Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2011., 13:31   #1
Kako se obračunava staž ako se radi na pola radnog vremena

kako glasi i naslov zanima me kako se obračunava staž za rad na pola radnog vremena ,
mtodor12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 17:27   #2
Quote:
mtodor12 kaže: Pogledaj post
kako glasi i naslov zanima me kako se obračunava staž za rad na pola radnog vremena ,
ne razumijem bas pitanje. Obracunava se, to je sigurno!
Postoje ti oni slicajevi za radnike koji rade na radnim mjestima koja imaju povecano stetno dejstvo na zdravlje i uvjete na radu, pa se ono skracuje, ali se racuna kao puno...
Ti mozes zakljuciti sa vise poslodavaca ugovor o radu, te da na taj nacin ispunis onu kvotu od 40 sati tjedno.
malo preformulisi pitanje...
Konkretno ti nista ne znaci,ali i znaci. Ako radis ,primjerice, 6 sati dnevno,, po isteku jedne godine u knjizici ce ti stojati da si radio 12 mjeseci ,ali sa tim nepunim radnim vremenom, ali ce ti se ti sati obracunavati na osnovicu za mirovinu koju budes primao poslije...eto, valjda si na to mislio
hannah_dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 18:18   #3
Nisam pravnica ali susrećem se sa takvim slučajevima na poslu. Naime, radnik može biti prijavljen na 4 sata ( pola radnog vremena ) i na 8 sati ( puno radno vrijeme ). Kod radnog vremena od 20 sati tjedno plaćaju se obaveze i ide radni staž ali upola. Naime, ako radnik radi godinu dana na pola radnog vremena u knjižicu mu se upisuje 6 mjeseci radnog staža. Ukoliko radnik radi npr. 30 sati tjedno, poslodavac je dužan radnika prijaviti na pola radnog vremena i isplatiti prekovremeno odrađene sate
lady m is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 22:25   #4
supruga je radila u jednoj firmi 20 sati tjedno,nisu joj zaključil staž ostalo je otvoreno u radnoj knjižici( kad je počela datum )a nije zaključen datum(kad je završila),sad im treba poslati knjižicu da to upišu pa me sad zanima šta će joj upisat u kjnižicu datum kad je zavšila ili šta
mtodor12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 14:12   #5
Quote:
mtodor12 kaže: Pogledaj post
supruga je radila u jednoj firmi 20 sati tjedno,nisu joj zaključil staž ostalo je otvoreno u radnoj knjižici( kad je počela datum )a nije zaključen datum(kad je završila),sad im treba poslati knjižicu da to upišu pa me sad zanima šta će joj upisat u kjnižicu datum kad je zavšila ili šta
Napisace joj datum kad je zavrsila, nista vise. Znaci pocetak rada i kraj
hannah_dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 21:14   #6
Upravo tako. Upisuje se datum kada je stupila u radni odnos i kada ga je završila. Ono što treba znati je da ako je radila godinu dana u toj firmi radni staž joj je 6 mjeseci
lady m is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 14:57   #7
Starosna mirovina

Bok,

Mama ima 61 godinu, ali oko 37,5 godina radnog staža. U firmi gdje radi su joj rekli da ima sve uvjete za mirovinu iako je ona planirala raditi još dvije i pol godine. Zanima me samo:
- Da li ima uvjete za punu mirovinu? Ako je prijevremena to joj nikako ne odgovara.
- Koliko sam skužio guglajući, ona ima pravo raditi još dvije i pol godine. Je li to istina?
- Ukoliko odbije ići u mirovinu i recimo zato dobije otkaz budući da radi u istoj firmi 37 godina je li minimum koji propisuje ZOR 1/3 plaće x 37?

