Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2011., 19:19   #21
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
[/B]
i što je sve potrebno osim radijatora, pumpe i ekspanzione posude?
termostat na polaznom vodu koji uključi pumpu
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 20:23   #22
..

Imam otvoreno stanovanje-dnevni boravak i kuhinja sa hodnikom iznosi tlocrtno oko 72 kvadrata plus 3 sobe.u dnevnoj imam ukupno 4 radijatora od kojih su dva uvijek zatvorena,a druga dva otvaram samo kada želim nabrzinu zagrijati prostor.Složio sam sistem upravo radi ove tri sobe koje su po uglovima kuće i sada mi u biti isto zagrijava podno grijanje u kupaoni i bojler sanitarne vode u podrumu(100 litarni bojler,spojen kao radijator).Možda,dogodine premjestim bojler sanitarne vode direktno ispod same peći(300 litarni),pa da polazni vod prvo grije sanitarnu vodu i onda tek radijatore po sobama,jer sad mi je trenutni bojler treći po redu od polaznog voda izmjenivača iz peći....U biti,nakon paljenja vatre u peći ručno uključujem pumpicu okretanjem cijevnog termostata(ziher je ziher) i nakon 15 minuta namještam ga na 60 stupnjeva,da ne tjera vodu bez veze po sistemu i time ga hladi...
vw1200 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 19:37   #23
Možeš i od peći do bojlera povuči bakrenu cijev fi 28 ili 30 (mislim da je bojler 3/4"), a dalje 18 ili 15, onda u tom krugu nije potrebna cirkulaciona
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 13:50   #24
...

Hvala Champa,sada mi je bojler u podrumu na drugoj strani kuće,cca 12 metara a isspred njega su 2 radijatora.Planiram ovaj 300 litarni bojler spustiti točno ispod peći,pa da prvo zagrijava njega.Usput ,tražim mala staklena vratašca za svoju peć,pa ako netko zna neka napiše url ili slično.Informirao sam se u Mađarskoj,velika vrata za kamin koštaju 23 ooo forinti....
vw1200 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 10:47   #25
Da i ja dodam svoj skromni prilog ovoj temi

Za razliku od predhodinka koji su vodeni dio stavili u samu vatru , ja sam vodeni dio stavio iznad prve etaže u peći , tko da ne diram u vatru ili žar već toplinu vadim iz dimnih plinova. Imam više razloga za i jedan razlog protiv ovog rješenja sa fotke .

Trebalo bi biti više metara cijevi i onda bi bilo sve ok.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 14:45   #26
Dali u ovom slučaju dim prolazi preko te spirale sa svih strana, ili samo iznutra, preko tih cigli (ne znam kako kaljeva peć inače izgleda iznutra ni kako ide vođenje kanala)
Pretpostavljam da se nakon ugradnje takve spirale kanali ne mogu organizirati na klasični način jer ih ometa spirala?
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 22:20   #27
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Dali u ovom slučaju dim prolazi preko te spirale sa svih strana, ili samo iznutra, preko tih cigli (ne znam kako kaljeva peć inače izgleda iznutra ni kako ide vođenje kanala)
Pretpostavljam da se nakon ugradnje takve spirale kanali ne mogu organizirati na klasični način jer ih ometa spirala?
Dim dolazi odozdol i prolazi kroz sredinu kanala, a onda se grana i po vanjskim kanalima se vraća i odlazi u slijedeću etažu. Kanali se nisu ništa mijenjali u odnosu na klasičnu gradnju. U ovom primjeru možemo govoriti o poprečnom i uzdužnom nastrujavanju dimnih plinova.

Čista termosifonika, otvoreni sustav. Makar sam radi ispitivanja stavio pumpu i kalorimetar i napravio jednu sezonu zatvoreni sutav, jer kalorimetar traži muinimum 1 bar statičkog tlaka.Spirala dobija hladnu vodu odozdol koja kao vrela voda ili para izlazi van i to u dosta žestokom strujanju, koje nije kontinuirano već u impulsima svakih desetak sekundi, vrela voda ide gornjim razvodom pod stropom, a hladna voda po podu.

