Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2006., 18:19   #1
Question Definicija Slobode?

Neki kažu da je sloboda jedini pojam koji se ne može definirati..šta vi mislite o tome..kako bi vi definirali slobodu..
__________________
Half a bee, philosophically,Must, ipso facto, half not be.But half the bee has got to be..Vis a vis, its entity. D'you see?
dida i ja idemo istom frizeru :s :s
3nina3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 19:32   #2
sloboda etc...

sloboda ti je,draga nina, npr.da mi se javis te da odemo na picence.zatim,logicno je da ti se ja strasno svidim i na kraju sasvim je shvatljivo da se ludo zaljubis u mene.moguce je da se i ja zaljubim u tebe a nakon toga je sve otvoreno.
aurens is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 20:02   #3
Ne,ne dragi moj aurens..u tom slučaju sloboda je da ti ja lijepo dam do znanja da me ne zanimaš,zatim logično je da ćeš se povući jer si već ispao glup pošto jadne fore ostavljaš na topicu gdje sudjeluju većina onih,koji za razliku od tebe,nemaju samo slamu u glavi,i sasvim je shvatljivo da će ti se sada svi nasmijati,a moguće je i da ćeš izvući neku poantu iz svega ovoga pa se više nećeš ići tako javno blamirati.
__________________
Half a bee, philosophically,Must, ipso facto, half not be.But half the bee has got to be..Vis a vis, its entity. D'you see?
dida i ja idemo istom frizeru :s :s
3nina3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 20:07   #4
Znači definicija slobode..tu smo stali..
__________________
Half a bee, philosophically,Must, ipso facto, half not be.But half the bee has got to be..Vis a vis, its entity. D'you see?
dida i ja idemo istom frizeru :s :s
3nina3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 20:17   #5
pa daj nina kaj se tak zestis,no?ja sam ti opcenito onako zovijalni tip i volim se zekat pekat.ne znaci da se moras ljutit ne?i moja poruka ti je na neki nacin prikladna tvom pitanju...demonstrirao sam svoju slobodu da ti odgovorim na mozda malcice drugaciji nacin od tvojih ocekivanja.moja "sloboda za" je moj odgovor a moja "sloboda od" je u cinjenici da se nisam naljutio na tvoj zlockasti komentar.nema potrebe za vrijedjanjem s tvoje strane.zakaj si tak zlocesta(mada moram priznat da mi je to skroz seksi grrrr).
aurens is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 20:29   #6
sloboda nije jedini pojam koji se ne može definirati.
tu su još i pravda, ljubav, istina i tome slični pojmovi, koji se sami za sebe ne mogu definirati, nego uvijek moraju biti definirani ovako kako je aurens definirao slobodu.
sloboda za.
i sloboda od.
dakle, možemo ju definirati samo ako ju stavimo u suodnos sa nečim, odnosno nekim tko je slobodan za napravit nešto, ili slobodan od obveze da napravi nešto.
nadam se da neću ispast drzak ako te pitam zakaj te sloboda muči?
obično o njoj razmišljaju oni koji ju nemaju.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 21:06   #7
Quote:
Krvnik kaže:

dakle, možemo ju definirati samo ako ju stavimo u suodnos sa nečim, odnosno nekim tko je slobodan za napravit nešto, ili slobodan od obveze da napravi nešto.
To razumijem,ali zanima me definicija slobode,upravo tog zasebnog pojma.Što tebi predstavlja sloboda?Tipa,zatvoriš oči,i osluškuješ kišu i zamisliš slobodu (kao pojam),kakvi oblici ti se stvaraju pred očima?Kakav ti se osjećaj javlja?Neznam da li sam dobro objasnila što me tu zapravo zanima..

Slobodu i imam i nemam,sve ovisi kako gledaš na to. Nije da me muči već mi je zanimljivo čuti tuđa mišljenja o tome.
__________________
Half a bee, philosophically,Must, ipso facto, half not be.But half the bee has got to be..Vis a vis, its entity. D'you see?
dida i ja idemo istom frizeru :s :s
3nina3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 21:40   #8
Quote:
3nina3 kaže:
Ne,ne dragi moj aurens..u tom slučaju sloboda je da ti ja lijepo dam do znanja da me ne zanimaš,zatim logično je da ćeš se povući jer si već ispao glup pošto jadne fore ostavljaš na topicu gdje sudjeluju većina onih,koji za razliku od tebe,nemaju samo slamu u glavi,i sasvim je shvatljivo da će ti se sada svi nasmijati,a moguće je i da ćeš izvući neku poantu iz svega ovoga pa se više nećeš ići tako javno blamirati.
Ovo nije za smijanje već potvrda da svaki novi forumaš reagira preosobno na postove ostalih.Nije valjda da nisi čitala nijednu temu prije registracije.Podržavam te aurens
__________________
Čovjek mora biti svjestan svojih ograničenja.
Dorky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 21:40   #9
Sasvim mi odgovara ono sto je Satre rekao: 'Mi smo osudeni na slobodu!'

