Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2008., 15:08   #1
Sotonizam - skupna tema

Temelj nase vjere je zivot i zivljenje, sloboda, jednakost i tolerancija. Naime u svakoj vjeri koja postoji moze se pronaci po nesto slicno s Mysterium Aloimom pogotovo u starim i mrtvim vjerama koje su kasnije prozvane sotonizmom. To je i ujedno jedini razlog zbog kojeg se i nazivamo Sotonistima. Tog se naziva ne zelimo odreci jer stoji kao podsjetnik kako smo nastali i podsjetnik na nekadasnju vjersku nesnosljivost koja je od mnogih prekrasnih vjera ucinila da one budu nesto mracno i macabre.
(citat s bloga Sotonizam 616)

Ovo je druga trema na ovom forumu o sotonizmu. Prva je zatvorena iz 2 osnovna razloga:
1. neozbiljan uvodni post
2. često postavljanje jednih te istih pitanja, zbog čega rasprava stoji na mjestu

Ova je otvorena s ciljem da na početku razriješimo neke nedoumice, da ne moramo konstantno raspravljati o istim stvarima.
Zato ćemo u nekoliko uvodnih postova dati kratke i sažete odgovore na česta pitanja i zamjerke sotonistima.
Nadamo se i očekujemo žestoke i konstruktivne diskusije

Hail Satan!

Zadnje uređivanje hunt & Innocent : 21.10.2008. at 15:53.
hunt & Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 15:18   #2
Što je Sotonizam?

Strogih definicija u sotonizmu nema, jer je to upravo njegova osnova. Sloboda. Sotonizam se ograđuje od svih dogmi i okova čvrstih uvjerenja i stvara "religiju individualca".

Glavna podjela Sotonizma je na tradicionalni-teistički, i noviji-ateistički sotonizam.

Ovdje moram napomenuti da većina sotonista ne vjeruje da bi svi ljudi trebali biti sotonisti i da se nevjernici ne će spasiti, kao što to vjeruje većina današnjih vjernika abrahamskih religija. Za većinu sotonista nema raja i pakla.
Satan kao pojam je jako širok i u sotonizmu ima puno definicija, nekima je Satan glavni bog i stvaratelj (Joy of Satan), nekima je simbol, a ne postoji kao entitet (Church of Satan-La Veyani), nekima je dio panteona,a li ne jedino božanstvo (Aleister Crowley), nekima je nedefinirani entitet, ali postoji, nekima pali anđeo, a nekima drevno božanstvo koje se zvalo drukčije u nekoj drevnoj religiji (Set, Pan, Enki, Ahriman...).
hunt & Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 15:23   #3
Sotona

Citiramo dragog kolegu vladdeluciusa, koji je jednom prilikom napisao:
Quote:
vladdelucius kaže: Pogledaj post
Satan/Protivnik može biti protivnik bilo čemu ...
Tvoja percepcija ga svrstava u ono čemu se želiš protiviti .. ti se protiviš duhovnosti.
Za neke druge, Satan je protivnik u obliku "duhovnog protivljenja" i dižu duhovnu revoluciju u sebi jer ne žele da im se išta nametne.
Za kršćane je on protivnik boga ..
Kod nekih je Satan opet nešto drugo ...
Iako je mnogo više od toga.
Naziv sotonizam kod ateističkih sotonista (LaVey, Church of Satan) dolazi iz potrebe osnivača da se "osvijeste", jer su vidjeli što je religija učinila civilizaciji i nije im se to svidjelo, pa su stvorili "ateističku religiju" koja kao glavnog protagonista uzima glavnog zapadnjačkog antagonista. Iz inata.
Tradicionalnom sotonizmu su ime dali kršćani kad se kršćanstvo proširilo Europom i Bliskim istokom, dali su ga zapravo tadašnjim paganima koji su štovali vlastite bogove, koje su kršćani proglasili manifestacijom sotone i time sotonizirali te religije.
Današnji tradicionalni sotonisti zadržavaju to ime upravo zato što su u svoju osobnu religiju prihvatili mnoge i velike dijelove tih najstarijih religija.
hunt & Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 15:41   #4
Sotonizam i kršćanstvo

