Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2006., 09:49   #1
Psihopatija

"Podrijetlo današnjeg opisa sindroma psihopatije nalazimo u Cleckleyevu radu. U svojoj knjizi Maska zdravlja Cleckley je opisao 16 kriterija za dijagnozu psihopatije (Cleckley, 1941). Ti kriteriji uključuju površan šarm, odsutnost anksioznosti, odsutnost osjećaja krivnje, nemogućnost oslanjanja na takve osobe, nepoštenje, egocentričnost, neuspjeh u stvaranju trajnih intimnih odnosa, neuspješno učenje pomoću kažnjavanja, siromaštvo emocija, pomanjkanje uvida u učinke vlastitog ponašanja na druge i nemogućnost planiranja naprijed."

(izvor)

Tradicionalni pojam psihopatije podrazumijeva:
- nedostatak empatije
- precjenjivanje osobne važnosti
- površan šarm
- sklonost manipulaciji drugima.

Psihopate također karakteriziraju sljedeće osobine:
- njihova socijalno nepoželjna ponašanja često imaju iracionalne ili perverzne motive (npr., ne kradu zbog neimaštine)
- sve emocije (ljubav, suosjećanje, krivnja, strah, mržnja itd.) slabije su razvijene
- oslabljena im je sposobnost učenja, poglavito učenja izbjegavanjem (ne povezuju kaznu sa djelom).


__________________________________________________ ______________________


Vidim da ste se raspisali o dečkima i curama psihopatskih sklonosti pa me zanima je li moguće kod nekoga na vrijeme skužiti da bi mogao biti sklon takvom ponašanju?

Koliko znam, obično se radi o tihim, mirnim, povučenim ljudima koji ugl. nisu nikada imali neku kvalitetnu ljubavnu vezu, ili lupam bezveze?

Zadnje uređivanje Almost Rosey : 06.11.2012. at 21:03.
thumbelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 10:22   #2
Ne vjerujem da je baš tako crno-bijelo.
Mr.Oizo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 11:40   #3
Psihopati i mirnoća i povučenost ... ne znam baš.
Oni su zbog teške pobudljivosti živčanog sustava sensation seekeri.
Mnogi završe u zatvorima zbog agresije i sličnoga.
A kvalitetan emocionalni odnos nemaju, to stoji.
Mnogi na sreću uspjevaju kanalizirati svoje karakteristike u neka zanimanja u vojsci, businessu, bavljanju extremnim sportovima i sl.
(time ne želim reći da su svi u tim zanimanjima takvi)
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 12:12   #4
psihopati nemaju sposobnost empatije.
neki završe u zatvorima i ludnicama, neki na visokim položajima, ovisno o intelektualnim sposobnostima i snalažljivosti.
oni pametniji nauče glumiti emotivne reakcije i uspješni su manipulatori.
postoji cijela lista krakterističnih osobina, ali ne da mi se sad tražit i kopipejstat, sorry...
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 12:12   #5
Ovisi koga se smatra psihopatom -ako govorimo o sociopatima, onda su to, kako kaze Mad Scientist, agresivni ljudi koji krpaju rupe u sebi na nacin nanosenja boli drugim ljudima.

Ali neki psihopatima smatraju i teze oblike narcistickih poremecaja....

Ove prve mozes raspoznati po tome sto uzivaju u mucenju drugih ljudi , pojednostavnjeno receno. A ovi drugi su zajebana kategorija - jer izvana izgledaju savrseno normalno i cesto imaju jaku karizmu. Ustvari obje te kategorije imaju jaku karizmu. No, ovi drugi mogu biti i povuceni (tesko otvaranje i uspostavljanje emocionalnih odnosa), i prikazivati se savrsenima - npr. puno price o vlastitoj velicini i vaznosti a bez pokrica u stvarnom zivotu...Od takvih bjezati glavom bez obzira.

Obojici je karakteristicno ne-posjedovanje empatije tj. obzira prema osjecajima drugih ljudi, radi toga su i u stanju nanositi bol drugima bez obzira....Radi toga i ne mogu uspostaviti neki emocionalni odnos.

