Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2016., 18:44   #2481
oho! donjan, bravo
sigurna sam da si tanjera lizal.
đžibus, ala sam lakoma za vrganje. sutra u ekspedicijuuu!!
javim stanje podravini
M. Laševska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 18:59   #2482
Nabro danas pol košare šampinjona i nešto puhara...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2016., 09:08   #2483
Znači ni kod tebe nema vrganja?
A niš...odoh sutra u kestene.
Prošle subote mi je neki heroj povukao ključem crtu preko cijele stranice od auta.
Ovaj put idem s busom.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2016., 12:00   #2484
Ne znam niš za vrganje, ovo sam našel u vinogradu, nisam dugo bil u šumi.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 18:37   #2485
Zna netko koja je ovo gljiva, imam ih hrpu kraj kuće pa razzmisljam probati pojesti jednu ?
http://i68.tinypic.com/5v2deq.jpg
__________________
"He's devious and amoral and unreliable and irresponsible and... and definitely not to be trusted."

Q štednja
Kju385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 21:37   #2486
Neka raskvasena, prestara zamrljana krasnica s ispranom crvenom bojom klobuka?

Ipak bi trebala jos koja fotka (gljive, ne saltera za svjetlo )
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 21:55   #2487
A u brzini je šalter ispao glavni
sad sam gledao slike tih krasnica, to je to, baš nisam toliko blesav da idem degustirat nešto što se zove bljuvara... Hvala na pomoći
__________________
"He's devious and amoral and unreliable and irresponsible and... and definitely not to be trusted."

Q štednja
Kju385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 16:37   #2488
Da li su ovo sve puze ?
I ako jesu jesu li jestive ove bijele ili su već prestare, znam da se jede samo klobuk u malim količinima....

https://s3.postimg.org/5rvgv74tf/20161026_163145.jpg

hvala
nisam ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 06:00   #2489
sve završile u gulašu pa šta bude...pojeden je
inače sve iz tog roda su jestive dok su mlade ali teško probavljive, što je šteta jer je gulaš bio preeedobar.
Nego me zanima kako spremiti osušene gljive ? tražim po netu i nema ništ
JA bi to u staklenku, zatvoriti i u frižider. Jel ok tako?
nisam ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 07:46   #2490
Quote:
nisam ta kaže: Pogledaj post
Nego me zanima kako spremiti osušene gljive ? tražim po netu i nema ništ
JA bi to u staklenku, zatvoriti i u frižider. Jel ok tako?
Ako su suhe, u staklenku pa u špajz!
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 09:15   #2491
Eh nemam ja špajz.. Postoji li neka alternativa ?

I molio bi nekog da baci pogled na predhodnu sliku, upravo naletih na internetnu na gljivu jablanovača, ima ih različitih.
Da nije to možda ona na slici a ne puza kako sam mislio prvo.
Ako nije, da li te bijele jablanovače sa tamnim klobukom u sredini imaju blago ljubičasto dno klobuka, one trakice di su.... takih sam gljiva vidio puno jučer u šumi

I ako ima neko neki detaljniji link sa vrganjima i srodnicima jer vidio sam neku smeđu sa bijelim spužvastim klobukom ali je stabiljka bila tanka jednake debljine, kolko vidim vrganji imaju zadebljanu na dnu. Početnik sam pa moram dosađivati, prvi puta brao gljive jučer na osnovu slika i podataka s interneta. Čak sam i dvije zelene pupavke donio doma haha, baš su "fino" izgledale
nisam ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 09:39   #2492
Quote:
nisam ta kaže: Pogledaj post
Eh nemam ja špajz.. Postoji li neka alternativa ?

I molio bi nekog da baci pogled na predhodnu sliku, upravo naletih na internetnu na gljivu jablanovača, ima ih različitih.
Da nije to možda ona na slici a ne puza kako sam mislio prvo.
Ako nije, da li te bijele jablanovače sa tamnim klobukom u sredini imaju blago ljubičasto dno klobuka, one trakice di su.... takih sam gljiva vidio puno jučer u šumi

I ako ima neko neki detaljniji link sa vrganjima i srodnicima jer vidio sam neku smeđu sa bijelim spužvastim klobukom ali je stabiljka bila tanka jednake debljine, kolko vidim vrganji imaju zadebljanu na dnu. Početnik sam pa moram dosađivati, prvi puta brao gljive jučer na osnovu slika i podataka s interneta. Čak sam i dvije zelene pupavke donio doma haha, baš su "fino" izgledale
Jablanovaca nije, za puzu mi je pogresna boja (koja kod nje je varijabilna...) i nedostaju mi karakteristicne 'cohe' po strucku, za panjevcicu mi isto boja ne odgovara... Nisam siguran, otrovnica nije

Vrganjevki imas prilicno vrsta, 'neka smedja s bijelim spuzvastim klobukom' je jestiva (ne mogu reci sto je, ali samo nekoliko vrganjevki je otrovno ili nejestivo, takva nije medju njima)...

Suhe gljive drzim u 'dunstflasama', one s gumenom brtvom i zicanim zatvaracem u kredencu u kuhinji... Traju dugo...

Dobronamjeran savjet:

Nemoj skakati po sumi i kupiti svaku gljivu na koju naletis... A posebno nemoj od nje skuhati gulas i pojesti ga... Jedes samo gljivu za koju si siguran sto je... Pocni s vrganjevkama i krasnicama, tu ti je najmanja sansa za zajebat se (a i najmesnatije su ), pa polako siri poznavanje gljiva...

