Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2017., 17:09   #41
Quote:
vojvo kaže: Pogledaj post
Kad valuta propadne jasno je da se dio bogatstva i vrijednosti koja je do tada bila u toj valuti na kraju ipak gubi.

Ali da ideš pljačkati ljude i da ih preko noći učiniš siromasima je čista pljačka i to organizirana od strane države.

Ako je HR seljak bio 2 puta bogatiji u AU nego srpski seljak u Srbiji i preko noći zbog promjene valute HR seljaka učiniš, zbog lopovskog tečaja, jednako siromašnog/bogatog kao i srpskog seljaka onda si opljačkao ljude.
Postoji li objektivna ekonomska analiza za ovo o čemu pišeš? Ili je to ono ponavljano iz udžbenika povijesti za Hrvate, gdje se to ponavlja famozno 4:1, bez objektivne analize?
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Old 31.07.2017., 18:15   #42
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Postoji li objektivna ekonomska analiza za ovo o čemu pišeš? Ili je to ono ponavljano iz udžbenika povijesti za Hrvate, gdje se to ponavlja famozno 4:1, bez objektivne analize?
Postoji samo si ti bio lijen pogledati postove. Evo još jednom s Ekonomskog Fakulteta u ZG. Pljačka nije bila samo na razini nepravedne valutne razmjene nego u cjelokupnom gospodarstvu.

Poglavlje 4. Škare cijena agrarno industrijskih proizvoda

http://web.efzg.hr/dok/MGR/idruzic/E...ije%201918.pdf
automation is offline  
Old 31.07.2017., 18:23   #43
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Postoji samo si ti bio lijen pogledati postove. Evo još jednom s Ekonomskog Fakulteta u ZG. Pljačka nije bila samo na razini nepravedne valutne razmjene nego u cjelokupnom gospodarstvu.

Poglavlje 4. Škare cijena agrarno industrijskih proizvoda

http://web.efzg.hr/dok/MGR/idruzic/E...ije%201918.pdf
koliko je lijen neće ni otvorit, a kamoli pročitat
vojvo is offline  
Old 31.07.2017., 18:27   #44
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Postoji samo si ti bio lijen pogledati postove. Evo još jednom s Ekonomskog Fakulteta u ZG. Pljačka nije bila samo na razini nepravedne valutne razmjene nego u cjelokupnom gospodarstvu.

Poglavlje 4. Škare cijena agrarno industrijskih proizvoda

http://web.efzg.hr/dok/MGR/idruzic/E...ije%201918.pdf
Da, gledam, no te usporedbe mi nisu realne. Ne može se uspoređivati propala valuta i njena protuvrijednost za količine dobara dok je država postojala. Isto tako promijene, koje su nastale propašću AU morahije su ogromne, i ne može se sve negativno svaliti na novu Jugoslavensku zajednicu eto tek tako. Ali, ništa neuobičajeno jer Hrvatima je uvijek netko drugi bio kriv, i niti jedna im državna zajednica nije odgovarala.

Drugim riječima, ako se želiš buniti, uvijekćeš naći razloga za to. Samo, pitanje je tko nam je sad kriv. Možda Brisel?

Za zapitat se.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Old 31.07.2017., 18:36   #45
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Da, gledam, no te usporedbe mi nisu realne. Ne može se uspoređivati propala valuta i njena protuvrijednost za količine dobara dok je država postojala. Isto tako promijene, koje su nastale propašću AU morahije su ogromne, i ne može se sve negativno svaliti na novu Jugoslavensku zajednicu eto tek tako. Ali, ništa neuobičajeno jer Hrvatima je uvijek netko drugi bio kriv, i niti jedna im državna zajednica nije odgovarala.

Drugim riječima, ako se želiš buniti, uvijekćeš naći razloga za to. Samo, pitanje je tko nam je sad kriv. Možda Brisel?