nema isprike (drustvo, genetika , odgoj, drugi ljudi, okolnosti)...slobodni smo u potpunosti, slobodni smo da mislimo sto god zelimo, slobodni vjerovati u sto god zelimo, slobodni osijecati sto god zelimo osijecati,slobodni zeljeti sto god zelimo i slobodni odabarti sto god zelimo....

materija..e, ona je vec podlozna zakonu uzroka i posljedice - covjek nije - nema tu nikakvog determinizma ni izvana ni iznutra...

naravno da ja ne mogu letjeti...nazalost - moje tijelo je materija...

ja tu ne mogu nista...ja ne mogu zaobici tu i takvu slobodu...its a krs...mozemo,doduse izvrsiti suicid...ali ,zasto bi to cinili....eto, sloboda je takva zvjerka meni...neki put mi je to uznemirujuce...drugi put ne marim za to...eto..
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 22:16   #10
Quote:
Dorky kaže:
Ovo nije za smijanje već potvrda da svaki novi forumaš reagira preosobno na postove ostalih.Nije valjda da nisi čitala nijednu temu prije registracije.Podržavam te aurens
Jesam,čitala sam i ne vidim kakve to ima veze sa ovim.Naravno da sam osobno reagirala na onaj ulet,pogotovo kada sam još vidjela da je aurens sličan takav post ostavio na jednom drugom topicu.Taj sam ulet smatrala neprikladnim jer tema o kojoj sam ja htjela raspravljti nema veze sa tim.Neka šalje na pm i sve pet,nije nužno takav post ostavljati na ovom topicu.Osim toga ja ne vidim nikakav razlog da i dalje raspravljamo o tome,ovakve stvari samo neprotrebno crpe čovjeku energiju.

Blue bird u potpunosti se slažem sa tobom.
__________________
Half a bee, philosophically,Must, ipso facto, half not be.But half the bee has got to be..Vis a vis, its entity. D'you see?
dida i ja idemo istom frizeru :s :s
3nina3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 22:22   #11
3nina3 što ti smatraš slobodom
__________________
Čovjek mora biti svjestan svojih ograničenja.
Dorky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 22:42   #12
Quote:
blue bird kaže:
Sasvim mi odgovara ono sto je Satre rekao: 'Mi smo osudeni na slobodu!'

nema isprike (drustvo, genetika , odgoj, drugi ljudi, okolnosti)...slobodni smo u potpunosti, slobodni smo da mislimo sto god zelimo, slobodni vjerovati u sto god zelimo, slobodni osijecati sto god zelimo osijecati,slobodni zeljeti sto god zelimo i slobodni odabarti sto god zelimo....

materija..e, ona je vec podlozna zakonu uzroka i posljedice - covjek nije - nema tu nikakvog determinizma ni izvana ni iznutra...

naravno da ja ne mogu letjeti...nazalost - moje tijelo je materija...

ja tu ne mogu nista...ja ne mogu zaobici tu i takvu slobodu...its a krs...mozemo,doduse izvrsiti suicid...ali ,zasto bi to cinili....eto, sloboda je takva zvjerka meni...neki put mi je to uznemirujuce...drugi put ne marim za to...eto..
djelomično se slažem.

ne slažem se sa time da je čovjek potpuno slobodan i neovisam od drugih ljudi i okolnosti. ljudska psiha je zamršena stvar.
npr,ima topic na pravu (nije o tome konkretno al je bitan dio). žena kojoj je malo dijete poginulo pri padu iz zgrade. tu nema slobode. njoj,i svima kojima se tak nekaj desi jako često imaju teške psihičke posljedice koje nisu njihov izbor. i postanu netko/nešto čega se ni u najgorim morama nisu bojali. kužiš? to se može protegnut na sve psihičke,a i fizičke bolesnike,jer nitko ne bira svoju kramu koja se ipak zalijepi za njih i mijenja ih i određuje.
ovo kaj si ti navela stoji u teoriji,al u praksi je to malo drugačije. a ovo kaj sam ja navela su isto zasebni slučajevi,ali ne i tako rijetki,još pogotovo ako ih se ne shvati doslovno nego uopći.
reći da nikakvi vanjski utjecaji ne pogađaju čovjeka je u koliziji sa jednom od osnovnih definicija čovjeka-da je društveno/socijalno biće,koju se jako teško ili nikako ne može osporiti.

