Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2013., 22:52   #61
Bešavna cijev je postupak proizvodnje, gdje se u užareni trupac čelika zabija trn, a onda se taj trupac izvlači, valja, u sve tanju i tanju cijev. Postupak se zove po braći Mannesman , pa se tako bešavne cijevi zovu i Manesman cijevi.

Materijal od kojeg se rade cijevi može biti neki od kotlovskih čelika tako da se može dobiti cijevi u raznoj kvaliteti. Cijevni registri ili spirale u kotlovima za centralno grijanje nisu neki visoko opterečeni dijelovi ni temperaturama ni tlakovima , a ako ostanu bez vode izgore i najbolji materijali. Tvoje potrebe može zadovoljiti bilo koji čelik u grupi Č 1212,1213,1214,1215 odnosno bilo koji čelik za bešavne ili valjane cijevi.

Dobavljači obično drže cijevi od 1/2 " do 2 " pod nazivom crne plinske cijevi , treba voditi računa da je po normi u kotlovima obvezatna uporaba cijevi sa stjenkom većom od 3 mm ( standard je 2,6 mm ili 3,2 mm ).

Cijevi se motaju na strojevima specijaliziranim za to, a majstori na terenu motaju cijevi sa ručnim prešama , najpoznatija se zove RIDGID , a u žargonu se zove Rižitka. Mali radijusi se ne mogu smotati na cijevima ali se dobiju kao gotova koljena pod nazivom Hamburški luk pa se zavare. Okvirno se može smatrati da se bez neke velike pripreme i mudrovanja može smotati cijev od 1" ( vanjski promjer 33,7 mm) na srednjem promjeru od 300 mm.

Kaljevi u peći su šminka , a nosiva struktura su cigle u njoj, bolje je kaljeve povezati kao što se veže zid sa preklopom, takav ozid je stabilniji.

Brušenje sljubnica na kaljevima je preseravanje pojedinih majstora, ako je dimnjak ok onda i ne fugirana peć radi dobro.

Zadnje uređivanje ramzay : 18.03.2013. at 22:59.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 09:17   #62
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
...Brušenje sljubnica na kaljevima je preseravanje pojedinih majstora, ako je dimnjak ok onda i ne fugirana peć radi dobro.
Zapravo svaki element bi trebao doći iz tvornice brušenih dodirnih površina. Prilikom pečenja emajl zna "pobječi" preko tih površina i doda koji milimetar na dimenziju. Inače se takvi kalji ne fugiraju i ne smiju nikako puštati dim jer se iznutra popunjavaju ilovačom i komadima crijepa u prilično debelom sloju
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 10:59   #63
hvala na brzim i preciznim informacjama...
znam za hambuški luk, pokušala bi izbjeći varenje ako je moguće, ali s onim što sam osmislila će ipak morati biti vareno radi malog radijusa.

Vidim da inače kaljeva s kotlom radi odlično kod foumaša vw1200 (sviđa mi se nick ) pa se nadam i ja sgrijati bojler za sanitarnu vodu i bar 3 radijatora.
Bilo bi idealno kad bi ih mogla grijati još 4-5 pa da grijem u budućnosti i potkrovlje
Stolarija je pvc klasična gradnja a planiram za godinu dvije staviti stiropor fasadu pa će valjda biti dovoljno.
Peć kako računam će biti ili 2,5x5x7 ili 3x4x7, možd i 8 u visinu ako ću imati dosta kaljeva (moram malo izračunati, imam i 2 postojeće za rastaviti, a i proračunati koliko će biti površina kotla u kojoj varijanti).
S time da je namjeravam jednom stranom nasloniti na zid da bude malo veća, a ne pregrijava dnevni/kuhinju/hodnik gdje će biti(30ak kvadrata) . Ukupno bi bilo 70-80 kaljeva + kapa.

Javim se na zimu kad i ako profunkcionira
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 11:57   #64
još jedno pitanjce...vidim da je mr. ramzaj stručnjak za grijanje, peći itd....

Da li je točno da 1m2 površine kotla daje 10 kw ?

Mislim da sam nešto takvo pronašla na temi samogradnje kotlova za centralno...e sad, kaljeva baš nije pravi kotao samo za tu svrhu ali.....
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 13:39   #65
Quote:
karolinaxf kaže: Pogledaj post
Da li je točno da 1m2 površine kotla daje 10 kw ? ..
Nisam Ramzay, ali mogu pogledati.....
Jedna kocka (kalj) = kubik prostora (tako su računali nekadašnji majstori za kuću 25cm cigle i žbuka vani i unutra).
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 19:16   #66
Quote:
karolinaxf kaže: Pogledaj post
još jedno pitanjce...vidim da je mr. ramzaj stručnjak za grijanje, peći itd....

