Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2015., 13:44   #2061
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ne.
Znatan<>većina ili svi.

Nisam preskočio ili zaboravio, samo pocrtavam ono što je prije bilo eksplicitno rečeno.

A što sam ja rekao ?
Koja je razlika između rimskog izgovora temeljenog na sred.vjek. toskanskom i rimsko-toskanskog izgovora?

Ajd, malo ohladi.
Prebacuješ mi neke stvari koje sam radiš.
Znatan je velik, a ne većinski;
1. koji mnogo znači; značajan
2. velik, priličan [znatan novac; znatna svota]

Riječ je o apsolutnom broju, ne relativnom omjeru.
Evo, dat ću ti primjer;
Utjecaj i doprinosi Stanka Vraza u Ilirskom preporodu su bili znatni. Da li je čovjek napisao većinu djela ilirskog preporoda?
Onak, pogriješio si, red bi bio i da priznaš pogrešku.
ja ne razumijem jesi ti naučio govorit hrvatski jučer, ili prekjučer. znatan - apsolutni, relativni omjer. ajme majko, sve samo da se umanji pokret srba katolika. i kakav je to bezobrazluk uopće. to je stvar dubrovčana, bili su neovisna država 5 stoljeća, i sad oni nemaju pravo na svoju povijest, nego kako se kojem forumašu svidi da omalovažava one koji su nekad bili zato što su oni sebe smatrali srbima katolicima.

ovo o talijanskom izgovoru vidim da loviš u mutnom, radi se o toskanskom izgovoru - utjecaj rimskog učenog izgovora je u nekih 200 riječi koje se razlikuju od naglašavanja u toskanskom.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 15:57   #2062
Quote:
upomoc21 kaže: Pogledaj post
Ne, imam standardan jednosložan izgovor dugoga jata. Znači ne "LJepo" niti lije-po (kao crnogorci), već l-jeeepo, razdvajam l i j, ne sastavljam ih u "lj".
Dobro, to sam te pitao.
I crnogorci pričaju li-je-po ne lije po :mig.
I je kod njih dugo.
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
ja ne razumijem jesi ti naučio govorit hrvatski jučer, ili prekjučer. znatan - apsolutni, relativni omjer. ajme majko, sve samo da se umanji pokret srba katolika. i kakav je to bezobrazluk uopće. to je stvar dubrovčana, bili su neovisna država 5 stoljeća, i sad oni nemaju pravo na svoju povijest, nego kako se kojem forumašu svidi da omalovažava one koji su nekad bili zato što su oni sebe smatrali srbima katolicima.
Ja ću zaključiti da ti ne znaš hrvatski, da su ti nepoznate fraze poput znatna opozicija. Što ću ti ja tu?
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
ovo o talijanskom izgovoru vidim da loviš u mutnom, radi se o toskanskom izgovoru - utjecaj rimskog učenog izgovora je u nekih 200 riječi koje se razlikuju od naglašavanja u toskanskom.
Rekao sam ti sve, današnji toskanski na sasvim neki drugi način izgovara pojedine glasove.
Ne vidim smisla u paralelnom vođenju 2 odvojena monologa.
Sve lijepo piše, crno na bijelom.
Povijesni toskanski kako se izgovara danas u Rimu.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 16:01   #2063
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Dobro, to sam te pitao.
I crnogorci pričaju li-je-po ne lije po :mig.
I je kod njih dugo.

Ja ću zaključiti da ti ne znaš hrvatski, da su ti nepoznate fraze poput znatna opozicija. Što ću ti ja tu?

Rekao sam ti sve, današnji toskanski na sasvim neki drugi način izgovara pojedine glasove.
Ne vidim smisla u paralelnom vođenju 2 odvojena monologa.
Sve lijepo piše, crno na bijelom.
Povijesni toskanski kako se izgovara danas u Rimu.
znatno uvijek znači velik dio, podosta, a sizable na engleskom fairly large part.

drugo, ne znaš ništa o toskanskom jer vidiš da bubaš napamet neke stvari koje otkrivaju tvoje neznanje... radi se o pronuncia toscana emendata - a što se tiče gorgia toscana - k jednako h, ona se ne uzima u obzir..
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 16:42   #2064
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
znatno uvijek znači velik dio, podosta, a sizable na engleskom fairly large part.
Ali ne većina niti sve.
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
drugo, ne znaš ništa o toskanskom jer vidiš da bubaš napamet neke stvari koje otkrivaju tvoje neznanje... radi se o pronuncia toscana emendata - a što se tiče gorgia toscana - k jednako h, ona se ne uzima u obzir..
Again?
Imaš li link koji tvrdi da tal.govorni standard odgovara govoru nekog toskanskog grada?
Molim te, podijeli svoje znanje....