Za zapitat se.
Tražio si dokaze, kad si ih dobio počeo si s pametovanjem o Hrvatima.
Pazi ti to, tebi usporedbe nisu realne, onako odokativno si odlučio, subjektivno, a od nas tražiš objektivne ekonomske analize

Kad se preko pljačkaškog tečaja osiromašio narod s pravom su se svi bunili.
I da smo cijelo vrijeme živjeli u uređenim zajednicama onda ne bi bilo razloga za negodovanjem. No, s obzirom da nismo onda smo se punim pravom bunili.

Ti ako voliš biti kuš samo izvoli. Budi papak
vojvo is offline  
Old 31.07.2017., 18:36   #46
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Složio bi se s Dilberthom.
Tu su ti etničke karte 1910;
https://s5.postimg.org/wykfn3gqv/AED5_1.gif
https://upload.wikimedia.org/wikiped...Ethnic1910.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikiped..._census%29.png

Evo ti i detaljnije za Vojvodinu;
http://oi59.tinypic.com/okx0ee.jpg

Pa slobodno povuci "pravedne" granice.
Ja se slažem da bi definitivno bilo bolje da nije bilo kJ.
No ne slažem se da postoji neki srpski teritorij u HR (osim par sela na istoku Srijema) koji bi se u tom slučaju pripojio Srbiji.
Teorija u kojoj su oči veće od želuca nikad ne završava dobro.
Tja, izgleda da su na Balkanu pravedne granice koje su postigunte proterivanjem i fizickom eliminacijom drugih etnosa.
Pri tome argumeni mogu biti svakojaki, istorijsko pravo, to je nase, vi ste dosli, ali kako ste dosli tako cete i otici, verski, itd..
Sam postavljas etnicku kartu Hrvatske gde se vidi da su na Baniji, Kordunu i u severnoj Dalmaciji vecina Srbi.
ccaterpillar is offline  
Old 31.07.2017., 18:46   #47
Quote:
vojvo kaže: Pogledaj post
Tražio si dokaze, kad si ih dobio počeo si s pametovanjem o Hrvatima.
Pazi ti to, tebi usporedbe nisu realne, onako odokativno si odlučio, subjektivno, a od nas tražiš objektivne ekonomske analize

Kad se preko pljačkaškog tečaja osiromašio narod s pravom su se svi bunili.
I da smo cijelo vrijeme živjeli u uređenim zajednicama onda ne bi bilo razloga za negodovanjem. No, s obzirom da nismo onda smo se punim pravom bunili.

Ti ako voliš biti kuš samo izvoli. Budi papak
Pa, čekaj malo jesu li možda Srbi u Srbiji imali neki povoljniji tečaj od Hrvata za te iste austrijske krune?

Ako jesu, da onda se radi o diskriminaciji i pljački. No, tu ćeš možda reći da je argument taj, da Srbi nisu imali Krune jer im to nije bila valuta jer nisu ni bili dio AU monarhije u to vrijeme. I taj argument bi mogao stojati, kada bi se pokazalo da je tečaj Dinar - AU Kruna, bio znatno nepovoljniji nego li je bio tečaj AU Kruna - Šiling-Dinar, ili AU Kruna - zlato - Dinar.

U trenutku kada ti propadne država, novac jednako tako propada, osim ako nije od zlata. I tada vrijedi onoliko koliko za njega možeš legalno dobiti. Prije propasti, ta je valuta prošla period hiperinflacije, i sada neka netko kaže koja je relana vrijednost propale valute?

I jesu li se Hrvati trebali ljutiti na one u Beogradu koji su pristali zamijeniti taj novac, ili su se trebali ljutiti na propast AU Monarhije i njenih simbola i monete?

I time se vraćamo na ono prvo pitanje, jesu li na snazi bila dva tečaja, jedan za Srbe i drugi za Hrvate, i jesu li tečajne razlike u odnosu na šilin i zlato bile takve, da se ekonomskim analizama može pokazati da je tečaj tako namješten i da su time namjerno opljačkani Hrvati?
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Old 31.07.2017., 18:51   #48
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Pa, čekaj malo jesu li možda Srbi u Srbiji imali neki povoljniji tečaj od Hrvata za te iste austrijske krune?

