Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2010., 01:51   #41
Quote:
Quar kaže: Pogledaj post
ali to znači da se onda mogu izraziti i drugačije na fizičkoj razini, a ne prema istočnoj tradiciji, nego su to mogli prilagodit zapadnoj
TM je istočna tradicija. Parampara. Funkcioniše u istočnoj paradigmi, kada bi se izražavali na zapadni način onda ne bi bli TM već nešto drugo, zar ne? To što se oni reklamiraju kao antistres program, a onda se ispostavi da je to joga u nekom svom obliku je sad već drugo pitanje i oko toga bi se mogli složiti, bar se nadam?
Frater HPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 08:12   #42
Quote:
Frater HPK kaže: Pogledaj post
Ja ovde govorim o Bogu. Govorim o Išta Devati. U čemu je tu problem?
nema problema Nikad nema problema I Rozman govori o Bogu, i Jim Jones.. svi govore o nekim vrlo lijepim, a neuhvatljivim stvarima kad nesto zele prodat, najcesce o istim stvarima o kojima govore i oni koji ne zele prodat, u rijecima nema razlike, bolje gledat na djela i bjezat od duhovnosti gdje se tolko love vrti
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 08:15   #43
Quote:
Rany kaže: Pogledaj post
A kojoj religiji, po tebi, pripadaju jyotish,ayurveda,vastu itd ?
samo po sebi nije religija, religiozno je prihvacanje sampradaye kroz inicijaciju, no ovo ostalo je dio maharishi paketa za izvlacenje love kad se jednom udje u "zrvanj" posto najcesce kosta daleko vise od istih stvari van te organizacije
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 08:19   #44
Quote:
Frater HPK kaže: Pogledaj post
TM je istočna tradicija. Parampara. Funkcioniše u istočnoj paradigmi, kada bi se izražavali na zapadni način onda ne bi bli TM već nešto drugo, zar ne? To što se oni reklamiraju kao antistres program, a onda se ispostavi da je to joga u nekom svom obliku je sad već drugo pitanje i oko toga bi se mogli složiti, bar se nadam?
ako krscani u africi mogu plesat u crkvi, ako je budizam razlicit na tajlandu i na tibetu.... svaka stvar koja se negdje zeli ukorjenit mora biti u stanju razdvojiti sustinu od forme i prilagoditi. Doduse M. je iskoristio hip zablesiranost "misticnim" istokom (kojoj su se btw indijci uglavnom smijali i smatrali ih budalama kojima se doduse moze prodat svasta nesto) pa je odgovaralo furat egzotiku...

S druge strane pokusavaju koristit neku cudnu terminologiju svojstvenu sebi. E sada je li to da bi djelovali znanstvenije (a to mi je bas odbojno, kad se siluje znanost za naivce u prodaji religije, ala scientologija ), da li da bi djelovali posebnije jer koriste neku terminologiju koja nije uobicajena u yogi za stvari koje jesu uobicajene (vidi se kroz vrijeme tocno razvoj, odnosno mjenjanje nacina izrazavanja kroz M.-ovu karijeru) ili zaista da bi se priblizilo zapadnjacima.. ne znam mozda zato sto se situacija mjenjala nakon hipi vremena pa se prilagodjavalo?
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 22:57   #45
Quote:
Ilium kaže: Pogledaj post
Ma znam i ja svasta, meditiram vec 10 godina (vise manje redovito.. khmmm, po potrebi.. ipak je ljenost jaca).

Samo me zanima da li tu neko prakticira TM. Prvi put sam na ovom podforumu i malo sam prelistao par tema kojima bi dobro doslo da se upoznaju s TM-om. Mene je meditacija uvijek izvlacila u periodima sto tjelesne sto dusevne neravnoteze.

