Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2009., 19:18   #1
10 Vladinih antirecesijskih mjera

Idemo malo pogledati danas donesene antirecesijske mjere i iznjeti mišljenje o njima ;

Antirecesijske mjere su sljedeće:

1.Rebalans proračuna kojeg će se donijeti u drugoj polovici ožujka. Sredstva ušteđena rebalansom bit će plasirana u pomoć gospodarstvu.

Čini mi se da svi sada pričaju o rebalansu kao da će rebalans sam po sebi riješiti probleme. Nigdje nisam našao točne podatke kako se proračun puni, a ni kako se prazni. Također bar danas nismo saznali u kom će se segmentu rezati troškovi dali su to kapitalne investicije,plaće,mirovine ili nešto drugo pa je o tome sada nemoguće raspravljati

2.Rasterećenje gospodarstva parafiskalnih nameta gdje Vlada apelira na jedinice lokalne i regionalne samouprave

Vlada bi trebala pod hitno ukinuti one jedinice lokalne samourave pogotovo koje se ne mogu samofinancirati ,i bitno smanjiti njihov broj - ali to nije popularna mjera pred lokalne izbore

3. Osiguranje likvidnosti i to skraćivanjem rokova plaćanja obveza javnih poduzeća na 60 dana. Plaće menadžerima moraju biti vezane za rezultate. Ako netko stvara dugove u poduzeću, taj ne smije imati plaću ni 5000 kuna

Skraćivanje rokova plaćanja je odlična mjera samo ako je se poduzeća budu držala kao ove o smanjivanju plaća neznam dali će je sprovesti u djelo

http://www.vecernji.hr/newsroom/news...44961/index.do


4.Potpore za gospodarstvo 'de minimis' s 200 tisuća eura dižu se na 500 tisuća eura, odnosno za te se potpore ne mora tražiti suglasnost AZTN-a. Mjera se donosi na tri godine. Povećat će se jamstveni potencijal HAMAG-a.

OK,vidjet će se na djelu

5. Dokapitalizacija HBOR-a za 400 milijuna eura zaduživanjem na stranim tržištima.

Daljnje zaduživanje ,dali je uopće moguće i pod kojim uvjetima?

6.Jačanje turizma za uspješnu turističku sezonu. Ministarstvo turizma će do 31. ožujka napraviti akcijski plan, škole bi trebale maturalna putovanja usmjeriti na hrvatske destinacije, a svi gospodarski subjekti morati će maksimalno koristiti hrvatske proizvode.

Neznam dali su maturanti 1 promil HR turizma, a do 31.03 je bi trebao biti gotov akcijski plan za 2010 , a ne 2009 - da ne kasnimo malo????

7. Poticanje izravnih inozemnih investicija. Skraćuje se maksimalan rok za izdavanje svih dozvola na 45 dana za investicije veće od 10 milijuna eura

Ovaj poticaj je u normanim zemljama svakodnevna stvar a kod nas mjera i to antirecesijska

8.Vlada će na određeni način dodatno subvencionirati kamatnu stopu za prvu nekretninu ili proširenje prve nekretnine. Vlada poziva banke da donekle snize kamatne stope, a investitore da snize cijene.

Vlada poziva:

9.Jačanje kontrole nad uvozom, odnosno inspekcija će jače kontrolirati kvalitetu uvoznih roba

Zato je upravo donesen zakon da u buduće na etiketi proizvoda ne mora biti navedena zemlja porijekla proizvoda

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...kla-tajna.html


10.Održavanje životnog standarda najugroženijih skupina

Nema detalja ali što ovo predstavlja ? Otvaranje javnih kuhinja


Premijer je još i dodao :

Quote:
Sanader se obrušio i na „pojedine interesne skupine“, kojima je poručio da njihovi partikularni interesi, koje guraju u vrijeme krize, neće proći. Pritom je naglasio kako Vlada ne prihvaća devalvaciju kune, kao ni podizanje kamatnih stopa.
Kamate i devalvacija : ovo se narodski kaže "Htio bi čovjek prdnut i stisnut "

http://business.hr/Default2.aspx?Art...ent=1&open=sec

Zadnje uređivanje signum : 26.02.2009. at 20:14.
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 21:59   #2
Trla baba lan!

