Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2008., 11:55   #21
bez nepotrebnog moraliziranja, molim vas.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 12:27   #22
Očigledno ovdje postoje nejasnoći između tajnosti i osobnih podataka. Iz ZZOP je razvidan svaki od sudionika (voditelj, ispitanik...) kao i zbirka, privola...I ne vidim razloga zašto skupljanje podataka za plaćanje "komunalija" ne bi spadalo pad navedeni Zakon. Naime, svi su ispitanici (vlasnici, suvlasnici) dali privolu korisniku (predstavnik stanara) zbirke za obradu podataka koja se sastoji od vođenja evidencije o plaćanju. Nitko nije pristao na izvrgavanje ruglu ili vješanju na stup srama. Zaboravili ste da možda postoji netko tko NE MOŽE plaćati. Zato postoji predstavnik stanara koji uredno može u dogovoru sa upraviteljem zgrade dići tužbu protiv neplatiša. Pisanje imena i označavanje osoba za što predstavnik stanara sigurno nije dobio privolu od nikoga može se tumačiti kao pokušaj prisilne naplate ("bum te stavil, pa budu te susedi zatamburali"). Prema tome, predstavni stanara NE BI smio izvješavati "crne liste" negu uredno opomenuti neplatiše da će biti primoran podići tužbu (on ili upravitelj). I dovloljno je nategnuti onoga ko duguje najviše, ostali će ubrzo shvatiti....
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 12:38   #23
Ne želim biti dosadan, jer sam uletio na ovu temu no mene zanima komentar pravnika na to sa utuživanjem iz mog prethodnog posta.

Radi li to Upravitelj sam od sebe (pošto su neki dužni >3,5 godina) ili to službeno mora inicirati Predstavnik (trebaju li mu potpisi stanara možda?). Priče da ne mogu plaćati "ne pušim" jer ta bijeda od pričuve što plaćaju u maminoj zgradi je stvarno sramotna. Ni 1,56kn/m2, ali isto vrijedi i za one koji plaćaju puno više jer to rade da skupe novac za kritične popravke u svojoj zgradi. Neki bi sustanari živjeli u takvim oronulim zgradama koje trebaju popravke, a na tuđi račun. Kako je lijepo Vojky lijepo rekao: "Ako neće/ne mogu plaćati neka se odsele."

Mislim da bi se takvi popisi trebali objavljivati na oglasnoj ploči, ali i podijeliti svkom stanu jer onaj tko ne duguje boli ga briga. Na popisu bi npr. pisalo "Pero Perić; Dug 0,00kn", a iste te informacije netko može saznati sa pločice na vratima tog stanara ili na poštanskom sandučiću. Znači, "oštećen" je samo onaj tko se neplaćanjem svojevoljno doveo u taj položaj.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 13:25   #24
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Mislim da bi se takvi popisi trebali objavljivati na oglasnoj ploči, ali i podijeliti svkom stanu jer onaj tko ne duguje boli ga briga. Na popisu bi npr. pisalo "Pero Perić; Dug 0,00kn", a iste te informacije netko može saznati sa pločice na vratima tog stanara ili na poštanskom sandučiću. Znači, "oštećen" je samo onaj tko se neplaćanjem svojevoljno doveo u taj položaj.
I kad netko zatambura Kovačevića s 3 kata koji plaća mislivši da je riječ o Kovačeviću sa 7 kata, tko bi sve snosio odgovornost? A onoga koga boli qrz za plaćanje, još više će ga zaboliti za izvješavanje (večinu njih), imao sam takav slučaj u svojoj zgradi.
Nazovi Upravitelja ili potraži međuvlasnički ugovor, tamo bi to trebalo pisati. Ukoliko ne piše, u direktnom kontaktu s Upraviteljem probaj riješiti problem. Nije mi jasno zašto ih nisu tužili do sada jer je Upravitelj zakinut za lovu, zar ne? Ili imaju i oni putra na glavi pa se boje ....
Zašto svi žele uvoditi sankcije iako postoji regulativa?
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 15:23   #25
Malo karikiraš. Ne vjerujem da će netko ubiti drugoga susjeda zbog neplaćanja pričuve, a opet i ako hoće, neće ubiti Ivana Kovačevića kojemu je dug 0kn nego Marka Kovačevića koji duguje desetak tisuća. Ako Marko ne želi da mu glava bude ucjenjena neka plati dug. (ako se pak isto zovu onda im sudbina nije sklona)