Da li je točno da 1m2 površine kotla daje 10 kw ?

Mislim da sam nešto takvo pronašla na temi samogradnje kotlova za centralno...e sad, kaljeva baš nije pravi kotao samo za tu svrhu ali.....
To važi za prave kotlove koji imaju pravi prostor za izgaranje , da se formira baklja , kod kamina i kaljevih peći to nije tako.

Ako me sjećanje ne vara mislim da je jedan kalj 250 wata u prosjeku , odnosno metar kvadratni poda , to je onako majstorski iskustveno , a sve zavisi koliko podkuriš ali je to računica s kojom se budeš grijala.

Lee nisam siguran da li je to kubik ili kvadadrat , jbi ga hoće to s godinama.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 22:49   #67
ma ok, znam za kalj...kažu 1 kalj 1m3 i 1m2 peći od 0.6 do 0.9 kw

brine me da mi ne bude premali/preveliki kotao ... koliko % od vode u sistemu preporučujete tj jel ima taj omjer kakvog smisla ili sam si ja to malo zabrijala?
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 12:43   #68
Quote:
karolinaxf kaže: Pogledaj post
ma ok, znam za kalj...kažu 1 kalj 1m3 i 1m2 peći od 0.6 do 0.9 kw

brine me da mi ne bude premali/preveliki kotao ... koliko % od vode u sistemu preporučujete tj jel ima taj omjer kakvog smisla ili sam si ja to malo zabrijala?
ajd postavi ponovo pitanje , meni baš vijuge ne rade
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 16:30   #69
Quote:
karolinaxf kaže: Pogledaj post
ma ok, znam za kalj...kažu 1 kalj 1m3 i 1m2 peći od 0.6 do 0.9 kw

brine me da mi ne bude premali/preveliki kotao ... koliko % od vode u sistemu preporučujete tj jel ima taj omjer kakvog smisla ili sam si ja to malo zabrijala?
bedasto ti je raditi centralno od kaljeve peći jerbo ti je kaljeva peć termoakumulaciona peć
kad staviš na nju radijatore brže se hladi pa ju moraš češće ložiti
bolje ti je probit poneki zid i peć prilagodit prostoru tako da ti grije cijelu kuću
inače jedan kalj se računa za 1 m3 odnosno 1,3 m3 ako je kalj udubljen ili ispupčen a sa boljim izolacijama i do 2 m3
__________________
viva el joint
mali febo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 16:55   #70
tablica s rupom za čišćenje peći i čepova ima u kodrić-silexu,Hrastin,Samobor
__________________
viva el joint
mali febo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 21:58   #71
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
ajd postavi ponovo pitanje , meni baš vijuge ne rade


ako računam da će biti cca 40-50 rebara lipovice mislim da to ispadne ispod 40 litara vode u sistemu centralnog...plus naravno cijevi.... kolika bi mi onda trebala biti cca zapremnina kotla u peći...15-20 litara ???

jel sad jasnije ?
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 21:59   #72
febo thx za info, nemaju u cjeniku te kaljeve čini mi se
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 23:23   #73
Quote:
karolinaxf kaže: Pogledaj post
febo thx za info, nemaju u cjeniku te kaljeve čini mi se
imaju ih u Hrastinu
__________________
viva el joint
mali febo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 07:52   #74
Quote:
mali febo kaže: Pogledaj post
bedasto ti je raditi centralno od kaljeve peći jerbo ti je kaljeva peć termoakumulaciona peć
kad staviš na nju radijatore brže se hladi pa ju moraš češće ložiti
bolje ti je probit poneki zid i peć prilagodit prostoru tako da ti grije cijelu kuću
inače jedan kalj se računa za 1 m3 odnosno 1,3 m3 ako je kalj udubljen ili ispupčen a sa boljim izolacijama i do 2 m3
Imaš pogrešne stavove po pitanju energije .

Kuća je ta koja troši energiju ,kroz zidove prozore i propuh , i da bi nam bilo ugodno trebamo tu energiju nadoknaditi. Bolje je ako je ta energija distribuirana po cijeloj kući i imaš svugdje 20 C , a ne kraj peći 70 C , a u zadnjoj sobi led ledeni.