Zadnje uređivanje ramzay : 15.02.2013. at 22:30.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 07:31   #28


kod mene je izmjenjivač napravljen po sistemu-"svi sa svima",e sad ja nemam hladnu i toplu vodu a na donjoj etaži cijevi nalazi se originalna rešetka koju sam skinuo i montirao je ispod registra.po nekoj logici ta donja etaža(na kojoj gore drva) ima veću temperaturu vode od gornje etaže cijevi.pumpica je 25-40 i montirana je da iz gornje cijevi vuče vodu van iz kotla i radi na 2 brzini..ponekad se čuje bučkanje vode vjerojatno zbog pregrijaavanja donje etaže cijevi.
e sad,kak je kolega ramzay spomenuo-probaću staviti pumpicu na donju etažu cijevi i neka tjera vodu u kotao...?i naravno na tavanu obavezno bojler sanitarne vode 200 litara s izmjenjivačem...


ovjdje je vjerojatno isto malo zaheb....s pretankim cijevima kaj idu na tavan..

vw1200 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 08:26   #29
http://www.dvakalja.com/str/menu/index_casopis/11.html

Još jedna spirala, iako mi tu ništa nije jasno , ali možda mi netko objasni gdi tu dođu drva.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 23:24   #30
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
http://www.dvakalja.com/str/menu/index_casopis/11.html

Još jedna spirala, iako mi tu ništa nije jasno , ali možda mi netko objasni gdi tu dođu drva.
Nisu razmišljali još o tome , zar ne vidiš da je to grejanje .
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 08:32   #31
Quote:
geoterm kaže: Pogledaj post
Nisu razmišljali još o tome , zar ne vidiš da je to grejanje .
Misliš da puštaju vrelu vodu kroz tu spiralu i onda ta zidana peć bude radijator
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 14:01   #32
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Misliš da puštaju vrelu vodu kroz tu spiralu i onda ta zidana peć bude radijator
Ne vjerujem jer čemu onda vrata za čišćenje pepela?

edit: pogledati i druge slike, koliko sam skužio loži se unutar te spirale, tj spirala je zatrpana žarom.
http://www.dvakalja.com/str/menu/index_casopis/4.html

Zadnje uređivanje baustelac99 : 18.02.2013. at 14:12.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 23:55   #33
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem jer čemu onda vrata za čišćenje pepela?

edit: pogledati i druge slike, koliko sam skužio loži se unutar te spirale, tj spirala je zatrpana žarom.
http://www.dvakalja.com/str/menu/index_casopis/4.html
Baustelac hvala na linku sad je sve jasno. Kad sam listao njihov katalog promakle su mi fotke koje ti daješ.

Nije mi baš jasna organizacija tog ložišta, možda sa ugljenom da to radi dobro, ali sa drvima
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 00:01   #34
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Baustelac hvala na linku sad je sve jasno. Kad sam listao njihov katalog promakle su mi fotke koje ti daješ.

Nije mi baš jasna organizacija tog ložišta, možda sa ugljenom da to radi dobro, ali sa drvima
Nismo mi još na tom ehnološkom nivou vidiš da ima iskoristivost preko 95%
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 11:41   #35
Quote:
geoterm kaže: Pogledaj post
Nismo mi još na tom ehnološkom nivou vidiš da ima iskoristivost preko 95%
Kad me već potežeš za jezičinu i mašeš mi ko biku sa crvenom krpom pred nosom sa tim podatkom od 95 % ha ha, moram podijeliti jedu impresiju, odnosno fotku sa vama ovdje.



već je fotka viđena na forumu drvosječa , ali da je i ovdje prokomentiram.

Dakle prvo je bio normalni zidani dimnjak sa rupom 14x14 i normalni šparhet na tom dimnjaku , i sve je štimalo 30-40 godina, osim što je u obitelji postojao pojam hladnog vikenda na selu.

Onda smo kuću dobro izolirali, i sazidali kaljavu peć sa prethodnih postova. Sve su analize pokazivale da će uvođenje hladne spirale u dimne plinove bitno skinuti temperaturu dimnih plinova , i to se dogodilo. Ako bi uključio pumpu da povećam cirkulaciju onda bi dimni plinovi na štucni između peći i dimnjaka bilo 80 C , a dimnjak je prolazio cca 5m kroz neuređeno potkrovlje.

Kroz tri godine eksploatacije dimnjak je bitno oronuo , propao , jednostavno ga je pojela kiselina i led.

Na mjesto srušenog dimnjaka postavljene su inox cijevi ( 150 mm ), izolirane debelim slojem tervola , a prodor kroz krovište je napravljen sa elementima koji su kupljeni od proizvođača dimnjaka.

I sve je bilo u najboljem redu dok nisam radi ispitivanja prošlu sezonu ložio sa zaista mokrim drvima, oborena u siječnju a ložena u veljači i tako do kraja sezone.

I na jesen sam imao taj požar dimnjaka sa fotke , koji sam izazvao namjerno, ali sve analize pokazuju da je glavno mjesto skupljanja katrana bio komad cijevi koji viri izvan krova, sad čekam da prođe sezona grijanja , da otvorim peć i da vidim stanje u kom se nalaze pregrade.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 12:15   #36
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Baustelac hvala na linku sad je sve jasno. Kad sam listao njihov katalog promakle su mi fotke koje ti daješ.