Ako jesu, da onda se radi o diskriminaciji i pljački. No, tu ćeš možda reći da je argument taj, da Srbi nisu imali Krune jer im to nije bila valuta jer nisu ni bili dio AU monarhije u to vrijeme. I taj argument bi mogao stojati, kada bi se pokazalo da je tečaj Dinar - AU Kruna, bio znatno nepovoljniji nego li je bio tečaj AU Kruna - Šiling-Dinar, ili AU Kruna - zlato - Dinar.

U trenutku kada ti propadne država, novac jednako tako propada, osim ako nije od zlata. I tada vrijedi onoliko koliko za njega možeš legalno dobiti. Prije propasti, ta je valuta prošla period hiperinflacije, i sada neka netko kaže koja je relana vrijednost propale valute?

I jesu li se Hrvati trebali ljutiti na one u Beogradu koji su pristali zamijeniti taj novac, ili su se trebali ljutiti na propast AU Monarhije i njenih simbola i monete?

I time se vraćamo na ono prvo pitanje, jesu li na snazi bila dva tečaja, jedan za Srbe i drugi za Hrvate, i jesu li tečajne razlike u odnosu na šilin i zlato bile takve, da se ekonomskim analizama može pokazati da je tečaj tako namješten i da su time namjerno opljačkani Hrvati?
Srbi u Srbiji su već imali dinar, koji iz srpskog postao jugoslavenski dinar, bivše AU pokrajine su morale mijenjati iz krune i dinare.

Na ostalo ne moram odgovarati jer ti piše u linku gdje je prof Bičanić sve objasnio.
vojvo is offline  
Old 31.07.2017., 18:58   #49
Quote:
vojvo kaže: Pogledaj post
Srbi u Srbiji su već imali dinar, koji iz srpskog postao jugoslavenski dinar, bivše AU pokrajine su morale mijenjati iz krune i dinare.

Na ostalo ne moram odgovarati jer ti piše u linku gdje je prof Bičanić sve objasnio.
Gledaj, ne negiram ja da je standard života pao propašću Austro-ugarske i ulaskom u Jugoslaviju. Isto se u Istri kaže, beata Austrija, i kako je dobro bilo pod Austrijom, dok je pod Talijanima bilo loše.

Dali je propašću Jugoslavije, dakle prije rata još, i osamostaljenjem Hrvatske, standard pao, ostao isti ili je porastao?

Dakle, pitanje je što je posljedica propasti Austro-ugarske, gubitaka tržišta i svega što s tim ide, a što je posljedica SUSTAVNE i SMISLENE pljačke Hrvata režima iz Beograda. Dakle namjere, a ne uobičajenih ekonomskih zakonitosti zbog udruživanja sa onim manje razvijenima.

Dakle, jeli zapadnom Nijemcu standard pao, onda kada se njemačka ujedinila, akonto toga što je istočna njemačka bila zaostalija i siromašnija?
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Old 31.07.2017., 19:08   #50
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Gledaj, ne negiram ja da je standard života pao propašću Austro-ugarske i ulaskom u Jugoslaviju. Isto se u Istri kaže, beata Austrija, i kako je dobro bilo pod Austrijom, dok je pod Talijanima bilo loše.

Dali je propašću Jugoslavije, dakle prije rata još, i osamostaljenjem Hrvatske, standard pao, ostao isti ili je porastao?

Dakle, pitanje je što je posljedica propasti Austro-ugarske, gubitaka tržišta i svega što s tim ide, a što je posljedica SUSTAVNE i SMISLENE pljačke Hrvata režima iz Beograda. Dakle namjere, a ne uobičajenih ekonomskih zakonitosti zbog udruživanja sa onim manje razvijenima.