Just curious, nothing more...
Ako meditiras vec 10 godina sigurno si naucila i letjeti, zanima me kakav je to osjecaj jel onako ko ptica ili?
pozdrav
ornit
ornit is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 23:50   #46
Quote:
Frater HPK kaže: Pogledaj post
Ako ne znaš o čemu govorim, a imaš mišljenje o tome na šta se to odnosi, koliko misliš da je to pristojno? Jer misliti o nečemu nešto, a ne znati dovoljno o tome je u redu. Ali nije u redu i iznositi drugima šta o tome nečemu mislimo.
van konteksta i odgovora i teme ...ja samo moram priznati da se divim ovoj rečenici. Fenomenalno.

I da me ne brišu s teme zbog ovoga da i ja nešto napišem (iako već napisah prije jer se tema ponavlja)...
Evo ja primjetih da ulazim u slično ali ipak drukčije ''stanje'' kad meditiram na mantru iz TM i kad meditiram na prazninu (čitaj bez misli i zvukova).
TEško mi meditirati na hrvatske rijeći..probalo se i to,

NAjbolje mi mantra iz tm( valjda zato jer mi prva u životu i jer je samnom već jako jako dugo u praksi)...mislim da se radi o nekom stvorenom egregoru (bateriji) na višim sferama pod tim imenom...kao što u kabali imamo ne znam ..meditacije na slovo K , ili slova AT, ili slično.

IMa li tko slična iskustva?
__________________
Every fact of science was once damned. Every invention was considered impossible. Every discovery was a nervous shock to some orthodoxy. The entire web of culture and ‘progress,’ everything on earth that is man-made and not given to us by nature, is the concrete manifestation of man’s refusal to bow to Authority
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 14:53   #47
Jedna jednostavna metoda upotrebe sjemenih mantri. U svakom slucaju prakticna metoda sa konkretnim pokazateljima djelovanja metode. No, mantre bi se trebale mjenjati u tijeku zivota ovisno o promjeni nese svijesti, tj. energije. Ali mozemo i mantrati jednu tzv. opcu mantru cijeli zivot za generalnu dobrobit.
ashwinikumaras is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 18:52   #48
Wink Opcija 2

http://en.wikipedia.org/wiki/Ananda_Marga

Ja iskreno ne mislim da je TM loš, ali taj pristup sa plaćanjem je glup.
To vam dođe kao naša crkva. U načelu nije ni ona loša ima tu jako dobrih i produhovljenih ljudi kojima je želja istinska pomoć čovjeku. No način kako im je novac i velebne zgradurine bitniji od pomoći čovjeku je bolestan.
Za istinski razvoj čovjeka potreban je uz tjelesni i duhovni razvoj kojeg u današnjem svijetu svatko mora pronaći za sebe. Utjecaja je puno.
Ako nekog zanima malo više neka pročita malo više o Ananda Marga filozofiji i napretku ljudskog bića, kako tjelesno tako i duhovno. Ako nekog zanima meditacija (a trebala bi - to je moje mišljenje) može lako pronaći i započeti inicijaciju s nekim od za to pripremljenim učiteljima koji za to ne uzimaju novac. Dobrobiti koju donesete sebi samom donijet će te i svima oko vas.
Što se tiče početnih mantri, naravno da su one slične u početku, ali kako napredujemo duhovno tako se i potreba za "vodičem" - mantrom, mijenja.
Raspitajte se malo u Hrvatskoj, u svome gradu, gdje djeluje Ananda Marga.
Guru Ananda Marga je Shrii Shrii Anandamurti
http://en.wikipedia.org/wiki/Prabhat_Rainjan_Sarkar
Ja vam želim svima dobrobit na vašem putu duhovnog razvoja, čime god se bavili da to dostignete.

Zadnje uređivanje Pipe : 10.04.2011. at 18:56. Reason: Smajlici nisu kako treba
Pipe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 17:09   #49
Transcendalna meditacija i meditacija "trećeg oka"

Ovako... zanima me bavi li se itko transcendalnom meditacijom i meditacijom "trećeg oka"... ima li kakav tečaj u Zagrebu i koliko košta i koja su iskustva za tako nešto?
Unaprijed zahvalna!
MissCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 01:20   #50
Pod trecim okom valjda mislis na epifizu (glandulu pinealis), koja luci melatonin nocu dok spavamo, i DMT dok smo u majcinoj utrobi, i dok umiremo...

