Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2011., 08:30   #1
Pomoć u čitanju (tumačenju) financijskih izvještaja

Evo jedna tema za sve kojima je nešto nejasno u vezi financijskih izvješća. Točnije, pojedinih stavki u njima.
Može bit da ćemo zajedno biti nešto pametniji.

Jel inače moguće da nemamo nijednog računovođu na forumu koji bi nam pojasnio neke stvari pa da budemo sigurni, a ne da nagađamo?

Uglavnom, meni još nije u potpunosti jasan onaj dodatak RDG-u, sveoubuhvatna dobit. Odnosno, mislim da je, ali opet.. Vidim svi mediji prenose kako je INA ostvarila neto dobit od 1,9 milijardi kn u prvom polugodištu, a to govori i predsjednik uprave. No, ako pogledamo izvješće, vidimo da je to uglavnom rezultat pozitivnih tečajnih razlika. U pdf izvješću kažu i da su to većinom nerealizirani dobitci, e sad ja pretpostavljam da se upravo zbog toga dobit umanjuje u dodatku RDG-u? Jer vidimo da je u biti dobit pripisana imateljima kapitala Matice svega 1,2 milijardi kn (to je ono što bi trebalo biti bitno dioničarima ne? a ne ova dobit što je ističu od 1,9 milijardi kn).

Ajd nek neko kaže neku pametnu.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 09:07   #2
tu imaš nekaj o tome dok ne dođu lumeni klik
__________________
tajni agent
Vidoviti_Milan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 09:20   #3
Čitao sam već nekoliko članaka od tog Zalokera, ako se ne varam on je jedan od rijetkih koji je pisao o ovim novim promjenama. I pitak je, ali tema je dosta složena pa opet trebaš biti maksimalno skoncentriran da sve ubereš.

Aj pričekat ćemo lumene, može bit da dobijemo serviran odgovor.
Ako ne, uvijek ostaje ono "uzdaj se use u i u svoje kljuse". (mada još ne znam ni kaj znači ovo "kljuse", može bit da ću i to sad saznati. čudo zna bit ovaj forum.)
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 09:25   #4
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Ako ne, uvijek ostaje ono "uzdaj se use u i u svoje kljuse". (mada još ne znam ni kaj znači ovo "kljuse", može bit da ću i to sad saznati. čudo zna bit ovaj forum.)
kljuse je konj..al ne baš super nego onak ko kod auta "kanta"..ono kaubojska spika
možda ti ovo ilustrira o čem se radi klik
__________________
tajni agent
Vidoviti_Milan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 20:32   #5
Mene zanima sto znaci ovo EBITDA??

hvala
Cvrki 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 21:18   #6
EBITDA = Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization. Šminkerska brojka koja ti ne bi trebala značit puno, predstavlja ono šta bi zaradila firma kad ne bi morala platit kamate i porez, te kad ne bi morala uračunat pad vrijednosti imovine i amortizaciju.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 22:59   #7
Ako ima koji štreber, zanimala bi me formula za postotni izračun fin. rezultata prošlog razdoblja. Ne logički mic po mic doć do rezultata, jer to mogu i sam.
Primjerice - firma xy je zabilježila pad dobiti od 30 posto u odnosu na prošlo obr. razdoblje, dobit iznosi 50 meur. Kolika je bila dobit lani? (Formula!).
kolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 01:23   #8
Mislim da je brze doci mic po mic do rezultata, nego napisati pitanje na forumu.
X/(1 + p), p je pozitivan kada imamo rast dobiti, negativan kada imamo pad. 71.42 je rijesenje ovog osnovnoskolskog zadatka. 5. ili 6. razred?
Nije valjda da treba streber za to...
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 08:35   #9
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Nije valjda da treba streber za to...
štreberu .....
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 16:14   #10
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
EBITDA = Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization. Šminkerska brojka koja ti ne bi trebala značit puno, predstavlja ono šta bi zaradila firma kad ne bi morala platit kamate i porez, te kad ne bi morala uračunat pad vrijednosti imovine i amortizaciju.
Često je to PR varijanta ali u realnosti može pokazivati potencijal kompanije i jedan pokazatelj za peer usporedbu.

Postoje različiti standardi amortizacije, osim toga kamate i rok vraćanja kredita.

Nije isto kupuju li kreditom handymax (brod određene nosivosti) JDPL i ATPL; npr. prvi na 15g. drugi na 5g. u istom brodogradilištu po istoj cijeni.

(tvoj post mi je samo povod za post ne i cilj)
Buddhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 22:22   #11
Jest da je ljeto al ipak da održim temu na životu. Malo bi ćakulao o pokazateljima... Ponekad se pokažu uzaludnima, ali ipak su jedna od prvih stvari kad gledamo fundament. Generalno je jasno, što je omjer cijene s nekom od stavki profitabilnosti manji to je dionica podcijenjenija (najčešće).

Ali meni su interesantni pokazatelji grana privrede. Primjerice kod banaka bi realna, fer cijena bila sa P/B negdje od 2,5 do 3,5 (ukoliko griješim dozvoljavam pametovanje i ispravak ). Je li se tko bavio (pretpostavljam da je) ovim malo detaljnije. Koliki bi bio ovaj omjer za prehrambenu industriju, brodogradnju, građevinu? Pretpostavljam da je teško dati točnan broj, ali čisto koja je logika određivanja. Isto tako pretpostavljam da se pokazatelji razlikuju od tržišta do tržišta.
kolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 14:00   #12
Pozdrav,

možete li mi pomoći oko pitanja koji izvještaj je potrebno slati Fini.

Tek sam počela raditi u jednoj privatnoj školi s pravom javnosti.
Osnivač je pravna osoba, u registru smo registrirani kao ustanova.
Gospođa koja je prije radila predavala je GFI-POD jer su joj tako rekli u Fini.

Te izvještaje predaju i ustanove koje plaćaju porez na dobit, mi ne plaćamo.

Šta nije neka logika da bih trebala predavati izvještaje za neprofitne?
amaterka11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 14:11   #13
na krivi si podforum stavila odi na gospodarsvtvo-> Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

https://www.forum.hr/forumdisplay.php?f=267

ovo je pdf za pomoć pri čitanju financijskih izvještaja
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:48.