Fotografija nije dovoljna za determinaciju, moras pazljivo procitati i popratni tekst...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 10:00   #2493
ok hvala. sutra idem po tog bijelog spuzvastog, zapamtio sam di je...
Ma ne berem na što naiđem, skinuo sam si slike 6 otrovnih vrsta gljiva u istri na mob i to izbjegavam ali očito nije sve po internetu jer na toj stranici "gljive u istri", zelene pupavke uopće nema...ja je ubrao i stavio sastrane i nisam je bacio, nasjeckati ću je i sutra razbacat po mjestu di sam našao, ipak ona ima svoju svrhu u prirodi.
Ubrao sam uz nju samo još lisičarke i te neke što su završile u gulašu jer sam po slici u mobu mislio da su puze ali sam opet istražio doma i kažu da su sve iz tog roda uvjetno jestive...
morat ću još puno učit jer moram priznat vidio sam oko 20 i više vrsta gljiva u šumi pored pazina...čak i vrlo rijetku hrastovu sjajnicu, kažu nije jestiva ali je ljekovita.. pa kako da je onda konzumiram? haha nisam je ubrao, kasnije sam tek vidio na netu šta je
nisam ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 15:21   #2494
Ne zajebavaj se s pupavkama, dovoljno je da dodiruju gljive koje ćeš pojesti pa da se otruješ.
I baci to u čemu si je donio, nemoj stavljat druge gljive u to.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 21:29   #2495
Jutros pojeo 3 muhare iz jučerašnje berbe, kako je gljiva dobra..jedna od najukusnijih
Treba samo ogulit kožu jer je otrovna i gljiva mora biti mlada jer kasnije otrov prelazi iz kože u meso. Kuhao sam ih pola sata zatim ocijedio i zapržio s lukom.
Ali nemojte me slušati, to radite na svoju odgovornost. Samo je moram pohvalit
nisam ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 21:44   #2496
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ne zajebavaj se s pupavkama, dovoljno je da dodiruju gljive koje ćeš pojesti pa da se otruješ.
I baci to u čemu si je donio, nemoj stavljat druge gljive u to.
Nizam znao šta je pa sam maksimalno pazio tako da nema problema ali svakako treba ih naučit prepoznati pogotovo mlade koje sliče jestivim...

Interesantno da sam neke gljive u hrvatskoj bazi našao kao otrovne a u bosanskoj kao nejsetive. Očito ovisi i do podneblja. Neke naše otrovne su u nekim sjevernim zemljama čak i uvjetno jestive.
Kako se mijenja klima mogla bi nam se promjenit i jestivost gljiva
nisam ta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 22:49   #2497
Ako ne trolas, nemoj se zajebavat....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 00:20   #2498
Quote:
nisam ta kaže: Pogledaj post

I ako ima neko neki detaljniji link sa vrganjima i srodnicima jer vidio sam neku smeđu sa bijelim spužvastim klobukom ali je stabiljka bila tanka jednake debljine, kolko vidim vrganji imaju zadebljanu na dnu. Početnik sam pa moram dosađivati, prvi puta brao gljive jučer na osnovu slika i podataka s interneta. Čak sam i dvije zelene pupavke donio doma haha, baš su "fino" izgledale
Početnik si u gljivarenju pa bi bilo životno važno da se tako i ponašaš

Quote:
nisam ta kaže: Pogledaj post
Jutros pojeo 3 muhare iz jučerašnje berbe, kako je gljiva dobra..jedna od najukusnijih
Treba samo ogulit kožu jer je otrovna i gljiva mora biti mlada jer kasnije otrov prelazi iz kože u meso. Kuhao sam ih pola sata zatim ocijedio i zapržio s lukom.
Ali nemojte me slušati, to radite na svoju odgovornost. Samo je moram pohvalit
:klap::klap:
Javi se sutra kad " siđeš s plafona ".
Koliko si ti to vrsta gljiva pojeo ako si neki dan prvi put bio u gljivarenju ?????


Preživjeli, koji su konzumirali zelenu pupavku kažu da je vrlo tečna


Ono na linku su Puze, imao si sreću, ne izazivaj ju.
rosa canina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 17:18   #2499
Bok svima!

sin je za zadaću iz prirode moramo pronaći neku gljivu i sad o njoj treba pisati. Mi nažalost nismo uopće upućeni u to. Fotkali smo par gljiva na Medvednici pa bi molila pomoć oko identifikacije

Evo fotki:https://get.google.com/albumarchive/117464596045330090310/album/AF1QipOWfVZ24FzkMB0N1I6_AU4Qgwga2HicNeqlfHzZ/AF1QipMLkSixep7sDfhfQr342Cbi36pZpR-EtOQ5mRez
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 21:26   #2500
Quote:
kismo kaže: Pogledaj post
Bok svima!

sin je za zadaću iz prirode moramo pronaći neku gljivu i sad o njoj treba pisati. Mi nažalost nismo uopće upućeni u to. Fotkali smo par gljiva na Medvednici pa bi molila pomoć oko identifikacije

Evo fotki:https://get.google.com/albumarchive/117464596045330090310/album/AF1QipOWfVZ24FzkMB0N1I6_AU4Qgwga2HicNeqlfHzZ/AF1QipMLkSixep7sDfhfQr342Cbi36pZpR-EtOQ5mRez
prvo ne znam šta je, volio bi da neko kaže.
druga je blagva, zaštičena gljiva i nisi je smio brati ali kad već jesi pojedi je jer kažu da je cijenjenija i bolja od vrganja
nisam ta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:34.