Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2005., 20:00   #61
postoji teorija (Parsons) da speed reading tehnike kojima je nekakva osnova mogli bi reci disperzija fokusa (širi fokus, jednim pogledom uloviti što više informacija) uzrokuju miopiju. jeli tko od vas "brzih čitača" zamijetio korelaciju po tom pitanju?
Pepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2005., 22:21   #62
Jedna od boljih knjiga za samostalno učenje brzog čitanja je Peter Kump - Breakthrough Rapid Reading, suradnik začetnice brzog čitanja Evelyn Wood.

Ubaci u Google: Evelyn Wood i zanimljive stvari ćeš naučiti.

Koliko sam shvatio postoji više metoda za učenje brzog čitanja. Bitno je odabrati metodu koja ne izbacuje sadržaj i time dobiva na brzini pročitanog materijala već onu koja pospješuje spospobnost usvajanja više informacija u jedinici vremena.
SamuraJura is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2005., 16:17   #63
Quote:
Pepi kaže:
postoji teorija (Parsons) da speed reading tehnike kojima je nekakva osnova mogli bi reci disperzija fokusa (širi fokus, jednim pogledom uloviti što više informacija) uzrokuju miopiju. jeli tko od vas "brzih čitača" zamijetio korelaciju po tom pitanju?
Kod mene za sada nema nikakvih bolesti oka i ne nosim naocale!
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2005., 21:32   #64
Na Power reading sam išla u InOptimum na Selskoj i jako sam zadovoljna! Ubrzala sam se, kreativnija sam, naraslo mi je samopouzdanje itd. Imala sam super trenera koji je totalno cool i strpljiv i što se tiče PR imam samo pohvale. Prilikom čitanja teksta uspijevam se toliko uživjeti u tekst da ga puno dulje pamtim budući da ga proživljavam. Uz čitanje slušam muziku, npr. Buddha Bar i imam složenu različitu muziku za svaki pojedini dio u čitanju- pripremu, mind mapu, čitanje.
Preporučam svakome!
__________________
Životinje su moji prijatelji, a prijatelje ne jedem!
lepa protina kći is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2005., 22:51   #65
Quote:
SamuraJura kaže:
Problem je u tome što smo naučeni od malena vokalizirati riječi u glavi koje istovremeno čitamo. Također je problem što čitamo riječ po riječ. Glavna stvar je naučiti isključiti vokaliziranje i čitati grupe riječi 2,3,5 ili više od jednom.

Interesantna su iskustva ljudi koji kažu da ponekad izgube svjest o tome da čitaju već samo doživljavaju ono što čitaju...
sta sve necu nac na forumu ))

nisam se nikad zapitala je li moj nacin citanja neuobicajen, ali evo sad kad si to tako napisao...nikad ne vokaliziram procitane rijeci, dogodilo mi se par puta u zivotu i popizdila sam na to, jer me uzasno dekoncentriralo...kao lijek sam skuzila da se trebam minutu dvije prepustiti, i onda krene dalje onako kako to inace radim. i slicno ovom drugom sta si napisao, rijetko kognitivno ''razumijevam'' dok citam, nego samo dozivljavam.

to naravno nije slucaj sa strucnom literaturom, ali i dalje nema govora o subvokalizaciji...

ak sam ispravno shvatila subject.
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 19:33   #66
Quote:
Chloe kaže:
ja išla na mind-mapping... za sad nemam riječi pokude
kakva je razlika izmedu mind-mappinga i power readinga?


i jel ima neki site di mogu provjerit koliko brzo citam? glupo mi citat nes pa brojat rijeci poslje

evo nes ja nasla ali je na eng... rezultat mi je bio 261 rijeci u minuti ali koliko sam razumjela je upitno iako mi je eng dosta dobar

Vi koji se kuzite u taj speed reading mozete mi preporucit neku knjigu na hrv ili audio/video kazete jer pretpostavljam da tecaja nema u rijeci

evo nasla sam i ovo
AceReader Pro Deluxe 3.4d
kao neki program koji pomaze vjezbanju brzog citanja a izasao je (valjda demo??) u Bugu br 155

Zadnje uređivanje hana : 21.10.2005. at 20:39.
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2005., 13:42   #67
Mind-mapping je tehnika ucenja, a power reading tehnika citanja.
 
Odgovori s citatom
Old 23.10.2005., 20:23   #68
Quote:
Tibor kaže:
Mind-mapping je tehnika ucenja, a power reading tehnika citanja.
i jel postoji self study mind mappinga?
knjige ili dvd-ovi za ucenje bez tecaja?
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2005., 20:36   #69
Mind-mapping tehniku poducava samo Tony Buzan (http://www.mindmapping-croatia.com/) koji ima i speed reading knjigu (na engleskom) ali tu tehniku opisuju i drugi autori.
 
Odgovori s citatom
Old 23.10.2005., 21:06   #70
ajme super pa taj tip to radi u i rijeci
zna neko koliko kosta tecaj?
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2005., 21:22   #71
Quote:
Chloe kaže:
ja išla na mind-mapping... za sad nemam riječi pokude
ja gledam malo te mape koje su ljudi napravili na siteu koji je dao Tibor (hvala tibor) i totalno mi zbunjujuce izgledaju, sve onako nasvrakano u tisucu boja i smjerova...
jel tebi te mape pomazu? i jel su te oni tam naucili da ti to sve ne izgleda ko sta meni "laiku" izgleda

Ti si bila i na power readingu jel da?
I sta ti je vise pomoglo mind mapping ili power rading?


