Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2009., 13:33   #1
Pravo služnosti korištenja hodnika

molim jedno malo pojašnjenje. dakle, situacija je sljedeća: slučajnim pregledom izvatka iz zemljišne knjige uočio sam da je na katu naše zgrade(3 stana) na hodniku , koji je koliko sam ja upoznat sa situacijom u zajedničkom vlasništvu ili suvlasništvu kao i u svim zgradama sa više stanara, upisano pravo služnosti na korištenje istog u cijeloj njegovoj površini u korist jednog od stanara.

konkretno me zanima, kako je moguće da se tako upiše pravo služnosti bez znanja i dozvole ostalih stanara i kakve to konkretno posljedice može imati za nas?
cijela stvar je u biti pokrenuta zbog toga što je dotični stanar u taj hodnik postavio jedan ormar koji smeta i nama i drugom stanra pri ulasku i izlasku iz stana, a prema ovome mi smo nemočni jer on ima pravo korištenja tog hodnika koji je stekao na nama potpuno nepoznat način!

molio bih ako bi nam neki stručnjak mogao dati savjet što nam je činiti i kako osporiti to njegovo pravo služnosti za koje nismo niti znali dok nismo tražili izvadakk zbog nekih drugih razloga!
hvala!
problemator is offline  
Old 05.01.2009., 10:48   #2
članak 186. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

(4) ... a kad je poslužna nekretnina (op.ur. hodnik) u vlasništvu više suvlasnika ili zajedničkih vlasnika, svaki od njih mora trpjeti da se ovlaštenik služnosti (op.ur. susjed) koja tereti njihovu nekretninu njome služi na način na koji ga ovlašćuje njegovo pravo, odnosno svaki mora propuštati radnje glede poslužne nekretnine koje bi bile suprotne tuđem pravu stvarne služnosti.

dakle upoznati se kako je i u koju svrhu je susjed upisao služnost;

čl. 220 ZV

(1) Pravo služnosti na nekretnini osniva se uknjižbom toga prava u zemljišnoj knjizi kao tereta na poslužnoj nekretnini, osim ako zakon omogućuje da se služnost osnuje drukčije.

(2) Ako nisu ispunjene sve pretpostavke koje zemljišnoknjižno pravo zahtijeva za uknjižbu, a zatražena je uknjižba prava služnosti, predbilježbom će se osnovati to pravo pod uvjetom naknadnoga opravdanja toga upisa, ako su ispunjene barem pretpostavke pod kojima pravila zemljišnoknjižnoga prava dopuštaju predbilježbu.

čl. 236.

(1) Ako netko povrijedi pravo služnosti nevaljanim upisom u zemljišnu knjigu, ovlaštenik se ima pravo štititi od toga sredstvima koja za zaštitu knjižnih prava daju pravila zemljišnoknjižnoga prava.

čl. 52 Zakona o zemljišnim knjigama

(1) Zemljišnoknjižni sud dopustit će uknjižbu samo na temelju javnih isprava ili privatnih isprava na kojima je istinitost potpisa ovjerovljena na način propisan posebnim zakonom.

čl. 54 ZZK

(1) Privatne isprave na temelju kojih se dopušta uknjižba, trebaju, osim onoga što se i inače zahtijeva za isprave, sadržavati i:

a) točnu oznaku zemljišta ili prava glede kojega se uknjižba zahtijeva;

b) izričitu izjavu onoga čije se pravo ograničava, opterećuje, ukida ili prenosi na drugu osobu da pristaje na uknjižbu. Ta se izjava može dati i u posebnoj ispravi ili u prijedlogu za upis. Ali, u takvim slučajevima, isprava ili prijedlog koji sadrže izjavu, moraju sadržavati sve ono što se zahtijeva za uknjižbu.

(2) Onaj čije se pravo ograničava, opterećuje, ukida ili prenosi na drugu osobu može pristanak za uknjižbu dati uvjetno ili oročeno izričitom izjavom u ispravi.

