Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2009., 19:36   #41
Moji piju probiotike radi koze, mala ima ekcem i na preporuku joj dajem probiotike 2 x dnevno terapijsku dozu, znaci malo vecu nego sto pise na bocici, + dajem im riblje ulje (koje mirisi na jagodu, hvala onom ko je izmislio inace ga ne bi ni u snu uzeli) takodje sin ima problema sa tvrdom stolicom pa ova kombinacija riblje ulje+probiotici cuda rade. Antibiotike vec dugo ne dajem djeci, sin ima problema sa usima cesto, tj. imao je pa malo malo antibiotik, sad kad je malo veci zaboli ga uho na jednu noc ali brze prodje. Kcerka je jednom u zivotu bila na antibioticima i pitam se da li je stvarno trebala, kuc u drvo nije vise. Ja dok sam je dojila imala sam mastitis i morala sam biti na jakim antibioticima dugo, pila sam probiotike uz terapiju i nijedna nismo imale problema sa kandidom ili mekom stolicom.
lutkish is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 20:51   #42
...hm, da...nama će valjda sve to biti koji dan duže s obzirom da ga je ova viroza pošteno uhvatila....
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 20:54   #43
sad ne znam koliko je glupo ovo što ću sad pitati, ali....evo Borna ima 6-7 vrlo obilnih, vodenih stolaca i nerijetko je to nakon jako malo vremena od kad popije probiotik (dam mu ga natašte, prije doručka)...i onda on obavi svoju prvu nuždu u nizu nakon recimo 10-tak min. pa jel taj probiotik uopće ostne išta u njemu ili sve samo prođe kroz tijelo i nađe se uskoro u peleni?
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 12:13   #44
Za proizvodnju probiotičkog napitka pozatog kao BioAktiv s LGG koji se primjenjuje u terapiji dijareje uzrokovane antibiotičkom terapijom, rota virusom i još nekim specifičnim bolestima koristi se vrsta bakt. Lactobacillus casei GG. Kako se taj soj ne razmnožava u mlijeku nacjepljuje se u već fermentirano mlijeko i dr. mliječne proizvode. On uspijeva u kombinaciji sa jogurtnom kulturom te bakt. L. acidophillus i B. bifidum.Posljednje navedene također imaju probiotičko djelovanje i koriste se zasebno u komb. sa jogurtnom kulturom za proizvodnju poznatog Acidofilnog jogurta(npr. Acidofil Vindija i Acidofil Dukat) i Bifido jogurta(npr. Danone Activia).
Acidofilni i Bifido jogurt možete proizvesti bez problema.
Uzmete neko već sterilizirano mlijeko(trajno mlijeko, na ambalaži piše UHT mlijeko) ili sterilizirate domaće mlijeko prokuhavanjem. Pri odabiru mlijeka količina mliječne masti ne igra ulogu. Može to bit punomasno ili pak obrano ml. Samo ne koristiti ml. sa smanjenim udjelom laktoze(npr. Dukat Lagano jutro). Najbitnije je da se čitav proces odvija u sterilnim uvjetima, pa pazite da mlijeko ulijete u sterilne zdjele, staklenke...(Vulgaris sterilizacija posuđa je prokuhavanje u kipućoj vodi 5 min). Da bi se dobila što bolja konzistencija jogurta – kažemo kremast okus najčešće treba postići veći udio suhe tvari bez masti. U tu svrhu možete dodati nešto mlijeka u prahu prije zagrijavanja kupljenog mlijeka ili nakon hlađenja steriliziranog domaćeg ml.. Mlijeko u prahu treba umješati što bolje da ne bude grudica, ali ne koristiti mikser jer je poželjno da se umiješa što manje zraka da bi izbjegli pjenjenje jogurta. Na 1L to bi bilo cca pola deci ml. u prahu ili cca 2,3 jušne žlice.
Kupljeno sterilizirano mlijeko treba samo zagrijati na temp. između 41-45°C, a domaće sterilizirano treba ohladiti na istu temp. (bitno da temp. ne padne ispod 37°C i ne pređe 45°C).
U takvo mlijeko dodate čašicu Acidofila ukoliko želite proizvesti Acidofilni jogurt, čašicu Activie ako želite dobiti Bifido jogurt. Da bi proizveli što bolji jogurt trebalo bi temperaturu nacijepljenog mlijeka održati konstantnom narednih 2-4 sata. Da bi temperaturu održali što stabilnijom ulijete mlijeko u vatrostalnu posudu ili posudu u kojoj je mlijeko stavite negdje na toplo ili ju stavite u zdjelu sa toplom vodom... Vrenje se prekida hlađenjem kada pH bude 5(koristite pH trakice). Hlađenje je najbolje provesti postepeno u dvije faze. U pravilu ga treba prvo ohladiti na nekom hladnijem jestu sa nekih 15tak °C prije stavljanja u hladnjak na ispod 5°C.
Jogurt koji mislite dodati u mlijeko prethodno temperirate na sobnoj temperaturi da bakt. ne dožive termički šok. Isto tako probajte kupiti jogurt sa što dužim rokom trajanja tj. novijim datumom proizvodnje(obično se takvi stavljaju na polici duboko iza kao što je u biti i stvar s drugim proizvodima).
Kod proizvodnje BioAktiv s LGG u mlijeko ulijete njega i dodate par žlica Acidofil jogurta i par žlica Activie(2 do 3).
__________________
Zaljubljena !!!
Fanika is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 12:14   #45
Smatra se da gore navedeni probiotički proizvodi imaju terapijsko djelovanje sa što većim brojem živih stanica – moraju sadržati minimalno 10exp6 živih stanica/mL. To se postiže prekidanjem vrenja na pH 5, jer neki sojevi bakterija su osjetljivi na kiseli pH(npr. Bifidobacterium spp - Activia i Bioaktiv s LGG). Ako niste u mogućnosti kupiti pH trakice pokušajte se potruditi da temperaturu mlijeka nakon dodavanja jogurta održite što konastantnijom i da ne padne ispod 37°C(što znaći da bi posuda sa jogurtom trebala biti na dodir topla) i svakako prekinite vrenje nakon što prođu 4 sata.
Dobiveni mliječni proizvod minimalnu trajnost postiže na temp. od 4-8 °C(hladnjak) unutar 10tak dana, a može se konzumirati tako dugo dok mu se ne promijene senzorska svojstva(opći izgled, okus, miris..).