Dakle, jeli zapadnom Nijemcu standard pao, onda kada se njemačka ujedinila, akonto toga što je istočna njemačka bila zaostalija i siromašnija?
Mi ovdje pričao o konverziji i tečaju te konverzije. Sigurno da je raspad AU i izgubljeno tržište AU imalo svoj utjecaj, no mi ovdje pričamo o samoj konverziji, kojom su ljudi preko noći umjetnim i nerealnim tečajem, mimo ekonomskih zakonitosti i tržišta izgubili dio svog standarda jer su morali dati 4 krune da bi dobili 1 dinar.

ako si sa zarađenim novcem na kraju mjeseca mogao kupiti dvije krave, a sad nakon konverzije ne možeš ni ovcu onda je tečaj konverzije nerealan.

Evo ti jedan primjer:
Ako danas euro propadne i Nijemci odluče umjesto eura uzeti HR kunu.
Tečaj 4eura za 1kunu je nerealan. Nema veze što je euro propala valuta, standard Nijemaca je veći od našeg i njihova imovina vrijedi više.
Dio vrijednosti se gubi propadanjem valute (to je jasno), ali ne možeš opljačkati narod umjetnim tečajem.
vojvo is offline  
Old 31.07.2017., 19:12   #51
Quote:
vojvo kaže: Pogledaj post
Mi ovdje pričao o konverziji i tečaju te konverzije. Sigurno da je raspad AU i izgubljeno tržište AU imalo svoj utjecaj, no mi ovdje pričamo o samoj konverziji, kojom su ljudi preko noći umjetnim i nerealnim tečajem, mimo ekonomskih zakonitosti i tržišta izgubili dio svog standarda jer su morali dati 4 krune da bi dobili 1 dinar.

ako si sa zarađenim novcem na kraju mjeseca mogao kupiti dvije krave, a sad nakon konverzije ne možeš ni ovcu onda je tečaj konverzije nerealan.

Evo ti jedan primjer:
Ako danas euro propadne i Nijemci odluče umjesto eura uzeti HR kunu.
Tečaj 4eura za 1kunu je nerealan. Nema veze što je euro propala valuta, standard Nijemaca je veći od našeg i njihova imovina vrijedi više.
Dio vrijednosti se gubi propadanjem valute (to je jasno), ali ne možeš opljačkati narod umjetnim tečajem.
Evo, opet pljačka pa pljačka. Dali su u Austriji opljačkani kad su trebali dati, koliko ono 1000 propalih kruna za jedan novi šiling, i koliko su kravica za to mogli kupiti. Što su sa tečajem radili u Mađarskoj, nemam pojma, jesu li mogli kupiti istu tu ovcu kao i prije konverzije.

Što je banka kraljevine Jugoslavije napravila sa prikupljenim krunama Hrvata i Slovenaca, i jeli ostvarila nekakve ekstraprofite kojima je defakto opljčkala taj narod? To je dokaz! A ne, ovo papagajsko ponavljenja kako je tečak 4 na 1 bio nerealan i pljačkaški. Ako je, jeli se netko time okoristio?
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Old 31.07.2017., 19:16   #52
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Evo, opet pljačka pa pljačka. Dali su u Austriji opljačkani kad su trebali dati, koliko ono 1000 propalih kruna za jedan novi šiling, i koliko su kravica za to mogli kupiti. Što su sa tečajem radili u Mađarskoj, nemam pojma, jesu li mogli kupiti istu tu ovcu kao i prije konverzije.

Što je banka kraljevine Jugoslavije napravila sa prikupljenim krunama Hrvata i Slovenaca, i jeli ostvarila nekakve ekstraprofite kojima je defakto opljčkala taj narod? To je dokaz! A ne, ovo papagajsko ponavljenja kako je tečak 4 na 1 bio nerealan i pljačkaški. Ako je, jeli se netko time okoristio?
Mora ti se papagajski ponavljati kad se odbijaš suočiti s činjenicama i objektivnim ekonomskim analizama koje toliko tražiš

I ne moram dokazivati je li se netko okoristio tim tečajem. Ako je tečaj nerealan to je pljačka i bok.