Inače, zbilja je zanimljivo kad neka osoba bude loš "gubitnik"
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 17:40   #2065
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ali ne većina niti sve.

Again?
Imaš li link koji tvrdi da tal.govorni standard odgovara govoru nekog toskanskog grada?
Molim te, podijeli svoje znanje....

Inače, zbilja je zanimljivo kad neka osoba bude loš "gubitnik"

link je bio treccani pronuncia, ako znaš talijanski lijepo opet pročitaj cijeli članak, s rječnikom, što ne razumiješ potraži u rječniku, ne google prevoditelj.

ali ovo sa znatan, hahaa, tako bi za svaku riječ gdje je u kontekstu onoga što tebi ne paše, našao novo značenje. znatan po tebi - koje ćeš uskoro novi rječnik izdati - ne svi, ne većina.
ko kaže da je znatan sav, nije sav nego znatan,
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 18:48   #2066
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
link je bio treccani pronuncia, ako znaš talijanski lijepo opet pročitaj cijeli članak, s rječnikom, što ne razumiješ potraži u rječniku, ne google prevoditelj.
Onaj link u kojem piše o rimsko-firentinskom (ili toskanskom, ne sjećam se više) izgovoru, je tebi dokaz da se ne koristi rimski izgovor?
Ma bravo
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
ali ovo sa znatan, hahaa, tako bi za svaku riječ gdje je u kontekstu onoga što tebi ne paše, našao novo značenje. znatan po tebi - koje ćeš uskoro novi rječnik izdati - ne svi, ne većina.
ko kaže da je znatan sav, nije sav nego znatan,
Ti;
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=2051
Zapravo čitava...
Jbg. možda kod tebe znatan je većina ili svi, ja zbilja ne znam...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 23:00   #2067
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Onaj link u kojem piše o rimsko-firentinskom (ili toskanskom, ne sjećam se više) izgovoru, je tebi dokaz da se ne koristi rimski izgovor?
Ma bravo

Ti;
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=2051
Zapravo čitava...
Jbg. možda kod tebe znatan je većina ili svi, ja zbilja ne znam...

moj zaključak je da ja raspravljam s nekim tko ne zna o čemu piše, nego blefira, to se da zaključiti..da, dobro sam napisao, zapravo čitava tadašnja dubrovačka gradska elita - Medo Pucić
Luko Bona
Nikša Gradi
Baldo Gradi
Mato Vodopić
Frano Gondola
Baltazar Bogišić
Matija Ban
Petar Kolendić
Milan Rešetar
Lujo Vojnović
dum Ivan Stojanović
Vice (Vicko) Adamović[10]
Mato Gracić
Vlaho Matijević
Antun Pugliesi
Antun Fabris
Miho Vachetti
Pero Budmani
Stijepo Castrapelli
Luko Zore
Marko Car
Lujo Adamović[10]

izvor je http://hr.wikipedia.org/wiki/Dubrova...C4%8Dki_pokret
Ovaj članak na wikipediji nije baš in favor of Srba katolika tako da njihovu listu možeš uzeti kao prihvatljivu, jel tako?

