Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2003., 14:31   #21
e vidite mudrica i bronco ovak kak vi pricate meni pricaju i doktori...
jedan kaze jedno, drugi drugo...
nalaz sa color dopplera glasi: izraslina koja ima obiljezje i ciste i endometrija...
dakle nemaju pojma kaj mi je...
lijekove za sprecavanje ovulacije pijem (kontracepciju) a ako bas ne moram ne bih bas na operaciju...
primadona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 00:58   #22
Quote:
mudrica kaže:
ja nisam liječnica, a ne znam jesi li ti bronco.
ali....
kako to. endometriozna tvorba pa tekućina u cisti? nije li endometriozna izraslina tumorsko tkivo u cijelom presjeku? nije li opasnost endometrioze upravo u tome što ne izrasta NA jajniku, nego "razara" jajnik.
vidjeh istinite priče s endometrioznom tvorbom veličinom ljudske glave (tako je pisalo u otpusnom pismu) na jednom jajniku, a na drugom veličine muške šake. i to samo u par mjeseci!
ma kakav tumor te spopao....!
prodji kroz google pa procitaj malo, dosadno mi je odgovarati na gluposti.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 01:05   #23
Quote:
Corpus kaže:
Dijagnoza prve ciste bila je: cystis permagna ovarii dex. perfor.
Ta je cista bila pukla prije operacije

Kakva je to cista? Uglavnom odstranjen joj je desni jajnik.

Dijagnoza ove nove ciste je:

cystis multilokulars 1. sin
st.p.ovariect.1.dex.a.m. V

U spekulima:b.o.; izbočen prednji forniks vagine
Palp.mali zdjelicu ispunjava napeto-elastična tvorba do 1/p

TVS+TAS: Uterus u AVF, primjerene veličine i oblika.
Endometrij trolinijski, sekrecijski do 11mm
Lijevo i ispred uterusa prikaže se ovalna oštro ograničena trabekulirana cistična tvorba cca 11x13 cm
Desno adneksalno: bez prikaza patoloskih tvorbi
u Douglasu nema slob.tekućine


Da li kome od vas znači sve to? Da li se iz ovoga vidi kakva je to cista?
prvo, koliko ima godina, i da li hoce imati jos djece?
ako nece djece onda je drugacije.
prva operacija je bila nepotrebna ako je histoloski nalaz bio normalan.(zao mi je to reci), ali tako je to.

druga cista se treba odstraniti, ako je tehnicki tesko izvedivo onda se cijeli jajnik odstranjuje. (to ce se vidjeti u toku operacije).

generalno multilokularne ciste, i one vece od 5cm se operiraju ali jajnici se NE ODSTRANJUJU (ako nije maligni tumor) a to se vidi po testovima krvi, ultrazvuku, povijesti itd.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 01:09   #24
Quote:
primadona kaže:
e vidite mudrica i bronco ovak kak vi pricate meni pricaju i doktori...
jedan kaze jedno, drugi drugo...
nalaz sa color dopplera glasi: izraslina koja ima obiljezje i ciste i endometrija...
dakle nemaju pojma kaj mi je...
lijekove za sprecavanje ovulacije pijem (kontracepciju) a ako bas ne moram ne bih bas na operaciju...
ja mislim da tebi nitko nije objasnio problem ili ti nisi razumijela.
to se zove cokoladna cista (endometrioticka cista), ne dira se ako ne boli, i ako nemas problema sa plodnosti.

----
kratko i jasno.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 01:54   #25
Quote:
bronco kaže:
zasto bi morao jajnik otici??
normalno se samo ciste micu.
To je normalno ako se cista moze odstraniti bez da se dira jajnik ali ako je cista toliko "omotana" oko jajnika da nema teorije da maknu cistu , a ne ostete jajnik onda i jajnik ide vani.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 02:01   #26
Quote:
bronco kaže:
(pogotovo u ovo doba kad imamo laparoskopiju pa se moze vidjeti prije nego sto se rade velike operacije.
Ti zapeo za tu laparoskopiju kao da je iz samog raja izasla...
Laparoskopija je vrsta operacije - vjerujem da to znas, pa ne znam ( ali krhko je znanje, pa feel free to explain) sto se tu ima laparaskopski gledati prije velike operacije.
I vjeruj mi kad ti kazem , jer znam o cemu govorim, da ta famozna laparoskopska procedura nije tako brza, laka i samim Bogom dana kao sto vecina doktora zeli vjerovati - barem kad je ginekologija u pitanju.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 10:29   #27
Quote:
bronco kaže:
prvo, koliko ima godina, i da li hoce imati jos djece?
ako nece djece onda je drugacije.

druga cista se treba odstraniti, ako je tehnicki tesko izvedivo onda se cijeli jajnik odstranjuje. (to ce se vidjeti u toku operacije).

generalno multilokularne ciste, i one vece od 5cm se operiraju ali jajnici se NE ODSTRANJUJU (ako nije maligni tumor) a to se vidi po testovima krvi, ultrazvuku, povijesti itd.
Ima 32 god, bez djece i naravno da jos zeli imati djecu, pa joj i zbog toga, a i zbog problema koje donosi nedostatak oba jajnika, nije bas lako.