ćl. 56

1) Ako isprava na temelju koje se zahtijeva upis ne odgovara svim posebnim pretpostavkama za uknjižbu (članak 52., 53., 54. i 55.), ali ispunjava opće pretpostavke za zemljišnoknjižni upis (članak 43. i 44.), na temelju te isprave dopustit će se predbilježba, ako ju je moguće provesti.

(2) Ako je pristanak za uknjižbu dan uvjetno ili oročeno, dopustit će se predbilježba.

Članak 43.

(1) Upisi u zemljišnu knjigu dopustit će se samo na temelju isprava sastavljenih u obliku propisanom za njihovu valjanost.

(2) Za upis knjižnoga prava, njegove promjene, ograničenja ili prestanak mora za to iz isprave biti vidljiv pravni temelj.

Članak 44.

(1) Upisi u zemljišnu knjigu dopustit će se samo na temelju isprava koje nemaju očitih nedostataka koji dovode u sumnju njihovu vjerodostojnost. Ako se isprave sastoje iz više listova, oni moraju biti tako spojeni da se ne može umetnuti ni jedan list.

(2) U ispravama moraju osobe protiv kojih i u čiju se korist upis zahtijeva biti navedene tako da ne postoji opasnost da ih se zamijeni s drugima (primjerice navođenjem datuma rođenja, matičnoga broja i sl.), a moraju biti navedeni i mjesto, dan, mjesec i godina gdje i kad su isprave sastavljene.

za daljnje informacije o akciji pročitati ovo od članka 90 na dalje.
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/265286.html
Smrt_je_pocetak is offline  
Old 05.01.2009., 11:44   #3
sve sam ja te članke već pročitao , i upravo mi tu i nastaje pomutnja jer koliko sam ja upoznat za uknjižbu je potrebna dozvola svih ostalih stanara, a ona ne postoji.
konkretno, što nam je sad činiti?

i kako je uopće moglo doći do toga da se upiše to stvarno pravo bez dozvole sustanara?
problemator is offline  
Old 05.01.2009., 14:44   #4
Vi bi osporili pravo služnosti? ili bi samo maknuli ormar?
Smrt_je_pocetak is offline  
Old 05.01.2009., 15:18   #5
Quote:
Smrt_je_pocetak kaže: Pogledaj post
Vi bi osporili pravo služnosti? ili bi samo maknuli ormar?
ja bi kao prvo osporio to pravo služnosti, jer je nemoguće da netko upiše pravo služnosti na zajedničko vlasništvo bez dozvole ostalih stanara, a nitko od nas za to nije dao dozvolu!

a dok ne osporim to pravo služnosti ne mogu pomaknuti ni ormar jer po zakonu ona ima pravo koristiti se hodnikom kako želi a ja sam to dužan trpjeti, zar ne?
u biti ona s hodnikom smije što god hoće pa i ofarbati ga u flourescentnu boju ako hoće! jedino nam je dužna omogućiti nesmetan prilaz stanu, a ostalo je sve po njenoj volj, tj. može raditi što god hoće!i