"Objavljivanjem iznimnog djela “Dubrovački Srbi katolici, istine i zablude”, dubrovačkog znanstvenika dr. sc. Nikole Tolje, koji je za to dobio Nagradu Grada Dubrovnika, javnosti je tek tada ponuđen cjelokupan uvid u okolnosti i razloge iz kojih se preko tisuću Dubrovčana, predvođenih nizom najuglednijih pojedinaca u posljednjem desetljeću 19. stoljeća, odlučuje izjasniti kao Srbi.[3]"

Zadnje uređivanje goldentip : 01.04.2015. at 23:23.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 23:47   #2068
Čuj, ovdje ima toliko gluposti da
a) Dubrovnik ima više od 1000 stanovnika
b) ima i više od 20 intelektualaca
zar ne ?
Onako, znam da je to razočaravajuće za vascelo srpstvo, ali Dubrovnik nikad nije bio srpski
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 23:55   #2069
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
moj zaključak je da ja raspravljam s nekim tko ne zna o čemu piše, nego blefira, to se da zaključiti..da, dobro sam napisao, zapravo čitava tadašnja dubrovačka gradska elita - Medo Pucić
Luko Bona
Nikša Gradi
Baldo Gradi
Mato Vodopić
Frano Gondola
Baltazar Bogišić
Matija Ban
Petar Kolendić
Milan Rešetar
Lujo Vojnović
dum Ivan Stojanović
Vice (Vicko) Adamović[10]
Mato Gracić
Vlaho Matijević
Antun Pugliesi
Antun Fabris
Miho Vachetti
Pero Budmani
Stijepo Castrapelli
Luko Zore
Marko Car
Lujo Adamović[10]

izvor je http://hr.wikipedia.org/wiki/Dubrova...C4%8Dki_pokret
Ovaj članak na wikipediji nije baš in favor of Srba katolika tako da njihovu listu možeš uzeti kao prihvatljivu, jel tako?

"Objavljivanjem iznimnog djela “Dubrovački Srbi katolici, istine i zablude”, dubrovačkog znanstvenika dr. sc. Nikole Tolje, koji je za to dobio Nagradu Grada Dubrovnika, javnosti je tek tada ponuđen cjelokupan uvid u okolnosti i razloge iz kojih se preko tisuću Dubrovčana, predvođenih nizom najuglednijih pojedinaca u posljednjem desetljeću 19. stoljeća, odlučuje izjasniti kao Srbi.[3]"
Da, treba biti pošten i objektivan, a ne bježati od činjenica koje se ne uklapaju u vlastiti svjetonazor. Činjenica je da su se mnogi viđeni i obrazovani dubrovčani, nacionalno preispitivali i tražili. To da je postojao ovaj pokret, svjedočanstvo je vremena formiranja nacionalnih identiteta u 19. stoljeću, a gdjegod i duže od toga. kao i prethodnog nepostojanja definiranih nacionalnih osjećaja. Neki, od navedenih ljudi su zaista vjerovali kako su iznikli i pripadaju srpskom korpusu, i to je njihovo pravo. Pogrešno je za njih isticati, kako to često bude na hr. wikipediji, da su Hrvati ili hrvatski pisci, ili što već. Oni su Srbi, i treba priznati da se dio ljudi u Dubrovniku smatrao Srbima, danas ja ni bilo ko drugi nemože bolje od njih znati kako su se nacionalno osjećali i identificirali. A kada se radi o pripadnosti naciji, to je i najvažnije, naročito na našem malom i bremenitom balkanu.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 00:00   #2070
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Čuj, ovdje ima toliko gluposti da
a) Dubrovnik ima više od 1000 stanovnika
b) ima i više od 20 intelektualaca
zar ne ?
Onako, znam da je to razočaravajuće za vascelo srpstvo, ali Dubrovnik nikad nije bio srpski
Čiji god da je bio, nije Dubrovnik samo ono što se ponavlja o njemu, nego je Dubrovnik i ono što se skriva o njemu.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 00:03   #2071
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Čiji god da je bio, nije Dubrovnik samo ono što se ponavlja o njemu, nego je Dubrovnik i ono što se skriva o njemu.
Apsolutno. Sve treba istražiti. Doći će jednom sve na red, kada popuste ovi nacionalizmi.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 00:10   #2072
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Čiji god da je bio, nije Dubrovnik samo ono što se ponavlja o njemu, nego je Dubrovnik i ono što se skriva o njemu.
Sam je bitno da su Srbi svi i svuda ?
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Apsolutno. Sve treba istražiti. Doći će jednom sve na red, kada popuste ovi nacionalizmi.
Da ti rađe pogledaš bugarske pretke današnjeg pučanstva Srbije, nego da mjeriš krvna zrnca zapadno od Drine ?