Ja sam iznjela dosta tehničkih podataka za one koji žele dobiti stvarno kvalitetene probiotike(znači sa što većim brojem živih stanica/mL). To se naravno može samo ako strogo kontrolirate uvjete temperature i pH što i nije tako teško jer su zadani rasponi, a ne egzaktne stroge vrijednosti (ne bi na odmet bilo kupiti termomatar sa širom skalom i pH trakice).
Najbolji način da se uvjerite u terapijsko djelovanje home made probiotika je da ih konzumirate i pratite svoje stanje. Oni će svakako i bez obzira na to uspjeli vi kultivirati terapijski br. živih stanica ili ne imati djelotvoran učinak na vašu probavu.
Bugari su majstori u tome i zato im se pripisuje dugovječnost.
__________________
Zaljubljena !!!

Zadnje uređivanje Fanika : 16.01.2009. at 12:24.
Fanika is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 12:23   #46
Najviše me smeta što netko kome je u interesu prodati svoj proizvod krene pričom narušavat vjerodostojnost i kvalitetu drugih proizvođača. Prehrambena industrija vas ne mulja(u slučaju probiotičkih i sl. proizvoda pri tome mislim na naš Dukat i Vindiju). Ona to ne može i ne smije. Hvala Bogu da postoje stroge kontrole i certificiranja koje potrošaću osiguravaju da dobije proizvod u skladu sa deklaracijom koja je na njemu.
Teorije tipa da su „životinjski probiotici“ lošiji od „100 % prirodnih“ su mi žblj. Što je autor htio reći??? Probiotičke bakterije i u mliječnim proizvodima i u ovim eliksirima što ih prodaje VIP su životinjskog podrijetla. Ja želim istaknuti da su proizvodi naših mljekarskih industrija jako dobri i kvalitetni, a jednako dobre pripravke u obliku koncentriranih kultura u kapsulama imate za kupiti i u ljekarnama.
Eto i ja vam dala smjernice pa ih možete i sami doma proizvoditi.

Proguglala sam vaš VIP probiotik. Iz mojih saznanja Enterococcus faecium je oportunistički patogen koji može izazvati infekcije kada imunološki sustav oslabi. Iako je opasnost od infekcije probiotičkim bakterijama ekstremno niska, nije nepostojeća. Zato je oprez potrebit kod osoba iznimno oštećenog imunološkog sustava. Ja osobno samo zbog prisutnosti te bakterije ne bi koristila ovaj proizvod, pogotovo ne u trudnoći.

Jesam se raspisala. Nadam se da sam bila jasna, ako nisam pitajte što vas interesira, pa tipkam kad stignem.

Zaboravila sam i spomenuti sinbiotike: to su probiotici i prebiotici u kombinaciji. Npr. Vindija probiotski jogurt L. casei s inulinom.
__________________
Zaljubljena !!!
Fanika is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 13:13   #47
a što je sa "rokom trajanja" bakterija?

Magistra biologije mi je rekla da ti jogurti sa probioticima su zapravo sa "umirovljenim/oslabljenim" bakterijama...
treba ih uzet max 24 sata nakon aktivacije a jogurt dok dođe sa trake u nečiji frižider prođe puno više vremena.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 13:19   #48
sad tek vidim da je VIP premium zapravo simbiotik...
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 13:33   #49
Bome je sinbiotik, ali da su ga tako nazvali ne bi široj masi bio interesantan i zvučan kao probiotik. Čuj reklama je badava - mljekarske industrije toliko promiču probiotike.
Ako se uvjeti čuvanja osiguraju od proizvođača do potrošača broj živih stanica/mL mora zadovoljavati taj minimum. Naravno da jedan dio bakterija ode u penziju tj. odumre, ali se proizvođač zato osigura rokom trajanja, većim brojem živih stanica/mL i sl. da zadovolji norme. Npr. broj živih stanica/mL bude 10exp6 ako ne i veći i nakon 2,3 tjedna čuvanja proizvoda u propisanim uvjetima, ali proizvođač na deklaraciju tiska kraći rok trajanja jer je uzeo u obzir moguće rizike, prilikom manipulacije proizvodom koji će utjecati na broj živih stanica/mL(i njegovo smanjenje), kojeg potrošač u nekom trenutku konzumira.