Ustvari, iako ne znam je li to tako igdje navedeno, meni se cini kao da je sociopat jako teska vrsta narcistickog poremecaja - ima slicne simptome - iskoristava druge ljude za svoje potrebe, nema empatije, trazi da uvijek bude na prvom mjestu, da mu se drugi pokoravaju itd.
Lali is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 12:21   #6
Prema dijagnostičkom priručniku (DSM IV), potrebna su barem tri od sljedećih karakteristika za dijagnozu antisocijalnog poremećaja ličnosti (novi naziv za psihopate):

A) Odstupanje od društvenih normi u smislu kršenja zakona
B) Laganje, varanje drugih osoba radi osobne koristi ili zadovoljstva
C) impulzivnost ili nemogućnost planiranja i posljedica svojih postupaka
D) Iritabilnost i agresivnost (npr. česte tučnjave)
E) Zanemarivanje sigurnosti sebe samoga i drugih osoba
F) Konzistentna neodgovornost (npr. teško zadržavaju radno mjesto).
G) Nedostatak žaljenja, suosjećanja, empatije

I da, za dijagnozu, osoba mora imati barem 18 godina ...
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 18:00   #7
Quote:
Mad Scientist kaže:
Prema dijagnostičkom priručniku (DSM IV), potrebna su barem tri od sljedećih karakteristika za dijagnozu antisocijalnog poremećaja ličnosti (novi naziv za psihopate):

A) Odstupanje od društvenih normi u smislu kršenja zakona
B) Laganje, varanje drugih osoba radi osobne koristi ili zadovoljstva
C) impulzivnost ili nemogućnost planiranja i posljedica svojih postupaka
D) Iritabilnost i agresivnost (npr. česte tučnjave)
E) Zanemarivanje sigurnosti sebe samoga i drugih osoba
F) Konzistentna neodgovornost (npr. teško zadržavaju radno mjesto).
G) Nedostatak žaljenja, suosjećanja, empatije

I da, za dijagnozu, osoba mora imati barem 18 godina ...

A) tu itamo
B) ponekad
C) uvijek
d) ne
e) ponekad
f) ne
g) ne

ima 50% šanse da postanem pravi full turbo psihopat
__________________

Svaki neuspjeh je korak bliže uspjehu
soul_of_sidartha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 18:03   #8
Quote:
Mad Scientist kaže:
I da, za dijagnozu, osoba mora imati barem 18 godina ...
Pročitala sam cijelu listu i taman pomislila: omg, svi tinejđeri su psihopati, kad ono...
Etienne is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 18:25   #9
Za psihopate je karakteristična povečana aktivnost pojedinih dijelova čeonog režnja mozga pri rješavanju problema emocionalne prirode, što se objašnjava njihovom nemogućnošću intuitivnog shvačanja istih, već postoji potreba za racionaliziranjem.

Dakle, koliko sam ja upučen, karakterizira ih primarno poremečaj emocionalnog sklopa, što rezultira nedostatkom empatije, srama, osjećaja dužnosti, poštovanja, ljubavi i drugih emocija nužnih za normalno funkcioniranje u društvu.
Taj nedostatak se manifestira razvojem površinski vrlo šarmantne ličnosti, izrazito dobrog manipulatora i lažca, koji će učiniti što god je u njegovom interesu, bez i malo razmišljanja o posljedicama po druge.

Dakle, ono što ekipa opisuje pod "dečko/cura psihopat" je daleko od toga.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 18:44   #10
Mislim da će napredak neurologije kao znanosti u slijedećih pedeset godina pokopati puno teorija o psihopatima , shizofreničarima (proširene lat. komore, oštećenja bazalnih ganglija mozga), kao o osobama koje su zbog traume iz djetinjstva i slično postali to što jesu, već da će se pronaći "zdrav", konkretan razlog tj. oštećenje pojedinih dijelova mozga , iako se već sada mnoge psihoanalitičke teorije lagano ljuljaju na vjetru u svom svome besmislu.
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 19:13   #11
Čini mi se da je preciznost točnije zbilja pretjerana pedanterija jedna od karakteristika psihopata.
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 19:21   #12
Quote:
Tinchi kaže:
Čini mi se da je preciznost točnije zbilja pretjerana pedanterija jedna od karakteristika psihopata.
Ego je dao najpotpuniju definiciju.

