Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2016., 19:30   #1
Question Nekretnina - darovni ugovor - porez?

Ukratko sestra-sestri darovnim ugovorom daruje stan u vrijednosti od oko 30-40000 eura. Da li sestra koja je dobila stan mora platiti porez, jer joj taj stan ne riješava stambeno pritanje (muž joj već ima stan)?
abusaef is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2016., 09:00   #2
Prijatelj ima sličnu situaciju jer su ln i brat naslijedili dvije kuće u omjeru 1/2 i sad trebaju jedan drugom prodati svoje polovice kako bi bili u 1/1 vlasništvu na čemu će zaraditi samo država budući da moraju platiti porez na promet nekretninama.
Meni se čini bizarno no raspitao se i zasad nema druge opcije do staviti neku cijenu koja je cca korektna kako mu ne bi min. financija ne bi poslalo procjenitelja koji u pravilu odrape veću cijenu pa je i porez veći ako odluči prodati npr za kunu kao država firme u privatizaciji.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Marko13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 20:43   #3
Quote:
Marko13 kaže: Pogledaj post
Prijatelj ima sličnu situaciju jer su ln i brat naslijedili dvije kuće u omjeru 1/2 i sad trebaju jedan drugom prodati svoje polovice kako bi bili u 1/1 vlasništvu na čemu će zaraditi samo država budući da moraju platiti porez na promet nekretninama.
Meni se čini bizarno no raspitao se i zasad nema druge opcije do staviti neku cijenu koja je cca korektna kako mu ne bi min. financija ne bi poslalo procjenitelja koji u pravilu odrape veću cijenu pa je i porez veći ako odluči prodati npr za kunu kao država firme u privatizaciji.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Za koji klinac se nisu dogovorili pa svaki uzeli po jednu kucu?

Quote:
abusaef kaže: Pogledaj post
Ukratko sestra-sestri darovnim ugovorom daruje stan u vrijednosti od oko 30-40000 eura. Da li sestra koja je dobila stan mora platiti porez, jer joj taj stan ne riješava stambeno pritanje (muž joj već ima stan)?
Mora, cak i kod nasljedjivanja... Samo vertikalna linija (roditelj-dijete) ne placaju...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 09:01   #4
Da.... ima opcija da to natrag prepišu majci koja je živa no to ih onda sprečava da slobodno raspolažu nekretninama budući da mora kako bi im majka vratila darovnim ugovorom samo ovaj put svakom njegovu i bez poreza tri godine biti u njenom vlasništvu.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Marko13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 20:31   #5
Quote:
Marko13 kaže: Pogledaj post
Prijatelj ima sličnu situaciju jer su ln i brat naslijedili dvije kuće u omjeru 1/2 i sad trebaju jedan drugom prodati svoje polovice kako bi bili u 1/1 vlasništvu na čemu će zaraditi samo država budući da moraju platiti porez na promet nekretninama.
Meni se čini bizarno no raspitao se i zasad nema druge opcije do staviti neku cijenu koja je cca korektna kako mu ne bi min. financija ne bi poslalo procjenitelja koji u pravilu odrape veću cijenu pa je i porez veći ako odluči prodati npr za kunu kao država firme u privatizaciji.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
ja sam čula da porezna sama utvrđuje tržnu cijenu pa ti po tome lupe porez bez obzira koliko ti anvedeš u ugovoru.
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2016., 17:12   #6
To je istina.

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 18:37   #7
imam pitanje ,,radi se o darovanju stana i ponovnom otkupu od iste osobe kreditom u banci ,,,dali je ikako moguce izbjeci placanje poreza na promet nekretnina 2x ? hvala unaprijed
kikokiko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:26.