SVE ĆE BITI DOBRO!
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 23:47   #3
oni bi subvencionirali kamate, ma nemoj...a s kojom lovom?

štednja po javnim poduzećima, točno znam kako će to izgledati, brojat će se papir za fotokopiranje i koliko ko telefonira...iz prve ruke znam da i dalje svaka šuša putuje bilo kamo, da se isplaćuju prekovremeni, koriste službeni auti za odnijet papir u FINU udaljenu 500 metara, plaćaju hoteli i organiziraju nepotrebni seminari

osiguranje likvidnosti, potpore, super, otkud pare? posudit ćemo ih vani ili ćemo ih uštedit? ušteda u javnim poduzećima - vidi gore

maturalci i zabrana uvoza bofl robe samo potcrtavaju svu grotesknost ovih takozvanih mjera

radimo akcijski plan za turizam sa rokom 31.3., ali za ovu sezonu

ne možemo mi nepropast, garantirano
itapita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 00:10   #4
nebih htio ništa prejudicirati... pričekat 1.10... pa onda vidjet gdje smo i šta smo!
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 09:28   #5
Punjenje privatnih džepova i dalje na račun poreskih obveznika.
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 09:43   #6
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
Punjenje privatnih džepova i dalje na račun poreskih obveznika.
Čijih privatnih džepova? Nemam ništa protiv ako je to moj džep.
nulakuna is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 09:47   #7
Quote:
signum kaže: Pogledaj post
8.Vlada će na određeni način dodatno subvencionirati kamatnu stopu za prvu nekretninu ili proširenje prve nekretnine. Vlada poziva banke da donekle snize kamatne stope, a investitore da snize cijene.

Vlada poziva:

[=5187acbb-5a48-44e5-932e-5e2dc94c31f2&readcomment=1&open=sec[/URL]

Znam da je upitno još da li će i kako bi to uopće moglo funkcionirati, ali nisam baš shvatila da li će se to odnositi samo na kupovinu stana u novogradnji ili i starogradnji?
margarita03 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 10:19   #8
Quote:
signum kaže: Pogledaj post
3. Osiguranje likvidnosti i to skraćivanjem rokova plaćanja obveza javnih poduzeća na 60 dana. Plaće menadžerima moraju biti vezane za rezultate. Ako netko stvara dugove u poduzeću, taj ne smije imati plaću ni 5000 kuna
S obzirom da imamo proračunski deficit, možemo reći da je vlada gubitaš, odniosno stvara gubitke.

Hoće li i vladi skresati plaću na 5000 ćuna?
Dirk_Diggler is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 10:39   #9
ja kad sam vidio da je golgeter (Šuker) u cijeloj toj priči našao vremena da pozove škole da decu vode na maturalac u Hrvatsku pal mi je mrak na oči i još mi nije sasvim bistro,pa ću svoje mišljenje napisati kad mi se razbistri
__________________
From above it is not bright
From below it is not dark
Leon 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 10:45   #10
Quote:
Leon 23 kaže: Pogledaj post
ja kad sam vidio da je golgeter (Šuker) u cijeloj toj priči našao vremena da pozove škole da decu vode na maturalac u Hrvatsku pal mi je mrak na oči i još mi nije sasvim bistro,pa ću svoje mišljenje napisati kad mi se razbistri


Mene je ta mjera osobno uvjerila da smo na pravom putu. Očekujem da se detaljnije razradi i da se pokupe uštede na chupa chups lizalicama sendvichima u školskim dvorištima i da se pod pauzom djecu tjera da umjesto coca-cole piju Janu, što će dovesti do potpunog preokreta situacije u našu korist.