Sotonisti ne vjeruju u Boga židova, kršćana i muslimana. Ne vjerujemo da je Sotona stvoren od nekog boga. (tako da riješimo pitanja zašto štujemo negativca). Ni da je pali anđeo koji se odmetnuo od dobra.
Nama je pojam Sotona puno širi i kompliciraniji.
Nadalje, Sotonizam nije izvrtanje kršćanstva, nije inat društvu i roditeljima, nije za maloljetne.
Molim vas da ne povezujete mlade buntovnike koji okreću križeve na groblju sa sotonizmom. To nema veze s religijom.
Sotonizam je odvojena religija, u nekim granama modernija (ateistički sotonizam) a u nekim granama starija od današnjih religija (tradicionalni sotonizam).

*Ovdje je bitno spomenuti Gnostički Luciferijanizam-
utemeljenog na drevnom 'zmijskom' gnosticizmu, koji kombiniraju sa zapadnom okultnom praksom.
Lucifera doživljavaju kao donositelja prosvjetljenja i individualne slobode.
Luciferijanci se uglavnom ograđuju od toga da ih se naziva Sotonistima, jer rade oštru distinkciju između entiteta Lucifera i Sotone.

Postoji i grupa koja bi se mogla nazvati duoteističkim kršćanstvom, ili obrnutim Kršćanstvom, koja je u svojim temeljima kršćanske prirode, sa 2 točke neslaganja:
1. vjeruje se u mogućnost da Sotona pobijedi Stvoritelja;
2. ta pobjeda je poželjna, jer se Sotonu doživljava kao borca za slobodu ljudi.
U ovoj grupi je najviše bivših kršćana, a također se većinu sotonista poistovjećuje sa ovom grupom od strane ugl. neinformiranih ne-sotonista.
Ovo je također često i samo prelazna faza u druge oblike Sotonizma.


*prevedno sa sitea Diane Vera-e

Zadnje uređivanje hunt & Innocent : 21.10.2008. at 15:48.
hunt & Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 16:29   #5
Lijepo otvoren topic
Btw, molio bih Kršćane, poglavito Katolike da ne upadaju na ovu temu sa zgražajuće-cendravo-zlogukoprorokujoćim komentarima...načitali smo ih se na starom topicu. Hvala.

Hail Satan!
__________________
Life is pleasant. Death is peaceful. It's the transition that's troublesome.
H-K is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 16:36   #6
Quote:
H-K kaže: Pogledaj post
Lijepo otvoren topic
Btw, molio bih Kršćane, poglavito Katolike da ne upadaju na ovu temu sa zgražajuće-cendravo-zlogukoprorokujoćim komentarima...načitali smo ih se na starom topicu. Hvala.

Hail Satan!
Prema tome i sotonisti su samo jos neka vrsta fasistoidne skupine, koja sebe smatra "necim boljim" od ostalih vjerskih gangova.

Ali, H-K, vraze mali, imas prvu licnu gresku. Da li je tehnicka, neka prosudi tvoj gospodar. Budi oprezan kome se molis! Nece rogonji biti milo, ukoliko se jedan njegov apostol moli Krscanima.
Metallizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 16:40   #7
Ja se ispričavam svim ostalim sotonistima s forum.hr-a što smo hunt i ja otvorili novi topic, morali smo to sažeti nekako, nemremo se svi potpisati, nije praktično.
Nadam se da vam se sviđa novi koncept Potrudili smo se da bude što širi i objektivniji. A na čast i ponos naše male zajednice
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 16:47   #8
Hey momci.