Uostalom, dečki, mogli bi pogledati i naslov teme...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 00:11   #2073
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Da, treba biti pošten i objektivan, a ne bježati od činjenica koje se ne uklapaju u vlastiti svjetonazor. Činjenica je da su se mnogi viđeni i obrazovani dubrovčani, nacionalno preispitivali i tražili. To da je postojao ovaj pokret, svjedočanstvo je vremena formiranja nacionalnih identiteta u 19. stoljeću, a gdjegod i duže od toga. kao i prethodnog nepostojanja definiranih nacionalnih osjećaja. Neki, od navedenih ljudi su zaista vjerovali kako su iznikli i pripadaju srpskom korpusu, i to je njihovo pravo. Pogrešno je za njih isticati, kako to često bude na hr. wikipediji, da su Hrvati ili hrvatski pisci, ili što već. Oni su Srbi, i treba priznati da se dio ljudi u Dubrovniku smatrao Srbima, danas ja ni bilo ko drugi nemože bolje od njih znati kako su se nacionalno osjećali i identificirali. A kada se radi o pripadnosti naciji, to je i najvažnije, naročito na našem malom i bremenitom balkanu.
Slažem se svaku riječ. Da, to je najgore. Jedna europski i svjetski poznata i priznata neovisna republika - Dubrovačka, sa svim svojim civilizacijskim dostignućima i potomcima koje sad neki u Hrvatskoj, jer su se izjašnjavali kao Srbi, smatraju nehrvatskim elementima, šačicom velikosrba, haha.
Nisu se oni tada zamarali nacionalizmom već su htjeli bolje budućim generacijama - da žive u nekakvoj državi gdje se može slobodno govoriti i živjeti "naški" jezik i sve te lijepe ideje južnoslavenstva koje su završile kao što i ovaj forum svjedoči - u falsifikaciji prošlosti i življenju u iluzijama o vlastitoj veličini.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 00:22   #2074
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Sam je bitno da su Srbi svi i svuda ?

Da ti rađe pogledaš bugarske pretke današnjeg pučanstva Srbije, nego da mjeriš krvna zrnca zapadno od Drine ?