E sad, melatonin stimulira prije svega najdublji san (onaj kada rijetko sanjamo)...
Tada je mozak u fazi kada na EEGu emitira delta-valove.

(mozdani valovi idu ovako:
gama: pojacana budnost, jake emocije kao strah i razdrazljivost
beta: normalna budnost, ucenje, koncentracija, pozornost
beta+alfa: REM san (plitki san, u kojem se dogadjaju snovi), usnivanje/budnjenje, paraliza u snu
alfa: pocetni stadiji hipnoze, meditacija, jako koncentiranje misli
theta: duboka hipnoza i duboka meditacija
theta i delta : meditacija u kojoj govorimo
delta: duboki san bez snivanja (dreamless sleep) [u kojem se mogu dogadjati fenomeni mjesecarenja, pavor nocturnus], nesvijest, koma, astralna projekcija
(bez mozdanih valova): mozdana smrt )

Zar ti nije jednostavnije onda kupiti u ljekarni melatonin Kal za 50 kuna (ja ga pijem)...On ti jako produzuje i produbljuje delta-spavanje, a skracuje REM-spavanje (tako djeluju i DMT, ayahuasca, te antidepresivi).

U vedanti, trecem oku/epifizi (glanduli pinealis) odgovara adjna (ajna), sesta primarna cakra (ili ''izmedjuobrvna cakra''):


Progooglaj malo: Ajna meditation
http://www.onewholelove.com/third_le...s/med_ajna.htm
http://www.youtube.com/watch?v=f5ByKAtvbSg


Sumnjam da se kod nas netko tako specificnom meditacijom bavi.
Vrlo je ta meditacija komplicirana za obavljanje, jer zahtijeva puno koncentracije, inace samo tako padnes u duboki san (kao da te netko necim udario i padnes u nesvijest)
I naravno, pozeljno ju je raditi u mrklom mraku, da stimuliras epifizu na lucenje melatonina.

Valja procitati i ovo: YOGA-NIDRA
http://en.wikipedia.org/wiki/Yoga-nidra

Quote:
Yoga-nidra or "yogi sleep" is a sleep-like state which yogis report to experience during their meditations.
__________________
frau merkel kaze: do you know how? a hrvati: vau vau

Zadnje uređivanje Fuerteventura : 27.11.2012. at 02:15.
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 03:19   #51
JOGA NIDRA - relaksacija, meditacija, uvođenje u san
http://libgen.net/view.php?id=730696
Alexandra Burek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 10:28   #52
zove se transcendentalna, a ne transcendalna meditacija - www.tm-savez.hr
__________________
Nikad nisam bio siromašan, ali sam bio bez novca. Biti bez novaca je prolazno
stanje: biti siromašan je stanje duha.
markić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 20:24   #53
Quote:
Hrvach kaže: Pogledaj post
ali nije mi jasna jedna stvar kod TM

