Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2014., 21:30   #21
Ta tehnologija ima svoje primjene-u izradi prototipa itd. i nekih specificnih stvari, ali jako je skupa i neisplativa za ovako nesto.
Zasada to nemoze zamijeniti npr tradicionalnu proizvodnju, niti ce uopce uskoro moci. Posebice na masovnoj razini.

Kazem, to ima sovju svrhu i jako je korisno-ali neki misle da printeri mogu sve i sve drugo ce propasti. To bas nije tako.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 22:21   #22
varaš se i nisi u toku.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 23:36   #23
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
varaš se i nisi u toku.
Ne, citao sam o tome i sam iz interesa. Jedno je napraviti prototip necega(npr testni primjerak neceg sto proizvodis), a drugo npr masovno rpoizvoditi jako brzo uz mali trosak.

Nadalje, postoje jos neka ogranicenja u smislu materijala itd. koja onemogucavaju neke stvari.

No ja nisam govorio specificno o kucama-nego opcenito.

No, sad kad sam to rekao, ovo ce sigurno napredovati.

Najsmjesnije mi je kad je onaj lik iz Magme rekao da ce 3d printer biti njegova buducnost Lol...
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 01:15   #24
pa masovno se i proizvodi!
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 01:25   #25
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
pa masovno se i proizvodi!
Ne, sa pravim, potpunim printerima, ne. Mislis li d aje onom liku iz Magme fakat lakse printati npr neku igracku jednostavnu ili imati mass assembly negdje u Kini il sto vec?

Ti printeri ne mogu zamijeniti klasicnu proizvodnju-bar ne uskoro. Druga stvar je trosak svega toga.

Ok, za kuce je prica dosta jednostavnija, ali kao sto vidis, klasicna prozvodnja nije nestala- printeri se koriste kod dizajna, testiranja npr i kod auta, ali assembly za trziste ide klasicno.

Koliki je trosak npr da to cudo napravi cijeli auto? Od raznih materijala? Cijena? Uz to sto postoje ogranicenja s matrijalom... VW svake godine ulozi 10mrd u R&D npr. Kad bi printer bio "Sveti Gral", onda bi oni sigurno njima zamijenili sve. Ali jasno je da nije.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 01:48   #26
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post


klik na link za tabelu sa svim mogućim metodama 3D proizvodnje

http://en.wikipedia.org/wiki/3D_prin...tive_processes
Znam za to-imaju oni odlicne primjene, ali zbog dosta ogranicenja nista od takve masovne proizvodnje.

Od te faze smo jos jako daleko-ja ne govorim o prototipovima, vec npr pljucanju auta iz nule, od svih materijala, brzo i jeftino. Od toga jos dugo nece biti nista.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 01:48   #27
Quote:
danijeld kaže: Pogledaj post
a porez na 3D nekretnine, marža printeraša i porez na CO2 koji printeri proizvedu?
a koliko jedan radnik potroši hrane, smještaj, osiguranje na radu, spavanje, liječenje + moraš mu plaćati, itd...

to što bi printeri emitirali u atmosferu je zanemarljivo, shvaćate li vi da mi govorimo o prototipovima koji su doslovno ne za 10, ne za 15 godina u stanju isprintati objekat, nego to rade danas. kad to mogu proizvodi tek nedavno predstavljeni, smiješno je govoriti da će u budućnosti (za 10-15 godina) emitovanje co2, i postavljanje vodoinstalacija biti prevelik izazov.

Quote:
fiksi kaže: Pogledaj post
Ok, za kuce je prica dosta jednostavnija, ali kao sto vidis, klasicna prozvodnja nije nestala- printeri se koriste kod dizajna, testiranja npr i kod auta, ali assembly za trziste ide klasicno.

