Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2009., 20:45   #121
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
ne slažem se da je samo malograđanstvo bilo nositelj staro-zagrebačke kulture. ono je prenosilo, reflektiralo ono kaj je dolazilo iz Srednje Evrope, u svoj mali građanski krug. malograđanstvo nije inventivno i nije napredno, čak se more reci da je po defaultu reakcionarno, al to je ok, jer iz te napetosti s naprednim i inventivnim proizlazi jedan grad.
Ja jedno ti drugo. Ti govoriš o progresu. Ja govorim o humusu. I inventivni na nečemu moraju izrasti. Mene progres osobito ne zanima; ja sam konzervativan, pa i reakcionaran. Zanima me održanje i održavanje. A ako toga ima, inventivni će već niknuti.

Ali, više on-topic:

Quote:
Krležina kajkavica, prvenstveno v Baladama, sintetična..pa čuj, i je, i nije. on nije niš zmislil kaj bi bilo umjetno, a kao umjetnik je napravil nekaj najviše kaj umjetnik može napraviti - kreirati svoj sviet! i to jako originalni. naravno da tu treba stvarati i kreirati i spajati razne rieči, i to mu je na neki način super ispalo.
samo nažalost, nemre se baš upotrebljavati za neku osnovu nekog budučeg kajkavskog standardnog, jer ima preveč tematika s galgami i slično.
Slažem se.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 20:55   #122
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Pa rekla vam je Didi: standardno je orahnjača. Orehnjača s boldanim naglaskom zbilja nema smisla.
Pardon, boldala sam ne zbog naglaska nego da se uoci razlika izmedju "a" i "e". Znam da ono gore nema smisla, ja izgovaram orehnjaca.
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 20:59   #123
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
o jezikima, o jezikima si htela reči.
Onda si ti štel reČi

Neg daj ti nama poveć kak vi gore rodijaci iz Beča se razgovarate?
supermirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 21:05   #124
ja se sam sečam da je moja omica, koja se slučajno rodila v rijeci (koja je onda bila pod mađarima), kao prvi jezik znala talijanski, jer su okolo bili deca talijana. onda je f pučki školu morala učit mađarski, jer je to bil službeni jezik. je, onda su prešli f zagreb natrak, a tu su fine familje svoje puce slali v licej, gde se moralo znat klasične jezike, francuski i engleski. a kak normalno se doma govoril i njemački. tak. onda mojoj omici bilo lako meni povedati o ausgusu, šlafcimeru, hofirantima i tak. kaj se tiče hofirantof, ima jedan štiklec, kaj mi ga je pričala.

u ono vreme su se puce prosile prek roditeljof. ni se moglo sam tak birat. onda se v moju baku zagledal jen oficir, pa je išel sprosit moju baku. kak ni bilo onda briljantina, kosa se držala natopljena s cukervaserom. moj je deda lepo pokucal, kak se šika, i onda je mom pradedi odrecitiral:

vu vašem gartlecu ima jedna lepa rojžica, pa bi bil ja sloboden tu vašu lepu rojžicu si zbrati.

i onda je bil pozvan na obed. to su bile zaruke. a kak je večer išla dalje, tak se onaj cuker sušil na glavi, pa su mrvice ko prhuti padale v govedsku juhu z gusti (domači) rezanci. moja je omica krepavala od smeha.
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 21:08   #125
a danas deca nemaju pojma kaj je kapuciner i himbersaft.
servus.
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 21:12   #126
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Nisam znala da je orahnjača standardna riječ. Zvuči mi kao kad Bandić govori zagrebački.

Usput, Didi, možeš li izgovoriti (ako si Zagrepčanka) noga/noge tako da se čuje razlika u intonaciji naglaska?
Mogu. I izgovoriti i čuti. A razlikujem i paru od pare.

No, mislim da to razlikovanje kratkog (kratkouzlaznog) i brzog (kratkosilaznog) naglaska ne stvara probleme samo Zagrepčanima. Na seminaru kod Samardžije bar dvije trećine studenata nije to bilo u stanju ni čuti ni izgovoriti, a nisu svi bili iz Zagreba. Mislim da se i sama moram baš potruditi da to izgovorim kako valja, recimo, kad hoću odrediti naglasak u riječi, a da ih uglavnom izgovaram nekako između, osrednje.
Quote:
caps kaže: Pogledaj post
Pa koliko ja znam, orahnjača se govori svugdje u Hrvatskoj, mislim da nisam nigdje bio a da nisu znali za taj kolač. Ne znam odakle je to poteklo, ali čuo sam tu riječ i puno prije nego što sam došao u Zagreb.
To sam i ja htjela reći. Nije orahnjača / orehnjača isključivo zagorski specijalitet. Imali bi i Slavonci nešto reći na tu temu.
Quote:
rokolina kaže: Pogledaj post
Otprilike kada se preslo s "mekog" na "tvrdo" c u Medvescak?
(Pardon, ali nemam palatale na tipkovnici)
Pravopisno je zapravo oduvijek bilo Medveščak, ali su u praksi pojedine institucije ime pisale sa ć pa se to promijenilo početkom 90-ih, kad se počeo poticati zagrebački izgovor (ili ono što je od njega bilo ostalo) kao suprotnost standardu koji se shvaćao kao srpski. Onda su najednom svi shvatili da ne mogu naglašavati riječ na posljednjem slogu, a pisati je sa ć. Na to sam mislila. Sjećam se da su se i Knjižnica Medveščak i istoimena općina tako pisale. Trebalo bi provjeriti po starim telefonskim imenicima.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 21:14   #127
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
a ak čemo o zagrebačkom govoru unutar društvenih znanosti, onda tu imam i te kak kaj za reči, i to ne sam zbog magisterija iz društvenih znanosti.
Što znači magisterij iz društvenih znanosti?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 21:30   #128
Zaboravila sam: dajte se bar ovdje okanite te urbane legende o etimologiji pozdrava bok! kao "moj naklon". Već sam vam jednom objašnjavala zašto to ne drži vodu, pretražite forum, ali se ta glupost ponavlja s linka na link tako da već postaje dosadno.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 21:40   #129
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Zaboravila sam: dajte se bar ovdje okanite te urbane legende o etimologiji pozdrava bok! kao "moj naklon". Već sam vam jednom objašnjavala zašto to ne drži vodu, pretražite forum, ali se ta glupost ponavlja s linka na link tako da već postaje dosadno.
Hoćeš reći da sam ja u pravu?
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 21:47   #130
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Zaboravila sam: dajte se bar ovdje okanite te urbane legende o etimologiji pozdrava bok! kao "moj naklon". Već sam vam jednom objašnjavala zašto to ne drži vodu, pretražite forum, ali se ta glupost ponavlja s linka na link tako da već postaje dosadno.
Potražit ću. Ali, da te moja pokojna baka čula za života, rekla bi ti ona svoje i o tebi i o utabanoj legendi. A ona kad b progovorila onako, baš žestoko, boja se ljuštila sa zidova.