pretjerana pedanterija, zar ne ide pod opsesivno-kompulzivni poremećaj?
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 19:26   #13
Nemam pojma, ne znam definicije.
Pišem samo svoje zapažanje.
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 19:37   #14
Quote:
car_je_gol kaže:
psihopati nemaju sposobnost empatije.
neki završe u zatvorima i ludnicama, neki na visokim položajima, ovisno o intelektualnim sposobnostima i snalažljivosti.
oni pametniji nauče glumiti emotivne reakcije i uspješni su manipulatori.
postoji cijela lista krakterističnih osobina, ali ne da mi se sad tražit i kopipejstat, sorry...
Ja sam obdaren ogromnom dozom empatije,da to graniči s normalom.Danas sam plakao jer sam nešto tužno gledao na TV-u,puknem kad vidim siromaha a smatram se psihopatom,tako da ti ne stoji tvrdnja.
Rastuži me tuđa nesreća-

A) Odstupanje od društvenih normi u smislu kršenja zakona -NE
B) Laganje, varanje drugih osoba radi osobne koristi ili zadovoljstva -NE
C) impulzivnost ili nemogućnost planiranja i posljedica svojih postupaka -DA
D) Iritabilnost i agresivnost (npr. česte tučnjave) -NE
E) Zanemarivanje sigurnosti sebe samoga i drugih osoba -50% (SEBE)
F) Konzistentna neodgovornost (npr. teško zadržavaju radno mjesto).DA
G) Nedostatak žaljenja, suosjećanja, empatije -NE

>Što je meni onda?
Marken is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 19:40   #15
Meni se čini da su u glavnom baš prilično neuredni.... barem je tako s jednom meni relativno bliskom osobom koja pokazuje sve simptome psihopatije...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 19:42   #16
Quote:
Ego kaže:
Za psihopate je karakteristična povečana aktivnost pojedinih dijelova čeonog režnja mozga pri rješavanju problema emocionalne prirode, što se objašnjava njihovom nemogućnošću intuitivnog shvačanja istih, već postoji potreba za racionaliziranjem.

Dakle, koliko sam ja upučen, karakterizira ih primarno poremečaj emocionalnog sklopa, što rezultira nedostatkom empatije, srama, osjećaja dužnosti, poštovanja, ljubavi i drugih emocija nužnih za normalno funkcioniranje u društvu.
Taj nedostatak se manifestira razvojem površinski vrlo šarmantne ličnosti, izrazito dobrog manipulatora i lažca, koji će učiniti što god je u njegovom interesu, bez i malo razmišljanja o posljedicama po druge.

Dakle, ono što ekipa opisuje pod "dečko/cura psihopat" je daleko od toga.
Jebote ja znam jednog ali toj curi ja to nisam mogao dokazati.
Još je s njim.
Marken is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 19:43   #17
Koje osobine imaju PSIHOPATI, molim lijepo.
__________________
''An aggressive squirrel attacked and injured three people in a German town before a 72-year-old pensioner dispatched the rampaging animal with his crutch.''
kamOsutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 19:44   #18
Quote:
marketgarden kaže:
Ja sam obdaren ogromnom dozom empatije,da to graniči s normalom.Danas sam plakao jer sam nešto tužno gledao na TV-u,puknem kad vidim siromaha a smatram se psihopatom,tako da ti ne stoji tvrdnja.
Rastuži me tuđa nesreća-
mene rastužuju klonovi i još više trollovi, ali kakve to veze ima s temom?
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 19:45   #19
Eh vidiš Ego, meni se čini da su vrlo precizni u onome što rade, recimo nisu kadra skicirati nešto na papiru bez pomagala (ravnalo, kutomjer)
Rade dugo i predano, razrađuju detalje do potankosti, obično posjeduju neki svoj sustav koji je također detaljno razrađen.
I agresivni su, pogotovo fizički...
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 19:51   #20
Quote:
car_je_gol kaže:
mene rastužuju klonovi i još više trollovi, ali kakve to veze ima s temom?
smatram se Psihopatom a ovdje se stalno govori o nedostatku empatije.
Ja je imam.I previše.
Psihopatom se smatram samo zbog jedne točke,burno reagiram,svašta kažem kad sam povrijeđen ili samo mislim da jesam a poslije mi bude žao ali što to vrijedi kad sam već rekao.
Marken is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:50.