Sad pije Daroston vec 9. dan, bez ucinka. Da li je cista eventualno prestala rasti, tesko je reci...

Mozda je ipak ovaj prvi jajnik trebalo odstraniti jer se mozda nije moglo drugacije. S time da joj je doktor 'slucajno' sam, pritiskom na trbuh, pukao cistu 2 dana prije operacije...
Corpus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 10:40   #28
Jos jedno pitanje koje mi je sinulo...
Jel ikako, na neki nacin, eventualno, moguce sada nekako izvaditi jajasce/jajasca, spremiti ga/ih na neko vrijeme, pa nakon operacije, u slucaju odstranjenja jajnika, napraviti oplodnju?? Jel to ikad itko napravio??
Corpus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 10:46   #29
Quote:
diadora kaže:
...da ta famozna laparoskopska procedura nije tako brza, laka i samim Bogom dana kao sto vecina doktora zeli vjerovati - barem kad je ginekologija u pitanju.
TOCHNO!!!!

Moja je trajala tri sata.

I prestanite s tim glupostima da jajanike treba ochuvati samo kod zhena koje zhele imati djecu. Da li vi uopce znate chemu sluzhe jajnici?

Mojoj su kolegici odstranili maternicu a jajnike pustili, a ima 47 godina.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 10:48   #30
Quote:
Corpus kaže:
Jos jedno pitanje koje mi je sinulo...
Jel ikako, na neki nacin, eventualno, moguce sada nekako izvaditi jajasce/jajasca, spremiti ga/ih na neko vrijeme, pa nakon operacije, u slucaju odstranjenja jajnika, napraviti oplodnju?? Jel to ikad itko napravio??
Znam samo za mushkarce, koji su prije kemoterapije i zrachenja zamrzavali spermu i kasnije su iz nje zacheta djeca...ne vidim razloga zashto se to sa zhenama ne bi moglo, pa to se zapravo radi pri IVF, zar ne?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 11:31   #31
Quote:
magic kaže:
Znam samo za mushkarce, koji su prije kemoterapije i zrachenja zamrzavali spermu i kasnije su iz nje zacheta djeca...ne vidim razloga zashto se to sa zhenama ne bi moglo, pa to se zapravo radi pri IVF, zar ne?
Ima razloga. Ne moze.

Proljetos je bila jedna Latinica o neplodnosti i tako tome, pa je bas jedna gospodja koja je rodila blizance putem IVF objasnila da se jajna celija ne moze zamrznuti neoplodjena - jedino oplodjena, dakle, embrio se moze zamrznuti, ali sama jajna stanica ne.

Pri IVF se jajna stanica vadi i prakticki odmah oplodjuje, u tome je cijela stvar.

Ali muska sperma se moze zamrznuti.

Toliko o ravnopravnosti spolova u jos jednom segmentu.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 04:37   #32
Quote:
diadora kaže:
To je normalno ako se cista moze odstraniti bez da se dira jajnik ali ako je cista toliko "omotana" oko jajnika da nema teorije da maknu cistu , a ne ostete jajnik onda i jajnik ide vani.

neeeeeeeeeee.

ma ljudi moji.
cista se moze samo otvoriti i isprazniti i oljustiti iznutra.
jajnik se vadi samo ako je maligno!!!!!!

utuvite si to u glavu i tako recite vasim doktorima,
ne budite ovce.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 04:43   #33
Quote:
diadora kaže:
Ti zapeo za tu laparoskopiju kao da je iz samog raja izasla...
Laparoskopija je vrsta operacije - vjerujem da to znas, pa ne znam ( ali krhko je znanje, pa feel free to explain) sto se tu ima laparaskopski gledati prije velike operacije.
I vjeruj mi kad ti kazem , jer znam o cemu govorim, da ta famozna laparoskopska procedura nije tako brza, laka i samim Bogom dana kao sto vecina doktora zeli vjerovati - barem kad je ginekologija u pitanju.
ne gleda se prije nego cesto umjesto otvorene operacije tako se skracuje oporavak za najmanje 300%.

zavisi da li su je doticni doktori radili 5 ili 500 puta.
to je jednodnevna procedura u gotovo cijelom svijetu.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 04:44   #34
Quote:
Corpus kaže:
Jos jedno pitanje koje mi je sinulo...
Jel ikako, na neki nacin, eventualno, moguce sada nekako izvaditi jajasce/jajasca, spremiti ga/ih na neko vrijeme, pa nakon operacije, u slucaju odstranjenja jajnika, napraviti oplodnju?? Jel to ikad itko napravio??
to se rutinski radi u USA, AUS, a vjerujem i u Zap evropi.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 04:45   #35
[QUOTE]magic kaže:
[B]TOCHNO!!!!