Koliki je trosak npr da to cudo napravi cijeli auto? Od raznih materijala? Cijena? Uz to sto postoje ogranicenja s matrijalom... VW svake godine ulozi 10mrd u R&D npr. Kad bi printer bio "Sveti Gral", onda bi oni sigurno njima zamijenili sve. Ali jasno je da nije.
Quote:
A large number of additive processes are now available. They differ in the way layers are deposited to create parts and in the materials that can be used. Some methods melt or soften material to produce the layers, e.g. selective laser melting (SLM) or direct metal laser sintering (DMLS), selective laser sintering (SLS), fused deposition modeling (FDM), while others cure liquid materials using different sophisticated technologies, e.g. stereolithography (SLA). With laminated object manufacturing (LOM), thin layers are cut to shape and joined together (e.g. paper, polymer, metal). Each method has its own advantages and drawbacks, and some companies consequently offer a choice between powder and polymer for the material from which the object is built.

klik na link za tabelu sa metodama 3D proizvodnje svih mogućih metala, legura i plastika:

http://en.wikipedia.org/wiki/3D_prin...tive_processes
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 03:27   #28
Quote:
fiksi kaže: Pogledaj post
Znam za to-imaju oni odlicne primjene, ali zbog dosta ogranicenja nista od takve masovne proizvodnje.

Od te faze smo jos jako daleko-ja ne govorim o prototipovima, vec npr pljucanju auta iz nule, od svih materijala, brzo i jeftino. Od toga jos dugo nece biti nista.
prije 30 godina nismo imali printer koji je mogao proizvesti najmanji i najednostavniji proizvod i materijale za koje bi vremenom postajao sve bolji, jednostavno toga nije bilo, međutim ovi današnji prototipovi se mogu razvijati jer imaju što razviti, imaju polaznu točku od koje počinju i vremenom će se usavršiti do masovne proizvodnje, naravno da to neće biti sutra, ali za 10-15 godina ćemo tome sigurno biti svjedoci.

3D printane solarne ploče

3D printana ljudska šaka

i 3D isprintani bubrezi.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 04:28   #29
Po kojem sistemu printer printa(gradi)stvar u određenom vremenskome razdoblju?
Kakva je uporabljivost dotičnoga objekta??
__________________
Imiđ kralja zlata odgajala me krema,u izbjegavanju zakona tu mi ravnog nema.

Zadnje uređivanje intercepts : 19.04.2014. at 04:37.
intercepts is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 07:23   #30
Nisam gradjevinac, al kaj se kuce ne rade s ciglama, a ne cijela od betona?
Ovo kolko vidim je sve sami beton...
Zeggrez is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 10:26   #31
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
prije 30 godina nismo imali printer koji je mogao proizvesti najmanji i najednostavniji proizvod i materijale za koje bi vremenom postajao sve bolji, jednostavno toga nije bilo, međutim ovi današnji prototipovi se mogu razvijati jer imaju što razviti, imaju polaznu točku od koje počinju i vremenom će se usavršiti do masovne proizvodnje, naravno da to neće biti sutra, ali za 10-15 godina ćemo tome sigurno biti svjedoci.

3D printane solarne ploče

3D printana ljudska šaka

i 3D isprintani bubrezi.
Znam ja sve to-i sam sam rekao da to ima potencijala. No mislim da ce za mass proizvodnju trebati jos jako dugo.

Takoder, u smislu materijala i obrade, postoje jos dosta fizickih ogranicenja zbog kojih se neke stvari uopce ne mogu.

Opet kazem, jedno je saka, srce, ruka, ili neki jako hi-tech dio, a drugo iznimno brza i jeftina proizvodnja cijelub proizvoda za trziste.

Recimo da sumnjam da ce i za 20g to pljucnuti novog golfica iz nule, za masovno trziste
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 10:43   #32
U Hrvatskoj nije problem u brzini gradnje i cijeni nego onome prije gradnje (dozvole, komunalije...). Nama treba printer koji će isprintati komunalne priključke i parkirna mjesta a zgrada je dobra i od cigle
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 10:51   #33
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj nije problem u brzini gradnje i cijeni nego onome prije gradnje (dozvole, komunalije...). Nama treba printer koji će isprintati komunalne priključke i parkirna mjesta a zgrada je dobra i od cigle
Neno, ili printer koji bi "usisao" cijelu administraciju da nas ne koci
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 12:39   #34
Quote:
fiksi kaže: Pogledaj post
Ne, sa pravim, potpunim printerima, ne. Mislis li d aje onom liku iz Magme fakat lakse printati npr neku igracku jednostavnu ili imati mass assembly negdje u Kini il sto vec?

Ti printeri ne mogu zamijeniti klasicnu proizvodnju-bar ne uskoro. Druga stvar je trosak svega toga.

Ok, za kuce je prica dosta jednostavnija, ali kao sto vidis, klasicna prozvodnja nije nestala- printeri se koriste kod dizajna, testiranja npr i kod auta, ali assembly za trziste ide klasicno.

