Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2010., 19:17   #81
što te sprečava da se ponašaš opuštenije?

meni je npr grč kad vozim starog u autu... tj kad sjedi na suvozačevom mjestu

stalno ima potrebu panično se hvatat za onu ručku i "koči" cijelo vrijeme....


to mi stravično ide na kurac jer se počne panično ponašat i onda to jednostavno prebaci na mene.
pa redovito "zaboravim" vozit .... osim ako ne okrenem na zajebanciju "znao sam da ćemo stat ako ćemo skupa kočit"
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 19:30   #82
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
što te sprečava da se ponašaš opuštenije?

meni je npr grč kad vozim starog u autu... tj kad sjedi na suvozačevom mjestu

stalno ima potrebu panično se hvatat za onu ručku i "koči" cijelo vrijeme....


to mi stravično ide na kurac jer se počne panično ponašat i onda to jednostavno prebaci na mene.
pa redovito "zaboravim" vozit .... osim ako ne okrenem na zajebanciju "znao sam da ćemo stat ako ćemo skupa kočit"
ma meni je najgore kad mi počnu ruke drhtat a u glavi znam da za to nema razloga(ali eto tad se osjećam kao da je neko drugi u mom tijelu i da upravlja mojim mozgom)..tremu nemam kad se radi o ljudima koje dobro znam ili kad npr. neku stvar radim pred 4-5 osoba...ali kada je tu više osoba nije bitno šta da radim odma "izgubim kontrolu" iako to ne želim...sve to me ne bi nerviralo da kao posljedica toga nisu neke greške koje napravim a koje ne bih napravio nikada da ih npr. radim sam ili pred ljudima koje znam dobro...
BJ Penn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 19:38   #83
problem je vjerojatno u tvojoj samouvjerenosti, odnosno u nedostatku iste.
nisi siguran u sebe i svoje kvalitete i bojiš se nastupiti pred više ljudi kako ne bi učinio neku pogrešku i svi to ne bi vidjeli...to je donekle normalno, svatko ima barem malenu tremu, ali nemoj dopustiti da ona zavlada tobom, da postaneš nesposoban.
postoje svakakve metode opuštanja, tipa vježbe disanja ili slušanje glazbe koje ti može pomoći kod treme. pokušaj nešto pa vidi što ti najbolje odgovara.
sretno
__________________
''I think of myself as an intelligent, sensitive human being with the soul of clown wich always forces me to blow in at the most important moments...''
Jim Morrison
MortaL!s is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 17:44   #84
zbog istih stvari koje tebe muče,malo pomalo su me dovele do takve anksioznosti ,da sam morala počet pit tablete....sad mi je bolje,ali tbl. nisu rješenje,ja to jako dobro znam,ali,kad ne mogu drukčije
možda da imam pametniju psihijatricu,koja bi te neke moje probleme pokušala izliječiti psihoterapijom,a ne samo šopanjem sa pilsevima,grrrrrrrr
__________________
Sometimes you can't make it on your own...
lamija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 18:04   #85
Quote:
BJ Penn kaže: Pogledaj post
Imam veoma jaku tremu kada nešto radim ili govorim a istovremeno me posmatra i pomno prati veliki broj ljudi...Da to sad malo objasnim...naime kada pričam pred punim amfiteatrom nenormalno se zacrvenim i glas mi nenormalno drhti i u tome svemu ja zaboravim i na ono što izlažem...
Zatim drugi slučaj je da kada nešto radim a to je najčešće u laboratoriji i kada to posmatra veliki broj ljudi meni ruke počnu previše da drhte i naravno znoje se i hladne su...a primjetio sam da mi se to ne dešava dok npr. radim sam u laboratoriji...E sad to mi se stalno dešava i ne znam kako da si pomognem...pomalo mi je dojadilo da se svaki put dešavaju takve stvari a ove sedmice su mi tako drhtale ruke da sam umalo na vježbama prosuo kiselinu na ruke umjesto da je naspem u epruvetu...Tako da vas molim da mi pomognete svi vi koji ste imali slična iskustva a uspjeli ste to nekako prevazići ili ako ima neko stručan da zna kako prevazići ili barem smanjiti tremu...
Hvala unaprijed.
Stvar je u tome da si presvjestan svojih nedostatka, ili si u zabludi pa vidiš nedostatke tamo gdje ih nema. U laboratoriju se možda bojiš pogreške, pa te to čini nervoznijim