Da li je meni dozvoljeno komentirati, tj. postavljati pitanja na ovom topicu?
Naime, po meni su svi '-izmi' pogresni, pa tako i ovaj vas. Kao nepripadniku bilo kakvih "-izama", uvijek se pronadje poneki zanimljiv stav, koji zahtjeva objasnjenje. Ali ukoliko, poput krscana ili katolika, nisam dobro dosao, recite, pa se nemrem truditi.
Metallizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 16:54   #9
Metallizer, dobrodošao si, kao i svi koji imaju kakav konstruktivan komentar ili kritiku.
Nemamo ništa protiv ikojeg forumaša, naročito ne s obzirom na njegov spol, vjeru, rasu, nacionalnu pripadnost, seksualnu orijentaciju i sl, krivo si shvatio HKa.
Smetaju oni koji dolaze ovdje bez namjere da diskutiraju, nego samo da c/pastaju prijetnje i omalovažavaju nas sotoniste.
Nadam se da je to sada razjašnjeno.
Ja sam žena.

Zadnje uređivanje Innocent : 21.10.2008. at 17:06.
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 16:54   #10
Ja sam ko mladji volijo slushat Choking Victim
Almighty Watashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 17:02   #11
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
Metallizer, dobrodošao si, kao i svi koji imaju kakav konstruktivan komentar ili kritiku.

Ja sam žena.
Rijec 'konstruktivan' super paše.
Citajuci tvoju 'konstrukciju' malo poviše, zanima me jedna stvar:
Naime jedan od znamenitih 'konstruktora' jedne druge vjere, postavio je jedno nacelo koji glasi "Ja sam gospodin Bog tvoj, nemaj drugih Bogova uza mene."
Da li postoji tako nešto i "kod vas"?
Metallizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 17:10   #12
To jako ovisi o svakom sotonistu ponaosob i nadam se da će ti na ovo pitanje odgovoriti još netko osim mene.
Većina teističkih sotonista su politeisti (u te se i ja ubrajam).
Ali moj odnos sa božanstvima je potpuno drugačiji nego što je to u abrahamskim religijama. Ja imam poštovanje prema Njima, ali ih ne smatram svojim Gospodarima i vlasnicima, nego entitetima s kojima mogu komunicirati na neki jako suptilan način ili arhetipovima pomoću kojih uspijevam postići neku duhovnu katarzu (malo je teško to jednostavnim riječima opisati), nadam se da me shvaćaš.
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 17:30   #13
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
To jako ovisi o svakom sotonistu ponaosob i nadam se da će ti na ovo pitanje odgovoriti još netko osim mene.
Većina teističkih sotonista su politeisti (u te se i ja ubrajam).
Ali moj odnos sa božanstvima je potpuno drugačiji nego što je to u abrahamskim religijama. Ja imam poštovanje prema Njima, ali ih ne smatram svojim Gospodarima i vlasnicima, nego entitetima s kojima mogu komunicirati na neki jako suptilan način ili arhetipovima pomoću kojih uspijevam postići neku duhovnu katarzu (malo je teško to jednostavnim riječima opisati), nadam se da me shvaćaš.
Apsolutno - ne!

Dakle sotonizam nije monoteizam, kao krscanstvo, niti se temelji na ucenju nekog autoriteta. To je vise nesto kao 'zivotno opredjeljenje', recimo Rock 'n' Roll. Odes na festival i dozivis duhovnu katarzu za ostalim fanovima, primjerice Miše Kovača.

OK. A ja vec pomislih, da ste nesto 'opasno', tj. da iza toga postoji nekakvi ozbiljni profil ...

Premda, ispricavam se fanovima Miše Kovača. Jezik si zagrizao. Oni su zapravo ti, kojih se treba plašiti.
Metallizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 17:35   #14
Ja ozbiljno shvaćam svoju duhovnost.

