Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2009., 20:30   #41
Otkud? Sa psihijatrije, jer tamo završe. Ali mislim još više od nekih drugih metoda koje više idu na imaginaciju, ili uslijed hipnoze i sl., što sad nije baš tema.
Neki "odlutaju" (čemu je BPD npr. jako sklon) samo privremeno i povratno, a nekima treba intenzivan tretman antipsihoticima. Nije baš za zezanje.

A depresija - slažem se načelno. Iako je depresija heterogeni skup poremećaja, s različitom etiologijom, pa je dobro malo detaljnije utvrditi, koliko se može, nego samo da je blaža. Ali to je sad već i pitanje standarda.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 16:43   #42
Mene zanima tko u zagrebu radi kognitivno bihevioralnu terapiju - jel se to može samo kod privatnih psihologa ili kod psihijatara (npr. u KBC Šalata)?
šećerna vata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 16:44   #43
E da, i zaboravih pitati: jel se ta terapija koristi kod depresije ili kod socijalne fobije, ili može kod oboje?
šećerna vata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 18:59   #44
Moze kod oboje
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 22:36   #45
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Moze kod oboje

Aha, e hvala.. Znači socijalna fobija je izlječiva, do kraja?

a tko tu terapiju radi u Zagrebu - privatnici ili samo psihijatri-psihoterapeuti ?
šećerna vata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 22:49   #46
Quote:
šećerna vata kaže: Pogledaj post
Aha, e hvala.. Znači socijalna fobija je izlječiva, do kraja?
Da naravno, uvijek ovisi o osobi, jacini, terapeutu, itd.

Quote:
a tko tu terapiju radi u Zagrebu - privatnici ili samo psihijatri-psihoterapeuti ?
Nisma iz ZG pa ne znam preporuciti, ali cesce ces ju naci kod psihologa, nego kod psihijatara...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 09:04   #47
Molila bih nekoga tko ima iskustva s dobrim psihoterapeutom da mi na PM preporuči psihijatra ili psihologa koji radi KBT u Zagrebu.
geom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 21:59   #48
Preporucam KBT, a ne psihoanalizu jer psihoanaliza ima ucinkovitost manju od placeba, i zato se u SADu, i Zapadnoj Europi koristi samo iznimno.

Zna se zasto je Freud dao naziv psihoANALiza

Psihijatrija je dio evidence based medicine, a psihoanaliza je bliza filozofiji nego medicini utemeljenoj na dokazima.

U SADu i Zapadnoj Europi je obratno: filozofijom (psihoanalizom) bave se osobe koje su zavrsile filozofski faks (psiholozi),
psihijatri se bave kognitivnom i bihevioralnom terapijom, pa se cesto za cijela psihijatrija ubraja u behevioral studies: http://www.amazon.com/Kaplan-Sadocks.../dp/0683303309

PTSD se u RH lijeci psihoanalizom, i nakon 15g godina od rata nikakvih rezultata
PTSD se u US/UK lijeci KBT i za 6 mjeseci se dolazi to izlijecenja

Psihoanaliza je popularna samo u nerazvijenim zemljama (Rusija, Hrvatska, Ukrajina, zemlje Latinske Amerike).

Hrvatski psihijatri se vode ideologijom (50ogodisnja tradicija psihoanalize) a ne koristi za izlijecenjem pacijenta (BKT visestruko uspjesnija od psihodinamskih metoda).
To je neoprostivo da su im privatni motivi (svetkovanje svete Freudove krave) bitnije od zdravlja pacijenata.

Zamisli da te onkolog lijeci 50g starim metodama i da umres.
A ovdje kad svi luduju jer ih se ''smiruje'' neefikasnom psihoanalizom umjesto znanstveno dokazano uspjesnim metodama psihoterapije. Ali to je Balkan.
__________________
You gotta lick it, Before we kick it
You gotta get it soft and wet, So we can kick it

Zadnje uređivanje Naïve Lurker : 18.02.2010. at 22:08.
Naïve Lurker is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 22:26   #49
Quote:
Naïve Lurker kaže: Pogledaj post
PTSD se u RH lijeci psihoanalizom, i nakon 15g godina od rata nikakvih rezultata
Kako nikakvih rezulztata? Ima posla za psihijatre

OT: Sjecam se prakse na psihijatriji, pricaju psihijatri o nekom PTSP-ovcu... Da, sve je jasno.. isao je u rat jer ga majka kao malog nije voljela i onda je u hrvatskoj drzavi prepoznaou majku pa ju je isao branit da tako stekne njenu ljubav koju nije imao u djetinjstvu... Meni je prva misao bila da sam na skrivenoj kameri...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 22:54   #50
Quote:
Naïve Lurker kaže: Pogledaj post
PTSD se u US/UK lijeci KBT i za 6 mjeseci se dolazi to izlijecenja
U kom smislu dolazi do izljecenja? BKT obicno uklanja simptome.. na praksi na psihijatriji sam se druzio s PTSP-ocima i meni nisu izgledali kao netko tko bi dobro reagirao na BKT i konstantno pisanje i ispunjavanje j.... tablica... geldam to kroz prizmu mog osobnog iskustva...