Nije mi baš jasna organizacija tog ložišta, možda sa ugljenom da to radi dobro, ali sa drvima
pomislio sam na prvi pogled da peć lože drvima okomito a ne horizontalno kako je uobičajeno kod kaljeve peći, ali vrata su preniska za umetati drva okomito. ni meni nije jasno kako potpaliti vatru u tako dubokom ložištu i kako ponekad očistiti ložište od pepela.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 21:04   #37
Question ..

...nešto sam razmišljao o smještaju pufera na potkrovlje,točno iznad kaljeve peći i spajanje istog na cijevni izmjenjivač u peći....mišljenja..?
vw1200 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 22:05   #38
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Kad me već potežeš za jezičinu i mašeš mi ko biku sa crvenom krpom pred nosom sa tim podatkom od 95 % ha ha, moram podijeliti jedu impresiju, odnosno fotku sa vama ovdje.



već je fotka viđena na forumu drvosječa , ali da je i ovdje prokomentiram.

Dakle prvo je bio normalni zidani dimnjak sa rupom 14x14 i normalni šparhet na tom dimnjaku , i sve je štimalo 30-40 godina, osim što je u obitelji postojao pojam hladnog vikenda na selu.

Onda smo kuću dobro izolirali, i sazidali kaljavu peć sa prethodnih postova. Sve su analize pokazivale da će uvođenje hladne spirale u dimne plinove bitno skinuti temperaturu dimnih plinova , i to se dogodilo. Ako bi uključio pumpu da povećam cirkulaciju onda bi dimni plinovi na štucni između peći i dimnjaka bilo 80 C , a dimnjak je prolazio cca 5m kroz neuređeno potkrovlje.

Kroz tri godine eksploatacije dimnjak je bitno oronuo , propao , jednostavno ga je pojela kiselina i led.

Na mjesto srušenog dimnjaka postavljene su inox cijevi ( 150 mm ), izolirane debelim slojem tervola , a prodor kroz krovište je napravljen sa elementima koji su kupljeni od proizvođača dimnjaka.

I sve je bilo u najboljem redu dok nisam radi ispitivanja prošlu sezonu ložio sa zaista mokrim drvima, oborena u siječnju a ložena u veljači i tako do kraja sezone.

I na jesen sam imao taj požar dimnjaka sa fotke , koji sam izazvao namjerno, ali sve analize pokazuju da je glavno mjesto skupljanja katrana bio komad cijevi koji viri izvan krova, sad čekam da prođe sezona grijanja , da otvorim peć i da vidim stanje u kom se nalaze pregrade.
Točno taj dio dimnjaka što viri 1m iz krova je neizoliran , na njemu je ekstremna kondenzacija i sakupljanje katrana, na proljeće na krov sa limaraom 10 cm kamene vune i dimnjak u kaputić sa vanjskom zaštitnom cijevi i problem riješen.
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 22:38   #39
Quote:
geoterm kaže: Pogledaj post
Točno taj dio dimnjaka što viri 1m iz krova je neizoliran , na njemu je ekstremna kondenzacija i sakupljanje katrana, na proljeće na krov sa limaraom 10 cm kamene vune i dimnjak u kaputić sa vanjskom zaštitnom cijevi i problem riješen.
Prodor kroz krovište je napravljan sa "formacijskim" dimovodnim elementima proizvođača. Znači ima izolaciju od kamene vune i ima vanjski plašt od inoxa , sve urađeno po normi i jako skupo plaćeno, čak ima i onu glupu kapu , šešir protiv kojeg sam davno pisao na forumu drvosječa . Kapu sam stavio samo zato što nisam siguran da li dimnjak može raditi bez kape , a da se ne smoći izolacija.

Dakle ponavljam sve je napravljeno po normi , očito da ta norma nije dobra , ili je kamena vuna ovlažila pa nije dobro izolirala , pa je taj komad cijevi koji opet po normi viri malo iznad sljemena predugačak i prehladan.

Prehladan za prehlađene dimne plinove
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 15:54   #40
Ramzay iako je taj dio cijevi neizoliran i znatno hladi dimne plinove,mogla se i ta situacija izbjec povecanjem dovoda kisika ispod resetke iliti rosta,povecanjem kisika povecala bi se temp vatre u lozistu a paralelno s tim i temp dimnih plinova..veca temp dimnih plinova osusila bi naslage katrana i zaustavila nastajanje novih..a kapu skinut moje je misljenje..
__________________
Samo dajem savjete!
energon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:39.