Koliki je trosak npr da to cudo napravi cijeli auto? Od raznih materijala? Cijena? Uz to sto postoje ogranicenja s matrijalom... VW svake godine ulozi 10mrd u R&D npr. Kad bi printer bio "Sveti Gral", onda bi oni sigurno njima zamijenili sve. Ali jasno je da nije.
ma kakva magma, kakav vw. gledaj i čitaj vijesti iz kine pa se onda vrati u ovu raspravu.
guglaj malo više.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 12:41   #35
Quote:
Zeggrez kaže: Pogledaj post
Nisam gradjevinac, al kaj se kuce ne rade s ciglama, a ne cijela od betona?
Ovo kolko vidim je sve sami beton...
kuće se grade i od blata i od otpada i od slame i od drveta, od čega hoćeš. pa i od betona ili plastike.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 12:43   #36
Quote:
fiksi kaže: Pogledaj post
Znam ja sve to-i sam sam rekao da to ima potencijala. No mislim da ce za mass proizvodnju trebati jos jako dugo.

Takoder, u smislu materijala i obrade, postoje jos dosta fizickih ogranicenja zbog kojih se neke stvari uopce ne mogu.

Opet kazem, jedno je saka, srce, ruka, ili neki jako hi-tech dio, a drugo iznimno brza i jeftina proizvodnja cijelub proizvoda za trziste.

Recimo da sumnjam da ce i za 20g to pljucnuti novog golfica iz nule, za masovno trziste
izračunaj koliko vremena treba prosječnom broju radnika koji radi jednu prosječnu kinesku kuću.

sad izračunaj koliki prosječan broj radnika može u X vremenu napraviti Y kuća.

pa to usporedi sa npr 10.000 printera koji će u tom istom vremenu raditi to isto što i gore navedeni radnici.

eto, to ti je masovna proizvodnja.

masovna proizvodnja printera, a ne masovna proizvodnja jednog printera.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 12:53   #37
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
izračunaj koliko vremena treba prosječnom broju radnika koji radi jednu prosječnu kinesku kuću.

sad izračunaj koliki prosječan broj radnika može u X vremenu napraviti Y kuća.

pa to usporedi sa npr 10.000 printera koji će u tom istom vremenu raditi to isto što i gore navedeni radnici.

eto, to ti je masovna proizvodnja.

masovna proizvodnja printera, a ne masovna proizvodnja jednog printera.
Sve to stoji samo je pomalo ludost da dovezeš printer na licu mjesta da ti radi kuću. Budućnost je u prefabriciranoj gradnji u tvornici a ona može biti i iz printera.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 13:13   #38
pa ne voziš printer na lice mjesta nego kuću.
doh
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 13:25   #39
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
pa ne voziš printer na lice mjesta nego kuću.
doh
Ovu koliko vidim printaju na licu mjesta:

http://wordlesstech.com/2012/04/23/3...n-house-video/
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 13:39   #40
ako im je tako lakše, da, ako nije ne, a to je krivi primjer jer to nije kineska masovna proizvodnja koju sam spominjao, zato sam ti rekao da guglaš više.
kuće su male kompaktne i prema tome jeftine, lako se prevezu ili rastave, a i samim time što su manje, znači da je ako treba lakše i dovesti printer na lice mjesta i tamo je isprintati jer je i printer manji, pa može biti i mobilnih printaonica ali prava masovna proizvodnja bi bila, po meni barem, u tvornici sa hrpetinom 3d printera, skoro 0 radnika i onda samo transportirati na gotove temelje.

tim više jer je radno vrijeme printera produženo za barem 8 ako ne i 12 ili više sati, rade zimi ljeti kiši suncu, svejedno je, ne traže bolovanja i dopuste ne plaća im se zdravstveno i dentalno, ne plaća im se prekovremene ni smještaj.

ne može nitko pri zdravoj pameti tvrditi da je konvencionalna gradnja superiorna takvoj, makar pojedinačni printer bio sporiji od X broja radnika koji u nekom kvazinatjeacanju grade kuću istovremeno.

printer čak i da jest sporiji (a nije) može i hoće se s vremenom usavršiti i ubrzati a u cijeloj masi proizvodnje opet te ispadne i takav sporiji printer povoljniji i jeftiniji kao rješenje nego poslovanje s radnicima.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:50.