jedino kaj ja znam je da apsolutna sloboda ne postoji. ni u kom pogledu. čak i navedeni suicid nije slobodan izbor nego čin koji je posljedica ozbiljnih psihičkih poremećaja koji oduzimaju svaku slobodu.
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 22:49   #13
Moje mišljenje o slobodi..ja mislim da je sloboda zapravo na neki način interpretacija.Svaka osoba slobodu interpretira sebi na svoj način i to je prekrasno jer to mi daje najbolji dokaz koliko je taj pojam opširan a samim time mi smo toliko slobodni da ponekada toga nismo ni svijesni.Kada zamišljam simbol slobode,pred oči mi dolazi ptica.Zamislim si da sam ptica i da letim,i to mi u potpunosti predstavlja slobodu kretanja (mogu letjeti..sletjeti,poskakivati na tlu,stajati) moja kretnja je neograničena,tok misli također.Sloboda je na neki način i beskonačna sila jer djeluje u svakome trenutku i sve nas povezuje svojim svilenim prozirnim nitima.Bog mi također predstavlja slobodu,jer On je upravo sila beskonačne pozitivne energije,On mi također predstavlja i nadu i naravno istinu,sve mi se to međusobno nadopunjuje..
__________________
Half a bee, philosophically,Must, ipso facto, half not be.But half the bee has got to be..Vis a vis, its entity. D'you see?
dida i ja idemo istom frizeru :s :s
3nina3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 22:56   #14
Quote:
3nina3 kaže:
Blue bird u potpunosti se slažem sa tobom.
...simpa stil...tvog pisanja...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 23:07   #15
Quote:
3nina3 kaže:
Moje mišljenje o slobodi..ja mislim da je sloboda zapravo na neki način interpretacija.Svaka osoba slobodu interpretira sebi na svoj način i to je prekrasno jer to mi daje najbolji dokaz koliko je taj pojam opširan a samim time mi smo toliko slobodni da ponekada toga nismo ni svijesni.Kada zamišljam simbol slobode,pred oči mi dolazi ptica.Zamislim si da sam ptica i da letim,i to mi u potpunosti predstavlja slobodu kretanja (mogu letjeti..sletjeti,poskakivati na tlu,stajati) moja kretnja je neograničena,tok misli također.Sloboda je na neki način i beskonačna sila jer djeluje u svakome trenutku i sve nas povezuje svojim svilenim prozirnim nitima.Bog mi također predstavlja slobodu,jer On je upravo sila beskonačne pozitivne energije,On mi također predstavlja i nadu i naravno istinu,sve mi se to međusobno nadopunjuje..
Super.Imaš dobro mišljenje.
__________________
Čovjek mora biti svjestan svojih ograničenja.
Dorky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 23:28   #16
bas slatko...hi,hi,hi

nego,ninotchka...mislim da ti je najbolje,ako si gladna odgovora na ovakva temeljna pitanja,upisati studij filozofije.tamo ces doci u dodir sa divnim profesorima i prekrasnim knjigama koje ce ti pomoci na tvom putu.ako vec studiras,mozes u knjiznici posuditi mnogo lijepih knjiga koje se,sto direktno,sto zaobilazno,bave onime sto ti trenutno golica znatizelju.sloboda je kao pojam prezahtjevna tema za ovako pausalno bavljenje istom.nemojmo dodatno banalizirati ionako banalno vrijeme u kojem zahvacamo bitak nas svagdasnji.eto toliko.
p.s.mackice,zasto se ne javljas?
aurens is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 23:37   #17
Quote:
ambasadorica kaže:
djelomično se slažem.

ne slažem se sa time da je čovjek potpuno slobodan i neovisam od drugih ljudi i okolnosti. ljudska psiha je zamršena stvar.
npr,ima topic na pravu (nije o tome konkretno al je bitan dio). žena kojoj je malo dijete poginulo pri padu iz zgrade. tu nema slobode. njoj,i svima kojima se tak nekaj desi jako često imaju teške psihičke posljedice koje nisu njihov izbor. i postanu netko/nešto čega se ni u najgorim morama nisu bojali. kužiš? to se može protegnut na sve psihičke,a i fizičke bolesnike,jer nitko ne bira svoju kramu koja se ipak zalijepi za njih i mijenja ih i određuje.
ovo kaj si ti navela stoji u teoriji,al u praksi je to malo drugačije. a ovo kaj sam ja navela su isto zasebni slučajevi,ali ne i tako rijetki,još pogotovo ako ih se ne shvati doslovno nego uopći.
reći da nikakvi vanjski utjecaji ne pogađaju čovjeka je u koliziji sa jednom od osnovnih definicija čovjeka-da je društveno/socijalno biće,koju se jako teško ili nikako ne može osporiti.