Uostalom, dečki, mogli bi pogledati i naslov teme...
Naslov je teme je narječja i dijalekti - opća rasprava, a budući da nam je standard načinjen po uzoru dubrovačkog jezika književnosti i budući da razumijemo dundu maroja kao da je jučer napisan, ne znamo tko govori čije štokavsko narječje, mi srpsko, srbi hrvatsko, ili jedno zajedničko - zapadno istočno novo štokavsko ijekavsko. Uglavnom, čakavci i kajkavci imaju problema sa usvajanjem standarda, a svi skupa s normom standarda koja je preskriptivna i ne da govornicima da otvore usta prije nego što poslože u glavi sve moguće greške, grješke i slično. Ovo s grješkom je predivno jer opet se vraćamo govoru Dubrovnika koji je imao i - nješto - nešto, njeki - neki, etc.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 00:30   #2075
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Naslov je teme je narječja i dijalekti - opća rasprava, a budući da nam je standard načinjen po uzoru dubrovačkog jezika književnosti i budući da razumijemo dundu maroja kao da je jučer napisan, ne znamo tko govori čije štokavsko narječje, mi srpsko, srbi hrvatsko, ili jedno zajedničko - zapadno istočno novo štokavsko ijekavsko. Uglavnom, čakavci i kajkavci imaju problema sa usvajanjem standarda, a svi skupa s normom standarda koja je preskriptivna i ne da govornicima da otvore usta prije nego što poslože u glavi sve moguće greške, grješke i slično. Ovo s grješkom je predivno jer opet se vraćamo govoru Dubrovnika koji je imao i - nješto - nešto, njeki - neki, etc.
No, sad će ti već objasniti kako standard nije dubrovački već je djelomično naslonjen na njega. Mislim da je prevladavajući stav, kako su svi naši standardi bazirani na novoštokavskim govorima hercegovine. S iznimkom srbijanskog standarda koji je ekavski, iako dozvoljava ijekavicu. Pandan tome što su srbi učinili, je da su Hrvati za svoj standard uzeli ikavski izgovor jata. Po mom mišljenju, upravo je to i trebalo učiniti, uz dodatno čakaviziranje/kajkaviziranje istog. No, u najmanju ruku trebala je biti uzeta ikavica.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 00:33   #2076
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Naslov je teme je narječja i dijalekti - opća rasprava, a budući da nam je standard načinjen po uzoru dubrovačkog jezika književnosti i budući da razumijemo dundu maroja kao da je jučer napisan, ne znamo tko govori čije štokavsko narječje, mi srpsko, srbi hrvatsko, ili jedno zajedničko - zapadno istočno novo štokavsko ijekavsko. Uglavnom, čakavci i kajkavci imaju problema sa usvajanjem standarda, a svi skupa s normom standarda koja je preskriptivna i ne da govornicima da otvore usta prije nego što poslože u glavi sve moguće greške, grješke i slično. Ovo s grješkom je predivno jer opet se vraćamo govoru Dubrovnika koji je imao i - nješto - nešto, njeki - neki, etc.
Poanta teme su narječja i dijalekti, a ne brojanje krvnih zrnaca govornika.
Inače si ti kad bio u Dubrovniku?
Si pričao kad s nekim Dubrovčanom ili Dubrovkinjom?
Znaš razliku dijelekt i standarda ?
I opet, ovo nije tema o mijenjanju standarda, nego o dijalektima i narječjima
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 00:37   #2077
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
No, sad će ti već objasniti kako standard nije dubrovački već je djelomično naslonjen na njega. Mislim da je prevladavajući stav, kako su svi naši standardi bazirani na novoštokavskim govorima hercegovine. S iznimkom srbijanskog standarda koji je ekavski, iako dozvoljava ijekavicu. Pandan tome što su srbi učinili, je da su Hrvati za svoj standard uzeli ikavski izgovor jata. Po mom mišljenju, upravo je to i trebalo učiniti, uz dodatno čakaviziranje/kajkaviziranje istog. No, u najmanju ruku trebala je biti uzeta ikavica.
I imaš krivo
Hrvatski standard je temeljen na naglascima ovih ikavaca, samo što je umjesto i uzeto je.
Isto kao što je srpski temeljen na naglascima (istočnih) jekavaca, ali je umjesto (i)je uzeto e, a kasnije dopušteno i (i)je.

Ti bi ikavicu za standard ?
Ulazak dijalekata u standard s druge strane nije loša ideja. Ili barem govornih praksi č/ć, dž/đ, pisanje (i)je kako se i izgovara (uvijek je), itd...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 00:40   #2078
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
I imaš krivo
Hrvatski standard je temeljen na naglascima ovih ikavaca, samo što je umjesto i uzeto je.
Isto kao što je srpski temeljen na naglascima (istočnih) jekavaca, ali je umjesto (i)je uzeto e, a kasnije dopušteno i (i)je.

Ti bi ikavicu za standard ?
Ulazak dijalekata u standard s druge strane nije loša ideja. Ili barem govornih praksi č/ć, dž/đ, pisanje (i)je kako se i izgovara (uvijek je), itd...
Hmm, da ja bi kao naš pretelo Euro 2013, ikavicu za standard. To sam već dabno napisao. Mislim, osobno bih najradije čakavicu za standard.

Vidi što sam ti pronašao: https://www.youtube.com/watch?v=bkwnFPTevPo

Kako ono bješe, u srba nema fonem h? Kuvarice u šokadiji
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 00:44   #2079
Ma da, a koju čakavicu? Onu hercegovačku iz okolice Pule ?
Standard ovdje nije tema...
Nego narječja i dijalekti
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 00:51   #2080
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ma da, a koju čakavicu? Onu hercegovačku iz okolice Pule ?
Standard ovdje nije tema...
Nego narječja i dijalekti
To nije hercegovačka čakavica. Herce su štokavci. U svakom slučaju uzeo bi onu koja ima najmanje romanizama.

evo za tebe, nešto tebi bliže: https://www.youtube.com/watch?v=R8OzqbohjcM
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:42.