Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2009., 17:06   #1
Inox varenje i obrada

Kako sam u večini toga sam svoj majstor, odlučih se iskušati i u izradi inox ograde. Kupio cijevi i zavario, sve super... e sad dalje ne znam... kako se obrađuje var da bude sjajan?
Hvala na pomoći
mister is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2009., 20:44   #2
aparat za varenje

Budući da pitam za jednog čovjeka, neznam hoću li se dobro izraziti;
Treba mi argonski aparat za varenje, sa priključkom za varenje kiselih i bazičnih elektroda.
-ili samo inox i elektrode
-ili aluminij i inox
-ili svo troje

gdje u Zagrebu ili okolici doći do njega, kakve su cijene i sl.?
Rain_3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 09:00   #3
Quote:
mister kaže: Pogledaj post
Kako sam u večini toga sam svoj majstor, odlučih se iskušati i u izradi inox ograde. Kupio cijevi i zavario, sve super... e sad dalje ne znam... kako se obrađuje var da bude sjajan?
Hvala na pomoći
pa, brušenjem....poliranjem
__________________
dečko s motorkom traži djevojku sa šumom!
ravnalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 09:16   #4
prvo se premaže s nekom tekučinom koja izblijedi var( ne mogu se sjetiti kako se više zove) onda imaš 3-4 vrste brus papira i satima se jebeš ko majmun dok to "poliraš" prvo na grubo, pa sve finijim i finijim brusevima dok ne dobiješ liniju da se var uopće ne vidi..

btw. kad bude gotovo, ne smije biti rupica niti var vidljiv oku
__________________
ovako bi SVI trebali parkirati
thumb is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 13:06   #5
Quote:
Rain_3 kaže: Pogledaj post
Budući da pitam za jednog čovjeka, neznam hoću li se dobro izraziti;
Treba mi argonski aparat za varenje, sa priključkom za varenje kiselih i bazičnih elektroda.
-ili samo inox i elektrode
-ili aluminij i inox
-ili svo troje

gdje u Zagrebu ili okolici doći do njega, kakve su cijene i sl.?

Postoje TIG i MIG/MAG aparati za zavarivanje!
MIG/MAG je aparat sa "kolutom žice za zavarivanje".
I ako koristiš CO2 onda je to MAG obično za čelik, ako koristiš argon (ili neku smjesu argona) onda je to MIG -manje pršti kod zavarivanja čelika.
Cijena počinje od 4000 kuna za Kineza (Varstroj, Iskra...) kod kojih moraš paziti na "čik pauzu"! Solidni su oni od 6000 kuna! Imaš li bocu?

Izgleda da ti treba inverter +TIG!
Inverterski imaju prekidač kojim biraš REL: bazična ili kisela (zavarivanje sa elektrodama bazičnim ili kiselim. Na jednom od tih položaja zavaruješ i aluminijskom ili inox elektrodom. Za to nije potrebna zaštita plinom) i TIG
Cijena od 1500 kuna (ali taj samo lijepo izgleda), a oni upotrebljivi od 4000 kuna+komplet za TIG - 2500 kuna. Bez boce!

