Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2014., 12:39   #2701
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Uz klimu i dobru izolaciju, podno nebi trebalo trošiti više od 30W/m2, za 60m2 je to 1800W * 24h = 43kWh, grijač od 9kW tijekom 5 sati rada na noćnoj tarifi može ostvariti ovu energiju..
Zanimljivo, bez klime uz veći spremnik grijanje na struju bi relativno bilo i jeftino jer ako uzmemo tvoj grubi izračun 10kn x 31 dan=310 kn za grijanje mjesečno, to je ništa. A da ne kažemo da je jeftinija ugradnja takvog sistema u usporedbi sa plinskim bojlerom ili sl.
Onaj tko ima niskoenergetsku kući i podno grijanje, njemu je svakako za razmisliti ugraditi nekakav takav sistem.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 13:17   #2702
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo, bez klime uz veći spremnik grijanje na struju bi relativno bilo i jeftino jer ako uzmemo tvoj grubi izračun 10kn x 31 dan=310 kn za grijanje mjesečno, to je ništa. A da ne kažemo da je jeftinija ugradnja takvog sistema u usporedbi sa plinskim bojlerom ili sl.
Onaj tko ima niskoenergetsku kući i podno grijanje, njemu je svakako za razmisliti ugraditi nekakav takav sistem.
Možda ja nešto krivo vidim,ali čini se da Chvembo nije nigdje napisao 10 kn na dan. A ako dobro računam onda ispadne ipak malo više...
9 (KWh) x 0,5kn (KWh jeftine tarife) x 5 (sati rada) x 31 (dan rada) = 697,5 kuna

Još ako je spremnik od 1000 litara onda bi bilo duplo više, naravno ovisno o potrošnji... Nije strašno puno ako uzmeš u obzir da je to najjeftinija solucija pri ugradnji,ali nije ni malo...
kumjoshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 13:56   #2703
He,he...bruce sjedi 1 iz matematike..

U pravu si..ne isplati se..
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 18:33   #2704
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Preko 85°C nije preporučljivo ići zbog približavanja vrelištu, mada je u spremniku voda pod tlakom, pa je vrelište iznad 100°C. Također se podizanjem temperature povećava zračenje topline iz samog spremnika u okolinu, nadam se da ne namjeravaš spremnik staviti u neku šupu, nego da je koliko toliko u stambenom prostoru da ti ta topline koristi. Tipični spremnik od 500L izoliran s 10cm izolacije zagrijan na 85°C uz okolinu na 21°C ima gubitke u 24h čak do 4kWh, ok, on se postupno hladi kako grijanje ide u kuću, pa gubici padaju, no kreću se sigurno oko 2.5kWh/24h. Gubici su to veći što je temperatura više.
Dobro je znati da ima tolike gubitke pa ne moram grijati tu prostoriju.Kaj se tiče kalkulacije situacija je sljedeća. Osnovno grijanje je klima Mitsubishi Kirigamine FH Inverter koji daje 4 kw uz stvarnu potrošnju od 0,8 kw.Računam da mu do -10 stupnjeva ne pada efikasnost a tek u hladnijim uvjetima bi koristio podno grijanje.Za plinski priključak i sve ostalo vezano uz plin tražili me 30000 kn a spremnik , el. kotao i automatika 9000.Mislim da razliku u cijeni nebum tak brzo nadoknadil.
dav-or is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 19:27   #2705
Quote:
dav-or kaže: Pogledaj post
.....Računam da mu do -10 stupnjeva ne pada efikasnost ........
Taj koeficijent iskorištenja za zrak prikazuje se za 8°C!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 19:49   #2706
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Taj koeficijent iskorištenja za zrak prikazuje se za 8°C!
Vidim da to imaš u malom prstu pa bi te molil da mi malo detaljnije objasniš stvarnu potrošnju te inverterske klime.Ugradil sam ju u petom mjesecu pa još nisam stvarno isprobal kak radi
dav-or is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2014., 12:20   #2707
Kako god svejedno mislim da će ti spremnik od 500 l biti premali. I imat ćeš prevelike gubitke ako ćeš vodu u njemu grijati do 85 - 90 stupnjeva. Mislim da ti je bolje uzeti spremnik od 1000 ili 1500 l pa grijati vodu do 65 - 70 stupnjeva.
Cole1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2014., 18:42   #2708
Quote:
dav-or kaže: Pogledaj post
Vidim da to imaš u malom prstu pa bi te molil da mi malo detaljnije objasniš stvarnu potrošnju te inverterske klime.Ugradil sam ju u petom mjesecu pa još nisam stvarno isprobal kak radi
Malo krivo vidiš!. Nekad sam imao "preko sebe" klime u Rafineriji pa sam morao upoznati bar ono općenito o takvim uređajima.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 23:41   #2709
Chvembo, kako ti se kreću temperature polaza za podno grijanje u zimskim vremenima kada je temperatura okoline cca. 0 stupnjeva? Kolika je temperatura polaza za koliku temperaturu u prostorijama?

