Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2008., 23:03   #1
crna i bijela knjiga

Dragi forumasi,

zanima me da li je i netko od vas odgajan u ranom djetinjstvu s pričama o postojanju crne i bijele knjige. Naime radi se o tome da je mene moja baka uvik upozoravala da ako budem radio zle stvari da Bog to piše u crnu knjigu, a za dobre stvari upisuje u bijelu knjigu. Slikovito zar ne?

anthrax is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 23:32   #2
evo ja sam čuo za to. moji roditelji su mi pričali kako su njih tako strašili na vjeronauku. krasno.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 02:00   #3
Nisam cula za takvo sto, ali mi je baka znala pricati stvarno morbidne stvari Umrla je dok sam jos bila dijete, ali su mi te price jos uvijek ostale u sjecanju.

Jednom smo po noci sjedile u dvoristu i ja sam pocela naglas brojati zvijezde. A ona mi je rekla da to ne radim, jer svaki put kad tako brojim na glas, za svaki broj koji izgovorim netko umre Ok, ne moram ni napominjati koliko me to prestravilo...

I rekla mi je da se ne gledam po noci u ogledalo, jer cu vidjeti vjesticu umjesto svog odraza Nisam se godinu dana nakon toga gledala nocu u ogledalo....

Inace je bila super baka, ali znala je imati te neke lude ideje Bilo je toga jos al ne mogu se sad sjetiti.

Nema bas veze sa religijom i knjigama
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 02:27   #4
Kvragu, koliko si ljudi pobila...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 10:13   #5
pa...rekao bi da je to nešto ljudski - ne morbidno, to je jedan stari, tradicionalan odgoj u vjeri (nije važno kojoj, u mom slucaju rim.kat.) i početak našeg odgoja i socijalizacije ne samo u društvu nego i u vjerskoj zajednici.

Vjerovatno se moja baka služila pričama o crnoj i bijeloj knjizi jer nije htjela da ja provalim u školi ili u vrtiću imena kao - Isus ili Marija (uf bilo bi problema - rane 80-te)

ali što me fascinira do danas su ljudi koji nisu živjeli s nikakvom vjerom - koji su nam se rugali kad smo išli na vjeronauk i smatrali nas primitivcima- pitam se di su zapisani njihovi životni grijesi i dobrote - gdje?

Da pojasnim: mi vjernici se non-stop preispitujemo u vjeri i u bogu, cijeli život -a ateisti isto normalno prolaze kroz život i bez vjere. U čemu je kvaka?

Nadam se da netko razumi ovi moj tekst.
anthrax is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 15:54   #6
Quote:
anthrax kaže: Pogledaj post
ali što me fascinira do danas su ljudi koji nisu živjeli s nikakvom vjerom - koji su nam se rugali kad smo išli na vjeronauk i smatrali nas primitivcima- pitam se di su zapisani njihovi životni grijesi i dobrote - gdje?

Velika većina s tobom dijeli klupu u crkvi. Takve inače zovu oportunisti, vijernici su po potrebi i uvijek zdušno zastupaju trenutno aktualnu religiju. KC to dobro zna ali ih se ne odriče jer joj daju političku moć (što misliš, odakle onih 89% katolika u državnoj statistici) a ne jednom su se dokazali kao jurišnici koji će dati sve "za našu stvar". A što se tiče grijeha, bog će im oprostiti sve redom jer uvijek je više volio "osviještene" od tradicionalnih vjernika.


Quote:
anthrax kaže: Pogledaj post
Da pojasnim: mi vjernici se non-stop preispitujemo u vjeri i u bogu, cijeli život -a ateisti isto normalno prolaze kroz život i bez vjere. U čemu je kvaka?
A što bi ti, vjeru bez odgovornosti, besplatnu ulaznicu u nebeske dveri samim time što si vjernik? Ipak, za uzvrat, ti dobivaš ljubav, utjehu i oprost dok ateisti sve moraju sami iznijeti na svojim plećima.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 15:57   #7
Quote:
anthrax kaže: Pogledaj post
Dragi forumasi,

zanima me da li je i netko od vas odgajan u ranom djetinjstvu s pričama o postojanju crne i bijele knjige. Naime radi se o tome da je mene moja baka uvik upozoravala da ako budem radio zle stvari da Bog to piše u crnu knjigu, a za dobre stvari upisuje u bijelu knjigu. Slikovito zar ne?

Istina, sve u svoje vrime. Danas imademo crno- bijeli hard disk.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 16:10   #8
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Kvragu, koliko si ljudi pobila...
Soooo not funny

Sigurno jedno desetak

...sreca da mi tada brojanje jos nije bila jaca strana
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:31.