npr ja imam malu povučeniju donju čeljust, zato sam rijetko pričao ili sam okretao glavu kad me netko gleda iz profila.
također nisam volio čitati pred gomilom jer prenaglašavam zadnje slogove.
šta bi ja sad triba, izbjegavat ove situacije cijeli život?
naučiš se nosit s tim.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 18:07   #86
Helex ili par gutljaja vodke, ubiju svaku tremu u meni i mogu pričati pred dvoranom punom kolega bez frke
__________________
I don’t suffer from insanity, I enjoy every minute of it
Chapter_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 18:31   #87
Quote:
BJ Penn kaže: Pogledaj post
Imam veoma jaku tremu kada nešto radim ili govorim a istovremeno me posmatra i pomno prati veliki broj ljudi...Da to sad malo objasnim...naime kada pričam pred punim amfiteatrom nenormalno se zacrvenim i glas mi nenormalno drhti i u tome svemu ja zaboravim i na ono što izlažem...
Zatim drugi slučaj je da kada nešto radim a to je najčešće u laboratoriji i kada to posmatra veliki broj ljudi meni ruke počnu previše da drhte i naravno znoje se i hladne su...a primjetio sam da mi se to ne dešava dok npr. radim sam u laboratoriji...E sad to mi se stalno dešava i ne znam kako da si pomognem...pomalo mi je dojadilo da se svaki put dešavaju takve stvari a ove sedmice su mi tako drhtale ruke da sam umalo na vježbama prosuo kiselinu na ruke umjesto da je naspem u epruvetu...Tako da vas molim da mi pomognete svi vi koji ste imali slična iskustva a uspjeli ste to nekako prevazići ili ako ima neko stručan da zna kako prevazići ili barem smanjiti tremu...
Hvala unaprijed.
Zamisli da su goli. Ili da se radi o maloj i glupoj djeci koja kurca ne kuže što pričaš i misle na kašicu. Ili da su majmuni. Ne znam, pokušaj.