Taj tip nema trunka srama izići na televiziju i to izreći koji su to jadnici.
jim rogers12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 10:59   #11
bilo bi smješno da nije tragično.najtragičnije je što smo prepušteni sami sebe.sve normalne države ulažu svoje pričuve kako bi osnažile gospodarstvo a mi nemamo sretstva niti da pokrijemo dugove.nažalost realnost je da nam stvarno nema pomoći barem dok je mafija na vlasti.Zapamtite što je Lepi cane Vidošević rekao "kriza će trajati deset godina i tko kaže drugačije laže".
i da trebali su uvesti extra porez na laži tu bi se prikupilo par milijardi
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 11:05   #12
Ukratko sve ove mjere ( osim maturaca ) idu sa tim da se pomogne još malo onima koji su i do sada "imali hrvatsku" a to su građevinski investitori i veliki uvoznici.Sve ostalo su priče za malu djecu.

- eventualna subvencija kamata iz proračuna puca na to da se na račun svih poreznih obveznika rasprodaju nagomilani stanovi , Free je već naveo to je "Punjenje privatnih džepova i dalje na račun poreskih obveznika"

-novi zakon o potrošačima omogućava uvoznicima da nam npr. u K-Plus pakiranju prodaju meso iz Brazila ,a mi ćemo "Kupovati hrvatsko" , jer ubuduće neće na proizvodu pisati zemja porijekla

Sinoć su u ipak bili malo "zabrinuti" , Polančec je jako loše izgledao , Ivo prvi put nije bio na dodjeli zlatne kune ,neznam očekuju li uskoro znajući pravo stanje bosanski scenarij - zadovoljne građane u vladi i saboru - ili mi ipak nismo ni za to sposobni

"Straža "je dobila kunu u zamjenu za isključeni plin u siječnju,a Erste što je za sada ispunio vladinu molbu o kamatama,smanjivanje parafiskalnih nameta - HGK to je Vidoševiću odgovor za božićni domjenak , iako je to kap u moru. mali poduzetnik tim štedi 13,75 kn mjesečno
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 11:08   #13
Quote:
Leon 23 kaže: Pogledaj post
ja kad sam vidio da je golgeter (Šuker) u cijeloj toj priči našao vremena da pozove škole da decu vode na maturalac u Hrvatsku pal mi je mrak na oči i još mi nije sasvim bistro,pa ću svoje mišljenje napisati kad mi se razbistri
Ha zakljucili su da moraju izaci sa deset tocaka jer je to medijski super i onda kad su smislili tri koje imaju smisla morali su smisliti jos sedam
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 11:10   #14
Quote:
jim rogers12345 kaže: Pogledaj post
Mene je ta mjera osobno uvjerila da smo na pravom putu. Očekujem da se detaljnije razradi i da se pokupe uštede na chupa chups lizalicama sendvichima u školskim dvorištima i da se pod pauzom djecu tjera da umjesto coca-cole piju Janu, što će dovesti do potpunog preokreta situacije u našu korist.

Taj tip nema trunka srama izići na televiziju i to izreći koji su to jadnici.
neznam,razmišljam možda ljudi ne prepoznaju tu svu genijalnost Šukera,Polančeca and co..ili se onI ravnaju obrnuto od one murphyeve : svaka jednostavna ideja bit će izrečena na najkompliciraniji način..možda su maturalci prekretnica,tko zna
__________________
From above it is not bright
From below it is not dark
Leon 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 11:15   #15
Quote:
signum kaže: Pogledaj post
Sinoć su u ipak bili malo "zabrinuti" , Polančec je jako loše izgledao
to sam i ja skužio,izgledao je koda je ispao taj čas iz veš-mašine i još se ulizivao Šukeru i samo klimao glavom..skoro mi ga bilo žao
__________________
From above it is not bright
From below it is not dark
Leon 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 11:46   #16
Quote:
signum kaže: Pogledaj post
Ukratko sve ove mjere ( osim maturaca ) idu sa tim da se pomogne još malo onima koji su i do sada "imali hrvatsku" a to su građevinski investitori i veliki uvoznici.Sve ostalo su priče za malu djecu.

