
Ovo je istina!!! -nažalost...
Ninocka-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 15:06   #68
Quote:
Princeza kaže:
Ma sve je ok, samo mi se cinilo kao dobar materijal za malo zezancije (jer je tema sama po sebi ozbiljna).


Da li možda netko zna što bi mi koji imamo B krvnu grupu trebali jesti da se bolje osjećamo?
 
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 18:17   #69
Quote:
lahor kaže:
- group O have a greater risk of gastrointestinal ulcers
Da, i zato kod smetnji treba odmah napraviti testove na heliobactery pilory (ili tako nekako). Moze iz krvi ili gastroskopijom. Lijeci se antibioticima.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 21:14   #70
samo za one koji vjeruju

Quote:
Miss Piggy kaže:


Da li možda netko zna što bi mi koji imamo B krvnu grupu trebali jesti da se bolje osjećamo?
Dakle, citiram iz knjige pa primjedbe uputite gosponu doktoru Peteru J. D'Adamu.

Evo kaj veli:

B: nomad, uranotezen, jak imunosni sustav, izdrzljiv probavni sustav, najfleksibilniji izbor prehrane, mljekozder, najbolja reakcija na stres je kreativnost, zahtijeva ravnotezu izmedju fizicke i mentalne aktivnosti da bi ostao vitak i britak.

(O Boze, kako je sve ovo istina...)

Prehrana za krvnu grupu B je uravnotezena i potpuna - ukljucuje velik izbor namirnica. Kao sto kaze moj otac, ona predstavlja 'ono najbolje iz zivotinjskog i biljnog carstva'.

Najveci cimbenici debljanja za ljude krvne grupe B su kukuruz, heljda, leca, kikiriki i sezamove sjemenke. Svaka od tih namirnica ima poseban lektin, a svi ti lektini lose djeluju na ucinkovisto vasega metabolickog procesa, sto dovodi do umora, zadrzavanja tekucine u organizmu i hipoglikemije - naglog i jakog opadanja koncentracije secera u krvi poslije jela.

(...)

NAMIRNICE KOJE POTICU DEBLJANJE:
KUKURUZ: narusava djelotvornost inzulina, usporava metabolizam i izaziva hipoglikemiju
LECA: narusava pravilno iskoristavanje hranjivih sastojaka, otezava djelotvornost metabolizma i izaziva hipoglikemiju
KIKIRIKI: ometa djelotvornost metabolizma, izaziva hipoglikemiju i narusava rad jetre
SEZAMOVE SJEMENKE: ometaju djelotvornost metabolizma i izazivaju hipoglikemiju
HELJDA: narusava probavu, ometa djelotvornost metabolizma i izaziva hipoglikemiju
PSENICA: usporaba proces probave i metabolizma, dovodi do talozenja hrane u salo umjesto sagorijevanja u energiju i narusava djelotvornost inzulina.

NAMIRNICE KOJE POTICU MRSAVLJENJE:
ZELENO POVRCE: poboljsava djelotvornost metabolizma
MESO: isto
JAJA/NISKOKALORICKI MLIJECNI PROIZVODI: isto
JETRA: isto
CAJ OD SLADICA: sprecava hipoglikemiju.

(...)

Izgleda da u sustavu krvne grupe B postoji izravna veza izmedju stresa, autoimunih poremecaja i crvenog mesa. (...) Ako osjecate umor ili patite od loseg imuniteta, trebate jesti crveno meso i to janjetinu, ovcetinu ili kunicje meso nekoliko puta tjedno, umjesto govedine ili pureceg mesa.

Po mojem iskustvu, jedna od najvecih prilagodbi koju ljudi krvne grupe B moraju napraviti je odreci se piletine. Misicno tkivo piletine sadrzi lektin koji aglutinira krvnu grupu B. Ako ste navikli jesti vise piletine nego crvenog mesa, mozete jesti drugu perad, poput purice ili fazana. Iako su po mnogim svojstvima slicni piletini, ni jedna od tih vrsta peradi ne sadrzi takav opasan lektin.

(...)

Piletina je mozda manje masna (iako ne uvijek) od crvenog mesa, ali nije stvar u tome. Stvar je u zgrusavajucem lektinu koji napada krvotok i potencijalno dovodi do mozdanog udara i imunosnih poremecaja.

JAKO DOBRO: divljac, janjetina, kunicje meso, ovcetina
NEUTRALNO: bizon, fazan, govedina, jetra, purica, teletina
IZBJEGAVAJTE: guska, jarebica, kokosje meso, patka, piletina, prepelica, srce, slanina, svinjetina, sunka.