Navodno je i to bio dio specifično zagrebačkog govora, ali ja sam daj dio leksika jedino od nje čuo. I koliko se sjećam, imao je podosta madžarskih elemenata.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 21:54   #131
Dragi moji, kao jedan od onih koji je odrastao na ovom asfaltu, tj na vulici, ipak je Medveščak ali je isto tako i Peščenica, Trešnjevka, Glavica.. za one koji ih izgovaraju kojekako.

I da, da li je netko spomenul "dvadeset miljarda funta" (jedna milijarda, ne miljard, jedna funta, ne funt) "trideset sekunda" (u SI sustavu jedinica-jedinica je sekunda-žensko) i "svi planeti sustava" (iako su osim Venere sve planete muškog roda-planeta je žensko, zvijezda je žensko, a planet je izmišljotina)

monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 21:54   #132
brazil, slaven, projekt...

gledam tako nekidan utakmicu brazila na konfederacija kupu i jadan spiker (ne sjećam se koji) pola vremena tuče brazil na prvi slog (kako i treba), a pola vremena na zadnji (kako ne treba)... valjda mu je netko iz jezične službe prigovorio pa se koji put sjeti, a koji ne... ista situacija je s arsenalom, muka je to slušat...

kad čovjek sa strane sluša, ispada da je zg govor pokupio trajanje vokala i naglaske iz njemačkog i talijanskog...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 21:58   #133
U Zagrebu je projekt, trajekt, Brazil, telefon, automobil, a svi drugi naglasci su doneseni u paketu tzv. "standardnog jezika" kojeg sad ne govori ni 5% ljudi u državi.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 22:02   #134
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
I da, da li je netko spomenul "dvadeset miljarda funta" (jedna milijarda, ne miljard, jedna funta, ne funt) "trideset sekunda" (u SI sustavu jedinica-jedinica je sekunda-žensko) i "svi planeti sustava" (iako su osim Venere sve planete muškog roda-planeta je žensko, zvijezda je žensko, a planet je izmišljotina)

Lupaš bezveze, oprosti.

Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
U Zagrebu je Brazil
Nije.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 22:07   #135
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Lupaš bezveze, oprosti.



Nije.
Pa, ja isto mislim da je planeta ženskog roda.

Kao i večer. Poludim kad na TV čujem 'dobar večer'.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 22:08   #136
Ispravak, krivo mi je otišao bold Brazil-


Lupetam krivo? Slušaj malo vijesti... boli po ušima..
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 22:10   #137
Dođe se vrlo brzo i na "moje auto"..."ovo auto", a ne moj auto(mobil)

Za one sekunde i minute... http://hr.wikipedia.org/wiki/Me%C4%9...ernih_jedinica
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 05.07.2009., 22:10   #138
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Zaboravila sam: dajte se bar ovdje okanite te urbane legende o etimologiji pozdrava bok! kao "moj naklon". Već sam vam jednom objašnjavala zašto to ne drži vodu, pretražite forum, ali se ta glupost ponavlja s linka na link tako da već postaje dosadno.
Ako je urbana legenda, onda ima i razloga zašto je urbana legenda...a pobijaju je razno razni jezikoslovci čiji roditelji jedva da su znali naći Zagreb na karti....bez uvrede.
Sun_Flower is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 05.07.2009., 22:10   #139
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Što znači magisterij iz društvenih znanosti?
raspitaj se!
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 22:11   #140
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Pa, ja isto mislim da je planeta ženskog roda.

Kao i večer. Poludim kad na TV čujem 'dobar večer'.
Eh, krivo misliš za planet.
Večer je svakako ženskog roda. A može i muškog. Dobar večer je u redu.

Ne valja ono što se, zapravo, najčešće čuje: Dobro večer. Dakle, nikako srednji rod.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:57.