moja frendica već dugo godina prakticira TM. Čak sam i ja na njezin nagovor krenula na uvodni tečaj ali mi se malo preveć učinilo 2600 kn dati za tako nešto (da bi čula mantru i tehniku kako ju primjenjivati)
još jedna stvar koja meni nije jasna a to je ona sama (frendica) koja čini mi se malo preveć brije po tome
a učinak TM kao da se kod nje niti ne vidi
Živčano, nervozno stvorenje koje se spremno iskaliti na prvom koji naiđe, vrlo drsko često reagira pa onda meni tu ništa nije jasno koliko to njoj onda pomaže. Ona stalno priča o svakodnevnom stresu zbog kojeg bi to ljudi trebali primjenjivati a ona sama kakav stres ima u životu - ima preko 30 godina, niti dana radnog staža sa tendencijom da tako ostane jer je njena egzistencija na maminoj kičmi, brije samo o sebi i TM, vegetarijanstvu i pazi sad
zbog jedne više razine TM je odbila posao koji joj je bio ziher i koji je bio dobra lova.
Meni više ništa nije jasno.
I nekolicina ljudi oko nje koji su u tome su isto tako dali otkaz u firmi jer ih jej ovo kao prosvjetlilo i našli su se ful u tome, spoznali sebe i blablabla....
Ali ljudi moji pa tko bi mi plaćao stan, režije, od čega bi živjela?
Mislim da je kolegica u transcendentalnom propadanju..
Mislim 2600 kn da mi netko pokaze kak da sjedim i pokusam bit u miru
User 003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 20:35   #54
Quote:
Ilium kaže: Pogledaj post
Moram ti reci kako ja gledam na tu cijenu. Ljudi nikada nisu zadovoljni. Kad je kostalo 400 Kn, onda su komentari bili tipa - kako je to tako super stvar, a tak malo kosta? Ljudi su TM-u pristupali vrlo neozbiljno, odnosno, ne bi meditirali jer im se nije dalo. Kad odvojis 2 i pol soma kuna, onda ipak drugacije pristupas i siguran si da zelis promijeniti dosadasnji stil zivota s kojim si ocito nezadovoljan. Stvar je vrlo logicna i jednostavna.

A sad mi se ne da vise pisat.... Pokrenuo sam ovu temu s drugim motivom.

Cheers!

Kad das 2 i pol soma, e... "onda ipak drugacije pristupas i siguran si da zelis promijeniti dosadasnji stil zivota s kojim si ocito nezadovoljan. Stvar je vrlo logicna i jednostavna."

ajajajajaj

Meni to vise zvuci ko poker a ne meditacija.
User 003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 20:56   #55
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Maharishi je pokrenuo naplacivanje, stari muljator, kao i gomila drugih indijaca koji prodaju prepakirani hinduizam zapadnim naivcima
Tocno to, svako malo se pojavljuju muljatori koji nude meditacije, reprogramiranja, cudesna i jednostavna rijesenja, etc.. ali za finu svoticu novaca. ma cak i da nije za novce bio bih veoma oprezan.

Meditacija je stvar koju svatko moze prakticirat, samo odvojis svaki dan pol sata do 1, sjednes u zamracenu prostoriju, i koncentriras se recimo u pocetku na tijelo (tamo gdje osjetis da je napetost). I to je to. 2500 kn!! Halo!?

Na kraju krajeva na netu ima hrpa materijala o meditaciji.
User 003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 20:19   #56
Ako si pod stresom ili jako nemirna osoba...super je.
Djeluje smirujuce i oslobadja stres.Ako si prirodno smirena,tiha i mirna osoba...osobno tu vrstu meditacije ne bi preporucio.
Nece ti nastetiti,ali ce te do te mjere usporiti da ne bu dobro...vidio takve primjerke.
Cijena mi se cini pretjerana.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 22:39   #57
da li netko ima preporuku za tm meditaciju u osijeku? kako se kreću cijene? ko je najbolji učitelj? može i na pp
edwina007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 13:46   #58
da malo podignem ovu zanimljivu temu...

nisam neki iskusna ženska koja meditira godinama ali sam pročitala dosta knjiga...

i kako sam pod jakim stresom i boli me svašta po tijelu...rastu umnjaci,boli me stopalo,bole me leđa,imam upalu mjehura i ječmenac na oku...sva sam koma sam zaključila da bih trebala poravnati si čakre i da sam u totalnom disbalansu i da moram hitno nešto poduzeti...

tako sam jako motivirana otišla meditirati nešto mi se nevjerojatno dogodilo,sad mi suze idu na oči kolko je to sretan trenutak bio a vjerujem da je trajao 10 tak minuta dok se nisam uplašila tog svog stanja pa sam otvorila oči i stanje se ublažilo i prestalo

znači zatvorila sam oči i sjela u turski sjed,stavila ruke na koljena i uz mp3 na ušia započela meditirati...prvo su mi ruke postale teške i jako tople...pa noge...pa je sve išlo groz kralježnicu do glave i cijelo tijelo kao da je gorilo i bilo teško 100 tona...i nisam više ništa osjećala,niti ruke ni noge...kao da mi je utrnulo cijelo tijelo,nisam znala di mi je glava,ni oči...kao da sam zaspala i sanjam...zamislila sam da se kupam u prekrasnoj bistroj rijeci sa slapovima....i mogla sam zamisliti sve....odjednom sam bila tamo...u toj bistroj vodi...