Akumulacija energije je poželjna u šamotu ili u vodi , jednako je komplicirano i skupo i jedno i drugo, naj jeftinija varijanata je ognjište na sred sobe

Radijatorsko grijanje je daleko ugodnije , manje su oscilacije temperature i ono najvažnije

Radijatori su ispod prozora , znači hladni zrak sa prozora se spušta do radijatora i zagrijan odlazi do stropa , time je napravljena termalna zavjesa i hladni zrak sa prozora se ne vuče po podu i nije hladno na noge.

U suprotnom , kaljava peć je negdje u kutu sobe suprotno od prozora , topli zrak se diže do stropa , po njemu putuje do prozora i kao hladni zrak se vuče po podu .

Meni je peć u centru kuće i doslovce grije 4 susjedne prostorije direktno sa kaljeva , a samo pomoćne prostore grije radijatorski. kuća je dobro izolirana i ima kvalitetnu stolariju i što je najvažnije peć se loži iz hodnika sa keramičkog poda pa se lako ćisti, a hodnik je predhodnikom odvojen od sjeverca.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 19:31   #75
Quote:
mali febo kaže: Pogledaj post
bedasto ti je raditi centralno od kaljeve peći jerbo ti je kaljeva peć termoakumulaciona peć
kad staviš na nju radijatore brže se hladi pa ju moraš češće ložiti
bolje ti je probit poneki zid i peć prilagodit prostoru tako da ti grije cijelu kuću
inače jedan kalj se računa za 1 m3 odnosno 1,3 m3 ako je kalj udubljen ili ispupčen a sa boljim izolacijama i do 2 m3
Već imam jednu između spavaćih soba al smo malo pretjerali s veličinom
tj u sobi u kojoj se loži je ok jer ona nije "izolirana",
dok je u sobi na drugoj strani, koju grije zadnja strana peći, koja je po menu uvjek malo toplija, prevruće jer ona ima knauf na vanjskim zidovima ...
tu peć bi izbacili i stavili u sobe radijatore...jer se ionako mora preslagivati jer nam se nije dobro osušila pa pomalo dimi...

Spojiti sve s jednom peći ne mogu jer je takav raspored i nosivi zid je između dnevnog i soba itd....

Želim eliminirati da ložim na dva mjesta kao sad, da imam jedno mjesto manje za paziti od moje dvije klinke od kojih jedna tek postaje mobilna, a ova druga koja trčkara već čačka po vratima iako vičemo da ne smije ...
i najvažnije da mogu grijati i kupaonicu te eventualno sanitarnu vodu


Ako stvar ne bude fercerala izbacit ću kaljevu i kupiti neki kamin koji već ima predviđeno da se spaja na centralno.
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 12:17   #76
Quote:
karolinaxf kaže: Pogledaj post


ako računam da će biti cca 40-50 rebara lipovice mislim da to ispadne ispod 40 litara vode u sistemu centralnog...plus naravno cijevi.... kolika bi mi onda trebala biti cca zapremnina kotla u peći...15-20 litara ???

jel sad jasnije ?
evo po ovom članku što je skinut iz "MAJSTORA" ispada da je dovoljno da kotao ima 10% vode sistema....
arhiva.elitesecurity.org/t243826-Izmenjivac-toplote-za-kaljeve-peci
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 22:50   #77
dolaze hladniji dani pa da ponovno malo dignem ovu temu..i da ne spamam po centralnom na drva :-)

Dakle, peć napravljena, uvaljen kotao....e sad na red dolaze majstori da spoje radijatore itd....jer ja to ne znam.
Angažirani neki po preporuci, navodno stručnjaci s dugogodišnjim iskustvom ( višedesetlječnim )
Obzirom da sam bila zauzeta nekim privatnim stvarima nisam im sjedila za vratom, a ni nisam za centralno stručnjak, a oni jesu..neka ljudi rade, valjda znaju svoj posao....

Dakle ono što me nakon njihovih radova bode u oči je:
1. pumpa na polaznom vodu
2. otvorena ekspanziona spojena na povratni vod, nije spojena prema centrometalovoj shemi koja je da laički kažem "protočna" znači spojna na polazni vod pa se vraća na povratni...

Nije stavljen ni nikakav sigurnosni ventil...

Jesam li u pravu ili krivu da ovo nije OK napravljeno?
Jer se meni čini da nakon sezone grijanja budem tražila majstora za korekciju....