S jedne strane BKT bi trebao imati efekta jer ih nauci ne razmisljati o tome i drugacije se ponasati, ali ako su problemi ipak "dublji"...? Dobor, psihoanaliza tu moze jos manje napravit, ali meni osobno zvuci cudno da bi BKT pomogao...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 00:05   #51
Bok svima! i ja bi na tu kogn bih terapiju, čini mi se ok prema onome što sam pročitala ovdje i na drugim mjestima, lijekove zasad ne bih htjela piti, prvo da vidim kako bi ovo funkcioniralo, dosta sam se zagrijala za tu kbt, inače imam okp. noo uglavnom..imam par pitanja..
nije mi jasno kako to ide, npr ako hoću ići na kbt kod psihologa-dođem kod dr opće prakse i pitam ju da mi napiše uputnicu za taj i taj centar za kbt gdje bi htjela ići ili mi samo napiše uputnicu za nekog psihologa pa se dalje dogovorim s psihologom šta i kako dalje jer valjda trebam prvo na razgovor i da mi odredi dijagnozuu da je to okp.

I općenito kakva su vaša iskustva s psiholozima i kbt?
jel velika razlika između psihijatra i psihologa koji to rade, osim što psihijatri daju i tablete, ili i psihijatri rade kb terapije, ali da se ne moraju uzimati tablete

Možda malo glupa pitanja, al eto, trema mi je od svih tih psiho razgovora koji me čekaju
kantariona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 14:35   #52
Joj šta nikog nema? molim neke odgovore, ne znam gdje bi išla kod psihologa ili psihijatra, trebam mali savjet od onih koji imaju iskustva
kantariona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 14:41   #53
Ako trazis kvalitetan BKT onda ti je najbolji izbor psiholog-privatnik.
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 15:02   #54
Ok, hvala, joj malo mi preskup privatnik, al dobro, razmotrit ću a valjda se može naći netko kvalitetan i preko socijalnog, jel to baš tako velika razlika, mislim znam da ovisi od osobe do osobe, ali onako općenito? sori na gnjavaži, prikupljam informacije..
kantariona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 15:19   #55
Nije stvar je li kvalitetnija terapija na uputnicu ili privatno, nego je problem u tome što ćeš KBT rijetko (ili nikako) naći na uputnicu.
HZZO pokriva psihoterapiju na uputnicu koju radi psihijatar psihoterapeut, a oni se u pravilu bave psihoanalitičkom psihoterapijom (čak i ako jesu educirani i iz KBT-a).
Također si spomenula da imaš OKP, a dolje spominješ da ti tek trebaju to dijagnosticirati pa iz toga nije jasno je li to nešto što si sama zaključila ili je to službena dijagnoza. Ako se tvoja dijagnoza tek treba utvrditi (ako si to sama dijagnosticirala pitanje je imaš li ikakvu dijagnozu te je li baš ta) onda to može učiniti samo psihijatar. Psiholozi nisu ovlašteni za postavljanje dijagnoza.
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 15:29   #56
E e pa to me zanimalo. Ma imam okp sigurno po svim simptomima, al vjerojatno nije samo okp nego i hrpu drugih stvari, al da- nije mi dijagnosticiran jer nisam bila još kod psihijatra
kantariona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 15:41   #57
Da..još nešto..znači trebam prvo kod psihijatra na razgovor da uspostavi službenu dijagnozu i onada mogu ići na kbt kod psihijatra ili psihologa s tom dijagnozom, tako nekako?
kantariona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 15:51   #58
Pa ne mora ic po dijagnozu OKP da bi znala da ima problema s odredjenim ponasanjem...ako je sama svjesna tog problem, moze se ic bavit time i bez dijagnoze... ne ide svako tko se odluci na psihoterapiju prvo po dijagnozu...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 22:42   #59
Skopčala sam hvala ljudi
kantariona is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 01:32   #60
Quote:
zrnce kaže: Pogledaj post

Jel praksa kod nas takvo "tabletiranje", ili postoje lječnici koji blaže oblike psiholoških poremećaja liječe razgovorom?
Vjeruj mi, bioloska psihoterapija psihofarmacima je puno ucinkovitija i manje bolna od psihoterapije koje nude hrvatski psihijatri: psihoanaliza.

Psihoanaliza je dugotrajna, skupa, i ima manju ucinkovitost od placeba.
Popularna je u zemljama treceg svijeta, i u istocnoj Europi (tu ubrajam RH).


Nazalost kvalitetne psihijatre koji su zavrsili interpersonalnu, Rogerovu ili KB psihoterapiju neces naci u RH.
__________________
You gotta lick it, Before we kick it
You gotta get it soft and wet, So we can kick it
Naïve Lurker is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:07.