Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2010., 23:44   #21
Mell, i ja imam 2,5 godišnjeg nećaka koji još ne govori, nije to ništa tak neobično. Doduše, brblja puno, isto na nekom svom jeziku i uglavnom izgovara samo samoglasnike, a od suglasnika m, b, j, f i možda još koji. Svi kažu da dečki kasnije propričaju, da su jednostavno ljeniji za pričanje od curica. Mislim da je bitno da dijete čuje, razumije i reagira kad mu nešto pričate. Evo, toliko od mene ako će te to umiriti, za ostalo stvarno nisam stručna...
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 08:58   #22
Moj sincic ima 2 godine i 3 mjeseca i jaaaako je bitno da dijete ako jos ne govori izgovara SVA slova. Sa 2,5g nije normalno da dijete ne govori, sto mi je potvrdilo nekoliko logopeda i definitivno se treba krenuti na vjezbice s djetetom. Ja do sada nisam dizala paniku, svaki dan u zadnjih 2 tjedna imamo neku novu lijepo izgovorenu rijec, no ako ne progovori do 2,5g, situacija postaje alarmantna
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 09:37   #23
Meni rekose da je to opsta anestezija.
Kako vidim ima jako puno djece koja jos ne pricaju sa svoje 2,5 godine, sto me malo umiruje. Ipak cemo otici logopedu i posavjetovati se.
On cuje, okrece se kad ga zovem samo kad to nesto bas zeli (poput sokica, cokoladice...).Ako ga zovem po imenu da se okrene nema sanse da to uradi, ali ako mu kazem dodji dobices sok, eto ga odmah
Kad nesto zeli pokazuje mi rukom i mrmlja (mmmmmmm). AKo se pravim da ga ne razumijem i govorim mu reci ne razumijem te sta hoces on pokusa jos jednom pokazati prstom i onda odustane kad vidi da ne popustam.
Kad mu kazem da nesto ne smije dirati, ne dira....

Hvala puno svima na savjetima, iskreno se nadam da cemo rijesiti nas problem...
Mell is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 10:17   #24
Samo da napomenem VELIKA razlika je između situacije djete od 2.5g nije NIKAD pričalo (dešava se) i počelo je pa se je nešto desilo i onda je PRESTALO napredovati u tom sljeru ili nazadovalo...

Zato se i traži ima li čega, može biti normalno i nemora...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 11:09   #25
Da, slazem se.
On zaista nikad nije pricao (jeste na svom jeziku)
Mell is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 14:21   #26
Više puta čujem to koa: Dečki kasnije počmu pričat
Al evo samo da te malo utješim sa dva slučaja za koje znam:
Moj mali nećak je tek sa 4ipo godine počeo pričati, jako sporo je to sve išlo tako da je odgođena i škola za godinu dana. Danas je super. Ima 8 godina i sve super priča. I dalje posjećuju logopeda 1xtjedno. Inače dok je bio mali kao tvoj odprl. radili su sa njim sve moguće pretrage, bilo je tu i raznih diagnoza koje su se nakraju ispostavile "krivim".
Susjeda ima curicu koja će za 10ak dana napunit 3 godine. Do prije 2 mjeseca je govorila samo ma-ma i ta -ja (tata) i još koju sitnu riječ i onda je odjednom poečela sve ponavljat i evo u ova zadnja2 miseca baš dosta toga izgovara i priča

Bit će sve uredu!!!
andjela1502 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 14:31   #27
Quote:
Mell kaže: Pogledaj post
Da, slazem se.
On zaista nikad nije pricao (jeste na svom jeziku)
Moj sin je s 2,5 znao reći mama, tata i baba. Ostalo je pričao na čečenskom (iliti njegov jezik). Sada s 3,5 godina ne prestaje pričati. Govori razgovjetno, a čak zna ponoviti neke riječi na engleskom što čuje u pjesmama. Tako da ja mislim da nemaš nekog razloga za brigu.
frogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 14:38   #28
evo još jedne mame..moj ima 2,5 godine i sve zna i razumije ,ponavlja mama,tata,traktor,kad mu kažem da ponovi neku riječ-on ju ponovi..ali da baš priča,ne priča baš neke rečenice ali ja se ne zamaram s time,kad bude htio progovoriti će,vidim da lijepo napreduje,sve shvaća i razumije samo kad neće on pa neće..pitala pedicu,kaže da ga ne forsiram ništa,da kad bude spreman pričati će..i da,istina je da su muškići ljeniji za skoro pa sve..od none,pričanja i sl..
__________________
http://mojekrpice.hr/didi55-31660