a, ja ti, ponovo, kazem covjek nije slobodan biti ne-slobodan....it haunts us...sve su ovo drugo izvlacenja...i kao sto kaze Sartre da je svatko od nas jednostavno u svijetu i sto cemo mi biti - ovisi o nama....
"For I am responsible for my very desire of fleeing responsibilities. To make myself passive in the world, to refuse to act upon things and upon Others is still to choose myself, and suicide is one mode among others of being-in-the-world."
Sartre


ja sam, kao dijete jela meso...ali sada sam vegetarijanac...kao sto sam mogla ostati i mesozderka...ja zivim u gradu, a jako volim more i ljetovanje u svojoj vikendici i pomalo se o tome tuzim drugima...ali, ja sam slobodna otici na more...ko mi brani...ali ovako mi je jednostavnije...a slobodna sam i zivjeti u bacvi, poput Diogena, mog apsolutnog (uz Pitagoru) Grka fejvorita...ali ne zivim..treaba to moci...i tako redom...teret, kaze Sartre i jest teret...bas je super, kad bi mogla okriviti neki kismet, okolnosti...za svoje postpuke...


Quote:
jedino kaj ja znam je da apsolutna sloboda ne postoji. ni u kom pogledu. čak i navedeni suicid nije slobodan izbor nego čin koji je posljedica ozbiljnih psihičkih poremećaja koji oduzimaju svaku slobodu.

dobro, ovo sad nije tema ovdje...ali, jako grijesis za suicid...mozda netko i na to otvori topik...zanimljivo...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 23:42   #18
Quote:
blue bird kaže:
[COLOR="teal"]
dobro, ovo sad nije tema ovdje...ali, jako grijesis za suicid...mozda netko i na to otvori topik...zanimljivo...
e sad reć da JAKO griješim je stvarno pretjerano.
ok,nije tema,al ak ti se da,probaj mi objasnit kako suicid može bit slobodan čin? da,svatko je fizički slobodan to učinit,ali neće. zašto ga onda počine oni koji ga počine?
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 23:50   #19
Quote:
ambasadorica kaže:
e sad reć da JAKO griješim je stvarno pretjerano.
ok,nije tema,al ak ti se da,probaj mi objasnit kako suicid može bit slobodan čin? da,svatko je fizički slobodan to učinit,ali neće. zašto ga onda počine oni koji ga počine?

pa, nego sta da je slobodan...sam o tome odlucujes...zato sto si slobodan i to uciniti, ako zelis...

to, bi trebali pitati njih...ima ih dosta koji u tome namjerno ili ne-namjerno ne uspiju...sta ja znam- netko nema snage za borbu i odgovornost u zivotu, pa pocini suicidm da se iz tog izvuce...netko drugi misli da je zivot npr, jedna velika gnjavaza..pa se ubije...ne, znam - bice da ima puno razloga...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 00:00   #20
Quote:
blue bird kaže:

pa, nego sta da je slobodan...sam o tome odlucujes...zato sto si slobodan i to uciniti, ako zelis...

to, bi trebali pitati njih...ima ih dosta koji u tome namjerno ili ne-namjerno ne uspiju...sta ja znam- netko nema snage za borbu i odgovornost u zivotu, pa pocini suicidm da se iz tog izvuce...netko drugi misli da je zivot npr, jedna velika gnjavaza..pa se ubije...ne, znam - bice da ima puno razloga...
pa dal misliš da je ijedan suicid počinila osoba koja nije bila psihički neuravnotežena? taman i da je do tada djelovala "normalno",u tom se trenu morao dogodit neki spoj u glavi koji će ju nagnat na to.
i uostalom,kao što već rekoh,psihičke bolesti oduzimaju slobodu. i to ju oduzimaju puno više i na gori način nego najstroži zatvori i najteže fizičke bolesti. a da se o nekom poremećaju radi,mislim da je to sigurno.
nije ovo rasprava "zakaj se netko ubije",koju i inače smatram bespredmetnom baš iz razloga koje ovdje navodim.
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:17.