Hvala.
Uplaseni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 09:59   #2710
Quote:
Cole1 kaže: Pogledaj post
I ja si to upravo slažem s tim da je kod mene sve podno grijanje (niskotemperaturno). Sumnjam da ćeš dobiti neku efektivnu na radijatorskom grijanju jer tu je potrebna puno veća temperatura vode. To je moje mišljenje al neka se ostali jave koji imaju puno vise iskustva. Meni je Chvembo dosta pomogao pa probaj njega kontaktirati.

Lp!
bok,

kako postavljaš krugove grijanja tamo gdje imaš objekte iznad?
npr.kuhinjski elementi, kauč u dnevnom boravku, ormari i krevet u spavaćoj sobi,..
tik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 10:47   #2711
Quote:
Uplaseni kaže: Pogledaj post
Chvembo, kako ti se kreću temperature polaza za podno grijanje u zimskim vremenima kada je temperatura okoline cca. 0 stupnjeva? Kolika je temperatura polaza za koliku temperaturu u prostorijama?

Hvala.
To ti ovisi o izolaciji kuće i samoj izvedbi podnog grijanja, te kada zahladi moraš podesiti kako ti odgovara u tvojoj kući. Kod mene je krivulja 0.3 i paralelni pomak +1 u dnevnom režimu i pomak -1 u nočnom režimu. To daje pri 0°C vani polaz od 27°C u dnevnom i 25°C u nočnom režimu. Temperatura u dnevnom boravku je 21°C, u spavaćim sobama 19.5 - 20°C. Temperature su uglavnom usklađene finim podešavanjem na prigušnicama krugova grijanja. Postoji i sobni korektor u dnevnom boravku koji dodatno fino regulira temperaturu polaza, ako je u dnevnom boravku 20°C, a želim 21°C onda podiže temperaturu polaza za 3°C, a ako je u dnevnom 22°C snižava polaz za 3°C (odnosno 1°C polaza na 1/3°C pomaka sobne).
Pumpa cirkulacije je Grunfos 25/65 i radi na 1. brzini (70W potrošnja). Automatika pali pumpu u dnevnom režimu kada vanjska temperatura padne ispod 13°C, a u noćnom kada padne ispod 8°C. Također se pumpa gasi ako sobna temperatura u dnevnom boravku pobjegne iznad 22°C. Dodatne sobne termostate za gašenje pojedinih krugova grijanja imam samo u spavaćim sobama, te smatram da u drugim prostorijama oni apsolutno nisu potrebni, a ni ovdje nisu nužni.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 10:47   #2712
Quote:
tik kaže: Pogledaj post
bok,

kako postavljaš krugove grijanja tamo gdje imaš objekte iznad?
npr.kuhinjski elementi, kauč u dnevnom boravku, ormari i krevet u spavaćoj sobi,..
Evo ti pa čitaj...
http://www.pipelife.hr/media/hr/pdfs/Podno_grijanje.pdf
kumjoshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 10:50   #2713
Quote:
tik kaže: Pogledaj post
bok,

kako postavljaš krugove grijanja tamo gdje imaš objekte iznad?
npr.kuhinjski elementi, kauč u dnevnom boravku, ormari i krevet u spavaćoj sobi,..
Ako su objekti odignuti od poda, i postoji mogućnost da ćeš ih jednog dana seliti, onda stavljaš podno grijanje. To su kauč u dnevnom boravku, kreveti i slično. Kuhinja se neće seliti te ima stranice do poda, te se ispod nje ne stavlja. Isto tako ispod kade, ugradbenih ormara koji su do poda i slično. Neće se ništa strašno dogoditi ako su cijevi i ispod nekog namještaja, posebice ako je izolacija odlična, pa ide relativno niska temperatura vode u podno.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 18:44   #2714
Bilo bi dobro da tik uz zid ima cijev dvije. Neče se kondenzirati vlaga.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 08:32   #2715
cirkulaciona pumpa

