Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2009., 22:28   #101
Quote:
F.Ravanelli kaže: Pogledaj post
A i to što kažeš.Mrzim forume jer se ne gledaju prethodni postovi

http://upload.wikimedia.org/wikipedi.../Morlacchi.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedi.../Morlachia.jpg


http://en.wikipedia.org/wiki/Morlachs



Morlachs (in Serbian Morlaci [Mor-latsi] or Морлаци; in Greek: Μαυροβλάχοι, Mavrovlachi or Mauro-Vlachs, meaning "Black Vlachs"; in Latin sources: Nigri Latini) were a population of Vlach shepherds that lived in the Dinaric Alps (western Balkans in modern use), constantly migrating in search for better pastures for their sheep flocks. They were probably a blend of Romanized indigenous peoples and Roman colonists


Reports from the mid-11th century tell how the Morlachs lived in the mountainous regions of Montenegro, Bosnia (Stara Vlaška), Herzegovina and on the Dalmatian coast. In the 14th century, some Morlachs moved northward and settled in present-day Croatia where later they would serve as frontier guardians in the Military Frontier between the Habsburg (Croatia) and the Ottoman (Bosnia) Empires, an area sometimes known as Morlachia.
Bolje ti mrzi ono zbog čega nemaš pojma pa postuješ gluposti , a ne istoriju!

Čuj wiki . čuj ko zna kakva drobljenja bezveze?! , uf mani se!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 22:43   #102
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Bolje ti mrzi ono zbog čega nemaš pojma pa postuješ gluposti , a ne istoriju!

Čuj wiki . čuj ko zna kakva drobljenja bezveze?! , uf mani se!
Popij apaurin
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 09:04   #103
Quote:
NVP kaže: Pogledaj post

Vlah je čovjek koji se bavi stočarstvom, a ne nacionalna odrednica.
Ovo je samo djelomice točno. Vlasi kao nacionalna manjina u Srbiji su poznati uglavnom kao Cincari, Grci ih zovu Koutsovlahi (Kucovlasi) ili Vlahi, Rumunji ih nazivaju Makedoromani ili Aromani (Arumunji), Makedonci ih nazivaju Vlasima a Albanci i Turci Vla. Svi oni govore ili su govorili romanskim jezikom srodnim rumunjskome.

Mnogi su se od njih pohrvatili, posrbili, pobošnjačili, albanizirali, bugarizirali, grecizirali itd. A s njima su bili pomiješani i mnogi albanski, srpski, bugarski i dr. nomadski stočari, koji su također promijenili svoj kulturni identitet, i asimilirali se sa sredinom u koju su doselili.

Kao što je u Srbiji sve manje Cincara, jer se sve više izjašnjavaju kao Srbi, tako je i s Vlasima u drugim zemljama.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 09:39   #104
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Ovo je samo djelomice točno. Vlasi kao nacionalna manjina u Srbiji su poznati uglavnom kao Cincari, Grci ih zovu Koutsovlahi (Kucovlasi) ili Vlahi, Rumunji ih nazivaju Makedoromani ili Aromani (Arumunji), Makedonci ih nazivaju Vlasima a Albanci i Turci Vla. Svi oni govore ili su govorili romanskim jezikom srodnim rumunjskome.

Mnogi su se od njih pohrvatili, posrbili, pobošnjačili
Daj mi reci kako se prezivaju ti pobošnjačeni Cincari
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 09:58   #105
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post

Daj mi reci kako se prezivaju ti pobošnjačeni Cincari.
Zar misliš da su Turci, koji su islamizirali dio svakoga od osvojenih naroda, Vlahe/Cincare zaobišli?
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 10:05   #106
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Zar misliš da su Turci, koji su islamizirali dio svakoga od osvojenih naroda, Vlahe/Cincare zaobišli?
Ne mislim nego si ti spominjao povijesno noviju asimilaciju Cincara u okolne narode,a ja nisam baš čuo da su u zadnjih stotinjak godina nešto navalili postajati,ni više ni manje,Bošnjaci.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 10:10   #107
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post

Ne mislim nego si ti spominjao povijesno noviju asimilaciju Cincara u okolne narode,a ja nisam baš čuo da su u zadnjih stotinjak godina nešto navalili postajati,ni više ni manje,Bošnjaci.
Gdje sam napisao "novija asimilacija"? Asimilacija romanskih Cincara/Vlaha u Srbe traje od doseljenja Srba na Balkan, i još nije završena.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 10:17   #108
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Gdje sam napisao "novija asimilacija"? Asimilacija romanskih Cincara/Vlaha u Srbe traje od doseljenja Srba na Balkan, i još nije završena.
Nisu svi Vlasi u Srbiji Cincari. Samo jedan manji dio.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 10:31   #109
@ Gluskab

Quote:
Shain kaže: Pogledaj post

Vlasi kao nacionalna manjina u Srbiji su poznati uglavnom kao Cincari, Grci ih zovu Koutsovlahi (Kucovlasi) ili Vlahi, Rumunji ih nazivaju Makedoromani ili Aromani (Arumunji), Makedonci ih nazivaju Vlasima a Albanci i Turci Vla. Svi oni govore ili su govorili romanskim jezikom srodnim rumunjskome.
Podatke koje sam gore napisao iznio je Božidar Nastev u jednoj knjizi Srpske akademije nauka i umetnosti 1980. g. On izjednačuje Vlahe i Cincare.

U Srbiji ima neke razlike među njima, jer su Vlasi više slavenizirani a Cincari manje. Ali u principu, sve je to romanizirano stanovništvo koje se u Srbiji srbizira, a u drugim zemljama akulturira na lokalni način.