kao prvo bih Vas zamoio da mi odgovorite gdje točno mogu provjeriti na temelju koje osnove joj je upisano to pravo?možda je vrlo bitno za naglasiti da je gospođin sin na koga se u biti i vodi stan zaposlenik u katastru pa vjerujem da je on ill falsificirao potpise ili na neki drugi način omogućio stjecanje tog prava!
problemator is offline  
Old 05.01.2009., 16:45   #6
E ovako, polovično ste u pravu, budući da je hodnik zajedničko nepodijeljeno vlasništvo onda je cijeli hodnik zajednički, neovisno o pravu služnosti. Budući da je zasnovana služnost, a poznato je da se služnost zasniva pravnim poslom (između ostalog), a upisuje se u zemljšne knjige; uz pristanak (u ovom konkretnom slučaju) svih suvlasnika poslužne nekretnine (hodnika) ili bez pristanka ali uz postojanje opravdanog pravnog temelja (npr, presude kojom vas je on tužio pa mu je sud dodijelio taj dio hodnika). Prvenstveno dulji put bi bio osporavati cjelokupno pravo služnosti nad tim prostorom, jer bi morali dokazivati da niste dali pristanak, pa čak i ako bi vaši potpisi bili falsificirani, morali bi prvo u kaznenom postupku ishoditi (uz vještačenje) krivotvorenje upisa u zemljišne knjige pa tek zatim pokretati ,na osnovu pravomoćne kaznene presude (koja bi morala biti u vašu korist), pobijanje prava služnosti. U konzultaciji sa drugim kolegama oko ovog primjera, mogu reći da je u praksi nemoguće upisati pravo služnosti na suvlasničkoj imovini bez pristanka svih suvlasnika, izuzevši zakonski određenu mogućnost dodjele služnosti putem opravdanog pravnog temelja, te da se ovdje radi vjerojatno o kaznenom djelu krivotvorenja isprave koje se goni po službenoj dužnosti.

E sad, onaj dio u kojem niste u pravu je; možete pomaknuti ormar bez rušenja prava služnosti. Na dva načina; (1) Budući da je hodnik u stambenoj zgradi namijenjen samo prolazu ali ne i odlaganju stvari (pa radilo se i o običnom biciklu koji može smetati prolazu), svaki dio hodnika, pa i onaj na kojem stoji navedeni ormar je dijelom vaš. Zašto? Jer je hodnik zajednička NEPODIJELJENA stvar i svaka stvar koja se na tom hodniku nalazi, je stvar koja se nalazi i na vašem dijelu. Ako tu stvar želite ukloniti, odnosno ako vam smeta, imate pravo na TUŽBU ZA ODUZIMANJE POSJEDA. Tužba je kondemnatorna pa se njome može tražiti ili uspostava ranijeg posjedovnog stanja ili zabrana budućeg smetanja. U sporovima zbog smetanja posjeda stvarno su nadležni općinski sudovi, mjesno nadležan sud je sud na čijem području se nalazi nekretnina. Pravo na traženje zaštite posjeda ograničeno je dvama rokovima , subjektivnim i objektivnim; 30 dana od dana kad je tužitelj saznao za čin smetanja / unutar godine dana od trenutka početka smetanja posjeda.... protekne li godina dana ova tužba se ne može više podnijeti. Na sudu morate uz slike ormara, i dokazati da (što će slika i ostali susjedi potvrditi) ormar izaziva smetanje posjeda (prolaza) te tražiti njegovo uklanjanje, radi uspostave prethodnog stanja. Nakon što dobijete ( a dobit ćete) presudu u vašu korist, možete na temelju nje tražiti nakndau štete odnosno, osobnu zadovoljštinu, zbog smetnji koje vam je ormar prouzročio, npr zapeli ste i poderali kaput, zakasnili na posao, sudarili se sa drugim stanarom i izbila je neugodna svađa.

(2) Zapamtite, ustanova samopomoći je krajnje sredstvo i nije široko popularna kod sudova (samo u iznimnim slučajevima, npr, izbio je požar i morali ste polupati ormar sjekirom da pobjegnete), zato bolje pribjegnite ustanovi suda, čijom pozitivnom presudom ćete dobiti dodatnu mogućnost da dobijete i nešto naknadnog novca. Ako vam je stalo naravno da dodatno zašećerite svoju pobjedu.
Smrt_je_pocetak is offline  
Old 05.01.2009., 17:13   #7
poštovani, hvala vam puno za vašu pomoć. iako ću i ja vrlo brzo biti vaš kolega, vidi se da se bez prakse ne može ništa, a sa ovom našom diplomom bez imalo prakse nismo ništa drugačiji nego laici u području prava.

molim vas samo da mi odgovorite na kojem tčno mjestu mogu zaražiti uvid na temelju čega i kada je upisano pravo služnosti na zajednički hodnik!
i koja je uopće svrha tog prava služnosti ako sam ja bio u zabludi da ona može s njim raspolagati kako hoće?