Imam problem sa nedovoljnim protokom u podnom grijanju i to ocito zahvaljujuci instalateru kotlovnice koji je stavio cirk. pumpu koja se njemu "pokazala najboljom" a ne u skladu sa mojim projektom.

Sad sam pogledao projekt podnog grijanja (11 krugova i 900m 17/2 monopex cijevi) i po proračunu imam ukupni pad tlaka 76kPa.
Karakteristike pumpe (DAB VA65) pokazuju da nemože preko 50kPa.

Drugim riječima - logično je da nemam odgovarajući protok, pogotovo na dužim krugovima, zar ne?

Jel može netko preporučiti pumpu predviđenu za takav pad tlaka? (Instalater je sad preporučio alpha2 za koju već vidim da je opet preslaba kao i postojeća).
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 09:10   #2716
Postoji li mogučnost da razdvojiš krugove i ugradiš još jednu pumpu?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 09:52   #2717
Quote:
nitko666 kaže: Pogledaj post
Imam problem sa nedovoljnim protokom u podnom grijanju i to ocito zahvaljujuci instalateru kotlovnice koji je stavio cirk. pumpu koja se njemu "pokazala najboljom" a ne u skladu sa mojim projektom.

Sad sam pogledao projekt podnog grijanja (11 krugova i 900m 17/2 monopex cijevi) i po proračunu imam ukupni pad tlaka 76kPa.
Karakteristike pumpe (DAB VA65) pokazuju da nemože preko 50kPa.

Drugim riječima - logično je da nemam odgovarajući protok, pogotovo na dužim krugovima, zar ne?

Jel može netko preporučiti pumpu predviđenu za takav pad tlaka? (Instalater je sad preporučio alpha2 za koju već vidim da je opet preslaba kao i postojeća).
Nevjerojatno mi je da imaš 76kPa pada tlaka po podnom. Ja imam instalirano također 900m, iste cijevi kao i ti u 12 krugova, pumpa je Grunfos 25/65 i vrti na prvoj brzini potrošnja 70W, pa karakteristici je kao i tvoja u 3. brzini. Ciljani protok ti je cca 1m3/h - 1.5m3/h. Ovih dana imam polaz 25-26°C, povrat je za 2-2.5°C hladniji od polaza.

Tvoja pumpa je po karakteristikama analogna Grunfos UPS 25-40. Ne bi bilo loše da je 25-60.

Ako zbilja trebaš 75Kpa pri 1m3 protoka, onda mora biti Grunfos 25/120, u drugoj brzini ti troši 180W, to je žderač energije!!
http://www.inventflow.nl/upload/UPSs...atabooklet.pdf
Tvoja pumpa bi trebala biti dostatna na 3. brzini, tu je po karakteristici ista kao moja u 1. brzini i sve mi je super. Provjeri imaš li prestrujni ventil, ja ga imam i bio je podešen na minimum, pa mi je kroz njega strujao značajan dio protoka, zavrni ga do kraja. Zatim još vjerojatnije, kakav imaš nepovratni ventil, ako je neki s tvrdom oprugom, vjerojatno ti on guši pumpu, provjeri ga i zamijeni ili ako je vertikalno postavljen, onda samo isčupaj oprugu iz njega, protok treba biti prema gore da radi ispravno bez opruge.
Treća stvar je da su ti sve odreda prigušnice krugova podnog na razdjelniku pretjerano zatvorene, pa tu gušiš pumpu. Da li imaš protokomjere ili proste prigušnice, jesi li sam balansirao ili si to prepustio "stručnom" majstoru?

