Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2011., 11:59   #1
Protestanti u Hrvatskoj

Vidim pokrenuli neki teme... o protestantizmu u nas.

Gospodo draga, ovakvo je stanje:


U Hrvatskoj uopće nema autentičnog protestantskog pokreta niti TRADICIJE! Jer je rimska crkva kroz tri sabora... sasjekla sve u korijenu... o tome i Krleža govori.

Mi danas imamo UVEZENI protestantizam donesen na krilima 'operativaca' CIA-e i dollara...

Imamo "protestantizam" bez ljudskog lika...

Imamo opasnu amalgamaciju - propovijedanja Sjedinjenih Država umjesto Isusa Krista i širenja rasne mržnje prema muslimanima i nezavisnim kršćanima (koji neće pod kontrolu).


Hrvatska je glede protestantizma dala i nešto poznatih ljudi u ono doba - širenja Luteranstva... ali danas, i već više od 100 godina - mi smo samo - crna rupa. U Koju američke službe samo uzalud upumpavaju novac - lažnim propovjednicima... tipa - Šićko i još makar 40-tak onakvih... samo u Zagrebu...



Imamo crkvice tipa: Propovjendik, njegova 'supruga' dječica, teta, brat i kuma... dobro, ali dostatno da se mjesečno prima po 3000 $



"Majko mila lijepo li je u Hrvata protestantski pastor biti, ojjjjjj"!


I ne manje važno: ONI koji financiraju, traže da svaki pastor ima mane - kojima ga se može ucjenjivati (klasično, kao i u svakoj obavještajnoj službi?!) recimo pogodno je da bude - peder...

Ili... biseksualac... da ima ženu, dječicu, ali i da prima "dar cjelovitosti" od "braće"! A netko sve... nadzire...


U Hrvatskoj je protestantizam JAD, ČEMER i LJIGA...


Eto, pošto poznajem materiju, osjećao sam se pozvanim progovoriti. Bit će mi zanimljivo vidjeti vaše komentare i ... drvlje i kamenje - onih koji su pogođeni u žicu!




Čak je i rimokatolička crkva bolja u Hrvatskoj od protestanta...


Što mislite je li pošteno i moralno uzimati dolare od neprijatelja i rovariti protiv vlastitog naroda... šireći lažnu religiju koja truje duše?
Dežurna budala is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 17:05   #2
U biti taj nazovi protestantski pokret nije ni bio nikakva istinska reformacija. Bila je to samo dobra prilika tadašnje vlastele da se otarase pokvarene Rimske Crkve i njihovih poreza.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 01:12   #3
Quote:
Dežurna budala kaže: Pogledaj post
Vidim pokrenuli neki teme... o protestantizmu u nas.

Gospodo draga, ovakvo je stanje:


U Hrvatskoj uopće nema autentičnog protestantskog pokreta niti TRADICIJE! Jer je rimska crkva kroz tri sabora... sasjekla sve u korijenu... o tome i Krleža govori.

Mi danas imamo UVEZENI protestantizam donesen na krilima 'operativaca' CIA-e i dollara...

Imamo "protestantizam" bez ljudskog lika...

Imamo opasnu amalgamaciju - propovijedanja Sjedinjenih Država umjesto Isusa Krista i širenja rasne mržnje prema muslimanima i nezavisnim kršćanima (koji neće pod kontrolu).


Hrvatska je glede protestantizma dala i nešto poznatih ljudi u ono doba - širenja Luteranstva... ali danas, i već više od 100 godina - mi smo samo - crna rupa. U Koju američke službe samo uzalud upumpavaju novac - lažnim propovjednicima... tipa - Šićko i još makar 40-tak onakvih... samo u Zagrebu...



Imamo crkvice tipa: Propovjendik, njegova 'supruga' dječica, teta, brat i kuma... dobro, ali dostatno da se mjesečno prima po 3000 $



"Majko mila lijepo li je u Hrvata protestantski pastor biti, ojjjjjj"!


I ne manje važno: ONI koji financiraju, traže da svaki pastor ima mane - kojima ga se može ucjenjivati (klasično, kao i u svakoj obavještajnoj službi?!) recimo pogodno je da bude - peder...

Ili... biseksualac... da ima ženu, dječicu, ali i da prima "dar cjelovitosti" od "braće"! A netko sve... nadzire...


U Hrvatskoj je protestantizam JAD, ČEMER i LJIGA...


Eto, pošto poznajem materiju, osjećao sam se pozvanim progovoriti. Bit će mi zanimljivo vidjeti vaše komentare i ... drvlje i kamenje - onih koji su pogođeni u žicu!




Čak je i rimokatolička crkva bolja u Hrvatskoj od protestanta...


Što mislite je li pošteno i moralno uzimati dolare od neprijatelja i rovariti protiv vlastitog naroda... šireći lažnu religiju koja truje duše?
da poznaš Boga ne bih tako prićao stoga provjeri informaciju prije nego što kažeš nešto akio nema dokaza slabe su ti činjenice
jesusaveme is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 16:31   #4
Premda sam bezvjerac, bio sam na nekim protestantskim bogoslužjima. Za razliku od rimokatoličke mise koja predstavlja napamet naučene recitacije, protestantska služba izgleda otprilike ovako: mnoštvo pjevanja kršćanskih pjesama, molitve koje nisu naučeni i repetitirani stihovi već su manje-više spontano obraćanje Bogu, čitanje Biblije, propovjed koja je sredinšnji dio službe te blagovanje vina i beskvasnog kruha, te završna molitva i pjesma.