pitanje: što bi se dogodilo kada bi ja postavio identični ormar uz svoju stranu zida na isti način i time joj u potpunosti onemogučio prilazak stanu? da li bi njena tužba bila išta drugačija od moje pošto njen ormar stoji tamo već par godina, a mi trenutno ne živimo u tom stanu pa oko toga nismo ništa poduzimali ,ali uskoro se tamo selimo!

i još jedno pitanje : ako utvrdimo da je do upisa došlo na temelju krivotvorenja dokumenata, možemo li samo predati stvar državnom odvjetništvu, ili moramo prrije obaviti neke druge pravne radnje?

hvala lijepo unaprijed!

Zadnje uređivanje problemator : 05.01.2009. at 17:18.
problemator is offline  
Old 06.01.2009., 18:35   #8
Odgovorit ću vam sutra, danas sam zauzet.
Smrt_je_pocetak is offline  
Old 07.01.2009., 17:40   #9
Quote:
problemator kaže: Pogledaj post

1. molim vas samo da mi odgovorite na kojem tčno mjestu mogu zaražiti uvid na temelju čega i kada je upisano pravo služnosti na zajednički hodnik!

2. i koja je uopće svrha tog prava služnosti ako sam ja bio u zabludi da ona može s njim raspolagati kako hoće?

3. pitanje: što bi se dogodilo kada bi ja postavio identični ormar uz svoju stranu zida na isti način i time joj u potpunosti onemogučio prilazak stanu? da li bi njena tužba bila išta drugačija od moje pošto njen ormar stoji tamo već par godina, a mi trenutno ne živimo u tom stanu pa oko toga nismo ništa poduzimali ,ali uskoro se tamo selimo!

4. i još jedno pitanje : ako utvrdimo da je do upisa došlo na temelju krivotvorenja dokumenata, možemo li samo predati stvar državnom odvjetništvu, ili moramo prrije obaviti neke druge pravne radnje?

hvala lijepo unaprijed!

1. u zemljšno knjižnom uredu u općinskom sudu, plati se mala pristojba i dobijete uvid na papiru. Pristup (uvid u papirologiju) ZK uredu je slobodan.

2. Svrha je zlouporaba (vi odlučite koja) od strane susjeda na temelju krivotvorene isprave.

3. To ne smijete raditi, pravo tužbe je jednako za sve. U eventualnoj parnici vi bi morali reći da je taj ormar stavljen tu nedavno, odnosno da smeta stanarima koji tamo žive stalno, ili bi vas njegov odvjetnik pobio tvrdnjom da vi tu uopće ni ne živite a budući da je tu ormar godinama, prošao vam je rok za tužbu za oduzimanje posjeda, i sud takvu tužbu odbija kao neosnovanu. Bilo bi oportuno da zasad šutite, kad uselite, nakon mjesec dana (ili tako) kažete susjedu da makne ormar jer je hodnik zajedničko vlasništvo i da mu služnost je protuzakonito upisana, ako ne makne i krenete u postupak, morate reći i drugom susjedu (kojem smeta) da izjavi da je ormar stavljen nedavno (a on nek dokazuje da nije) tako da se čini da vam nije prošao rok za tužbu.

4. Podnijeti kaznenu prijavu općinskom DO za kazneno djelo krivotvorenja isprave, članak 311. KZ st 2.

(2) Tko kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka počini glede javne isprave, domovnice, oporuke, mjenice, čeka, javne ili službene knjige koja se mora voditi na temelju zakona,

kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do pet godina.
Smrt_je_pocetak is offline  
Old 08.01.2009., 09:57   #10
gospodine ili gospođo Smrt (haha), hvala vam puno za vašu pomoć. kanije ću vas izvjestiti kako je prošlo sve vezano uz ovu situaciju.