Po meni nije problem u pumpi, nego negdje u instalaciji, 70W snage pumpe treba biti dosta za ovu instalaciju koja je identična kao moja, mada nije loše imati i malo jaču pumpu, pa daju možeš prema potrebi i dići na višu brzinu. Prvo sve provjeri, zadnje mijenjaj pumpu.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 11:40   #2718
Proračun o 76kPa pada tlaka sam dobio iz projekta (mislim da je sa rauintegom rađen).
Sad sam malo provjerio i na 900m 17/2 cijevi je to po meni realno:
Prisjetio sam se malo proračuna sa faxa i npr u najdužem 100m krugu su unutarnjim promjerom cijevi 13mm, protokom od 0.1m3/h (u tom krugu) dobijem brzinu 0.2m/s te pad tlaka 0.08 bar (i to na potpuno ravnoj i glatkoj pvc cijevi).
Ako uzmemo u obzir da imam 11 krugova (kraćih doduše, ali ipak su tu i zavoji) ukupnih 76kPa je nekako realno.

Sve u svemu sadašnja pumpa mi je marginalno dovoljna, postoje 2 kruga koja su malo hladnija nego trebaju - no želim to rješiti kako treba a ne da imam sustav koji "skoro" pa radi....

Nepovratnog i prestrujnog ventila nema koliko znam ali ću provjeriti. Prigušnice su mehaničke sa protokomjerima te ih je dobar dio potpuno otvoren a samo ovi najkraći krugovi su prigušeni.
Tako da stvarno nemam ideju šta bi mjenjao na samoj instalaciji.

Nemam mogućnosti staviti 2 pumpe jer je sve na jednom razdjelniku.

Trenutno razmišljam o nekoj jačoj ali elektronskoj pumpi (tipa Wilo Stratos 30/1-8 ili grundfos magna 32-80) od jedno 120W koja bi sama smanjila snagu po potrebi.

Btw - Hvala na odgovorima
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 11:49   #2719
Quote:
nitko666 kaže: Pogledaj post
Proračun o 76kPa pada tlaka sam dobio iz projekta (mislim da je sa rauintegom rađen).
Sad sam malo provjerio i na 900m 17/2 cijevi je to po meni realno:
Prisjetio sam se malo proračuna sa faxa i npr u najdužem 100m krugu su unutarnjim promjerom cijevi 13mm, protokom od 0.1m3/h (u tom krugu) dobijem brzinu 0.2m/s te pad tlaka 0.08 bar (i to na potpuno ravnoj i glatkoj pvc cijevi).
Ako uzmemo u obzir da imam 11 krugova (kraćih doduše, ali ipak su tu i zavoji) ukupnih 76kPa je nekako realno.

Sve u svemu sadašnja pumpa mi je marginalno dovoljna, postoje 2 kruga koja su malo hladnija nego trebaju - no želim to rješiti kako treba a ne da imam sustav koji "skoro" pa radi....

Nepovratnog i prestrujnog ventila nema koliko znam ali ću provjeriti. Prigušnice su mehaničke sa protokomjerima te ih je dobar dio potpuno otvoren a samo ovi najkraći krugovi su prigušeni.
Tako da stvarno nemam ideju šta bi mjenjao na samoj instalaciji.

Nemam mogućnosti staviti 2 pumpe jer je sve na jednom razdjelniku.

Trenutno razmišljam o nekoj jačoj ali elektronskoj pumpi (tipa Wilo Stratos 30/1-8 ili grundfos magna 32-80) od jedno 120W koja bi sama smanjila snagu po potrebi.

Btw - Hvala na odgovorima
Sada mi nije nikako jasno kako onda to sve radi dobro drugima i meni s pumpama snage ispod 100W? Sretno u potrazi za rješenjem ovog problema.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 12:04   #2720
Meni isto "skoro" radi sa 70W.
Tj mogu ja i ovako živjeti jer marginalan problem je samo sa 2 kruga koji su mi malo hladniji, na ostalima je sve super.

Neznam kako je drugima instalacija ali evo tu u firmi na cca 400m2 podno grijane površine je stavljena 0.5kW pumpa.
A ja sad doma imam skoro 200m2 sa 70W.

Zadnje uređivanje nitko666 : 24.11.2014. at 12:32.
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:25.