Znam da ramzay nije ljubitelj otvorenih sustava ali nekoliko ljudi koji se centralnim bavi rekli su da mora tako biti radi peći koja nema regulaciju...
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 09:26   #78
Quote:
karolinaxf kaže: Pogledaj post
1. pumpa na polaznom vodu
2. otvorena ekspanziona spojena na povratni vod, nije spojena prema centrometalovoj shemi koja je da laički kažem "protočna" znači spojna na polazni vod pa se vraća na povratni...
3. Nije stavljen ni nikakav sigurnosni ventil...
4. ali nekoliko ljudi koji se centralnim bavi rekli su da mora tako biti radi peći koja nema regulaciju...
1. pumpa može i na polaznom, ali joj je bolje na povratnom - niža temperatura i ako peć zakuha, para će uništit pumpu (rastopit rotor)
2. može i tako - ekspanziona mora omogućit širenje zagrijane vode u sustavu. Nećemo raspravljati što će se dogoditi ako kotao zakuha!
3. Ako imaš otvoren sustav - ne ugrađuje se sigurnjak. Ekspanziona je sigurnjak.
4. Što ta peć nema onaj regulator propuha!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 14:49   #79
Ok, takvo je bilo i moje razmišljanje, najviše me brine ovo pod 2....
a ako zakuha onda bi bilo bolje i da je pumpa na povratnom pa da ugura hladniju vodu...s parom neće moći ništa...

Peć ima obična donja vratašca, pa ako ih otvoriš vuče više...nema regulator u smislu kako ga imaju npr peći na centralno..termostat pa on ovisno o temp. diže ili spušta klapnu
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 21:05   #80
propust cijevnog izmjenjivača-grijača u kaljevoj peći

Quote:
vw1200 kaže: Pogledaj post
evo par slika od mene,možda nekome pomogne..

zazidana 2004 godine i služila super,međutim vrag mi nije dao mira i mučilo me što grijem 70 kvadrata tako da sve puca(temp.oko 25 stupnjeva),a nisam mogao zagrijati tri sobe koje su po kutovima kuće.Radi se o novogradnji,10 cm stiropora....ukupno cca 125 kvadrata za stanovanje u prizemlju..Pa smo se 2010 godine ,kada je trebalo je presložiti,odlučili za ugradnju cijevnog izmjenjivača...

[











Želim upozoriti sve ( koji planiraju ugrađivati kaljeve peći ) na neozbiljnog i neprofesionalnog obrtnika ŠTURMA iz Varaždina koji se reklamira kao majstor za kaljeve peći ,radi našeg vrlo lošeg iskustva s njim kako nebi drugi nasjeli.
Prema gore slično opisanom modelu 2009 nam je famozni obrtnik Šturm iz Varaždina složio kaljevu peć sa sistemom centralnog grijanja i navodio njenu garanciju 20 godina .
No dogodilo se da na kraju treće zime propusti cijevni izmjenjivač -grijač i to negdje na mjestu gdje isti izlazi van peći i ide u sistem .To smo primjetili već u travnju ove godine nakon kompletnog čišćenja pepela iz peći u vidu rđe s jedne strane . Naravno da smo odmah obavijestili Šturma uz slike stanja kako bi pravovremeno sanirao peć jer sezona grijenja kod nas počinje krajem rujna .
Šturm je obećavao dolazak u svibnju pa u lipnju da bi se u srpnju pojavio njegov sin da pogleda činjenično stanje . Međutim prošao je i kolovoz ,a da Šturmovi ne dolaze za sanaciju te nam krajem kolovoza objavljuju da će tek polovicom listopada moći saniravati našu peć. NAvodno radi njihove prezaposlenosti .
To je za nas neprihvatljiva opcija radi zime koja je na vratima uzimajući u obzir vrijeme koje je potrebno da se nova peć osuši,a govori samo u prilog neprofesionalnosti tvrtke ŠTURM odnosno samog vlasnika .
Želim javno iskazati nezadovoljstvo kao upozorenje svima koji će ili bi tu tvrtku angažirali . Tehnički problemi su mogući ( iako garantiraju da s tim grijačima nikad nisu imali reklamacija ) ,ali se moraju profesionalno rješavati.
NAime tvrtka se uredno reklamira na webu i ističe svoju povijest ,ali u stvari uopće nije spremna riješti svoje propuste.

Slike korisnika vw1200 prikazuju slični tip grijača s razlikom da je naš složen u obliku spirale, te način ugradnje u kaljevu peć kod nas.
primorci is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:28.