Ljudi krvne grupe B cvjetaju na ribi i morskim plodovima, osobito na dubinskoj oceanskoj ribi poput bakalara i lososa koji su bogati hranjivim uljima. Bijela riba, poput iverka, buturca, patarace, velikog lumbarka i lista, takodjer je odlican izvor visokokvalitetnih bjelancevina za krvnu grupu B. Izbjegavajte sve skoljkase - rakove, jastoge, hlape, skampe, kozice, dagnje, itd. Oni sadrze lektin koji narusava sustav krvne grupe B. Zanimljivo je napomenuti da su mnogi prvi ljudi krvne grupe B bili pripadnici zidovskih plemena u kojima je bilo zabranjeno jesti skoljkase.

(...)

Krvna je grupa B jedina krvna grupa koja moze u potpunosti uzivati u mlijecnim proizvodima, zato sto je primarni secer antigena krvne grupe D-galakrozamin, onaj isti secer koji je prisutan u mlijeku.

(...)

Proizvodi od soje cesto se preporucuju kao zamjena za mlijecne proizvode. Dopusteno vam je jesti sojine proizvode, ali su oni uglavnom beskorisni za krvnu grupu B. Nemaju tako puno pozitivnih zdravstvenih ucinaka kao za krvnu grupu A.

JAKO DOBRO: jogurt (obicni, smrznuti i vocni), kefir, mlijeko (obrano ili s 2% masti), kozje mlijeko, i sirevi: cottage, farmer, feta, kozji, mozzarela, ricotta.
NEUTRALNO: maslac, mlacenica, punomasno mlijeko i sirevi: brie, camembert, casein, cheddar, colby, edamer, emmentaler, gouda, gruyere, jarlsberg, monterey jack, munster, neufchatel, parmezan, provolone, sherbet, sojin sir, sirni namaz i sirutka.
IZBJEGAVAJTE: sladoled i americki, koncasti i plavi sir.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 21:17   #71
Evo jedne nule s chelichnim zhelucem
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 00:35   #72
Princezo, puuuno ti hvala!!!
 
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 15:46   #73
I ja sam nula plus!

(Magic, ovo je malo strahovito - i ti i ja smo nula i rodile smo se na dupe )

Muz AB plus, jedna kcer nula plus (mislim) a druga A plus.

Ja raznolike familije....
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 15:47   #74
Quote:
Rajna kaže:
(Magic, ovo je malo strahovito - i ti i ja smo nula i rodile smo se na dupe )
A zashto onda ti imash sise a ja ne
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 03:16   #75
Quote:
Rajna kaže:
Muz AB plus, jedna kcer nula plus (mislim) a druga A plus.
ako ti je muž ab nemoguće je da imate dijete krvne grupe 0.. osim ako muž ujedno nije otac
326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 11:21   #76
Quote:
326 kaže:
ako ti je muž ab nemoguće je da imate dijete krvne grupe 0.. osim ako muž ujedno nije otac
(eto sta je prava PMFovka)
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 13:49   #77
Quote:
magic kaže:

Osim toga, bar je to u Hr prije bio obichaj, krvna se grupa odredjuje i pri pregledu za vozachki ispit.
Sorry, ali kad si ti to polagala vozacki? Nikad nisam cula za to. Bar meni nisu vadili krv, s uzitkom spoprckao ispod majice stetoskopom.
may@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 14:45   #78
Quote:
326 kaže:
ako ti je muž ab nemoguće je da imate dijete krvne grupe 0.. osim ako muž ujedno nije otac
Ozbiljno? Pa ni ja onda nisam dijete svog oca. On je A plus a ja 0 plus.

Oli se ovo odnosi samo na AB?

Ja sam tu teoriju da mi je starija kcer 0 bazirala na cinjenici da nije imala postporodjajnu zuticu, a mladja jest - objasnili su mi da je ta postporodjajna zutica kod mladje nastala jer sam ja nula a ona nije (A+) .

Deder mi fino objasnite, vi koji znate, je li moja starija kcer od mog muza ili od Duha Svetoga?
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 15:03   #79
Quote:
Rajna kaže:
Ozbiljno? Pa ni ja onda nisam dijete svog oca. On je A plus a ja 0 plus.
ti mozes biti dijete svog oca

P generacija: ti si 0 (00), muz ti je AB (AB)
vase gamete mogu biti: 0 (tvoje), A, B (njegove)
F1 generacija: vasa djeca mogu biti A (A0) ili B (B0)

(u zagradama je genotip, ispred zagrada je fenotip tj. ono sto se "vidi" kad se radi test za odredjivanje krvne grupe)

Rh faktor je zaseban lokus i zasebno se nasljedjuje (po istom principu).
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 15:06   #80
Quote:
Rajna kaže:
Ja sam tu teoriju da mi je starija kcer 0 bazirala na cinjenici da nije imala postporodjajnu zuticu, a mladja jest - objasnili su mi da je ta postporodjajna zutica kod mladje nastala jer sam ja nula a ona nije (A+) .
losa teorija. krvne grupe se ne mogu odrediti nikako drugacije nego testiranjem.
problemi izmedju majke i bebe nastaju s obzirom na Rh faktor (kako rekoh, nezavisan je o krvnoj grupi).
luca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:51.