meni samo nije jasno zašto bi se netko dovodio u situaciju da ostane bez posla(i to jako lijepog) i da mu prijeti kazna zatvora zbog nekog prava koje mu, ruku na srce , uopće ničemu ne služi, tj. barem ja i susjed nismo primjetili neko djelovanje osim postavljanja tog ormara!

kako bilo da bilo, najljepša vam hvala!
problemator is offline  
Old 08.01.2009., 10:32   #11
Quote:
problemator kaže: Pogledaj post
meni samo nije jasno zašto bi se netko dovodio u situaciju da ostane bez posla(i to jako lijepog) i da mu prijeti kazna zatvora zbog nekog prava koje mu, ruku na srce , uopće ničemu ne služi, tj. barem ja i susjed nismo primjetili neko djelovanje osim postavljanja tog ormara!
ima koliko hoćete razloga;

1. Teritorijalna ekspanzija. -mali mu je stan za držanje stvari, želi se širiti na mjesta na kojima vlada "siva zona" u spoznajnom smislu (kat na kojem nitko ne živi) - primjer; pasem ovce na svojoj maloj livadi, pa neka odu i na susjedovu i napasu se, svejedno je on odselio u Njemačku. To ne znači da nema povrede posjeda.

2. Samovolja, u smislu psihičkog zlostavljanja, da odete i prodate stan, pa da dođe njegov rođak i tu se nastani (često u praksi), ili želi stan za sebe.

3. Stjecanje vlasništva nad teritorijem dosjelošću, ako boravi i drži svoje stvari na tuđem vlasništvu 20g. a nitko ne prigovori sve to vrijeme, imat će pravo nad tim dijelom teritorija upisati isključivo pravo vlasništva koje mu zakon dodjeljuje.


itd..
Smrt_je_pocetak is offline  
Old 08.01.2009., 12:14   #12
Quote:
Smrt_je_pocetak kaže: Pogledaj post
ima koliko hoćete razloga;

1. Teritorijalna ekspanzija. -mali mu je stan za držanje stvari, želi se širiti na mjesta na kojima vlada "siva zona" u spoznajnom smislu (kat na kojem nitko ne živi) - primjer; pasem ovce na svojoj maloj livadi, pa neka odu i na susjedovu i napasu se, svejedno je on odselio u Njemačku. To ne znači da nema povrede posjeda.

2. Samovolja, u smislu psihičkog zlostavljanja, da odete i prodate stan, pa da dođe njegov rođak i tu se nastani (često u praksi), ili želi stan za sebe.

3. Stjecanje vlasništva nad teritorijem dosjelošću, ako boravi i drži svoje stvari na tuđem vlasništvu 20g. a nitko ne prigovori sve to vrijeme, imat će pravo nad tim dijelom teritorija upisati isključivo pravo vlasništva koje mu zakon dodjeljuje.


itd..
ajde ovo pod 1. mi je jasno, zapravo to je i učinjeno, postavljanjem tog ormara, ali bilo je rečeno da je to samo privremeno pa nismo pravili probleme jer smo izašli u susret, pošto je ona zadnja dosellila na taj kat od tri stana. naš stan također nije prazan , nego se izdaje a mi nikada nismo htjeli praviti probleme oko toga ormara, i sad nam se nažalost sve vratilo stjecanjem posjeda, ali tu smo si sami krivi, odnosnao naša naivnost!

samovolja je bolje da se ne iskušava, jer dva stanara su uvijek pametnija i jača od jednog(čitaj: imaš svjedoka) pa se u dogovoru mogu razno razne kombinacije ostvariti!

3. nažalost, slučajno smo eto otkrili da je to pravo upisano, ali na sreću , ipak jesmo, jer nam nisu trebali izvatci niti za kredite niti za prodaju stana, ali sad moramo to rješiti pošto ne želimo da se dogodi upravo to. srećom pa smo uvidjeli to na vrijeme, jer kad pogledaš koliko češto pregledavaš papire iz zemljišnih knjiga ako ti oni isključivo ne trebaju za neki pravni posao!
problemator is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:57.