- eventualna subvencija kamata iz proračuna puca na to da se na račun svih poreznih obveznika rasprodaju nagomilani stanovi , Free je već naveo to je "Punjenje privatnih džepova i dalje na račun poreskih obveznika"

-novi zakon o potrošačima omogućava uvoznicima da nam npr. u K-Plus pakiranju prodaju meso iz Brazila ,a mi ćemo "Kupovati hrvatsko" , jer ubuduće neće na proizvodu pisati zemja porijekla

Sinoć su u ipak bili malo "zabrinuti" , Polančec je jako loše izgledao , Ivo prvi put nije bio na dodjeli zlatne kune ,neznam očekuju li uskoro znajući pravo stanje bosanski scenarij - zadovoljne građane u vladi i saboru - ili mi ipak nismo ni za to sposobni

"Straža "je dobila kunu u zamjenu za isključeni plin u siječnju,a Erste što je za sada ispunio vladinu molbu o kamatama,smanjivanje parafiskalnih nameta - HGK to je Vidoševiću odgovor za božićni domjenak , iako je to kap u moru. mali poduzetnik tim štedi 13,75 kn mjesečno
Tako ti zamisljaju bailout na hrvatski nacin sad oni tebi subvencioniraju mrvicu kamate ( ionako tvojim poreznim novcem ) ne bili ti mogao otrcati u banku i zduziti se do grla da izvuces iz sranja pohlepnu elitu koja se preinvestirala

što je najgore mislim da ce se i naci jos nesretnika koji ce na to.

Umjesto da se pusti da trziste odijeli uspjesne od neuspjesnih ne zelim plaćati tudja sranja zadnjih godina.
jim rogers12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 11:52   #17
Quote:
nulakuna kaže: Pogledaj post
Čijih privatnih džepova? Nemam ništa protiv ako je to moj džep.
Hoćeš preciznije, jer mislim da se nismo shvatili: oduzimanje od sve praznije siromašne klase i punjenje već odavno bogatih džepova.

Kako kaže i gosn,. Signum.

Kome nije jasno - neka si strese
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 12:18   #18
Quote:
Leon 23 kaže: Pogledaj post
to sam i ja skužio,izgledao je koda je ispao taj čas iz veš-mašine i još se ulizivao Šukeru i samo klimao glavom..skoro mi ga bilo žao
Jeste primijetili ono jadno izmotavanje Polančeca i Šukera da nitko nije znao da će biti kriza u 12-tom mjesecu 2008.?

To je tako jadno djelovalo, kao dijete koje je bilo zločesto pa se sada ulizuje mami da ne dobije po guzi.

Ako sam ja znao prije više od godinu i po dana da se sprema sranje i ako je Rohatinski povukao mjere prema bankama koje je povukao prije gotovo dvije godine i najavio dolazeći kolaps burze - pitaš se, jesu li ovi samo žderali i pili u tom razdoblju ili su se možda i pojavili ponekad na poslu i radili ono za štu su plaćeni.
Ninjamaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 12:39   #19
"Ako netko pita što je Vlada čekala s ovim antirecesijskim mjerama, poručujemo da je Vlada još u izradi proračuna za 2009. godinu predvidjela određene mjere koje već funkcioniraju."

Ivo Sanader, hrvatski premijer



http://business.hr/Default2.aspx?Art...e812&open=four
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 12:56   #20


Još PREKJUČER je debeljko Šuki, rekao da nema šanse da će rebalansa tako skoro biti, pa čemu žuriti...
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:21.