Zadnje uređivanje Shain : 30.06.2009. at 10:40.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 10:34   #110
Quote:
joe enter kaže:
Oooj ljudi , kakvi crni Morloci
http://benkovackoguvno.yuku.com/topi...E-SLICICE.html

Evo ih u virtualnom Benkovcu...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 11:07   #111
Svi ti Cincari,Karavlasi I Kucovlasi i ostali balkanski vlasi asimilirani su u narode blizu kojih su živili.Ovi iz Hr su Morlaci i oni su većinom asimilirani u srpski narod
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 12:04   #112
Quote:
F.Ravanelli kaže: Pogledaj post
Svi ti Cincari,Karavlasi I Kucovlasi i ostali balkanski vlasi asimilirani su u narode blizu kojih su živili.Ovi iz Hr su Morlaci i oni su većinom asimilirani u srpski narod
Morlaci nemaju nikakve veze sa Srbima.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 12:39   #113
Quote:
F.Ravanelli kaže: Pogledaj post

Ovi iz Hrvatske su Morlaci i oni su većinom asimilirani u srpski narod.
Nije točno.

Mlečani su Morlacima nazivali sve stanovnike jadranskog zaleđa od Kvarnerskog primorja do Bara (CG). Pod tim su nazivom za Mlečane bili i Bunjevci, i Vlasi katolici, i Vlasi pravoslavci, i albanski nomadski stočari koji su lutali po tim prostorima i dr.

Morlaci su bili stanovništvo izbjeglo s turskog teritorija i Mletačke Albanije u dalmatinsko zaleđe i Istru, koje se Mlečani nisu potrudili razlikovati, nego su im svima dali jedno ime: Morlaci.

Nakon pada Mletačke Republike naziv Morlaci postupno nestaje, a oni se asimiliraju prema vjerskoj pripadnosti kao Hrvati, Srbi...
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 13:48   #114
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Nije točno.

Mlečani su Morlacima nazivali sve stanovnike jadranskog zaleđa od Kvarnerskog primorja do Bara (CG). Pod tim su nazivom za Mlečane bili i Bunjevci, i Vlasi katolici, i Vlasi pravoslavci, i albanski nomadski stočari koji su lutali po tim prostorima i dr.

Morlaci su bili stanovništvo izbjeglo s turskog teritorija i Mletačke Albanije u dalmatinsko zaleđe i Istru, koje se Mlečani nisu potrudili razlikovati, nego su im svima dali jedno ime: Morlaci.

Nakon pada Mletačke Republike naziv Morlaci postupno nestaje, a oni se asimiliraju prema vjerskoj pripadnosti kao Hrvati, Srbi...
Kod koga nestaje postupno naziv??!! , manimo se ljudi naziva i doživljaja Talijana i ostalih stranaca o narodima sa ovih prostora!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 16:06   #115
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Morlaci nemaju nikakve veze sa Srbima.
Reci to njima,ovim pravoslavcima iz Hr koji niječu vezu s morlacima..
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 16:08   #116
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Nije točno.

Mlečani su Morlacima nazivali sve stanovnike jadranskog zaleđa od Kvarnerskog primorja do Bara (CG). Pod tim su nazivom za Mlečane bili i Bunjevci, i Vlasi katolici, i Vlasi pravoslavci, i albanski nomadski stočari koji su lutali po tim prostorima i dr.

Morlaci su bili stanovništvo izbjeglo s turskog teritorija i Mletačke Albanije u dalmatinsko zaleđe i Istru, koje se Mlečani nisu potrudili razlikovati, nego su im svima dali jedno ime: Morlaci.

Nakon pada Mletačke Republike naziv Morlaci postupno nestaje, a oni se asimiliraju prema vjerskoj pripadnosti kao Hrvati, Srbi...
Zvali su tako sve,ali zato smo mi znali i znamo koji su koji i ne trpamo ih u isti koš.
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 16:16   #117
glavno da mi znamo kako treba, bez obzira što kažu izvori, znanost, ko ih šiša

hebeš stare izvore i spise, napravit ćemo mi bolje i starije ako treba.


Ravanelli jel ti ovo ozbiljno misliš što pišeš po forumu? ili za#ebavaš.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 16:23   #118
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
glavno da mi znamo kako treba, bez obzira što kažu izvori, znanost, ko ih šiša

hebeš stare izvore i spise, napravit ćemo mi bolje i starije ako treba.


Ravanelli jel ti ovo ozbiljno misliš što pišeš po forumu? ili za#ebavaš.
Na što točno misliš jel ozbiljno ili se zahebavam..

Inače ako imaš doma enciklopediju(noviju) koje su se prodavale u dnevnim novinama pogledaj "morlaci"...
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 16:24   #119
Quote:
F.Ravanelli kaže: Pogledaj post
Zvali su tako sve,ali zato smo mi znali i znamo koji su koji i ne trpamo ih u isti koš.


Ti si car,kralj i prvak u skoku u dalj!

I ja dobro znam mnogi kažu da su u Hrvatskoj talentovani nogomtaši,košarkaši , ali samo ja znam da si car,kralj i prvak u skoku u dalj i ne trpam te u isti koš sa glupim fudbalerima!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 16:28   #120
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post


Ti si car,kralj i prvak u skoku u dalj!

I ja dobro znam mnogi kažu da su u Hrvatskoj talentovani nogomtaši,košarkaši , ali samo ja znam da si car,kralj i prvak u skoku u dalj i ne trpam te u isti koš sa glupim fudbalerima!
Naravno...ja sam Ravanelli
__________________
Kladim se da mogu bacati picu kao majstor u piceriji
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:46.