Boli Upravitelja briga za dug nekih stanara sve dok on iz skupljenog uspije uzeti svoj dio. Kada i to počne neostajati valjda će se trgnuti. Barem je takva situacija u Osijeku.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 17:02   #26
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Malo karikiraš. Ne vjerujem da će netko ubiti drugoga susjeda zbog neplaćanja pričuve, a opet i ako hoće, neće ubiti Ivana Kovačevića kojemu je dug 0kn nego Marka Kovačevića koji duguje desetak tisuća. Ako Marko ne želi da mu glava bude ucjenjena neka plati dug. (ako se pak isto zovu onda im sudbina nije sklona)

Boli Upravitelja briga za dug nekih stanara sve dok on iz skupljenog uspije uzeti svoj dio. Kada i to počne neostajati valjda će se trgnuti. Barem je takva situacija u Osijeku.
PUNO karikiram, e da bi mogao naslutiti razloge zašto to nije u redu. Ucijenjenim glavama je mjesto u filmovima o divljem zapadu, a ne u našoj realnosti. Metode linča nisu legalne. Neko mi se pari da neke stvari ne razlikuješ:
Upravitelj=pravna osoba (firma) koja održava zgradu
Predstavnik stanara="front man" stanara prema Upravitelju
Međuvlasnički ugovor=pravni temelj za održavanje stambene zgrade

Navedeni Ugovor mora biti ili kod Tvoje mame ili kod Upravitelja (dakle, toj firmi što održava zgradu) ili na oba mjesta.
PS
Pozdrav Osijeku
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 17:50   #27
Jasno je meni tko je Upravitelj, a tko Predstavnik. Upravitelj šalje račune, i pojedninačno najviše otkida od skupljene pričuve. Onda neka izvoli tužiti ove koji ne plaćaju. To im je posao. Neće valjda moja mama ili Predstavnik (civil, sustanar, PR zgrade) trčati za dužnicima. Čovjek dobro radi svoj posao, izvješava listu dužnika, opominje ih na sastancima, pred drugim suvlasncima, na koje ni ne dolaze, ali očito uzalud. Neplatiše to znaju i ponašaju se kao gangsteri.

Vezano za taj Međuvlasnički ugovor, što njega spominješ, tj. čemu on kada znam tko je Upravitelj?
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 18:30   #28
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Neplatiše to znaju i ponašaju se kao gangsteri.

Vezano za taj Međuvlasnički ugovor, što njega spominješ, tj. čemu on kada znam tko je Upravitelj?
Iako si vjerojatno u pravu, njihovo loše ponašanje neće opravdati tvoje loše ponašanje.
U Međuvlasničkom ugovor vjerojatno imaš prava i dužnosti, način plaćanja, nadležni sud itd. itd pa ako ga pročitaš i nazoveš Upravitelja te se pozoveš na članak taj i taj vjerojatno te ozbiljnije shvate. A bolje ćeš i znati očemu govoriš jer ćeš to moći potkrijepiti pisanom riječi. Mislim da je i tvoj Upravitelj napravio neka sranja i da mu se ne isplati ništa pokretati pred sudom jer mu je sada veći dobitak nego da tuži suvlasnike. Onda mu ga moš metnuti građevenskom inspekcijom koja može biti dvosjekli mač, ali si siguran da će se sranje riješiti, no pitanje je tko će biti zadovoljan.
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 00:00   #29
Thumbs up

Quote:
draz kaže: Pogledaj post
Iako si vjerojatno u pravu, njihovo loše ponašanje neće opravdati tvoje loše ponašanje.
U Međuvlasničkom ugovor vjerojatno imaš prava i dužnosti, način plaćanja, nadležni sud itd. itd pa ako ga pročitaš i nazoveš Upravitelja te se pozoveš na članak taj i taj vjerojatno te ozbiljnije shvate. A bolje ćeš i znati očemu govoriš jer ćeš to moći potkrijepiti pisanom riječi. Mislim da je i tvoj Upravitelj napravio neka sranja i da mu se ne isplati ništa pokretati pred sudom jer mu je sada veći dobitak nego da tuži suvlasnike. Onda mu ga moš metnuti građevenskom inspekcijom koja može biti dvosjekli mač, ali si siguran da će se sranje riješiti, no pitanje je tko će biti zadovoljan.
Jizz, pa ovdje se može čuti i još nešto osim piz... Svaka čast!!
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 00:19   #30
@draz