Zapravo, nikada nisam čuo da neki protestantski svećenik problematizira dnevno-političku situaciju, već se propovijed temelji na pročitanome iz Biblije i nikada se ne stavlja u okvire, što-ti-ga-ja-znam, haaških presuda. Takvo što u Hrvatskoj pridržano je za Katoličku crkvu.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 02:19   #5
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Premda sam bezvjerac, bio sam na nekim protestantskim bogoslužjima. Za razliku od rimokatoličke mise koja predstavlja napamet naučene recitacije, protestantska služba izgleda otprilike ovako: mnoštvo pjevanja kršćanskih pjesama, molitve koje nisu naučeni i repetitirani stihovi već su manje-više spontano obraćanje Bogu, čitanje Biblije, propovjed koja je sredinšnji dio službe te blagovanje vina i beskvasnog kruha, te završna molitva i pjesma.


Zapravo, nikada nisam čuo da neki protestantski svećenik problematizira dnevno-političku situaciju, već se propovijed temelji na pročitanome iz Biblije i nikada se ne stavlja u okvire, što-ti-ga-ja-znam, haaških presuda. Takvo što u Hrvatskoj pridržano je za Katoličku crkvu.
Katolicka Crkva uvijek je uz narod, ona je opismenjavala narod, osvjescivala i donosila mu svjetlost. Zato i jesu prisutni na vise instanci.
Harold_Michaels is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 10:37   #6
Zapravo to nije točno. Katolička crka cijelo tisućljeće držala je narod zatucanim i nepismenim, jer je tako valjda lakše vladati neukim masama. Katolička crkva u cijeloj Europi bila je glavna zapreka nastanku građanske države te simbol opstanka starog feudalnog društva utemeljenog na povlasticama.

U Hrvatskoj Katolička crkva postaje "nacionalno osviještena" tek krajem 19. stoljeća. Niti Ante Starčević niti Stjepan Radić nisu imali pozitivno mišljenje o Crkvi.

Posebna su pak priča BiH franjevci koje crkveni establišment ionako nikada nije volio, a tako je i sada.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 12:08   #7
Povodom dana Reformacije, htio bih ponovo pitati jel ima protestanta ovdje, koja ste denominacija, kako s eosijećate u Hrvatskoj i kako okolina reagira?
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2012., 18:07   #8
Pa što tu tko ima misliti, pa jel te netko tjera da ideš u ovu ili onu crkvu, tebe jel te tjera? Šta se onda imaš buniti, protiv čega, protiv toga da ti navodno znaš, ali to što znaš znaš za sebe a ne i za mene nužno, da koja je crkva ili religija ili sekta ta koja truje duše kako kažeš takva ili onakva.

Pa ti fino kako ti vjeruješ i kako ti hoćeš, a ja kako ja hoću i kako je mene volja.

A osobno opet da li je dobro da je u Hrvatskoj protestantizam ili kršćanstvo, ili ortodox, ili zimbabve blues religija, to je potpuno nebitno, jer ako tebi treba nužno crkva, pa građevine i službena religija da bi se identificirao sa time kao ispravnim ili neispravnim, onda ti ne shvaćaš osnove teološke istinske doktrine, jer vjerovati u nešto što ne vidiš, a opet biti u nemogućnosti to samopotvrditi bez utjecaja bilo kakvih vanjskih načela ili čimbenika, to nije onda uopće vjera više, to je realitet, realizam, dakle vjeruješ u ono što vidiš i to je to. Pa onda ako je toliko devijantna vjera nekih vjernika, onda je dobro da protestantizam dođe i uHrvatsku i to što prije, a može i Zmbabve bues isto tako.
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 01:00   #9
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Povodom dana Reformacije, htio bih ponovo pitati jel ima protestanta ovdje, koja ste denominacija, kako s eosijećate u Hrvatskoj i kako okolina reagira?
Protestantizam u Hrvatskoj postoji.
Znam sigurno da postoji Slovacka evangelisticka a.v. crkva i kao sto joj samo ime kaze pripadnici ove crkve su slovaci. Inace, 99% slovaka na "Donjoj zemlji"(Vojvodina, Rumunija, Slavonija...) zemlji su evangelisti i pripadaju SEAVC.

Specificnost ove crkve u Hrvatskoj je sto se za razliku od ostalih podrucja sluzba izvodi na hrvatskom jeziku. Sto ima za posledicu gubitak nacionalne svesti i slabo poznavanje maternjeg jezika. Mislim da se samo u Iloku sluzba izvodi na slovackom jeziku.
alex19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 12:56   #10
Da dopunim jos neke informacije

SEAVC je u Hrvatskoj registrovana u okviru Evangelicke(luteranske) crkve u Hrvatskoj. U Iloku I Soljanama se sluzba/misa izvodi na slovackom jeziku.

U Hrvatskoj ELC ukupno ima 13 crkvenih opstina.
vise informacija na: http://www.ecrh.hr/
alex19 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:13.