A ti i dalje drobi po svom i svojim fiks idejama.
vojvo is offline  
Old 31.07.2017., 19:18   #53
Quote:
vojvo kaže: Pogledaj post
Mora ti se papagajski ponavljati kad se odbijaš suočiti s činjenicama i objektivnim ekonomskim analizama koje toliko tražiš

I ne moram dokazivati je li se netko okoristio tim tečajem. Ako je tečaj nerealan to je pljačka i bok.

A ti i dalje drobi po svom i svojim fiks idejama.
Što znači nerealan tečaj, i to propale monete? Eto, ja neki dan došao mijenjati Eure za Kune, i šokirao sam se, mislim da sma dobio premalo kuna. Ja sam siguran da je taj tečaj nerealan, i da sam trebao dobiti više kuna.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Old 31.07.2017., 19:38   #54
Da, kad drzava propadne, o kakvoj vrednosti njene valute govorimo?

Kad su se Srbi povlacili preko Albanije, Esad Pasa je izdao dekret o srpskim dinarima kao vazecem sredstvu placanja u delovima Albanije pod njegovom kontrolom.

Medjutim, nikoga za to nije bilo briga, ko je imao dukate mogao je da kupi proju i da prezivi, drugi su umirali od gladi.
ccaterpillar is offline  
Old 31.07.2017., 21:31   #55
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Ako jesu, da onda se radi o diskriminaciji i pljački. No, tu ćeš možda reći da je argument taj, da Srbi nisu imali Krune jer im to nije bila valuta jer nisu ni bili dio AU monarhije u to vrijeme. I taj argument bi mogao stojati, kada bi se pokazalo da je tečaj Dinar - AU Kruna, bio znatno nepovoljniji nego li je bio tečaj AU Kruna - Šiling-Dinar, ili AU Kruna - zlato - Dinar.
Da probamo to pojednostaviti.

Predpostavimo ti imaš $10 dolara a ja 10 kuna. Idemo u pekaru kupiti kruha, jedina pekara nema druge, najbliža je 50 km udaljena. Pekar kaže, kila kruha 10 kuna ili $40 dolara. Što ćeš ti uraditi? Buniti se i reći pekaru da u drugom gradu ti možeš kopiti šest kila sa svojim novcem i odbiti da kupiš kruh? U drugi grad ne možeš, nemaš niti vremena niti mogućnosti da ideš tamo.
Ti ćeš uzeti svo frtalj štruce, podviti rep i odnesti ga gladnoj obitelji koja te čeka kod kuće, jeli tako?.
"Ujedinitelji" su stavili štambilj na svaku austrijsku novčanicu u opticaju u Hrvatskoj i izmjenjivali po rati 1 Din=4 krune. Kruna kao valuta je znatno devaluirala na kraju rata, a sigurno isto i dinar, tako da danas stvarno ne mozemo točno reći tko je koga "opljačkao".

Krune u zlatu su bile u svakodnevnom opticaju u AU prije WW1. Negdje u ladici imam zlatnik od 100 kruna, veliki skoro 30 cm u diametru s likom našeg Vrane.

