Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2004., 16:36   #1
Dosjelost

Pitanje je u vezi s ovom aferom na Braču.
Naime, nešto se sjećam da je rok za dosjelost bila 20 godina. Navodno je sada 40.

Molim, može li netko (Vojky?) pravno rastumačiti institut dosjelosti i koliki je danas rok?

Hvala.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 17:18   #2
Re: Dosjelost?

Quote:
Simona kaže:
Pitanje je u vezi s ovom aferom na Braču.
Naime, nešto se sjećam da je rok za dosjelost bila 20 godina. Navodno je sada 40.

Molim, može li netko (Vojky?) pravno rastumačiti institut dosjelosti i koliki je danas rok?

Hvala.
Rok ovisi o vrsti dosjelosti i kakvoći posjeda.
Kod redovne dosjelosti dovoljan je pošten posjed, a rok je 10 odnosno 20 godina za pokretnine/nekretnine.
Kod izvanredne dosjelosti rokovi su 3 i 10 godina, ali posjed mora biti uzukapioni. Rokovi su dvostruko dulji ako se radi o javno-pravnim osobama, neprofitnim osobama, Crkvenoj imovini, etc.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 18:44   #3
Hvala.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 19:20   #4
daj objasni malo opširnije..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 09:51   #5
stan

ovako,
1985 god otac dobio 3 sobni stan od firme koji je kasnije otkupio po poznatom receptu .1993 mijenjao je taj stan za jedan manji (glasi na njega ) i za nešto love sa kojom je kupio drugi manji stan u kojem je moj brat(glasi na brata i majku).E sad,u ovom prvom stanu ja sam sa ženom i dvoje djece , 36 kvadrata, od početka a otac nije bio ni dana u njemu jer je u penziji i na selu je.Želio bih prodati taj stan i kupiti veći al nemogu jer on neda kao to je njegovo.Imam li ja kakva prava u tom slučaju.
freddie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 09:54   #6
kolko dugo ti živiš u tom svom stanu?
__________________
klikni ovdje--->X
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 10:00   #7
Od prvog dana ,to je bila zamijena veći za manji i mi smo iz tog većeg ušli u taj manji ,prijavili se i to je to.
freddie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 10:01   #8
ma mislila sam,kolko godina
__________________
klikni ovdje--->X
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 10:03   #9
Quote:
freddie kaže:
ovako,
Želio bih prodati taj stan i kupiti veći al nemogu jer on neda kao to je njegovo.Imam li ja kakva prava u tom slučaju.
Nije to "kao njegovo" nego njegovo.

Imaš pravo otići u banku i dignuti kredit. Nisi vlasnik - moraš biti sretan i zahvalan što besplatno živiš u tuđem.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 10:04   #10
hmmm....
jel bi prošlo to kroz dosjelost?
__________________
klikni ovdje--->X
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 10:07   #11
bas sam se i ja htjela pravit pametna s teskim rijecima, pa pitat kad nastupa dosjelost, al me ambasadorica pretekla
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 10:16   #12
Quote:
Vojky kaže:
Nije to "kao njegovo" nego njegovo.

Imaš pravo otići u banku i dignuti kredit. Nisi vlasnik - moraš biti sretan i zahvalan što besplatno živiš u tuđem.

Ne bih se baš složio sa tom konstatacijom jer kad je dobivao stan od firme bili smo svi na popisu zato je i dobio veliki stan . Kaj je to dosjelost
freddie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 10:20   #13
dosjelost je stjecanje prava njihovim neprekidnim izvršavanjem kroz zakonom određeno vrijeme.
(vidi se ko štreba stvarno pravo)

opet: kolko godina živiš u tom stanu?
__________________
klikni ovdje--->X
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 10:29   #14
13 godina
freddie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 10:46   #15
redovno vrijeme je 10 godina.

pa jel bi se mogo dogovorit možda sa starim da npr,vi uzmete kredit i veći stan,a da u taj manji uzmete podstanare koji bi onda plaćali dobar dio kredita?
__________________
klikni ovdje--->X
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 10:57   #16
Quote:
freddie kaže:
Ne bih se baš složio sa tom konstatacijom jer kad je dobivao stan od firme bili smo svi na popisu zato je i dobio veliki stan . Kaj je to dosjelost
Vlasnik je onaj tko je naveden u vlasničkom listu. Također, kako je supružnik dobivao stanarsko pravo zajedno s nositeljem, u pitanju može biti i bračna stečevina. Ali, članovi porodičnog domaćinstva ne spadaju u tu kategoriju.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 11:13   #17
nema teorije o dosjelosti...nije to baš kao što laici misle, prođe vrijeme i sad sam ja vlasnik, nema poštenja posjeda u ovom slučaju...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 11:20   #18
kak nema poštenja?
__________________
klikni ovdje--->X
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 12:26   #19
Quote:
ambasadorica kaže:
kak nema poštenja?
nema jer sin zna da je otac vlasnik
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 12:31   #20
pa da, zna da mu ne pripada pravo vlasništva na toj stvari, a to je tumačenje sudova, (bar koliko sam ja upućen) iako zakon ne kaže baš tako...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:47.