Edit: da su bakterije u probiotičkim ml. proizvodima umirovljene i oslabljele ne bi ih mi doma mogli nacjepiti u mlijeko i ne bi iz mlijeka dobili ništa(uvjet je da se sve radi po propisu tj. receptu). Isto tako one se lijepo razmnože kada dođu u probavni sustav.
__________________
Zaljubljena !!!

Zadnje uređivanje Fanika : 16.01.2009. at 14:04.
Fanika is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 14:22   #50
Fanika
šta onda preporučaš za djete od 2 godine?
__________________
...ja bih tako rado opet....
šiljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 14:40   #51
probiotici, prebiotici, sinbiotici....
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 14:52   #52
i meni se sve pomutilo... više ništa ne znam....
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 15:10   #53
http://www.plivazdravlje.hr/?section...d=15275&show=1

http://www.prehrana-kretanje.hr/clan...prebiotici.htm

senbiotici bi bili spoj probiotika i prebiotika?

od velikog bi značaja bio jedan kratak pregled koji jasno pojašnjava:

kad i za koga probiotik/prebiotik/senbiotik? i koji (preporuka)? možda Fanika može preporučiti i nekako to rezimirati s obzirom da je (trenutno) jedina stručna na ovom topicu
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 15:23   #54
Quote:
šiljo kaže: Pogledaj post
Fanika
šta onda preporučaš za djete od 2 godine?
Ja uvijek prednost dajem fermentiranim mliječnim proizvodima koje sam navela u prethodinim tekstovima. Prednost pred drugih prehrambenih namirnicama koje imaju također terapijsko djelovanje dajem im zbog lake probavljivosti i blagotvornog djelovanja ml. kiseline(koju sadrže) na probavu općenito i resorpciju hranjivih tvari i minerala iz drugih namirnica.

Kikaći već od godinu dana mogu jesti sve, ali kako BioAktiv s LGG, Acidofil i sl. nisu baš fini okusom pitanje je hoće ih htjeti jesti. Možete ih probati pomješati sa voćnim jogurtima. Na tržištu ima i AB kultura, te slatka Acidofilna i Bifido mlijeka. Ima svašta samo na deklaraciji potražite probiotičke bakterije. Natipkat ću još koje kad stgnem. M rastu zubi pa imam pune ruke posla.
Vama je to sve sad puno info, ali za primjer farmaceutske ind. planiraju graditi postrojenja za proizvodnju i istraživanja jer su gore navedeni "antibiotici budućnosti".
__________________
Zaljubljena !!!
Fanika is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 20:37   #55
Lali hvala na ovoj info za proso... kako je moja mala alergicna na sve i svasta, jede samo rizu, proso i pir, tj svaki dan za jedan od obroka joj radim proso (unazad mozda mj dana) i moram reci iz vlastitog iskustva da mora biti nesto u tome sto si rekla. Stolica joj je super zadnje vrijeme na moje iznenadjenje, za razliku od puno problema ranije...

Fanika... molim te imas li kakvih saznanja o probioticima ili sinbioticima ili sto god vec za ljude koji ne smiju mlijeko kravlje, kozje, ovcje ni sojino?
Hvala
Joules is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 22:49   #56
Mogla bi vam tipkat do sutra. Imam krasnu knjigu i skriptu(negdje). Pokušat ću vam natipkat što više toga kad stignem. Ne želim davat info iz glave bez da se konzultiram sa literaturom
I sama osobno volim provjerene i znanstveno potvrđene informacije.
__________________
Zaljubljena !!!
Fanika is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 23:52   #57
Dal je neko probao raditi kefir doma,ako razumijete o cemu pricam,nisam sigurna kako se zove ona gljivica iz koje nastane .....(jel sibirska,nemojte se smijati,ak sam fulala),meni danas donjela mama da probam,5 puta bolje od kupljenog...Cula sam da je jako zdravo jos i prije,al mi se nije dalo raditi,sad cu probati.
oraščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 00:05   #58
Quote:
oraščić kaže: Pogledaj post
Dal je neko probao raditi kefir doma...
nisam (a i kad bi našla vremena kad stalno googlam)

kako napraviti kefir


...i znam da sam svojevremeno na rodi našla textova o jogurtima i sl. (i po njihovom forumu se dosta pisalo, no sad mi se ne kopa za tim), al evo txt o jogurtu
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 00:07   #59
Quote:
Fanika kaže: Pogledaj post
Imam krasnu knjigu i skriptu(negdje).
navijam za skriptu
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 00:21   #60
probiotici se hrane prebioticima..a simbiotik je spoj probiotika i prebiotika ...jesam dobro naučila?
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:19.