E, TIG je posebna priča. Još pogotivo kad spomeneš aluminij
Ako misliš TIG-om aluminij - malo ćešće i deblje od 1-2mm pripremi 20000 kuna!
Pitaj u N.N.P u ZG, Maksimirska!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 23:02   #6
Pozdrav svima.
Može li mi netko preporučiti s kojim aparatom bi bilo najbolje variti inox cijevi?
pokušao bi napraviti kapiju od inoxa ali totalno mi je nepoznata tehnologija varenja i obrade inoxa. Variti znam jako dobro i mislim da nebi trebalo biti problema oko toga uz prave savjete. Zanima me i štave trebam za obradu i poliranje vara.
T-N-T is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 01:01   #7
Obični REL aparat i elektrode za inox ("kromove").
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 19:57   #8
Quote:
T-N-T kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Može li mi netko preporučiti s kojim aparatom bi bilo najbolje variti inox cijevi?
pokušao bi napraviti kapiju od inoxa ali totalno mi je nepoznata tehnologija varenja i obrade inoxa. Variti znam jako dobro i mislim da nebi trebalo biti problema oko toga uz prave savjete. Zanima me i štave trebam za obradu i poliranje vara.
Jedino sa čime se uspješno radi sa inox-om je argon. Ograde od inoxa u biti najviše imaš preciznog bušenja cijevi sa glodalicom. Pravljenje i varenje čepova na tokarskom stroju. Rezanje na pili ili preciznoj stolnoj brusilici sa pločom isključivo za inox, inače hrđa poslije. Okvir u savršenom vinku se povari i ispolira višestrukim postupkom. Sve rupe su paralelne i proguraš cijevi po okviru. Sa donje strane precizan manji var. Poliranje je mukotrpno i ako se hoće postići
pravi učinak, moraš imati dosta toga. Poslije završnog brušenja i poliranja, ograda izgleda kao salivena iz komada, bez ičeg lošeg vidljivog.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 20:25   #9
Quote:
T-N-T kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Može li mi netko preporučiti s kojim aparatom bi bilo najbolje variti inox cijevi?
pokušao bi napraviti kapiju od inoxa ali totalno mi je nepoznata tehnologija varenja i obrade inoxa. Variti znam jako dobro i mislim da nebi trebalo biti problema oko toga uz prave savjete. Zanima me i štave trebam za obradu i poliranje vara.

ja varim prokrom varmigom 165 i prokrom žicom od 0,8 mm , naravno sa CO2
Koliko je to dobro za ovo što tebi treba nemam pojma , pretpostavljam da bi imao jako puno brušenja
davljenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 14:58   #10
Quote:
Rain_3 kaže: Pogledaj post
Budući da pitam za jednog čovjeka, neznam hoću li se dobro izraziti;
Treba mi argonski aparat za varenje, sa priključkom za varenje kiselih i bazičnih elektroda.
-ili samo inox i elektrode
-ili aluminij i inox
-ili svo troje

gdje u Zagrebu ili okolici doći do njega, kakve su cijene i sl.?
ne postoji ti argonski aparat za elektrode
argonac ti je zajednicki naziv za aparate koji vare sa plinom od co2 do argona koji se koriste co2=čelik ,argon =aluminij ili inox a za elektode ti treba elekto aparat koji su ti danas toliko izrađeni da ih imas one glupe pevecove ili inverter aparati s kojima možes variti i alu elektrodama a ako si laik u zavarivanju nece ti bas biti dobar elektro aparat jer najstarije zavarivanje ti je elekto i ujedno je najteže i treba dobro poznavati tehnologiju
moja preporuka ti je co2 aparat ne manji od 200ampera
pero-metali is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 15:03   #11
Quote:
davljenik kaže: Pogledaj post
ja varim prokrom varmigom 165 i prokrom žicom od 0,8 mm , naravno sa CO2
Koliko je to dobro za ovo što tebi treba nemam pojma , pretpostavljam da bi imao jako puno brušenja
najbolje varenje inox cijevi je takozvanim tig aparatom koji kosta ponesto novaca prikljucuje se na plin argon a varenje se obavlja sa takozvanom wolframovom elektrodom od kojih je jeftinija srebrna verzija koja zraci a zlatna elektroda koja je skupla ali zdravija elektroda mora biti bezprijekorno naostrena na , nakon varenja inoxa dolazi do promjene strukture materijala koji poplavi , a za obradu se koristi solna kiselina koja se maže po poplavljenom dijelu cijevi tzv pasivizacija, nakon 10 min od mazanja isperes ju vodom a dio koji je zavaren poliraš na polirci sa max 2200rpm
pero-metali is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 15:06   #12
Quote:
T-N-T kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Može li mi netko preporučiti s kojim aparatom bi bilo najbolje variti inox cijevi?
pokušao bi napraviti kapiju od inoxa ali totalno mi je nepoznata tehnologija varenja i obrade inoxa. Variti znam jako dobro i mislim da nebi trebalo biti problema oko toga uz prave savjete. Zanima me i štave trebam za obradu i poliranje vara.
najbolje varenje inox cijevi je takozvanim tig aparatom koji kosta ponesto novaca prikljucuje se na plin argon a varenje se obavlja sa takozvanom wolframovom elektrodom od kojih je jeftinija srebrna verzija koja zraci a zlatna elektroda koja je skupla ali zdravija elektroda mora biti bezprijekorno naostrena na , nakon varenja inoxa dolazi do promjene strukture materijala koji poplavi , a za obradu se koristi solna kiselina koja se maže po poplavljenom dijelu cijevi tzv pasivizacija, nakon 10 min od mazanja isperes ju vodom a dio koji je zavaren poliraš na polirci sa max 2200rpm
pero-metali is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 17:32   #13
Quote:
pero-metali kaže: Pogledaj post
najbolje varenje inox cijevi je takozvanim tig aparatom koji kosta ponesto novaca prikljucuje se na plin argon a varenje se obavlja sa takozvanom wolframovom elektrodom od kojih je jeftinija srebrna verzija koja zraci a zlatna elektroda koja je skupla ali zdravija elektroda mora biti bezprijekorno naostrena na , nakon varenja inoxa dolazi do promjene strukture materijala koji poplavi , a za obradu se koristi solna kiselina koja se maže po poplavljenom dijelu cijevi tzv pasivizacija, nakon 10 min od mazanja isperes ju vodom a dio koji je zavaren poliraš na polirci sa max 2200rpm

davljenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 01:55   #14
Pero je dobro napisao. Kao što napisah, možeš variti i sa sigmom ako se neće viditi jako, ali to i nije za preporučiti, tako se neradi. Inače bez Tig argona ništa. Osim izbjeljivanja možeš na malu brusilicu nabaciti polir krpu i izbjelit češ varenje i ispolirati. Šmirgl na jednoj brusilici malo grublji grublji, pa druga ruka 150-kom finije i onda 180 na rotacionoj. Očito misliš raditi bez bušenja rupa na glodalici, pa nešta možeš iskombinirati, ali nešto ljepše bez puno truda i znanja, ništa nažalost. Inače cijev fi 50mm ti je nekih 440 kn 6 M. Fi 20mm malo preko 200kn 6 M... Sve napisano pije vodu pod pred uslovom da znaš dobro variti i imati sa čim.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 07:32   #15
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Pero je dobro napisao. Kao što napisah, možeš variti i sa sigmom ako se neće viditi jako, ali to i nije za preporučiti, tako se neradi. Inače bez Tig argona ništa. Osim izbjeljivanja možeš na malu brusilicu nabaciti polir krpu i izbjelit češ varenje i ispolirati. Šmirgl na jednoj brusilici malo grublji grublji, pa druga ruka 150-kom finije i onda 180 na rotacionoj. Očito misliš raditi bez bušenja rupa na glodalici, pa nešta možeš iskombinirati, ali nešto ljepše bez puno truda i znanja, ništa nažalost. Inače cijev fi 50mm ti je nekih 440 kn 6 M. Fi 20mm malo preko 200kn 6 M... Sve napisano pije vodu pod pred uslovom da znaš dobro variti i imati sa čim.
davljenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 00:09   #16
Lijep pozdrav forumaši!
Ovako unaprijed se ispričavam ako sam na krivom mjestu tj ako vec na forumu postoji ovako nešto što mene zanima i treba mi pomoć.

Imam jedan T-imbus ključ od inoxa kojega mi je dao frend,on ga je iz nekog meni neshvatljivog razloga prerezao i sad bih ga ja htio natrag zavariti,ali ne znam sa kakvom elektrodom.
Radi se o Beta inox T-imbus ključu i na jednoj stranici na netu sam pronasao da je napravljen od inoxa AISI 420.
Jel se itko susreo sa tom vrstom inoxa i koju elektrodu koristiti?
Zavarivao bih elektrolucno.
Aamater is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:15.