Što se tiče laboratorijskog rada, nikada ne radi sam u laboratoriju. To je jedno od pravila. Uvijek najmanje dvoje ljudi u prostoriji.
I zaboga, koristi propipetu i lateks rukavice. Doma vježbaj s bočicama ako ti se toliko tresu ruke. I nemoj stizati nepripremljen, uvijek znaj sve unaprijed.
Koliko trpiš te smetnje?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 18:39   #88
Meni se događa slično. Kada sam na predavanju, recimo, i pitam profesora nešto banalno, ili iznesem svoje mišljenje, tako se zacrvenim da i sama osjetim da "gorim". Naravno i drugi su to primjetili, pa mi je užasno neugodno. Ne znam kako da to promijenim...
__________________
~ Ne traži razloge za tugu, već sitnice za sreću! ~
The_Mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 19:10   #89
i meni se desava ista stvar. recimo kada treba izloziti seminar pred svima ja se pocnem tresti, bude mi jako vruce, vrtoglavica, ruke da ne govorim koliko se tresu, ma cijela se tresem, glas drhti, zaboravim sve sto sam htjela reci
vec mi je stvarno bed zbog toga, na faksu malo, malo neki seminar, ja uzimam sve one dosadne teme cije ce izlaganje biti tek krajem 4, 5 mjeseca. nista ne postizem tim odlaganjem. iduci ponedjeljak imam jedan seminar za izloziti koji mora trajati minimalno sat vremena, nema sanse da to uspijem, kako da probam suzbiti tremu do tada? naime, nas bude samo 15 u grupi, no svejedno nema pomoci
neki dan je trebalo nesto izloziti i sada je trebao ici jedan iz grupe i ja sam se javila misleci da cu bar tako malo suzbiti tremu, bilo je grozno, ne u tolikoj mjeri kako bude inace, malo sam prebrzo pricala i naravno ruke su se tresle nenormalno.
kako da si pomognem do tog famoznog iduceg ponedjeljka
__________________
*Ako si licem okrenut prema suncu, sve će sijenke biti iza tebe!*
lost_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 19:30   #90
Što se više zna o temi koju se izlaže, trema je manja. Isto tako, prijatelji među ljudima koji nas slušaju, pomažu.
__________________
Quisque faber fortunae suae est.
Monaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 19:37   #91
Slažem se s gornjim komentarom - dobra priprema pomaže da eliminiraš barem jedan preduvjet za tremu: neznanje ili kolebljivost oko samog sadržaja izlaganja.
Vježba također pomaže, dobro uvježbati radnju ili govor i tako smanjiti iznenađenja na minimum.
Shvatiti da su slušači/promatrači također samo ljudi, koji imaju mane i koji te razumiju kad se nađeš u takvoj situaciji - odnosno, i njih bi prala trema da su na tvojem mjestu.
Shvatiti da ljudi koji te slušaju ili gledaju nisu tu da bi ti našli dlaku u jajetu (motrili tvoje greške), nego jer to ima neku drugu svrhu (nešto komunicirate). Čak i da ti traže greške, to nije razlog da se uzrujavaš jer govori više o njima i njihovim namjerama negoli o tebi.
Pokušati svladati tehnike pravilnog disanja (dubokog, u trbuh).
Ako treba i vježbati tehnike koje opuštaju kao što je joga.
Živjeti zdravo i na zraku, među ljudima, što više.
Naći prijateljski jezik s onima s kojima svakodnevno radiš ili im izlažeš nešto.
Navodno pomažu i sredstva poput tableta za smirenje ili alkohola, ali to nisam probala pa ne znam - kod tableta pazi da te ne uspore, uspavaju, a kod alkohola da te ne "raspriča" previše i oda.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 19:54   #92
Quote:
BJ Penn kaže: Pogledaj post
Imam veoma jaku tremu kada nešto radim ili govorim a istovremeno me posmatra i pomno prati veliki broj ljudi...Da to sad malo objasnim...naime kada pričam pred punim amfiteatrom nenormalno se zacrvenim i glas mi nenormalno drhti i u tome svemu ja zaboravim i na ono što izlažem...
zanima me, uspiješ li ipak uz "psihičke" napore obaviti zadatu radnju ili te trema toliko sputa da te potpuno onesposobi pa da moraš prekinuti započetu radnju ?
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 19:57   #93
Da, ne zaboravimo da se priskom na žilu kucavicu na vratu smiruje puls. O svemu tome ima puno podataka na netu, u knjigama itd.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 20:00   #94
Quote:
BJ Penn kaže: Pogledaj post
Imam veoma jaku tremu kada nešto radim ili govorim a istovremeno me posmatra i pomno prati veliki broj ljudi...
...
Hvala unaprijed.
To se zove socijalna anksioznost - imaš posebnu temu o tome

A rješenje je: http://socijalna-anksioznost.blogspo...9/08/uvod.html
__________________
Moj mis Misic
Styx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 21:34   #95
meni je uvijek uspjevalo smanjiti tremu tako da sam se nečega smiješnog sjetio dok sam prezentirao na predavanjima, mada su nam (nama tremašima) i govorili kako ti Endimion sugerira da sve cure/dečke zamisliš gole. učestalim prezentiranjem na predavanjima i s godinama sam se uspješno riješio treme i sad nemem nikakvih problema s time..
Moor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 21:44   #96
Quote:
Styx kaže: Pogledaj post
površno i ugrubo.

ne možeš čovjeku lijepiti dijagnoze napamet.
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 09:07   #97
Quote:
normall kaže: Pogledaj post
površno i ugrubo.

ne možeš čovjeku lijepiti dijagnoze napamet.
mogu, jer sam i ja to doživjela. panika, drhtanje ruku, nisam više mogla platiti karticom u dućanu, a da se ne preznojim i ne drhtim dok ukucavam pin. i tako dalje, sve je samo raslo.