Koje moje loše ponašanje? Činjenica da ništa ne poduzimam? Budem, no tek sam jučer za to saznao pa još upijam korisne informacije. Pitat ću mamu ima li ona taj ugovor, no sumnjam, pošto je zgrada stara 20-ak godina, a Upravitelj se nikada nije mjenjao. Ako ona ne nađe, otići ću do Predstavnika pa javim što je bilo.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 08:52   #31
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
@draz

Koje moje loše ponašanje? Činjenica da ništa ne poduzimam? Budem, no tek sam jučer za to saznao pa još upijam korisne informacije. Pitat ću mamu ima li ona taj ugovor, no sumnjam, pošto je zgrada stara 20-ak godina, a Upravitelj se nikada nije mjenjao. Ako ona ne nađe, otići ću do Predstavnika pa javim što je bilo.
.. ma dobro, eventualno, potencijalno loše ponašanje...
I koristi suvremena sredstva
http://www.zavodzastanovanje.hr/html/naslovnica.php
amo možeš naći dosta toga. Čak mislim da bi mogao naći i prijer ugovora...
Uz zakon ti je dodatno i bitan Službeni glasnik Grada Osijeka, a možda i još nešto....
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 22:47   #32
Baš mi je drago da sam potaknula žestoku raspravu. Za one koji bi me i tukli, a ne samo stavili na stup srama tj. ulazni pano - informacija da sam ja dužna za 2 mjeseca (mislim ni toliko) i nije mi problem to platiti nego sam jednostavno zaboravila. Pitanje sam postavila zato što je predstavnik stanara "to" učinio jer sam prije toga ja njega prozvala zbog neizvršavanja njegovih dužnosti, za koje je "redovno" plaćen. Pa je taj podcrtani papir poslužio kao odmazda .
Bez obzira na vaše komentare i moju ili nečiju situaciju, ne slažem se s tim da se imena stavljaju na pano i podcrtavaju (pa ni debele djece), sigurna sam da postoji i drugi ljudskiji način da se to riješi samo je pitanje ima li interesa.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 01:49   #33
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Bez obzira na vaše komentare i moju ili nečiju situaciju, ne slažem se s tim da se imena stavljaju na pano i podcrtavaju (pa ni debele djece), sigurna sam da postoji i drugi ljudskiji način da se to riješi samo je pitanje ima li interesa.
Nije vezano direktno za tebe...ali meni je uvijek bilo interesantno kako se oni koji se ponasaju neljudski, kad dodje vrijeme da plate za svoja zlodjela - pozivaju na ljudskost...

Ono, ja sam ubio covjeka, ali nije ljudski da i vi mene umlatite.
Ja nisam platio rezije 10 godina, ali je grozno i neljudski od vas da MOJE IME SA CIFROM DUGA stavite na oglasnu tablu, jer mi tako narusavate ugled.

Jos u vrijeme Titovih pionira u svim zgradama je visio 'kucni red' i oglasna tabla gdje je svakog mjeseca uredno bio izvjesen spisak za vodu - ukupna suma potrosnje vode za taj mjesec, a onda sve to razdjeljeno po stanovima (u zavisnosti od broja clanova kucanstva)...plus dodatak za cistacicu koja je cistila ulaz, za stubisno svjetlo...u sustini za sve ono sto se placalo zajednicki...
Danas su ti stari 'kucni redovi' uglavnom rastrgani i unisteni i stvar su proslosti, ali i dalje u mojoj zgradi (ali i u jako mnogo drugih) vidim "isti" spisak...ne bas identican, jer je vrijeme socijalizma proslo, sada uz spisak za vodu i trosak cistacice ima i dio za odrzavanje zgrade (lifta nemamo, mala smo zgradica) i jos nekih stavkica kojih prije nije bilo (nije bas da proucavam - iako je fino navedeno kako i zasto se doslo do konacne sume koju moram platiti - samo pogledam krajnju cifru )...
Briga o zgradi je duznost svih stanara, a to ko placa ili ne placa tu svoju obavezu je takodje informacija bitna za sve stanare koji zive u zgradi, jer sto je vise neplatisa zgradu postaje nemoguce odrzavati...moje licno misljenje je da je predvorje jos i super mjesto za to...
Kod nas u BiH je jedna banka neplatise ciji jemci vracaju za njih kredit objavljivala imenom i prezimenom u novinama.