Zadnje uređivanje Dilberth : 31.07.2017. at 21:44.
Dilberth is offline  
Old 31.07.2017., 23:27   #56
Quote:
vojvo kaže: Pogledaj post
Tražio si dokaze, kad si ih dobio počeo si s pametovanjem o Hrvatima.
Pazi ti to, tebi usporedbe nisu realne, onako odokativno si odlučio, subjektivno, a od nas tražiš objektivne ekonomske analize
Kad se preko pljačkaškog tečaja osiromašio narod s pravom su se svi bunili.
I da smo cijelo vrijeme živjeli u uređenim zajednicama onda ne bi bilo razloga za negodovanjem. No, s obzirom da nismo onda smo se punim pravom bunili.
Ti ako voliš biti kuš samo izvoli. Budi papak
Faro zna bolje nego ljudi koji su doktorirali ekonomiju
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Tja, izgleda da su na Balkanu pravedne granice koje su postigunte proterivanjem i fizickom eliminacijom drugih etnosa.
Pri tome argumeni mogu biti svakojaki, istorijsko pravo, to je nase, vi ste dosli, ali kako ste dosli tako cete i otici, verski, itd..
Sam postavljas etnicku kartu Hrvatske gde se vidi da su na Baniji, Kordunu i u severnoj Dalmaciji vecina Srbi.
O čemu ti pričaš?
Si ćorav ili?
Ovo ti je mađarska karta sjeverne Hrvatske krajem 18.st-a (dakle preko 100 godina od događaja o kojima pričamo).
http://img15.hostingpics.net/pics/831746map002CRO.jpg
Obrati pozornost na šume.
Na koji način na Banovini možeš imati srpsku (osnosno pravoslavnu) većinu, ako su u svim gradovima većina Hrvati?
Tebi je jasno da nemaš skoro niti jedan grad sa srpskom većinom na Banovini, Kordunu i sjevernoj Dalmaciji?
Pogledaj još jednom kartu;
https://postimg.org/image/rn5j2duo3/
Ajmo po regijima-broj gradova sa srpskom većinom;
Banovina-0
Kordun-2 (Vojnić i Gvozd)
Lika-3(Korenica, Lapac i Gračac)
Dalmacija-0
Slavonija-0
Boka-0
Srijem 3(Šid, Ruma,Irig i relativna u Mitrovici)

Imaš 3 srpske enklave u hr.
jednu oko Gračca
jednu oko Vojnića
jednu na istoku Srijema.
I to su po tebi "srpske teritorije"

Ako izuzmeš istočni Srijem s Novim Beogradom, Srbi su jedna desetina stanovništva u HR.
Ti bi protjerao devet desetina?
Pa ne bi vas bilo ni u Moravskoj nakon toga
Wikiceha is offline  
Old 01.08.2017., 08:35   #57
Najveći problem, čak i da postoji sila koja bi to provela i pasivnost jedne strane, je vrlo nepovoljna naseljenost pravoslavnog stanovništva u Hrvatskoj.

Kao prvo nemaju niti jedan veći grad, čak je 1910% u Petrinji bilo 90% Hrvata a ni u Osijeku, ili Sisku ili Slavonskom Brodu nema preko 10% Srba.
U okolnim selima ih ima mnogo, ali u samom urbanom središtu ne.

Drugo tu je i teritorijalna iscjepkanost, u ionako samoj iscjepkanosti Hrvatske.

Hrvati su već 1910. činili oko 68% stanovnika današnje Hrvatske, Srbi oko 16%

RH u današnjim granicama prema popisu 1910.
Ukupno 3.460.584
Hrvati 2.371.546 - 68,5%
Srbi 564.214 - 16,3%

Talijani 155.880 - 4,5%
Mađari 121.572 - 3,5%
Nijemci 119.429 - 3,4%
Česi 31.493
Slovenci 28.269
Židovi 21.831
Rusini i Ukrajinci 5.592
Slovaci 9.741
ostali i nepoznato 52.848



Banska Hrvatska 1910. je imala (uključuje cijeli istočni Srijem i Zemun):
Hrvati: 1,638,354 (62.5%)
Srbi: 644,955 (24.6%)

Nijemci: 133,418
Mađari: 105,047
Slovaci: 20,884


1910. u dijelu Baranje koji je danas u Hrvatskoj bilo je 50,797 stanovnika od čega su:
Mađari: 20,134 (39.64%)
Nijemci: 13,908 (27.38%)
Ostalo su Hrvati i Srbi u omjeru 2/3 Hrvati i 1/3 Srbi.