a ovaj blog (što je ustvari prijevod 20 seansi koje treba prijeći) mi je pomogao kao ništa u životu.
i zahvalna sam do smrti onome tko je ovako na forumu "zalijepio dijagnozu", dao link i napisao "ovo će vam pomoći". ne mogu vam objasniti koliko sam zahvalna.

znam isto tu i tamo vidjeti da netko da ovaj link u iskrenoj želji da pomogne, a onda mu odgovori netko tko nije ni pogledao o čemu se radi, i počne s prodikama
__________________
Moj mis Misic
Styx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 14:43   #98
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Zamisli da su goli. Ili da se radi o maloj i glupoj djeci koja kurca ne kuže što pričaš i misle na kašicu. Ili da su majmuni. Ne znam, pokušaj.

Što se tiče laboratorijskog rada, nikada ne radi sam u laboratoriju. To je jedno od pravila. Uvijek najmanje dvoje ljudi u prostoriji.
I zaboga, koristi propipetu i lateks rukavice. Doma vježbaj s bočicama ako ti se toliko tresu ruke. I nemoj stizati nepripremljen, uvijek znaj sve unaprijed.
Koliko trpiš te smetnje?
dobar prijedlog i hvala ti na njemu....a što se tiče smetnji,pa ne znam mislim da ih imam nekako od srednje škole ali su bili hajmo reći u nekoj blažoj mjeri...međutim sad mi to sve mnogo smeta na fakultetu jer me sprečava da istaknem svoje znanje i umijeće koje naravno imam ali koje ne dolazi do punog izražaja upravo zbog treme ili kako je već styx napisao/la socijalne anksioznosti...
BJ Penn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 14:49   #99
Quote:
Styx kaže: Pogledaj post
mogu, jer sam i ja to doživjela. panika, drhtanje ruku, nisam više mogla platiti karticom u dućanu, a da se ne preznojim i ne drhtim dok ukucavam pin. i tako dalje, sve je samo raslo.

a ovaj blog (što je ustvari prijevod 20 seansi koje treba prijeći) mi je pomogao kao ništa u životu.
i zahvalna sam do smrti onome tko je ovako na forumu "zalijepio dijagnozu", dao link i napisao "ovo će vam pomoći". ne mogu vam objasniti koliko sam zahvalna.

znam isto tu i tamo vidjeti da netko da ovaj link u iskrenoj želji da pomogne, a onda mu odgovori netko tko nije ni pogledao o čemu se radi, i počne s prodikama
ja imam samo problema sa svim tim simptomima koje si ti navela kada nešto radim pred mnogo ljudi dok mi grupa od 4-5 osoba ne stvara poteškoće...ev npr. u maju imam seminarski koji izlažem pred 200 osoba i ev već sad me trema hvata dok pišem o tome a tek kako će biti kad dođe vrijeme seminarskog...
a što se tiče ovog linka što si postavila počeo sam da čitam prije nekih 5 minuta ali nastavljam čim se vratim sa fakulteta (jbg. moram na vježbe u 16 sati)...
BJ Penn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 14:55   #100
Quote:
BJ Penn kaže: Pogledaj post
ja imam samo problema sa svim tim simptomima koje si ti navela kada nešto radim pred mnogo ljudi dok mi grupa od 4-5 osoba ne stvara poteškoće...ev npr. u maju imam seminarski koji izlažem pred 200 osoba i ev već sad me trema hvata dok pišem o tome a tek kako će biti kad dođe vrijeme seminarskog...
a što se tiče ovog linka što si postavila počeo sam da čitam prije nekih 5 minuta ali nastavljam čim se vratim sa fakulteta (jbg. moram na vježbe u 16 sati)...
Mislim osobno da će to pitanje treme proći kad-tad...jednostavno trebaš stisnuti zube i nakon podosta sličnih izlaganja ili ako ćeš češće prakticirati da si u recimo nekom većem društvu, nestati samo po sebi
Krle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:03.