I primjetila sam da te hronicne neplatise vecinom placaju struju i telefonske racune, jer se to lakse iskljucuje, tj. moze se iskljuciti konkretnom neplatisi.
Ali kad su u pitanju zajednicke stvari gdje ih je teze sankcionisati, e tu se ponasaju bahato - pa tako ne placaju vodu (jer vodovod ne moze iskljuciti dovod vode cijeloj zgradi zbog par stanova), troskove odrzavanja zgrade, TV pretplatu, pa cak i grijanje (jer znaju da se toplana uglavnom ne odlucuje na blindiranje pojedinacnih radijatora)...

* * *

Konkretno o temi i dva neplacena racuna...
Vidim da uzimas sebi za pravo spotati druge kad ne izvrsavaju svoje obaveze, ali kad se tebi skrene paznja na to da ni ti ne izvrsavas svoje obaveze - onda se ljutis.
Mislis li da je to zaista u redu?

Zaboravila sam je najlaksi izgovor.
Tako ljudi cesto zimi "zaborave" zatvoriti vrata kad udju u trgovinu, ali kad ulaze u vlastiti stan nikad to ne zaborave uciniti, bilo ljeto ili zima - znaci ipak nije do zaboravnosti kad se radi o zatvaranju vrata, vec do nemara i nezainteresovanosti prema nekim stvarima onda kad zbog tog nemara ispastaju drugi.

Dva mjeseca nije puno, ali ti dva jer si zaboravila, neko pet jer mu je bitnija kutija cigareta dnevno, drugi deset jer ima malu platu koju ne zna rasporediti, treci tri godine jer ima zdravstvenih problema pa radije placa travare, aromaterapeute, masazere (ili nesto pedeseto) nego pricuvu...svako ima neke svoje razloge i zivotnu pricu...ali drugi stanari nisu Crveni krst da bi placali za neplatise...
Ja ne mogu sebi priustiti mercedesa pa ga i nemam i ne mislim da bi bilo normalno da ja uzivam u mercedesu, a da moje komsije placaju troskove za njega.
Tako isto mi nije lijepo da ja ne placam obaveze vezane uz zajednicko odrzavanje zgrade, a setkam se cistim stubistem i ostavljam prasinu po njemu, uzivam u saniranom krovu koji ne prokisnjava i slicno...ni roditelji nisu duzni placati moje troskove buduci da sam punoljetna, a kamoli komsije...

Korektan odnos je dvosmjerna ulica - ako zahtjevas korektan odnos nekoga prema tebi i ti se moras korektno ponasati prema toj osobi.
__________________
It's not PMS I'm always bitch!!!
Ruzgar i Zeynep [♫ Esmeray - Soruyor musun ♫]
Ona se, slučajno, udala 18. maja 1980. Da se udala za mene, verovatno bih, kao pravi muž, ponekad i zaboravio taj datum. Ovako, zapamtio sam ga zauvek… (Đorđe Balašević)
M@3X is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 09:16   #34
Meni zaista nije jasno kako ljudi na ovim prostorima vole sankcionirati, pa to je nevjerojatno!