------

I jos nesto, sta je subvokalizacija, znas otprilike sta bi ti trebalo bit ali ne znam jel mi to ukljuceno ili iskljuceno
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 03:55   #72
Quote:
ajme super pa taj tip to radi u i rijeci
, imas razlicitih tecaja licenciranih trenera. Tesko da ce ti doci sam Tony Buzan .

Mape su zapravo vrlo jednostavne, sire se u svim smjerovima iz sredine, procitaj si koju Buzanovu knjigu (ima i na hrvatskom) pa ce ti sve biti jasno.
 
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 14:32   #73
@ Tibor
da znam da nece on ali iz njegove "tvornice" su ti licencirani jel...

Nego daj mi molim te objasni tu subvokalizaciju/verbalizaciju?!?!
Kako to iskljucit, kako uopce znat da je ukljuceno?
Nije mi jasno
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 14:40   #74
Subvokalizacija rijeci je kada tekst koji citas izgovaras u sebi (kao da pricas sam sa sobom).
Nije ju nuzno iskljuciti vec ju mozes pretvoriti u prednost (pogledaj moj prijesnji post u ovom topicu o tome)
 
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 18:37   #75
Quote:
Tibor kaže:
, imas razlicitih tecaja licenciranih trenera. Tesko da ce ti doci sam Tony Buzan .

Mape su zapravo vrlo jednostavne, sire se u svim smjerovima iz sredine, procitaj si koju Buzanovu knjigu (ima i na hrvatskom) pa ce ti sve biti jasno.
opet ja
kazes ima knjiga i na hrv - a ja ne nalazim u algoritmu
znas naziv neke koja je preveda?
ona speed reading book mozda?
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 19:03   #76
Algoritam ima samo engleska izdanja, koliko znam ja sam zadnju "The speed reading" kupio u Algoritmu (jedino ako u medjuvremenu nisu nabavili novu poslijku). 2 Buzanove knjige (Savrseno pamcenje i Koristite svoju glavu) preveli su Izvori (http://www.izvori.com/) a ostatak Veble (http://www.veble.hr/) (Snagom uma, Moć duhovne inteligencije, Moć kreativne inteligencije, Kako izrađivati mentalne mape, Mentalne mape za klince i Biti genijalac) .
 
Odgovori s citatom
Old 29.10.2005., 02:46   #77
pozdrav!

Zna li netko gdje mogu naći informacije o održavanju tečajeva o kojima govorite?


Da li takvi tečajevi brzog/bržeg čitanja mogu pomoći nekom da brže nauči gradivo? Neko je prethodno spomenuo da takvo brzo čitanje prvenstveno služi kod pregledavanja novina, kad tražimo neke informacije i sl. ali ne i za konkretno učenje gdje se treba doslovno naučiti (da ne kažem napamet) gradivo.
Ja sam totalno izgubila koncentraciju i ne mogu se fokusirati na gradivo a kamoli ga s razumijevanjem naučiti.

__________________
^_^ “Smile! It's irritates people.”
d.s.o. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2005., 08:53   #78
Quote:
d.s.o. kaže:
pozdrav!

Zna li netko gdje mogu naći informacije o održavanju tečajeva o kojima govorite?


Da li takvi tečajevi brzog/bržeg čitanja mogu pomoći nekom da brže nauči gradivo? Neko je prethodno spomenuo da takvo brzo čitanje prvenstveno služi kod pregledavanja novina, kad tražimo neke informacije i sl. ali ne i za konkretno učenje gdje se treba doslovno naučiti (da ne kažem napamet) gradivo.
Ja sam totalno izgubila koncentraciju i ne mogu se fokusirati na gradivo a kamoli ga s razumijevanjem naučiti.

Svoj problem možeš riješiti u Inoptimumu na Selskoj, www.inoptimum.com. Tamo sam i ja išla i totalno je super škola, trener je odličan (Viktor), tehnika puno pomogne što se tiče koncentracije, učenja i naravno, brzine čitanja. Tehnika Power reading služi svemu, čitanju svih vrsta štiva, boljoj koncentraciji, kreativnosti... Probaj, neće Ti biti žao! Kad sam ja išla tamo svima koji nisu zadovoljni vraćali su novac, ne znam je li to još uvijek tako pa se raspitaj.
__________________
Životinje su moji prijatelji, a prijatelje ne jedem!
lepa protina kći is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2005., 17:59   #79
Quote:
lepa protina kći kaže:
Svoj problem možeš riješiti u Inoptimumu na Selskoj, www.inoptimum.com. Tamo sam i ja išla i totalno je super škola, trener je odličan (Viktor), tehnika puno pomogne što se tiče koncentracije, učenja i naravno, brzine čitanja. Tehnika Power reading služi svemu, čitanju svih vrsta štiva, boljoj koncentraciji, kreativnosti... Probaj, neće Ti biti žao! Kad sam ja išla tamo svima koji nisu zadovoljni vraćali su novac, ne znam je li to još uvijek tako pa se raspitaj.
Možeš li mi reći koliko košta i koliko tečaj traje?
HVALA TI.
__________________
^_^ “Smile! It's irritates people.”
d.s.o. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 15:46   #80
Quote:
d.s.o. kaže:
Možeš li mi reći koliko košta i koliko tečaj traje?
HVALA TI.
traje tjedan dana, ali za cijenu pitaj tamo, ne znam imaju li kakvih promjena. Po novome, upisuju ga i u radnu knjižicu!
__________________
Životinje su moji prijatelji, a prijatelje ne jedem!
lepa protina kći is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:02.