Puno hvala na odgovorima
xtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 16:00   #8
Prema novom mirovinskom zakonu i prijelaznom periodu za zene:

Uvjeti za ostvarivanje prava na starosnu mirovinu za žene u prijelaznom periodu:
STAROSNA MIROVINA ( najmanje 15 god. staža )

GODINA GODINE ŽIVOTA
2011 60 god. i 3 mjeseci
2012 60 god. i 6 mjeseci
2013 60 god. i 9 mjeseci
2014 61 god.
itd. do 2030. godine.

Prema sadasnjem stanju mama ima pravo ici u punu starosnu mirovinu.

Ali isto tako raditi do 70 godina zivota (ako ju firma hoce).

Ako dobije otkaz i prijavi se na burzu, automatski ce je strpati u starosnu mirovinu (nece ju drzati na burzi jer ima uvijete za mirovinu), a sto se tice otpremine to ide po njihovom kolektivnom ugovoru, u mojoj firmi 8000,00 kn jednokratno (crkavica).

http://www.mirovinsko.hr/default.asp?id=71
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 09.05.2011. at 16:15.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 23:37   #9
Hvala
xtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 00:23   #10
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
[U]

Ako dobije otkaz i prijavi se na burzu, automatski ce je strpati u starosnu mirovinu (nece ju drzati na burzi jer ima uvijete za mirovinu), a sto se tice otpremine to ide po njihovom kolektivnom ugovoru, u mojoj firmi 8000,00 kn jednokratno (crkavica).

http://www.mirovinsko.hr/default.asp?id=71
Imam ovdje samo jednu dilemu jer mi se čini da i njoj nude baš tih 8 000 KN. Zar je moguće kolektivnim ugovorom ili bilo kakvim ugovorom dogovoriti lošije uvjete nego što piše u zakonu o radu?

Čitam sad malo Članak 125. ZOR-a i čini mi se da su stavci (2) i (3) kontradiktorni. U jednom piše da je otpremnina minimalno 1/3 x staž u firmi dakle u ovom slučaju 12,5 plaća. U drugom stavku piše maksimalno 6 plaća .

U svakom slučaju 8000KN ne bi trebala prihvatiti ili ja u griješim u rezoniranju?
xtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 00:55   #11
Moras razluciti jel se radi o otkazu od strane poslodavca ili odlaska u starosnu mirovinu od strane radnika.

Novi ZOR (NN 149/09)

http://www.poslovnenovine.com/zakono...sp?propisi=119

Vrijedi ono sto pise u vazecem kolektivnom ugovoru.

http://www.iusinfo.hr/DailyContent/Topical.aspx?id=7880
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 10.05.2011. at 01:00.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 01:25   #12
Pa mama nije planirala još ići u mirovinu nego za dvije i pol godine. Stvar je što bi je poslodavac rado poslao u mirovinu odmah iako ona ne želi ići tj. išla bi samo ako mora, a po svemu što sam ja skužio ne mora!

Dakle situacija je takva da ju poslodavac praktički želi "na finjaka" poslati u mirovinu.

E sad budući da ona može ići u mirovinu jedino ako to sama želi jedino što može poslodavac je dati poslovno uvjetovani otkaz.

Zanima me što u tom slučaju kaže ZOR, dakle vrijedi li stavak (2) što bi značilo otpreminu od 12,5 plaća ili stavak (3) što znači otpremninu od 6 plaća ili je moguće kolektivnim ugovorom imati i manju otpremininu?

Ovo je bitno da zna kako se postaviti i da li prihvatiti umirovljenje (iako ga ne želi) ili odbiti umirovljenje pa riskirati otkaz.
xtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 10:14   #13
Za poslodavca je mjerodavan kolektivni ugovor i on se s njim pokriva, neka mama trazi savjet od svog sindikalnog povjerenika on bi trebao imati primjerak kolektivnog ugovora.
Stvar je dogovora sa poslodavcem, mozda joj daju otpreminu (6 bruta (njen prosjeka zadnja tri mjeseca) koliko je minimalno po ZOR-u) pa ona ode u mirovinu ili ode u mirovinu sa 8000,00 kuna.