Nikad ne pretpostavljaj jer je pretpostavka majka svih zajeba.
Angel2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 14:43   #29
Ljuuudi hvala puno svima, lakse mi je cim cujem da ima jos djece koja su , nadam se , samo lijena
Mell is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 14:46   #30
ma nemaj beda,znam za frenda koji kaže da uopće nije pričao do svoje 4 godine,i kad je krenuo,krenuo je ko podmazan nizati rečenice..
__________________
http://mojekrpice.hr/didi55-31660

Nikad ne pretpostavljaj jer je pretpostavka majka svih zajeba.
Angel2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 15:38   #31
pokusacemo i sa vrticem na 3,4 sata ...
Mell is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2010., 21:59   #32
Smile

Bok Mell,
imam veoma slicnu situaciju sa svojim djecakom 25 mjeseci. Ne govori i jako malo suradjuje. Odgovara na zahtjeve koji su njemu u interesu ali rijetko. Veseo je i voli da istrazuje. Jako je privrzen i topao. Stalno vokalizira pokazujuci emocije (zvuci kao misli, komentari, zakljuci) a uz to nekad govori amamam, ili dam ili bam a s 10 mjeseci je znao reci i mama, dada, dete (naravno bez konteksta). Obozava crtice, pozorno ih prati i razumije (edukacijske za djecu od 0-3). U posljednje vrijeme sam crtice svela na minimum jer sam smatrala da je to uzrok (pogotovo jer su na engleskom). S neuropedijatrijske strane je sve u redu ali uskoro idemo na pretrage kod logopeda i psihologa. Sretna sam sto mogu podjeliti iskustva i zabrinutost s roditeljima koji imaju iste poteskoce i probleme. Molim te javi mi kako tvoj djecak napreduje i da li mu je vrtic pomogao. Nadam se da sam te utjesila jer moj sin nije pao i bio u nesvjesti a ipak se jako slicno ponasa. Lijep pozdrav i iskreno se nadam da tema nije zatvorena.
Sism is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 14:17   #33
Ovakva tema sigurno ne bi trebala biti zatvorena!
Uvjerena sam da su mnogi ( roditelji, odgajatelji , pedijatri....stričevi , tetke itd) zainteresirani za daljnje postove.
Javite i što se dalje događalo!
zdenka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 22:02   #34
da podignem malo temu,imam i ja curicu od 2 g i 3 mj ,jako je skrta na rijecima ,govori papa i mase kao kad pozdravlja nekog,mama,baba,tata
nekad nesto ponovi ali ne razgovjetno,prica naravno na svom kineskom jeziku,jos nisam bila kod logopeda,ali mi vec dosadilo cekat,mala od sestricne je pocela lijepo pricat oko 1 g ,moja nikako da se pokrene.
mislim da mi nevrijedi cekat i da je vrijeme da ju odvedem na pregled,mislim si sad poslje vikenda ,da vidimo u cem je problem
adryy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 23:09   #35
Ako te toliko pati idi kod doktora. Imaš djece koja u toj dobi jako malo, gotovo ništa ne pričaju a imaš ih koji laprdaju toliko da ne zatvaraju usta. Ovisi od djeteta do djeteta.

Al radi sebe i svog mira odi kod doktora pa da se smiriš.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 10:40   #36
Quote:
adryy kaže: Pogledaj post
da podignem malo temu,imam i ja curicu od 2 g i 3 mj ,jako je skrta na rijecima ,govori papa i mase kao kad pozdravlja nekog,mama,baba,tata
nekad nesto ponovi ali ne razgovjetno,prica naravno na svom kineskom jeziku,jos nisam bila kod logopeda,ali mi vec dosadilo cekat,mala od sestricne je pocela lijepo pricat oko 1 g ,moja nikako da se pokrene.
mislim da mi nevrijedi cekat i da je vrijeme da ju odvedem na pregled,mislim si sad poslje vikenda ,da vidimo u cem je problem
Odite svakako, al ja mislim da neće tu biti problema. Ne brini, jedan dan će se samo upaliti i nećete je više moći zgasiti