Međimurje, tad je bilo u sastavu Mađarske a danas je hrvatsko je imalo 1910. 90,387 stanovnika od čega je:
Hrvata: 82,829
Mađara: 6,766


Dalmacija sa Bokom je 1910. imala 634,855 stanovnika, e sad Austrijanci su provodili popise na temlju "govornog" jezika" pa su imali tzv "Srbo-Hrvate"
"Srbo-Hrvata": 610,699 (96.19%), od njih je 82.5% bilo katolika, znači Hrvata, tako da možemo napisati:
Hrvati: 488,000 (77%)
Srbi: 122,000 (19,2%)
Talijana: 18,014 (2,9%)


Rijeka 1910. oko 50 tisuća stanovnika od čega:
Talijani: 24,000
Hrvati: 15,000


Istra, uključivo dio koji je u Sloveniji 1910. je imala 404,309 stanovnika:
Hrvati: 168,116 (41.6%)
Talijani: 147,416 (36.5%)
Slovenci: 55,365 (13.7%)
Nijemci: 13,279 (3.3%)
Rumunji (Ćići): 2,116 (0.5%)
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 01.08.2017., 09:00   #58
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Da probamo to pojednostaviti.

Predpostavimo ti imaš $10 dolara a ja 10 kuna. Idemo u pekaru kupiti kruha, jedina pekara nema druge, najbliža je 50 km udaljena. Pekar kaže, kila kruha 10 kuna ili $40 dolara. Što ćeš ti uraditi? Buniti se i reći pekaru da u drugom gradu ti možeš kopiti šest kila sa svojim novcem i odbiti da kupiš kruh? U drugi grad ne možeš, nemaš niti vremena niti mogućnosti da ideš tamo.
Ti ćeš uzeti svo frtalj štruce, podviti rep i odnesti ga gladnoj obitelji koja te čeka kod kuće, jeli tako?.
"Ujedinitelji" su stavili štambilj na svaku austrijsku novčanicu u opticaju u Hrvatskoj i izmjenjivali po rati 1 Din=4 krune. Kruna kao valuta je znatno devaluirala na kraju rata, a sigurno isto i dinar, tako da danas stvarno ne mozemo točno reći tko je koga "opljačkao".

Krune u zlatu su bile u svakodnevnom opticaju u AU prije WW1. Negdje u ladici imam zlatnik od 100 kruna, veliki skoro 30 cm u diametru s likom našeg Vrane.
O cemu ti covece pises, po svemu sudeci je trebalo da vas saljemo da menjate te krune ili stya vec tamo odakle su stampane, dakle u Bec, da sa njima raspravite koliko to vredi.
ccaterpillar is offline  
Old 01.08.2017., 09:03   #59
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Faro zna bolje nego ljudi koji su doktorirali ekonomiju

O čemu ti pričaš?
Si ćorav ili?
Ovo ti je mađarska karta sjeverne Hrvatske krajem 18.st-a (dakle preko 100 godina od događaja o kojima pričamo).
http://img15.hostingpics.net/pics/831746map002CRO.jpg
Obrati pozornost na šume.
Na koji način na Banovini možeš imati srpsku (osnosno pravoslavnu) većinu, ako su u svim gradovima većina Hrvati?
Tebi je jasno da nemaš skoro niti jedan grad sa srpskom većinom na Banovini, Kordunu i sjevernoj Dalmaciji?
Pogledaj još jednom kartu;
https://postimg.org/image/rn5j2duo3/
Ajmo po regijima-broj gradova sa srpskom većinom;
Banovina-0
Kordun-2 (Vojnić i Gvozd)
Lika-3(Korenica, Lapac i Gračac)
Dalmacija-0
Slavonija-0
Boka-0
Srijem 3(Šid, Ruma,Irig i relativna u Mitrovici)

Imaš 3 srpske enklave u hr.
jednu oko Gračca
jednu oko Vojnića
jednu na istoku Srijema.
I to su po tebi "srpske teritorije"