Ako ona ne zeli u mirovinu moze ju poslodavac proglasiti tehnoloskim viskom pa bi trebala dobiti otpreminu od 6 bruta. , tesko je reci sta poslodavac misli, treba razgovarat i vidjeti.

Ali treba tocno vidjeti sta pise u njihovom kolektivnom ugovoru.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 13:49   #14
neplacanje doprinosa za mirovinsko i mirovina

Pozdrav!

Trebao bi mi dobronamjeran savjet radi pomoci osobi koja ima 65 godina zivota, dovoljno godina radnog staža, ali je osoba obrtnik kojem zadnjih godina nije isao obrt te stoga nije uplacivala doprinose za mirovinsko.
Da li u tom slucaju osoba moze zakljuciti obrt i steci pravo na mirovinu ili je nuzno prethodno podmiriti sve dugove? Pretpostavljam da danas u Hrvatskoj ima velik broj ljudi kojima se obrt uslijed lose ekonomske situacije zadnjih godina ugasio, a godine su ih stisle i vrijeme je za mirovinu...sto s takvima?

Hvala na odgovorima
triggerhippie1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 14:00   #15
Može zatvoriti obrt, ali dok ne podmiri dug, neće imati isplatu mirovine.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 16:09   #16
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Može zatvoriti obrt, ali dok ne podmiri dug, neće imati isplatu mirovine.
Hvala ti na odgovoru, ali upravo citam novi Zakon o mirovinskom koji kaze za samostalne obrtnike da iznimno, kada doprinosi za mirovinsko nisu plaćeni u cijelosti, staž osiguranja se utvrđuje na temelju plaćenih doprinosa i razmjernog dijela kamata, posebno po svakoj osnovi osiguranja...te jos jedan vezani clanak da osiguranik iz prije citiranog clanka koji nije u cijelosti uplatio doprinose za mirovinsko moze ostvariti pravo na mirovinu ako ispunjava uvjete za stjecanje prava na mirovin na temelju staza osiguranja za koji je uplacen doprinos za mirovinsko. Ostvarivanjem prava na mirovnu ne prestaje, za razdoblja za koja doprinos nije u cijelosti uplacen, obveza uplate dospjelih doprinosa.

Koliko ja shvacam iz ovoga da postoji pravo na mirovinu i ujedno i isplata iste, ali odvojeno od toga postoji postupak namirivanja od strane porezne?
triggerhippie1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 00:22   #17
Uvijet za starosnu mirovinu je 65 godina zivota i 15 godina uplacenog mirovinskog staza.

Odjava vlasnika obrta i obrta mora se obaviti i u ispostavi ureda HZZO i HZMO.
Zatvaranjem obrta ne prestaju Vaše obveze nastalog duga za mirovinsko i zdravstveno osiguranje do dana zatvaranja obrta te se radni staž ne upisuje u radnu knjižicu do konačnog podmirenja duga.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 23:37   #18
Poštovani!

Korisinica sam obiteljske vojne mirovine!
Obzirom da ne živim u Republici Hrvatskoj, gdje sam nekad živjela i radila. U sadašnjem trenutku imam 15 godina radnog staža i dovoljan broj godina za svoju starosnu mirovinu.
Postoji li mogućnost, po trenutno važećem zakonu da ostvarim pravo na svoju mirovinu, uz korištenje i nadalje obiteljske mirovine.Dakle mogu li primati obje mirovine?

Hvala na odgovoru?
Vlatkica -patkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 23:11   #19
Ne, samo jednu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 13:19   #20
Bok!

Ako mi možete pomoći. Otac mi ima 67 godina starosti i 38,5 godina staža. Znam da ostvaruje pravo na starosnu mirovinu, ali zanima me da li će mu mirovina biti veća ako radi još jednu godinu i ima 40 godina staža?

Unaprijed hvala na odogovorima.
marijamaric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:24.