I da te malo oraspoložim: znaš onaj vic o malom Crnogorcu koji s 5 g još nije pričao, a onda je jedan dan za stolom viknuo "soli!" Svi sretni i onda ga pitali što mu je tako dugo trebalo, a on će "njesam imo primjedbi do sad"
Tako ti je to s djecom, sve u svoje vrijeme, kad se osjete spremnima.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2012., 00:55   #37
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Odite svakako, al ja mislim da neće tu biti problema. Ne brini, jedan dan će se samo upaliti i nećete je više moći zgasiti

I da te malo oraspoložim: znaš onaj vic o malom Crnogorcu koji s 5 g još nije pričao, a onda je jedan dan za stolom viknuo "soli!" Svi sretni i onda ga pitali što mu je tako dugo trebalo, a on će "njesam imo primjedbi do sad"
Tako ti je to s djecom, sve u svoje vrijeme, kad se osjete spremnima.
hvala vam na odgovorima,malo mi je lakse ,znate kako je ostala dijeca pricaju a tvoje prica ali ono ko beba
jedva cekam da proprica,jer sada samo cvili kad joj nesto nepase,pa ti razumi onda sta ona hoce
razumije sve ali pricat ,ma nema sanse
adryy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2012., 17:46   #38
Malo sam proguglala, za rani razvoj mozga uzasno je vazna dobra prehrana, pogotovo zeljezo i proteini, usporen razvoj govora i opcenito kognitivni razvoj moze imati veze s deficitom željeza u prehrani.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 18:15   #39
d je tek pred 2mj(sa 26mj) počeo spajati riječi i možemo s njim razgovarat,ali riječi su nerazumljive i "bebaste",tak da ga samo mm i ja razumijemo
ugl na suvagu su rekli da malo drugačije čuje slogove i zato tako govori-zbog nakupljenog sekreta/vode u srednjem uhu koje je posljedica 9mj začepljenog nosa
logoped je rekao da je samo lijen,pošto sve razumije i reagira na sve u skladu s godinama,,tak da..preostaje čekati
tom8jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 12:47   #40
pokušat ću podignuti temu....
mi smo nešto prije 3. rođendana, odnosno prije mjesec dana, krenuli na obradu u suvag. za sada smo napravili samo pregled sluha koji je bio u redu, i idemo sljedeći tjedan na BERA-u. za 2 tjedna idemo psihologu.
moj sin je počeo pričati sasvim uredno, u dobi oko 11-12 mjeseci po jednu riječ i postupno proširivao vokabular, da bi se negdje prije 2. rođendana taj razvoj usporio. imam osjećaj da je u posljednjih godinu dana napredak minimalan. govori oko 300 riječi (brojala sam), a vjerujem da razumije puno više. međutim, rijetko slaže rečenice i to od maksimalno 3 riječi, uglavnom one koje je već čuo, teško sklapa nove konstrukcije. ne koristi prijedloge ni veznike, ne razumije zamjenice. komunikaciju uglavnom ograničava na nužnu kako bi zadovoljio svoje potrebe.
stagnacija u govoru se vremenski poklopila s prestankom pohađanja jaslica (zbog vrlo čestih i teških respiratornih infekcija), a uz to smo primijetili promjenu u raspoloženju, od vesele bebe postao je cendrav dječačić, počeo odbijati hranu, i na kraju razvio tikove. tek kad nam je psiholog skrenuo pozornost primijetili smo i nedovoljan kontakt oči u oči.
unatrag mjesec dana jako puno radimo s njim, slijedimo savjete logopedice kod koje ide jednom tjedno i priručnik prof. Renate Rade "Poticanje ranog govorno-jezičnog razvoja". Moram reći da primjećujem pomake, možda ne velike, ali već bilo kakva komunikacija predstavlja poboljšanje. uključili smo ga u kolektiv, prehrana se donekle poboljšala, kao i raspoloženje, a tikovi su nestali.

ne želim biti bezobrazna, ali molila bih SAMO roditelje sa sličnim iskustvima da ih podijele sa mnom. što nas očekuje dalje? u suvagu i općenito? neki konkretni savjeti kako raditi s djetetom? što izbjegavati?

i želim reći da je forumsko dijagnosticiranje, bilo da ide u smjeru "malog crnogorca", odnosno "moj stric je propričao s 5 godina, pa mu nije ništa", odnosno "dečki su lijeni", ili u suprotnom smjeru "dijete ima autizam", vrlo neozbiljno i opasno. niti jedan ovakav komentar, posebno od ljudi koji na sreću nisu prošli kroz konkretnu situaciju, ne može biti koristan, iako je dobronamjeran.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:52.