i osjetila sam najveću sreću...a tijlom i je prolazila neka struja,neki trnci...kao da mi je cirkulacija proradila i veliku vrućinu...a opet nisam osjećala djelove tijela...već kao da sam jedan krug..

i onda sam se uplašila...i brzo otvorila oći i polako osvjestila sve djelove,ruke i noge....i dolazila k sebi...ubrzo sam i zaspala...

zna li netko što sam napravila i jeli to uredu,mislim normalno? tnx...jedva čekam da ponovim samo me malko strah...
__________________
"Svijet je ogledalo:Pogledaj u njega, i ono će ti vratiti tvoju sliku."
-KLEOPATRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 18:02   #59
Quote:
-KLEOPATRA kaže: Pogledaj post
da malo podignem ovu zanimljivu temu...

nisam neki iskusna ženska koja meditira godinama ali sam pročitala dosta knjiga...

i kako sam pod jakim stresom i boli me svašta po tijelu...rastu umnjaci,boli me stopalo,bole me leđa,imam upalu mjehura i ječmenac na oku...sva sam koma sam zaključila da bih trebala poravnati si čakre i da sam u totalnom disbalansu i da moram hitno nešto poduzeti...

tako sam jako motivirana otišla meditirati nešto mi se nevjerojatno dogodilo,sad mi suze idu na oči kolko je to sretan trenutak bio a vjerujem da je trajao 10 tak minuta dok se nisam uplašila tog svog stanja pa sam otvorila oči i stanje se ublažilo i prestalo

znači zatvorila sam oči i sjela u turski sjed,stavila ruke na koljena i uz mp3 na ušia započela meditirati...prvo su mi ruke postale teške i jako tople...pa noge...pa je sve išlo groz kralježnicu do glave i cijelo tijelo kao da je gorilo i bilo teško 100 tona...i nisam više ništa osjećala,niti ruke ni noge...kao da mi je utrnulo cijelo tijelo,nisam znala di mi je glava,ni oči...kao da sam zaspala i sanjam...zamislila sam da se kupam u prekrasnoj bistroj rijeci sa slapovima....i mogla sam zamisliti sve....odjednom sam bila tamo...u toj bistroj vodi...

i osjetila sam najveću sreću...a tijlom i je prolazila neka struja,neki trnci...kao da mi je cirkulacija proradila i veliku vrućinu...a opet nisam osjećala djelove tijela...već kao da sam jedan krug..

i onda sam se uplašila...i brzo otvorila oći i polako osvjestila sve djelove,ruke i noge....i dolazila k sebi...ubrzo sam i zaspala...

zna li netko što sam napravila i jeli to uredu,mislim normalno? tnx...jedva čekam da ponovim samo me malko strah...
ja se trudim meditirat ali isključivo u ležećem položaju... ali nebrem niš vizualizirat, dojdem do faze da ne osjećam tjelo i budem u potpunom miru... ali do slika u glavi nikako.....
__________________
http://www.stonestory.hol.es
wing is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2016., 16:44   #60
Želio bih Vam predstaviti dva svjedočanstva o transcedentalnoj meditaciji kako bi Vam ukazao da prakticiranje iste može biti jako opasno.

http://www.svjedocanstva.com/svjedoc.../3-19-138.html
Negdje sam čitao o Nikoli da je bio jako poznat bioenergetičar na našem području.

http://www.bitno.net/vjera/ispovijes...ne-meditacije/

Osobno sam upoznao jednu curu koja je jedva sačuvala živu glavu. Toliko od mene sretno s čitanjem pametno i lijep pozdrav!
svijest123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:16.