@ M@3X

Sa svojim primjerom ubojice koji ne bi želio biti umlaćen...
Da sam ubojica i da je na snazi zakon Drakona (oko za oko zbub za zub) kako bi me kaznila da ubijem više osoba?
Izvjesiš neplatiši ime, ima neku osnovu za tužbu, ali znaš što otvaraš: e, sad vam neću plaćati ni ono što sam do sada plaćao (tu si u pravu, telefon i struja se "škarama...)
I u potpunosti se slažem s tvojom izjavom "Korektan odnos je dvosmjerna ulica". Cilj suvlasnika bi bio zajednički rješavati problem a ne se međusobno inatiti (najlošija je opcija da onaj ko je u pravu pokuša svoja prava realizirati protuzakonito).
I nije isto kad netko ne plaća 10g i 2 mjeseca. No princip je za oboje isti: zatezne kamate. Troškovi suda, tužbe...
Osobno, ali i u dogovoru sa sustanarima bi se pokušao dogovoriti u smislu: OK tolerirat će x mjeseci neplaćanja (ili neki novčani iznos) a onda dižemo tužbu u dogovoru s upraviteljem. Kad jednoga odrapiš, ostali će ubrzo postati uredni platiše. Očigledno imaš moral razvijen na višoj razini nego dosta naših sugrađana, ali praktične odnose suživota se temelje na nekom glupom papiru na kojemu pišu pravila. Druga pravila pišu u zakonima, odlukama...i oni sve predviđaju (bolje ili lošije).
I jš jednom:
Korektan odnos je dvosmjerna ulica
Ali ako net6ko ne želi ići tom ulicom, ne oslanjamo se na osobne osjećaje i vlastitu moralnu razinu nego na ugovore, zakone... i primjenjujemo njih.
BTW, volio bih da moji sustanari razmišljaju i djeluju poput tebe
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 10:55   #35
Ja se slažem i cilj mi je imati korektan odnos sa svim sustanarima u zgradi. Međutim, pitanje je da li se to uvijek može. Dakle, ja pokušavam zadnja 3 od 6 mjeseci, koliko trenutno traje jedna problematična situacija u zgradi, razgovarati o tome sa predstavnikom stanara, svaki puta on mi kaže da će to riješiti i tako 16-tak puta, onda obeča da će sazvati sastanak (zadnje 4 godine nismo imali niti jedan sastanak) i nakon toga se ne desi baš ništa osim onog papira na panou? E, sad ja postavim pitanje a vi nagazite na drugu stranu... Naravno, uvijek se može reagirati na dio priče, ali to nije bit mog pitanja.
Moj je dojam da se evenutalni dugovi, a koliko ja znam danas gotovo svi već nakon 3 mjeseca neplaćanja računa šalju opomene, sudske tužbe i ovrhe, trebaju rješavati zakonski, a obavještavati stanare o dugu eventualno na sastanku stanara ili tako da se lista dužnika dostavi svim stanarima u kasliće. I naravno, nisam za neplaćanje, ali za to postoje zakonske metode i s time je sve ok.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 12:17   #36
@ Merlina

Pogledaj sadržaj Međuvlasničkog ugovora. Tamo bi trebalo biti određeno koliko puta se stanari strebaju naći, koliko posto stanara je dovoljno da bi tražili sastanak... Ali sve vodi tome da predstavnik stanara ne radi svoj posao kako treba. Onda pogledaj čl 379 (Z A K O N O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA) i nači ćeš elemente za ratriješenje dužnosti predstavnika stanara. Prije bilo kakve aktivnosti razmisli tko bi mogao preuzeti njegovu dužnost.
Nekad je zgodno ljduima pokazati na lijep način da znaš koja prava imaš, koje netko drugi dužnosti ima....
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 22:10   #37
Hvala ti na uputi i odgovoru . Možda će nastavak moje priče (ako se odlučim usprotiviti) biti na temi upravitelji, prestavnici stanara i ili kako s njima izaći na kraj.

Zadnje uređivanje Merlina : 15.05.2008. at 22:17. Reason: dodatak
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2008., 00:30   #38
Quote:
M@3X kaže: Pogledaj post
Kod nas u BiH je jedna banka neplatise ciji jemci vracaju za njih kredit objavljivala imenom i prezimenom u novinama.
svaka im čast...

...inaće, mi nemamo više te oglase tko je platio tko ne, al se uglavnom sazna tko neplaća stanoupravu jer se svako malo desi neko sranje koje treba sredit, a oni nas otkantaju zbog neplatiša
...evo, zadnjih godinu dana je ženi ispod mene 2 puta poplavio strop u kuhinji i blagavaoni zbog puknute cijevi u mom zidu...ja zvala stanoupravu, meni su došli i uredno sve popravili, a njoj nisu htjeli ni ući u stan jerbo nije platila već godinama...da mi je slučajno rekla da joj platim krečenje, samo bi joj se slatko nasmijala
__________________
trebam novo telo
gica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 19:15   #39
Objava JMBG i dijagnoza pacijenata na webu

Kakve su sankcije za ovo:

http://www.slobodanpraljak.com/slobo...HRVATSKOJ.html
sitnozubić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 19:32   #40
Pitaj konkretno (i prijavi) na www.azop.hr. Ljudi uredno odgovore kada dobiju upit.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:40.