Postoje i sotonistički 'autoriteti', kao što su Aliester Crowley, La vey, A.O.Spare, itd. Ali nema slijepog slijeđenja nikoga, ni ičega. Prepušteno je svakom pojedincu da odluči što će i kako prakticirati.
Naravno, dogodi se da ljudi imaju sličnu percepciju/ukuse i onda oforme grupu.
Tako da imaš OTO, Luciferijansku crkvu, Temple of Seth, Joy of Satan i sl. Ali možeš biti i freelancer i to je legitiman stav.
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 17:48   #15
Quote:
Metallizer kaže: Pogledaj post
Prema tome i sotonisti su samo jos neka vrsta fasistoidne skupine, koja sebe smatra "necim boljim" od ostalih vjerskih gangova.

Ali, H-K, vraze mali, imas prvu licnu gresku. Da li je tehnicka, neka prosudi tvoj gospodar. Budi oprezan kome se molis! Nece rogonji biti milo, ukoliko se jedan njegov apostol moli Krscanima.
Evo ga prvi! kakav vrag, rogonja i sl.?
I, da znaš, niti sebe smatram boljim, niti druge ljude/religije lošijim - ja sam vrlo tolerantan i demokratičan - nema nikakve diskriminacije ni po kojoj osnovi kod mene, kako u polušali znam reći - ja mrzim sve jednako!

I, baš me zanima čiji si klon
__________________
Life is pleasant. Death is peaceful. It's the transition that's troublesome.
H-K is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 17:57   #16
Quote:
Metallizer kaže: Pogledaj post

OK. A ja vec pomislih, da ste nesto 'opasno', tj. da iza toga postoji nekakvi ozbiljni profil ...
Opasan može biti svatko, evo ja sam naprimjer radio vrlo opasne stvari u domovinskom ratu, nakon toga sam shvatio da mi treba neka katarza, da si izbijem te slike iz glave i u potpuno neovisnom od bilo koje religije svjetonazoru, izgradio svoj duševni mir...OK, malo sam Crowleya proučavao kao inspiraciju
__________________
Life is pleasant. Death is peaceful. It's the transition that's troublesome.
H-K is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 18:15   #17
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
Ja ozbiljno shvaćam svoju duhovnost.

...
Prepušteno je svakom pojedincu da odluči što će i kako prakticirati.
...
Ne sumnjam u ozbiljnost tvojih sklonosti. Cak sto vise je legitimno, da ju prakticiras. Jednostavno me zanimalo, da li je 'sotonizam' nekakav pokret, kojega treba uzimati ozbiljno i da li postoji 'opasnost sveobuhvatnog pozara'

... ali si mi odgovorila. Jos jedan od tih neformalnih, trendovskih potraga za tzv. osobnom 'istinom'. Susti relativizam.

Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
Naravno, dogodi se da ljudi imaju sličnu percepciju/ukuse i onda oforme grupu.
Tako da imaš OTO, Luciferijansku crkvu, Temple of Seth, Joy of Satan ...
... Torcida, Bad Blue Boys, Delije, Grobari, St. Patrickovci, swingeri itd.
Metallizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 18:20   #18
Nisi u pravu, neke organizacije su puno starije od ovih koje si naveo.

http://oto-usa.org/history.html


Ali nemaš beda za 'opću pošast', jer mi ionako njegujemo individualizam.
Tako da i eventualno starije organizacije, ili pojedinačni doprinosi, nisu ostali zabilježeni u povijesti religija upravo iz tog razloga (da ne spominjem sustavno uništavanje i zatiranje svega paganskog prošlih dvije tisuće godina i potrebu da svaka organizacija koja se nije slagala sa stavovma KC bude tajna).
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 18:36   #19
Ako su sotonisti ateisti, zašto pišete "hail satan"?
__________________
volume3d: "Zvuči kao neki recept 'jeftina torta za 12-15min' koji bi uploadala neka bosanka na youtube (obavezno mora ići puding ili šlag iz vrećice ili biljni šlag)"
Ja,Lucifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 18:47   #20
Lucifer, daj si truda i pročitaj barem uvodne postove.
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:01.