Ako izuzmeš istočni Srijem s Novim Beogradom, Srbi su jedna desetina stanovništva u HR.
Ti bi protjerao devet desetina?
Pa ne bi vas bilo ni u Moravskoj nakon toga
Ne znam kakav ti problem imas, ali boje sve govore, tamo gde je srpska vecina obojeno je jednom bojom, gde je hrvatska, drugom bojom, kakve ti to gradove pominjes ne znas ni ti sam, a ni ja ne znam zasto je to bitno, valjda bi hteo nekakvu majorizaciju da napravis na taj nacin.
Ali ako cemo tako, zasto se onda ogranicavati na gradove, ajdemo onda i na malo sira podrucja od gradova, recimo u svim Jugoslavijama Srbi su bili vecina, doduse mozda i relativna, ali ipak vecina, i sta sad?
ccaterpillar is offline  
Old 01.08.2017., 09:43   #60
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Ne znam kakav ti problem imas, ali boje sve govore, tamo gde je srpska vecina obojeno je jednom bojom, gde je hrvatska, drugom bojom, kakve ti to gradove pominjes ne znas ni ti sam, a ni ja ne znam zasto je to bitno, valjda bi hteo nekakvu majorizaciju da napravis na taj nacin.
Ali ako cemo tako, zasto se onda ogranicavati na gradove, ajdemo onda i na malo sira podrucja od gradova, recimo u svim Jugoslavijama Srbi su bili vecina, doduse mozda i relativna, ali ipak vecina, i sta sad?

Majorizacija
Fino sam ti rekao da je većina naselja sa srpskom većinom šuma.
Razumiješ li značenje te imenice?
Na karti su ti gradovi označeni sa crnim kvadratićem. Vidiš kako ih kod Srba nema?
Srbi (i to ako prihvatimo sve pravoslavce kao Srbe) su 1910. u Hrvatskoj bili ruralna populacija u par šuma uz granicu, dok su svi bitniji gradovi imali hrvatsku većinu.
Inače, u jugoslavijama je raznoraznim kolonizacijama to promijenjeno (eliminirano je dosta hr. gradića i sela), no opet 1991. je najveći grad sa srpskom većinom u Hrvatskoj Knin, koji je realno selo.

Jugoslavije 1910. nema. A kad se i stvara nastaje kao država (pa kraljevstvo) Srba, Hrvata i Slovenaca (kad je država, poredak je obrnut).

Ovu temu si pokrenuo s idejom da nije bilo Jugoslavija, nego da su umjesto toga nastale/opstale države Slovenaca, Hrvata i Srba. No očito samo trolaš i ponavljaš Šešeljevu VKK mantru...
Zar ti je toliko teško shvatiti da Srbi nisu imali ništa u Hrvatskoj do Jugoslavija?
A i dobar dio tih "Srba" se smatrao pravoslavnim Hrvatima.
Istočni Srijem je iznimka, tu su baš bili Srbi.
Ostatak su vlasi po kamenu i šumama...

Ti vjerojatno briješ na nešto ovog tipa;
https://i.ytimg.com/vi/YhLj9ThnGqs/maxresdefault.jpg
Jedini problem ti je što je to klasična velikosrpska propagandna karta.
Npr. Kupres je označen kao cijeli srpski, iako je sjeverna polovica općine čisto hrvatska, dok je u Posavini označeno svako srpsko selo, a i neka hrvatska (hint Tramošnica kraj Gradačca) su označena kao srpska.
Po karti ti u općini Obrovac (kod Zadra) nema Hrvata, iako je ista imala 30ak posto Hrvata 1991.
O Slavoniji i Baranji da ne pričam. Njemci i Česi su postali Srbi
Glina i Kostajnica su stekle srpsku većinu

S time da se čak ne priznaju Hrvati, nego Hrvati i Srbi katolici
Usporedi to s prošlim kartama iz 1910.

Po meni je logična granica ova;
http://imgur.com/a/LFRrk
Nama Bunjevačka i Šokačka Bačka, Boka i Petrovaradin, te komad BiH malo istočnije od rijeka Bosne i Neretve.
Vama istok BiH i većina Vojvodine.
Sasvim pošteno, dobili ste i komad Hrvatske u Srijemu (negdje polovica hrvatskih pravoslavaca je tamo).
Wikiceha is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:00.