Moja je trajala tri sata.




duzina operacije nije vazna, oporavak je puno kraci.!
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 08:02   #36
Quote:
bronco kaže:

utuvite si to u glavu i tako recite vasim doktorima,
ne budite ovce.
Tebe cemo pozvat da im objasnish

Da li se netko uopce sjeca shto mi ono potpisujemo prije operacije?

Mozhda je to zapravo dopushtenje da nam uchine shtogodimpalonapamet
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 08:29   #37
Mislim da se potpisuje samo za anesteziju.

Bilo bi dobro kad bi svaki pacijent mogao kasnije vidjeti snimku svoje operacije.

I ako ti njima kažeš: hoću da mi ostavite jajnik bez obzira na sve i tu izjavu potpišeš, pa onda nek ostave jajnik, a nek se potrude da uklone samo cistu. Ako ne mogu cijelu nek uklone što mogu, jer jajnik je ipak jajnik, a oni ga čini mi se tako nekako rutinski čupaju van.
To bi trebala biti odluka pacijentice, naravno prije bi joj trebali reći sve moguće posljedice. Pa valjda imamo pravo odlučivati o svom tijelu...
globus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 20:46   #38
Quote:
bronco kaže:
tako se skracuje oporavak za najmanje 300%.

zavisi da li su je doticni doktori radili 5 ili 500 puta.
to je jednodnevna procedura u gotovo cijelom svijetu.

300 PUTA !!!!!!!! HAHAHAHAHAHHAHAHAH

Istina , to jest jednodnevna procedura ( i to je jedino sto je 300 posto istina ) koja se u svijetu smatra za rutinsku tvz out-patient vrstu operacije. No teorija je jedno , a realnost nesto sasvim drugo pa cak i u bijelom svijetu.
Pa da vidimo: operacija moze umjesto 1-2 trajati 3-4 sata , umjesto da ides doma nakon par sati mozes ostati u bolnici 2-3 dana, umjesto super brzog oporavka koji ti je obecavan mozes lezati u krevetu tjedan dana i onda se SPORO oporavljati narednih dva-tri....
Da li da nastavljam...?
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 20:52   #39
Quote:
bronco kaže:
neeeeeeeeeee.

ma ljudi moji.
cista se moze samo otvoriti i isprazniti i oljustiti iznutra.
jajnik se vadi samo ako je maligno!!!!!!

utuvite si to u glavu i tako recite vasim doktorima,
ne budite ovce.
Dakle ovako , svaka cista se moze "samo" otvoriti, isprazniti i oljustiti iznutra.
Moje pitanje: da li bas SVAKA?
Sto je npr. sa dermoidnim cistama?
Mogu li se i one "samo otvoriti i isprazniti" (pa zatvoriti i pustiti ih da i dalje sretno rastu na nasem jajniku??? )
Ajmo jos jednom da utvrdis gradivo - jajnik se ne vadi SAMO kad je maligno oboljenje u pitanju , postoje i drugi sceneriji kad se jajnik vadi.
I nema potrebe da si ista utuvljujemo u glave, kako si se ti to, ajmo blago reci , arogantno izrazio.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 21:00   #40
Quote:
globus kaže:
Mislim da se potpisuje samo za anesteziju.

Bilo bi dobro kad bi svaki pacijent mogao kasnije vidjeti snimku svoje operacije.

I ako ti njima kažeš: hoću da mi ostavite jajnik bez obzira na sve i tu izjavu potpišeš, pa onda nek ostave jajnik, a nek se potrude da uklone samo cistu. Ako ne mogu cijelu nek uklone što mogu, jer jajnik je ipak jajnik, a oni ga čini mi se tako nekako rutinski čupaju van.
To bi trebala biti odluka pacijentice, naravno prije bi joj trebali reći sve moguće posljedice. Pa valjda imamo pravo odlučivati o svom tijelu...
Ja cu opet reci - sve je to lijepo i krasno sto bi trebalo biti ali u realnom svijetu stvari u glavnom stoje ovako.
Oni ti prije operacije kazu da ce u slucaju A i B oni biti primorani uciniti C i D.
E sad, ti se mozes s tim sloziti i to potpisati. Ili se ne sloziti pa ici na jos jednu operaciju ako se za to ukaze potreba.
To da bi trebali snimati operacije i dati nam snimke i nas pitati da sami odlucujemo o svojim tijelima- sve to stoji ali ako sve to dode sa tacunom od par stotina ili tisuca $$ ( npr za snimanje, pa za recimo dodatnu operaciju jer ce po drugi put morati ciniti ono s cime se ti nisi prvi put slozila, a pokazalo se kao potrebno) onda se pitam koliko cemo ta prava biti voljni i iskoristiti.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:30.